پناهجویان افغانستان پس از قدرت‌گیری طالبان همچنان بلاتکلیف در خارج و در انتظار ویزا

29/11/1400 09:01:00 ق.ظ

با خروج سریع نیروهای آمریکایی از کابل و سقوط این شهر به دست طالبان، هزاران پناهجوی افغانستانی به خارج از این کشور منتقل شدند.

با خروج سریع نیروهای آمریکایی از کابل و سقوط این شهر به دست طالبان، هزاران پناهجوی افغانستانی به خارج از این کشور منتقل شدند. آلبانی، کوزوو، مقدونیه شمالی و کانادا در آن زمان تنها کشورهایی بودند که به درخواست دولت ایالات متحده برای پناه دادن به پناهجویان افغان پاسخ مثبت دادند.

حدود ۲۴۰۰ نفر در ماه اوت سال گذشته وارد آلبانی شدند تا به طور موقت و تا زمان معلوم شدن تکلیف ویزای مهاجرت خود به ایالات متحده یا کانادا در این کشور بمانند. کانادا با ایالات متحده توافقنامه‌ای دارد که به موجب آن به شماری از افراد پناهجو خدمات مهاجرتی ارائه می‌دهد.

از تعداد افغان‌هایی که وارد آلبانی شدند تا کنون برای حدود ۳۰۰ نفر ویزا صادر شده و رفته‌اند، مابقی نیز در وضعیت انتظار به سر می‌برند. در حالی که هیچ‌کدام تمایلی به بازگشت به افغانستان ندارند، در مقابل تضمینی هم وجود ندارد که همه آنها ویزا بگیرند. دولت آمریکا در این باره هیچ تعهدی نکرده است.

بسیاری از پناهجویان افغان که پنج ماه گذشته را در کنار دریای آدریاتیک در آلبانی به سر برده‌اند ترجیح می‌دهند از کانادا درخواست ویزا کنند، چرا که می‌گویند رویه‌های قانونی آن کوتاه‌تر و نسبت به آمریکا از پیچیدگی کمتری برخوردار است. هرچند اقامت افغان‌ها در آلبانی توسط ۱۲ سازمان غیرانتفاعی آمریکایی حمایت می‌شود که برخی از این سازمان‌ها کارفرمایان مترجم‌ها یا کارمندان امنیتی افغان در افغانستان بوده‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

برلیناله ۲۰۲۲؛ از فیلم‌های انتقادی از ایران تا اقتدار زنان در جشنوارههر دو فیلم بلند به نمایش درآمده از ایران در برلیناله ۲۰۲۲، «روز سیب» و «تا فردا»، آثار انتقادی به‌نسبت صریحی بودند که آن‌ها را متفاوت از آثار جریان مرسوم سینمای رسمی ایران می‌کرد.

۱۸۲ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی بیش از ۱۷ هزار مبتلا در شبانه روز گذشته۱۸۲ فوتی و ۱۷۵۴۵ ابتلای جدید کرونا در کشور *مبتلایان جدید: ۱۷۵۴۵ *جانباختگان جدید: ۱۸۲ نفر *مجموع مبتلایان: ۶۸۹۴۱۱۰ نفر *مجموع بهبودیافتگان: ۶۴۰۲۸۲۱ نفر *مجموع جان‌باختگان: ۱۳۴۴۲۰ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۱۳۸۶۷۶۴۰۶

پلوسی در بیت‌المقدس: آمریکا و اسرائیل در مهار برنامه هسته‌ای ایران در کنار هم هستندنانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که روز چهارشنبه ۱۶ فوریه همراه با هیاتی از کنگره این کشور وارد بیت‌المقدس (اورشلیم) شد، بر حمایت همه‌جانبه واشنگتن از تل‌آویو تأکید کرد. دروغگو ! Lier بود و نبودتون دیگه اهمیتی نداره.ما باید سکان کشتی سرنوشت هامون رو خودمون به دست بگیریم.اینهنه انرژی و هوش هایی که صرف آبادانی غرب شد.سر آخر با آینده ای نامعلوم.این سالهای اخیر با حقایق بسیار تلخی روبرو شدیم.درست استفاده کنیم،آینده شیرینی رو خواهیم ساخت.بعد از شکستن تمام پلها؟؟؟

در آستانه بهار محدودیت‌های کرونا در آلمان در سه گام رفع می‌شوند | DW | 16.02.2022بهار می‌آید و اغلب محدودیت‌های کرونا می‌روند. سران دولت‌های فدرال و ایالتی آلمان رفع محدودیت‌های کرونا در چند مرحله را به تصویب رساندند که از هفته آینده آغاز می‌شود.

فرانسه و اتحادیه اروپا نیروهای خود را از مالی خارج می‌کننددولت فرانسه اعلام کرد که به دلیل اختلاف با حکومت نظامی مالی تا تابستان امسال نیروهای خود را از این کشور خارج می‌کند ولی حضور نظامی خود در سایر کشورهای غرب آفریقا را حفظ خواهد کرد.

قیمت برنج ۶۰ درصد گران‌تر از نرخ خرید از کشاورز استنماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در بهترین وضعیت، برنجی که بالاترین کیفیت را دارد در استان مازندران کیلویی ۳۵ هزار تومان از کشاورز خریداری شده و با قیمتی که این روزها در بازار عرضه می شود اختلاف چشمگیری دارد.