پناهگاه‌هایی که برای آخرالزمان آماده می‌شوند

29/05/2020 07:11:00 ق.ظ

پناهگاه‌هایی که برای آخرالزمان آماده می‌شوند

پناهگاه‌هایی که برای آخرالزمان آماده می‌شوند

بحران فعلی برای بعضی‌ها تمرینی است برای خانه‌نشینی درازمدت. در سراسر دنیا، پناهگاه‌های مجللی برای تعداد قلیلی افراد خوشبخت در دست ساخت است تا از خطر فروپاشی و فاجعه جان سالم به در ببرند.

البته هدف بیشتر این افراد آمادگی برای آخرالزمان نیست. ما عمدتا با مردمانی عادی سر و کار داریم که هدفشان پیش‌بینی و آماده شدن برای شرایط بحرانی است. شاید این بحران‌ها بعضا شامل اتفاقات آخرالزمانی نیز بشوند - مثل جنگ هسته‌ای - اما بیشتر آن‌ها هدفی جز آمادگی برای اتفاقات سطح پایین و متوسط ندارند، مثل شرایطی که امروزه پیش آمده است.

عقبه این افراد به جنبش زنده‌مانی دوران جنگ سرد بازمی‌گردد که بر یافتن راه‌هایی عملی برای برخورد با فجایع فرهنگی و زیست‌محیطی احتمالی متمرکز بود. یکی از نگرانی‌های اصلی آن‌ها جنگ هسته‌ای بود و دانشمندان، نخبگان و سیاستمدارانی را مقصر می‌دانست که حاضر بودند جان انسان‌ها را به خاطر ملاحظات ژئوپلیتیک به خطر بیاندازند. به همین خاطر پیروان این جنبش با شک و تردید به دولت و جهانی‌سازی نگاه می‌کردند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

خواندم، برای احتیاط خوب است اما سوالات زیادی است که بی پاسخ مانده. اما از نگاه دینی مرگ در هرجایی باشی به سراغت میاید'ولو کنتم فی بروج مشیده'

ابتلا به کرونا در ۱۰ استان صعودی است؛ بازگشایی مشاغل پرخطر قابل دفاع است؟تهران- ایرناپلاس- یک عضو ستاد مقابله با کرونای تهران بزرگ با اشاره به اینکه در حال حاضر اپیدمی کووید ۱۹ در ۱۰ استان کشور روند صعودی دارد، می‌گوید: بازگشایی کسب‌وکارهای پرخطر اگرچه به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و روانی قابل توجیه است اما براساس شاخص‌های اپیدمیولوژی بسیار خطرناک بوده و به هیچ وجه قابل دفاع نیست. İMAM MAHDİ IS OUT IN TURKEY

توقیف قایق صدها پناه‌جو در کانال مانش؛ بریتانیا در پی بازگرداندن پناه‌جویان استaidaghajar انگلیس هم دیگه پر

چقدر برای شما مهم است که چه کسی رئیس مجلس یازدهم شود؟مجلس یازدهم با ترکیبی جدید از امروز کارش را آغاز کرد. مجلسی که بیشتر در اختیار اصولگرایان است و ترکیب نفراتش هم با مجلس قبلی تفاوت زیادی دارد. هرچند امروز سوت آغاز به کار مجلس یازدهم به صدا درآمد، از بیش از یک ماه قبل جدال سختی بین طیف‌های مختلف اصولگرایان برای رسیدن به صندلی ریاست مجلس در جریان بود؛ مساله‌ای که حتی در برخی مواقع با ناراحتی بزرگان اصولگرا هم همراه بود. خدا وکیلی مهم نیست چه کسی ۶۵ میلیارد داده برای بسته شدن پرونده تحقیق و تفحص ؟ همه شو ن یه گوه عن اگر تشگیل‌ مجلس گاوداری مهم می بود ایرانیان در انتخابات شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم اشغالگر ایران شرکت می کردند کنار نمی کشیدند پس بنابرین این مجلس و این حکومت ابتذال شر اشرار جاهلان فرقه فارسیسم اشغالگر ایران از نظر اتحاد ملتهای ایرانیان غیرحقیقی و غیر قانونی و باطلست.

