پلیس ایران سه نفر را به اتهام خرید و فروش اینترنتی نوزادان بازداشت کرد

04/04/1399 08:50:00 ق.ظ

پلیس ایران سه نفر را به اتهام خرید و فروش اینترنتی نوزاد بازداشت کرد

پلیس ایران سه نفر را به اتهام خرید و فروش اینترنتی نوزاد بازداشت کرد

نیروی انتظامی ایران ماجرای فروش نوزادان در اینترنت را تایید کرده و گفته سه نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند. گزارش شده متهمان نوزادان را حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان از خانواده‌های فقیر خریده و تا ۵۰ میلیون تومان می‌فروخته‌اند. دو نوزاد همراه متهمان پیدا شده که قرار است به بهزیستی سپرده شوند.

Image captionحسین رحیمی، رییس پلیس تهران به ایسنا خبرگزاری دانشجویان گفته فردی که آگهی فروش نوزادان را در فضای مجازی منتشر کرده بود، سه شنبه شب، سوم تیرماه، شناسایی و دستگیر شده است.این عکس‌ها و خبر فروش نوزادان واکنش‌های گسترده‌ای میان کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی داشت اما مقام رسمی تا کنون تایید نکرده بود که چنین موضوعی درست است. پلیس می‌گوید افراد زیادی تماس گرفته و از این موضوع شکایت کرده بودند.

حق نشر عکسبه گفته رییس پلیس تهران سه نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند که هیچ کدام سابقه کیفیری نداشته‌اند.بهزیستی خرید و فروش کودکان را برای هر دو طرف معادل"قاچاق انسان" می‌داند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

زلنسکی ایران را تهدید به شکایت به دادگاه بین‌المللی لاهه کرد | DW | 22.06.2020ایران نه تنها جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل نداده بلکه به تعهدات خود در قبال خانواده قربانیان هم عمل نکرده است. زلنسکی گفته در صورت عدم اجرای این تعهدات، چاره‌ای جز مراجعه به دادگاه بین‌المللی لاهه وجود ندارد.

رئیس‌جمهوری اوکراین: ایران باید جعبه سیاه را تحویل داده و به تمامی وعده‌های خود عمل کندرئیس‌جمهوری اوکراین: ایران باید جعبه سیاه را تحویل داده و به تمامی وعده‌های خود عمل کند رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگویی با روزنامه گلوب اند میل کانادا گفت که ایران باید داده‌های پرواز و جعبه سیاه را تحویل داده و به وعده‌های دیگری که داده نیز عمل کند.

ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کردوزیر امور خارجه ایران از ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

بحران در فوتبال ایران؛ اگر کفاشیان بیاید مجلسی‌ها وزیر ورزش را استیضاح می‌کنند - BBC News فارسیدادستان کل ایران گفته درصورتی که تخلفی در مورد قرارداد مارک ویلموتس بلژیکی با فدراسیون فوتبال ایران اتفاق افتاده باشد با آن برخورد خواهد شد.

کانادا: ایران بدون تاخیر بیشتر جعبه سیاه هواپیما را ارسال می کندوزارت امورخارجه کانادا در بیانیه ای اعلام کرد وزیر امورخارجه ایران متعهد شده است بدون تاخیر بیشتر جعبه سیاه را برای تحلیل به فرانسه ارسال کند. - خبرگزاری آناتولی

ایران علت مرگ «آسیه پناهی» را ناراحتی حاد قلبی اعلام کرد

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید iSna Image caption یکی از متهمان گفته نوزادان را از خانواده‌های فقیر می‌گرفته و به خانواده‌های توانا می‌داده که زندگی کودکان بهتر شود پلیس ایران ماجرای فروش نوزادان در اینترنت را تایید کرده و گفته سه نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند که دو نوزاد همراه آنها بوده است.بیش از پنج ماه از حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین می‌گذرد.ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با اشاره به هواپیمای مسافربری سرنگون‌شده توسط رژیم ایران، بر موضع یکسان دولت‌های اوکراین و کانادا برای اعمال فشار بر ایران جهت تحویل ‌جعبه سیاه آن هواپیما تاکید کرد.وزیر امور خارجه ایران از ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه خبر داد.

