پناهگاه‌هایی که برای آخرالزمان آماده می‌شوند

پناهگاه‌هایی که برای آخرالزمان آماده می‌شوند

29/05/2020 07:11:00 ق.ظ

پناهگاه‌هایی که برای آخرالزمان آماده می‌شوند

بحران فعلی برای بعضی‌ها تمرینی است برای خانه‌نشینی درازمدت. در سراسر دنیا، پناهگاه‌های مجللی برای تعداد قلیلی افراد خوشبخت در دست ساخت است تا از خطر فروپاشی و فاجعه جان سالم به در ببرند.

لری هال می‌گوید که این مجموعه پناهگاه یک آزمایش معماری استمن طی سه سال تحقیقات قوم‌نگاری با حدود ۱۰۰ نفر از این افراد در شش کشور دیدار کردم. از نظر آن‌ها بحران فعلی کووید-۱۹ صرفا یک اتفاق"سطح متوسط" است - تمرینی برای وقایع آتی.البته هدف بیشتر این افراد آمادگی برای آخرالزمان نیست. ما عمدتا با مردمانی عادی سر و کار داریم که هدفشان پیش‌بینی و آماده شدن برای شرایط بحرانی است. شاید این بحران‌ها بعضا شامل اتفاقات آخرالزمانی نیز بشوند - مثل جنگ هسته‌ای - اما بیشتر آن‌ها هدفی جز آمادگی برای اتفاقات سطح پایین و متوسط ندارند، مثل شرایطی که امروزه پیش آمده است.

سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان آیا مدال طلای جواد فروغی پس‌گرفته می‌شود؟ | DW | 01.08.2021 انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه

شکی نیست که اکثر مردم نه علاقه‌ای به ساختن چیزی شبیه زمین‌خراش آقای هال دارند و نه توانش را، اما به نظرم نگاه این افراد به مسائل می‌تواند درس‌های خوبی برای جامعه به همراه داشته باشد.تاریخچه کوتاهی از جنبش زنده‌مانیعقبه این افراد به جنبش زنده‌مانی دوران جنگ سرد بازمی‌گردد که بر یافتن راه‌هایی عملی برای برخورد با فجایع فرهنگی و زیست‌محیطی احتمالی متمرکز بود. یکی از نگرانی‌های اصلی آن‌ها جنگ هسته‌ای بود و دانشمندان، نخبگان و سیاستمدارانی را مقصر می‌دانست که حاضر بودند جان انسان‌ها را به خاطر ملاحظات ژئوپلیتیک به خطر بیاندازند. به همین خاطر پیروان این جنبش با شک و تردید به دولت و جهانی‌سازی نگاه می‌کردند.

کرت ساکسون، فردی که واژه زنده‌مانی را ابداع کرد، خواهان انقلاب مسلحانه بود و جزواتی آموزشی برای ساخت اسلحه و مهمات منتشر کرد. پیروان او بخش افراطی جنبش زنده‌مانی را تشکیل می‌دهند. در دو دهه پایانی قرن بیستم، دولت آمریکا تصمیم به سرکوب این جنبش گرفت، اما برخورد خشن صرفا به افزایش احساسات ضددولتی دامن زد. headtopics.com

اما امروزه بیشتر تدارک‌بین‌ها موضعی مشخصا تدافعی دارند و سعی می‌کنند از سیاست‌ورزی سال‌های نخست جنبش زنده‌مانی فاصله بگیرند. به همین خاطر فعالیت‌هایشان صرف کارهای عملی می‌شود، نه مباحث عقیدتی.آپارتمان بقاءوقتی در سال ۲۰۱۸ به همراه آقای هال از مجموعه‌اش دیدن کردم، به من گفت که"ایده کلی این بود که سازه‌ای سبز برای آخرالزمان بسازیم که فرد بتواند از آن به عنوان خانه دومی استفاده کند که از قضا پناهگاه هسته‌ای نیز است."

دانشگاه آریزونا در سال ۱۹۹۱ دست به آزمایش جالبی زد. ۴ مرد و ۴ زن خود را به مدت دو سال در محیطی بسته به نام زیست‌کره ۲ محبوس کردند. به گفته یکی از آن‌ها، پایان این آزمایش همراه بود با"دعوا بین دانشمندان، سوء تغذیه، و مشکلات دیگر اجتماعی و زیست‌محیطی". اما آقای هال امیدش را از دست نداد و معتقد بود که نتایج بهتری خواهد گرفت.

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionفرقه داودیه در شهر ویکو ایالت تگزاس که در ۱۹۹۳ مورد تهاجم نیروهای دولتی قرار گرفت، تا حدی بر اساس آموزه‌های زنده‌مانی بنا شده بود"این یک سامانه کاملا بسته است. خیلی‌ها سعی کرده‌اند که چیز مشابهی در مزرعه خود درست کنند، اما حشرات و باد و باران به درونش رخنه می‌کنند. ما تمامی این عوامل را حذف کرده‌ایم."