عمران خان: سیاست‌های هند تهدیدی برای صلح منطقه استعمران خان، نخست‌وزیر پاکستان سیاست‌های دولت نارندرا مودی را شبیه سیاست نازی‌ها تحت عنوان « مکانی برای زیستن» دانست. - خبرگزاری آناتولی

سازمان جهانی گردشگری: ترکیه از مهم‌ترین قطب‌‌های گردشگری در جهان استدبیرکل سازمان جهانی گردشگری با ارزیابی بخش گردشگری پس از کرونا گفت که شهر استانبول یکی از پیشگامان این صنعت محسوب می‌شود. - خبرگزاری آناتولی

شمارش معکوس برای آغاز فصل جدیدی در تاریخ فضانوردی | DW | 27.05.2020دو فضانورد آمریکایی با تجهیزات یک شرکت خصوصی آمریکایی به ایستگاه بین‌المللی فضایی فرستاده می‌شوند. اعزام آنها به این مأموریت برای صنعت فضانوردی آمریکا که تا کنون نیازمند تجهیزات روسی بود، موفقیت بزرگی به شمار می‌رود.

Image caption لری هال می‌گوید که این مجموعه پناهگاه یک آزمایش معماری است من طی سه سال تحقیقات قوم‌نگاری با حدود ۱۰۰ نفر از این افراد در شش کشور دیدار کردم.بر اساس اعلام قبلی وزارت بهداشت، امروز سه‌شنبه اماکن مذهبی، ورزشی و اغذیه فروشی‌ها بازگشایی شد و از این پس مردم می‌توانند در این اماکن با رعایت پروتکل‌های اعلام شده حضور داشته باشند.با وجود بسته شدن مرزهای کشورهای اروپا به دلیل شیوع ویروس کرونا، پناه‌جویان بسیاری تلاش کرده‌اند که در این مدت مرزهای کشورهای مختلف را پشت‌سر بگذارند و خود را به مقصدهایشان برسانند.اعتمادآنلاین|     محمدباقر قالیباف که چند سالی در سودای رسیدن به ریاست جمهوری بود، سرانجام سطح توقعاتش را پایین آورد و راهی بهارستان شد تا از طریق بهارستان بتواند به صندلی ریاست یکی از سه قوه کشور برسد؛ اما اینطور هم نبود که همه قبای ریاست بر تن قالیباف دوخته شده ببینند.

از نظر آن‌ها بحران فعلی کووید-۱۹ صرفا یک اتفاق"سطح متوسط" است - تمرینی برای وقایع آتی. البته هدف بیشتر این افراد آمادگی برای آخرالزمان نیست. بنا بر اعلام وزارت بهداشت، اماکن ورزشی نیز در مناطق سفید اجازه بازگشایی دارند و در مناطق زرد نیز ورزش‌های انفرادی آزاد است و در مناطق قرمز برخی باشگاه‌های ورزشی با تأیید مسئولان ورزشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند فعال باشند. ما عمدتا با مردمانی عادی سر و کار داریم که هدفشان پیش‌بینی و آماده شدن برای شرایط بحرانی است. حالا وزارت کشور بریتانیا اعلام کرده است که می‌خواهد این گروه از پناه‌جویان را به کشور فرانسه بازگرداند. شاید این بحران‌ها بعضا شامل اتفاقات آخرالزمانی نیز بشوند - مثل جنگ هسته‌ای - اما بیشتر آن‌ها هدفی جز آمادگی برای اتفاقات سطح پایین و متوسط ندارند، مثل شرایطی که امروزه پیش آمده است. اما طبق گفته‌های سرهنگ نادر رحمانی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس پایتخت، طی مکاتبات و پیگیری‌های مستمر اتاق اصناف تهران و به دستور رئیس جمهور، رستوران‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها، طباخی‌ و فست‌فودها، گرمابه، سونا و ماساژ، تالار پذیرایی و سالن مراسم، قهوه‌خانه، چایخانه و تریا که از جمله صنوف پرخطر هستند نیز از امروز فعالیت خود را از سر می‌گیرند. شکی نیست که اکثر مردم نه علاقه‌ای به ساختن چیزی شبیه زمین‌خراش آقای هال دارند و نه توانش را، اما به نظرم نگاه این افراد به مسائل می‌تواند درس‌های خوبی برای جامعه به همراه داشته باشد.