حسین رحیمی، رییس پلیس تهران به ایسنا خبرگزاری دانشجویان گفته فردی که آگهی فروش نوزادان را در فضای مجازی منتشر کرده بود، سه شنبه شب، سوم تیرماه، شناسایی و دستگیر شده است. به گزارش پلیس یک نوزاد ۲۰ روزه و یک نوزاد دوماهه همراه دستگیرشدگان پیدا شده است که به ادعای متهمان"از خانواده‌های بی‌بضاعت به ازای مبلغی اندک خریداری شده‌اند. اکنون، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفته است که چنانچه ایران به این تعهدات عمل نکند، موضوع را به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد برد." از چند هفته پیش عکس شماری از نوزادان در ایران به همراه مبلغی برای فروش آنها از ۴۰ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان در اینترنت دست به دست می‌شد. زیرا مسئله فقط این نیست که آنها جعبه‌های سیاه هواپیما را به ما تحویل نمی‌دهند. این عکس‌ها و خبر فروش نوزادان واکنش‌های گسترده‌ای میان کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی داشت اما مقام رسمی تا کنون تایید نکرده بود که چنین موضوعی درست است. یکی از محورهای اصلی این گفت‌وگو پرونده حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای بوئینگ پرواز ۷۵۲ اوکراین از تهران به مقصد کی‌یف بوده است. پلیس می‌گوید افراد زیادی تماس گرفته و از این موضوع شکایت کرده بودند. وی همچنین به همتای کانادایی خود اطلاع داد که"آمادگی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف بار جان خود را از دست داده‌اند و همین طور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدت‌ها است به طرف اوکراینی اعلام شده ولی طرف مقابل تاکنون هیئت خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و ایران همچنان پیگیر موضوع است".

فروشندگان نوزادان ادعا کرده بودند که برای کودکان فروخته شده شناسنامه تازه هم می‌توانند تهیه کنند. حمله‌ای که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر و از جمله شماری از شهروندان اوکراینی شد. آنها باید غرامت‌های مناسبی بپردازند. پلیس می‌گوید خانواده دو نوزاد پیده شده را شناسایی کرده‌اند و فعلا دو نوزاد را به بهزیستی خواهند داد. حق نشر عکس Image caption دو نوزاد همراه متهمان پیدا شده است به گفته رییس پلیس تهران سه نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند که هیچ کدام سابقه کیفیری نداشته‌اند. زلنسکی اکنون در این گفت‌وگو آشکارا از بی‌توجهی جمهوری اسلامی نسبت به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه انتقاد کرده است. گزارش شده که متهمان نوزادان را حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان از خانواده‌ها خریده‌اند.. ایسنا با یکی از متهمان که جوانی ۲۷ ساله است و می‌گوید وضعیت مالی بدی دارد، مصاحبه کرده و او گفته کودکان را از خانواده‌های فقیر می‌گرفته و به خانواده‌های متمول می‌داده که از آنها خوب نگهداری کنند. تعهدات ایران کدامند؟ ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه یادشده گفته است که بی‌توجهی مقامات جمهوری اسلامی، تنها به عدم تحویل جعبه‌های سیاه محدود نمی‌شود.

بهزیستی خرید و فروش کودکان را برای هر دو طرف معادل"قاچاق انسان" می‌داند. ببینید: افزایش قاچاق کودکان به آمریکا برای سواستفاده جنسی موضوع فروش نوزادان در ایران اتفاق جدیدی نیست و بارها رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که خانواده‌های فقیر و بسیاری از زنان بدون همسر، نوزاد یا کودک خود را می‌فروشند. جمهوری اسلامی ایران تا کنون تعلل خود را در ارتباط با محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ توضیح داده است.» پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند. اما فروش اینترنتی آنان واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است. اواخر اردیبهشت ماه امسال پلیس اعلام کرد که یک باند فروش نوزادان را در استان گرگان در شمال شرقی ایران بازداشت کرده است. زلنسکی گفته است که جمهوری اسلامی با سیاست و مواضع اوکراین آشنا است. به گزارش پلیس متهمان که یک مرد و ۴ زن بودند، مادران فقیر را شناسایی می‌کردند و از آغاز بارداری تا تولد فرزند هزینه آنان را می‌دادند و پس از تولد کودکان را از آنها می‌گرفتند.

حبیب‌الله مسعودی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران هم یک ماه پیش با تایید این ماجرا گفته بود که خریداران اینترنتی نوزادان، به دلیل اینکه"صلاحیت لازم را برای فرزندخواندگی" نداشته‌اند و بهزیستی با سپردن کودک به آنها مخالفت کرده، از طریق اینترنت نوزاد خریده‌اند. او ابراز امیدواری کرده است که ایران با تغییر رویکرد خود، چنین اقدامی را غیرضروری کند. پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود. سوداگری با جان انسان؛ شناسایی باند قاچاق کودکان در هند موضوعات مرتبط . از این رو، ایران موظف به پرداخت غرامت به خانواده این قربانیان است.