اما فرار از بحران‌های وجودی مقوله پرخرجی است. یک"پنت‌هاوس" در این مجموعه ۴.۵ میلیون دلار برایتان آب می‌خورد و هر واحد در طبقات دو واحدی ۱.۵ میلیون دلار است. نکته جالبش این است که آقای هال نه تنها همه واحدها را فروخته است، بلکه دارد یک مجموعه دیگر هم در فاصله ۲۰ دقیقه‌ای اینجا می‌سازد. headtopics.com

جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021 طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 نفتالی بنت: به شیوه خودمان به «اشتباه بزرگ» ایران در حمله به نفتکش، پاسخ می‌دهیم

در داکوتای جنوبی مجموعه‌ای وجود دارد به نام اکس‌پوینت که به مراتب ارزانتر است. هر پناهگاه بتونی نقلی این مجموعه ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار قیمت دارد و ۵۷۵ پناهگاه در آن وجود دارد.زمین‌خراش آقای هال اما امکانات بسیار بیشتری در اختیار شما می‌گذارد. دستگاه تصفیه هوای آن می‌تواند هر دقیقه بیش از ۵۶ متر مکعب هوای تازه وارد مجموعه کند و از فیلترهای نظامی برای رفع آلودگی‌های هسته‌ای، میکروبی و شیمیایی استفاده می‌کند. تجهیزات تصفیه آب آن هم به همین اندازه شگفت‌انگیز است؛ بیش از ۴۰ هزار لیتر آب در روز تصفیه می‌شود در داخل سه مخزن با ظرفیت ۱۱۳ هزار لیتر ذخیره می‌شود.

آقای هال درباره تامین نیازهای انرژی این مجموعه می‌گوید:"ما ۳۸۶ عدد باتری زیردریایی داریم که ۱۵ یا ۱۶ سال کار می‌کنند. توان مصرفی ما در حال حاضر ۶۰-۵۰ کیلووات است که ۱۸-۱۶ کیلووات آن از محل یک توربین بادی تامین می‌شود. البته عمر توربین بادی هم خیلی نیست، برای همین دو تا مولد الکتریکی دیزل هم داریم که ظرفیت هر یک ۱۰۰ کیلووات است و روی هم ۵ سالی برایمان کار خواهند کرد."

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionپناهگاه آقای هال در اصل بخشی از یک سامانه موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بوداما در طراحی این مجموعه به مسائل دیگر نیز توجه شده است، مخصوصا روابط اجتماعی بعد از قطع ارتباط با دنیای خارج. آقای هال می‌گوید که کارآمدی فنی تنها عنصر پایداری نیست. لذا این زمین‌خراش هم استخر دارد، هم سینما و هم میخانه. شما می‌توانید یک روز لب استخر لم بدهید و روز بعد در سینما به تماشای فیلم دلخواه خود بنشینید. در میخانه این مجموعه نیز هم آبجو پیدا می‌شود و هم شراب.

حوصله کسی از تفریح بیش از حد سر نمی‌روداز طرف دیگر، این مجموعه نظام کاری خودش را هم دارد تا حوصله کسی از تفریح بیش از حد سر نرود. هر فرد باید تمامی کارهای حیاتی این پناهگاه را بیاموزد. این درسی بود که از آزمایش دانشگاه آریزونا گرفته شد. یکی از افراد حاضر در آن پروژه به عنوان مشاور در ساخت این مجموعه شرکت داشته است و همه جزئیات لازم برای جلوگیری از افسردگی را در نظر گرفته است. headtopics.com

حق نشر عکسBradley GarrettImage captionشما با دیدین ورودی این پناهگاه هیچ ایده‌ای درباره مقیاس تسهیلات زیرزمینی این مجموعه کسب نخواهید کردآقای هال می‌گوید"سوال همه کسانی که به اینجا می‌آیند این است که چرا اینجا تا این حد مجلل است؟ سینما، دیواره صخره‌نوردی، تنیس روی میز، بازی‌های رایانه‌ای، میدان تیر، سونا، کتابخانه و باقی مسائل...اما مساله این است که این چیزها تجملات نیستند و شما برای بقاء به آن‌ها نیاز دارید. فرقی نمی‌کند که در حال نجاری باشید یا سگتان را بیرون برده باشید، مردم باید حس زندگی عادی داشته باشند، حتی اگر دنیای پیرامونتان در آتش بسوزد."

خروج از پیلهاما همه این تدارکات برای زندگی در دوران انزوا داخل این مجموعه است. آیا به ملزومات زندگی بعد از گشایش درها نیز فکر شده است؟با یکی از اعضای مجموعه داکوتای جنوبی در این باره صحبت کردم. او می‌گفت که"راستش می‌توانید هر کاری بکنید. مثلا تعمق کنید، یا یاد بگیرید که در هوا معلق بمانید. یا حتی یاد بگیرید که چگونه از دیوار رد شوید. وقتی همه عوامل حواس‌پرتی از اطرافمان حذف شده باشد، دیگر نمی‌توان محدودیتی برای دستاوردهای ممکن متصور بود."

نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد عذرخواهی ورزشکار کره‌ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

حق نشر عکسBradley GarrettImage captionاین سنگرهای بتونی خالی در داکوتای جنوبی به بزرگترین جامعه"تدارک‌بین‌ها" روی کره زمین تبدیل شده استپناهگاه برای خیلی‌ها مثل پیله‌ای است که شما را به"نمونه بهتر خودتان" تبدیل می‌کند. به همین دلیل است که فضای منطقی، منظم و طبق برنامه پناهگاه نقیض زندگی پرشتاب و انباشت‌محور مدرن است. من در تحقیقاتم متوجه شدم که زنده‌مانی نهایتا بر پایه امید بنا شده است، هر چند که مقدار کمی خودخواهی هم در آن هست. خودخواهی از این منظر که این افراد به خودشان فکر می‌کنند، چرا که نمی‌توانند به دولت اعتماد کنند.

یکی از سازندگان این پناهگاه‌ها در کالیفرنیا به من گفت که"من کسی را نمی‌شناسم که بگوید رفتن داخل پناهگاه جذابتر از بیرون آمدن از آن است." برای همین پناهگاه صرفا یک وسیله نقلیه است، اما به جای انتقال انسان و کالا در فضا، آن‌ها را در زمان منتقل می‌کند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

خواندم، برای احتیاط خوب است اما سوالات زیادی است که بی پاسخ مانده. اما از نگاه دینی مرگ در هرجایی باشی به سراغت میاید'ولو کنتم فی بروج مشیده'

ابتلا به کرونا در ۱۰ استان صعودی است؛ بازگشایی مشاغل پرخطر قابل دفاع است؟تهران- ایرناپلاس- یک عضو ستاد مقابله با کرونای تهران بزرگ با اشاره به اینکه در حال حاضر اپیدمی کووید ۱۹ در ۱۰ استان کشور روند صعودی دارد، می‌گوید: بازگشایی کسب‌وکارهای پرخطر اگرچه به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و روانی قابل توجیه است اما براساس شاخص‌های اپیدمیولوژی بسیار خطرناک بوده و به هیچ وجه قابل دفاع نیست. İMAM MAHDİ IS OUT IN TURKEY

توقیف قایق صدها پناه‌جو در کانال مانش؛ بریتانیا در پی بازگرداندن پناه‌جویان استaidaghajar انگلیس هم دیگه پر

چقدر برای شما مهم است که چه کسی رئیس مجلس یازدهم شود؟مجلس یازدهم با ترکیبی جدید از امروز کارش را آغاز کرد. مجلسی که بیشتر در اختیار اصولگرایان است و ترکیب نفراتش هم با مجلس قبلی تفاوت زیادی دارد. هرچند امروز سوت آغاز به کار مجلس یازدهم به صدا درآمد، از بیش از یک ماه قبل جدال سختی بین طیف‌های مختلف اصولگرایان برای رسیدن به صندلی ریاست مجلس در جریان بود؛ مساله‌ای که حتی در برخی مواقع با ناراحتی بزرگان اصولگرا هم همراه بود. خدا وکیلی مهم نیست چه کسی ۶۵ میلیارد داده برای بسته شدن پرونده تحقیق و تفحص ؟ همه شو ن یه گوه عن اگر تشگیل‌ مجلس گاوداری مهم می بود ایرانیان در انتخابات شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم اشغالگر ایران شرکت می کردند کنار نمی کشیدند پس بنابرین این مجلس و این حکومت ابتذال شر اشرار جاهلان فرقه فارسیسم اشغالگر ایران از نظر اتحاد ملتهای ایرانیان غیرحقیقی و غیر قانونی و باطلست.

عمران خان: سیاست‌های هند تهدیدی برای صلح منطقه استعمران خان، نخست‌وزیر پاکستان سیاست‌های دولت نارندرا مودی را شبیه سیاست نازی‌ها تحت عنوان « مکانی برای زیستن» دانست. - خبرگزاری آناتولی

سازمان جهانی گردشگری: ترکیه از مهم‌ترین قطب‌‌های گردشگری در جهان استدبیرکل سازمان جهانی گردشگری با ارزیابی بخش گردشگری پس از کرونا گفت که شهر استانبول یکی از پیشگامان این صنعت محسوب می‌شود. - خبرگزاری آناتولی

شمارش معکوس برای آغاز فصل جدیدی در تاریخ فضانوردی | DW | 27.05.2020دو فضانورد آمریکایی با تجهیزات یک شرکت خصوصی آمریکایی به ایستگاه بین‌المللی فضایی فرستاده می‌شوند. اعزام آنها به این مأموریت برای صنعت فضانوردی آمریکا که تا کنون نیازمند تجهیزات روسی بود، موفقیت بزرگی به شمار می‌رود.