تاریخچه کوتاهی از جنبش زنده‌مانی عقبه این افراد به جنبش زنده‌مانی دوران جنگ سرد بازمی‌گردد که بر یافتن راه‌هایی عملی برای برخورد با فجایع فرهنگی و زیست‌محیطی احتمالی متمرکز بود. بدترین جا برای انتقال کرونا رستوران‌ها هستند اقدام وزارت بهداشت در اجازه به بازگشایی رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها، انتقاد برخی مختصصان را به همراه داشته است. بیشتر این پناه‌جویان، ایرانی، افغانستان و تعدادی هم عرب و آفریقایی بوده‌اند. یکی از نگرانی‌های اصلی آن‌ها جنگ هسته‌ای بود و دانشمندان، نخبگان و سیاستمدارانی را مقصر می‌دانست که حاضر بودند جان انسان‌ها را به خاطر ملاحظات ژئوپلیتیک به خطر بیاندازند. به همین خاطر پیروان این جنبش با شک و تردید به دولت و جهانی‌سازی نگاه می‌کردند. از سوی دیگر به اعتقاد محرز، رستوران‌ها بدترین مکان برای انتقال ویروس کروناست. کرت ساکسون، فردی که واژه زنده‌مانی را ابداع کرد، خواهان انقلاب مسلحانه بود و جزواتی آموزشی برای ساخت اسلحه و مهمات منتشر کرد. در روزهای پایانی ماه فوریه نیز ۱۰۲ مهاجر دیگر توقیف شده بودند. پیروان او بخش افراطی جنبش زنده‌مانی را تشکیل می‌دهند. وی همچنین به مطالعه‌ای در این زمینه در آمریکا اشاره کرده است که بر اساس آن، بدترین جا برای انتقال کرونا رستوران‌ها هستند.

در دو دهه پایانی قرن بیستم، دولت آمریکا تصمیم به سرکوب این جنبش گرفت، اما برخورد خشن صرفا به افزایش احساسات ضددولتی دامن زد. اما امروزه بیشتر تدارک‌بین‌ها موضعی مشخصا تدافعی دارند و سعی می‌کنند از سیاست‌ورزی سال‌های نخست جنبش زنده‌مانی فاصله بگیرند. ویروس در کشور در چرخش است. دولت‌های مختلف اروپایی همواره از عدم اجرای دقیق این قانون شکایت داشته‌اند. به همین خاطر فعالیت‌هایشان صرف کارهای عملی می‌شود، نه مباحث عقیدتی. آپارتمان بقاء وقتی در سال ۲۰۱۸ به همراه آقای هال از مجموعه‌اش دیدن کردم، به من گفت که"ایده کلی این بود که سازه‌ای سبز برای آخرالزمان بسازیم که فرد بتواند از آن به عنوان خانه دومی استفاده کند که از قضا پناهگاه هسته‌ای نیز است. مردم باید موضوعات بهداشتی را در مراجعه به مشاغل پرخطر رعایت کنند." دانشگاه آریزونا در سال ۱۹۹۱ دست به آزمایش جالبی زد. به نظر می‌رسد این عملیات که با نام «سیلت» (Sillath) شناخته می‌شود، در پی افزایش عبور غیرقانونی پناه‌جویان از دریا به سمت بریتانیا در پیش گرفته شده است.

۴ مرد و ۴ زن خود را به مدت دو سال در محیطی بسته به نام زیست‌کره ۲ محبوس کردند. با اینکه افراد زیادی به بیماری مبتلا شده اند اما هنوز افراد زیادی هستند که به بیماری مبتلا نشده اند. به گفته یکی از آن‌ها، پایان این آزمایش همراه بود با"دعوا بین دانشمندان، سوء تغذیه، و مشکلات دیگر اجتماعی و زیست‌محیطی". اما آقای هال امیدش را از دست نداد و معتقد بود که نتایج بهتری خواهد گرفت. مراکز ماساژ، سونا و استخر خصوصا در مراکز قرمز و پرخطر و همه ورزش‌های دارای برخورد نیز کماکان تعطیل خواهند بود. اگرچه از ماه اکتبر ۲۰۱۸ که روند عبور مهاجران از کانال مانش با استفاده از قایق‌های کوچک شدت پیدا کرد، فرانسه و بریتانیا اقداماتی برای مقابله با قاچاق انسان در شمال فرانسه و هم‌چنین بریتانیا در پیش گرفتند؛ مانند افزایش بودجه و نیروهای محافظت مرزی، افزایش دوربین‌های کنترل‌گر، دست‌گیری چندین باند قاچاق انسان، اختصاص نیروها و کشتی‌های ویژه در دریا. حق نشر عکس Getty Images Image caption فرقه داودیه در شهر ویکو ایالت تگزاس که در ۱۹۹۳ مورد تهاجم نیروهای دولتی قرار گرفت، تا حدی بر اساس آموزه‌های زنده‌مانی بنا شده بود "این یک سامانه کاملا بسته است. خیلی‌ها سعی کرده‌اند که چیز مشابهی در مزرعه خود درست کنند، اما حشرات و باد و باران به درونش رخنه می‌کنند. به اعتقاد سوری، مسلم است عادی‌سازی جامعه میزان مواجهه مردم با عامل بیماری‌زا را بیشتر می‌کند و از آنجا که هنوز واکسنی برای پیشگیری نداریم و درمان‌های موجود برای مبتلایان نیز هیچ‌کدام قطعی نیست، تا زمانی که ایمنی مناسب در حداقل ۷۰-۶۰ درصد جامعه به وجود نیامده، خطر بیماری جامعه را تهدید می‌کند.

ما تمامی این عوامل را حذف کرده‌ایم. حالا در مقابل آن‌چه وزارت کشور بریتانیا در صدد انجام آن است، یعنی بازگرداندن مهاجران به فرانسه، وکلا و نهادهای حقوق بشری اعلام کرده‌اند در این مدت هم برخی از پناه‌جویان بدون آن‌که درخواست پناهندگی آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد یا حتی اثر انگشت در کشوری دیگر داشته باشند، به فرانسه یا دیگر کشورها بازگردانده شده‌اند." اما فرار از بحران‌های وجودی مقوله پرخرجی است. به همین دلیل ضروری است افراد پرخطر را در این شرایط محافظت کرد و خود این افراد هم نباید فریب به ظاهر عادی شدن شرایط را بخورند. یک"پنت‌هاوس" در این مجموعه ۴.۵ میلیون دلار برایتان آب می‌خورد و هر واحد در طبقات دو واحدی ۱. به اعتقاد سوری، اطرافیان و نزدیکان این گروه‌های پرخطر هم مسئولیت‌های ویژه برای محافظت از این گروه‌ها دارند و از همه مهمتر وظیفه دولت است که با فعال کردن نهادهای مرتبط مانند وزارت بهداشت، وزارت کشور، شهرداری‌ها، سازمان بهزیستی و مانند اینها با کمک متخصصان اپیدمیولوژی برنامه‌های مدون برای این گروه‌ها تدارک ببینند. این نقض جدی قانون اروپا است که باعث می‌شود بسیاری از پناه‌جویان به اشتباه از بریتانیا اخراج شوند.۵ میلیون دلار است.

نکته جالبش این است که آقای هال نه تنها همه واحدها را فروخته است، بلکه دارد یک مجموعه دیگر هم در فاصله ۲۰ دقیقه‌ای اینجا می‌سازد. از طرفی، بار ناشی از اپیدمی را در کشور به حداقل ممکن می‌رساند. در داکوتای جنوبی مجموعه‌ای وجود دارد به نام اکس‌پوینت که به مراتب ارزانتر است. بنا بر اظهارات سازمان‌های حقوق بشری در دیدار از بازداشتگاه‌های بریتانیا، در ماه‌های گذشته دست‌کم ۹ پناه‌جو از این کشور به فرانسه اخراج شده‌ که قربانی قاچاق انسان و شکنجه بوده‌اند. هر پناهگاه بتونی نقلی این مجموعه ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار قیمت دارد و ۵۷۵ پناهگاه در آن وجود دارد. اما تا همین جا هم بیش از سه ماه بسیاری از مشاغل از کسب و کارشان مانده‌اند و یا مقروض شده و یا کارکنان خود را تعدیل کرده اند. زمین‌خراش آقای هال اما امکانات بسیار بیشتری در اختیار شما می‌گذارد. دستگاه تصفیه هوای آن می‌تواند هر دقیقه بیش از ۵۶ متر مکعب هوای تازه وارد مجموعه کند و از فیلترهای نظامی برای رفع آلودگی‌های هسته‌ای، میکروبی و شیمیایی استفاده می‌کند. در این شرایط دولت با هدف جلوگیری از ادامه زیان کسب و کارها اقدام به بازگشایی مرحله به مرحله مشاغل کرده است. فرانسه کشور امنی است و هیچ‌کس نباید سوار این قایق‌ها شود و جان خود را در خطر بیاندازد.

تجهیزات تصفیه آب آن هم به همین اندازه شگفت‌انگیز است؛ بیش از ۴۰ هزار لیتر آب در روز تصفیه می‌شود در داخل سه مخزن با ظرفیت ۱۱۳ هزار لیتر ذخیره می‌شود. آقای هال درباره تامین نیازهای انرژی این مجموعه می‌گوید:"ما ۳۸۶ عدد باتری زیردریایی داریم که ۱۵ یا ۱۶ سال کار می‌کنند.. توان مصرفی ما در حال حاضر ۶۰-۵۰ کیلووات است که ۱۸-۱۶ کیلووات آن از محل یک توربین بادی تامین می‌شود. اگر از مسئولان دولتی یا افراد حقیقی و حقوقی که حق شما را ضایع کرده‌اند و یا مرتکب خلاف شده‌اند شکایت دارید، لطفاً شکایت‌های خود را با بخش حقوقی ایران وایر با این ایمیل به اشتراک بگذارید:. البته عمر توربین بادی هم خیلی نیست، برای همین دو تا مولد الکتریکی دیزل هم داریم که ظرفیت هر یک ۱۰۰ کیلووات است و روی هم ۵ سالی برایمان کار خواهند کرد." حق نشر عکس Getty Images Image caption پناهگاه آقای هال در اصل بخشی از یک سامانه موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بود اما در طراحی این مجموعه به مسائل دیگر نیز توجه شده است، مخصوصا روابط اجتماعی بعد از قطع ارتباط با دنیای خارج.

آقای هال می‌گوید که کارآمدی فنی تنها عنصر پایداری نیست. لذا این زمین‌خراش هم استخر دارد، هم سینما و هم میخانه. شما می‌توانید یک روز لب استخر لم بدهید و روز بعد در سینما به تماشای فیلم دلخواه خود بنشینید. در میخانه این مجموعه نیز هم آبجو پیدا می‌شود و هم شراب. حوصله کسی از تفریح بیش از حد سر نمی‌رود از طرف دیگر، این مجموعه نظام کاری خودش را هم دارد تا حوصله کسی از تفریح بیش از حد سر نرود.

هر فرد باید تمامی کارهای حیاتی این پناهگاه را بیاموزد. این درسی بود که از آزمایش دانشگاه آریزونا گرفته شد. یکی از افراد حاضر در آن پروژه به عنوان مشاور در ساخت این مجموعه شرکت داشته است و همه جزئیات لازم برای جلوگیری از افسردگی را در نظر گرفته است. حق نشر عکس Bradley Garrett Image caption شما با دیدین ورودی این پناهگاه هیچ ایده‌ای درباره مقیاس تسهیلات زیرزمینی این مجموعه کسب نخواهید کرد آقای هال می‌گوید"سوال همه کسانی که به اینجا می‌آیند این است که چرا اینجا تا این حد مجلل است؟ سینما، دیواره صخره‌نوردی، تنیس روی میز، بازی‌های رایانه‌ای، میدان تیر، سونا، کتابخانه و باقی مسائل..

.اما مساله این است که این چیزها تجملات نیستند و شما برای بقاء به آن‌ها نیاز دارید. فرقی نمی‌کند که در حال نجاری باشید یا سگتان را بیرون برده باشید، مردم باید حس زندگی عادی داشته باشند، حتی اگر دنیای پیرامونتان در آتش بسوزد." خروج از پیله اما همه این تدارکات برای زندگی در دوران انزوا داخل این مجموعه است. آیا به ملزومات زندگی بعد از گشایش درها نیز فکر شده است؟ با یکی از اعضای مجموعه داکوتای جنوبی در این باره صحبت کردم.

او می‌گفت که"راستش می‌توانید هر کاری بکنید. مثلا تعمق کنید، یا یاد بگیرید که در هوا معلق بمانید. یا حتی یاد بگیرید که چگونه از دیوار رد شوید. وقتی همه عوامل حواس‌پرتی از اطرافمان حذف شده باشد، دیگر نمی‌توان محدودیتی برای دستاوردهای ممکن متصور بود." حق نشر عکس Bradley Garrett Image caption این سنگرهای بتونی خالی در داکوتای جنوبی به بزرگترین جامعه"تدارک‌بین‌ها" روی کره زمین تبدیل شده است پناهگاه برای خیلی‌ها مثل پیله‌ای است که شما را به"نمونه بهتر خودتان" تبدیل می‌کند.

به همین دلیل است که فضای منطقی، منظم و طبق برنامه پناهگاه نقیض زندگی پرشتاب و انباشت‌محور مدرن است. من در تحقیقاتم متوجه شدم که زنده‌مانی نهایتا بر پایه امید بنا شده است، هر چند که مقدار کمی خودخواهی هم در آن هست. خودخواهی از این منظر که این افراد به خودشان فکر می‌کنند، چرا که نمی‌توانند به دولت اعتماد کنند. یکی از سازندگان این پناهگاه‌ها در کالیفرنیا به من گفت که"من کسی را نمی‌شناسم که بگوید رفتن داخل پناهگاه جذابتر از بیرون آمدن از آن است." برای همین پناهگاه صرفا یک وسیله نقلیه است، اما به جای انتقال انسان و کالا در فضا، آن‌ها را در زمان منتقل می‌کند.

حق نشر عکس .