پس از یک هفته تعویق، هند چندرایان-۲ را به ماه فرستاد

22/07/2019 05:22:00 ب.ظ

پس از یک هفته تعویق، هند چندرایان-۲ را به ماه فرستاد

پس از یک هفته تعویق، هند چندرایان-۲ را به ماه فرستاد

پس از یک هفته تعویق به دلیل نقص فنی، هند سفینه چندرایان-۲ را با موفقیت به سمت ماه پرتاب کرد. هند امیدوار است این سفینه ۱۴۵ میلیون دلار نخستین سفینه‌ای باشد که در قطب جنوبی ماه فرود می‌آید.

این سفینه که اکنون در مدار زمین است و ۲۳ روز دراین مدار خواهد بود و پس از مانورهایی به مدار ماه خواهد رفت.پرتاب این سفینه زنده از تلویزیون پخش شد و دقایقی بعد از پرتاب، زمانی که موشک از جو زمین بیرون می‌رفت، شادی در اتاق کنترل"تحقیقات فضایی هند" موج زد.

برای نخستین بار در تاریخ فضاپیمایی هند، یک ماموریت بین‌سیاره‌ای را دو زن هدایت می‌کنند، موتایا وانیتا مدیر پروژه و ریتا کاریدا مدیر عملیات.این مشکل‌ترین ماموریت سازمان فضایی هند است و کی سیوان رئیس این سازمان بعد از پرتاب موشک گفت :"این ماموریت، آغاز سفر تاریخی هند به ماه است."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند🔺معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند ⚡️در حالی که رئیس اجرایی هنگ کنگ می گوید لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است،‌اما بار دیگر معترضان به این لایحه به خیابان‌های این دولت‌شهر آمدند.

پنجاه سال از سفر انسان به ماه گذشتپنجاه سال از روزی که انسان به کره ماه رفت، گذشته است و هرچه بیشتر از آن می شنویم، بر شگفتی مان افزوده می‌شود.

بازگشت به ماه؛ از رویا تا واقعیتمیانه تابستان ۱۹۶۹ نگاه ساکنان زمین به ماه مثل شب‌های قبل از آن نبود. حالا بسیاری می‌دانستند که ماه دنیایی بود که پای انسان به آن رسیده است.

سه فضانورد همزمان با پنجاهمین سالگرد سفر انسان به ماه، عازم فضا شدنددر حال حاضر نیک هاگ و کریستین کوچ از آمریکا و آلکسی اووچینین از روسیه در ایستگاه بین‌المللی فضایی حضور دارند و سه فضانورد جدید در ساعت ۱۱:۵۰ شب به وقت اروپای مرکزی به آن‌ها می‌پیوندند.

شمار قربانیان سیل در هند به 160 نفر رسید

هند سفینه فضایی« چاندرایان -2 » را به فضا پرتاب کردهند سفینه فضایی «چاندرایان -2» را از مرکز فضایی ساتیش داوان در ایالت آندرا پرادش این کشور به فضا پرتاب کرد. - خبرگزاری آناتولی

چرا ادعاهای ساختگی بودن سفر به ماه صحت ندارند این سفینه که اکنون در مدار زمین است و ۲۳ روز دراین مدار خواهد بود و پس از مانورهایی به مدار ماه خواهد رفت.نخستین واکنش پرزیدنت ترامپ به توقیف تانکر بریتانیایی؛ با لندن در تماس هستیم پرزیدنت ترامپ عصر جمعه با خبرنگاران درباره ایران صحبت کرد.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید پنجاه سال از روزی که انسان به کره ماه رفت، گذشته است و هرچه بیشتر از آن می‌شنویم، بر شگفتی‌مان افزوده می‌شود.۲۰ ژوئیه پنجاه سال پیش انسان برای اولین بار پا بر کره‌ای دیگر گذاشت تا ماموریتی بلند پروازانه را عملی کند.

پرتاب این سفینه زنده از تلویزیون پخش شد و دقایقی بعد از پرتاب، زمانی که موشک از جو زمین بیرون می‌رفت، شادی در اتاق کنترل"تحقیقات فضایی هند" موج زد. برای نخستین بار در تاریخ فضاپیمایی هند، یک ماموریت بین‌سیاره‌ای را دو زن هدایت می‌کنند، موتایا وانیتا مدیر پروژه و ریتا کاریدا مدیر عملیات. پرزیدنت دونالد ترامپ عصر جمعه در حیاط کاخ سفید به خبرنگاران درباره ایران گفت: «همان‌طور که می‌دانید ما همیشه اتحاد بسیار نزدیکی با بریتانیا داشته و داریم. این مشکل‌ترین ماموریت سازمان فضایی هند است و کی سیوان رئیس این سازمان بعد از پرتاب موشک گفت :"این ماموریت، آغاز سفر تاریخی هند به ماه است. موضوعات مرتبط." نارندا مودی نخست‌وزیر هند این ماموریت را برای اینکه"کاملا بومی" است تحسین کرد. ایالات متحده نفکتش‌های بسیار کمی در آن منطقه دارد؛ چرا که اکنون ما از [منابع] انرژی خودمان استفاده می‌کنیم. پرتاب چندرایان-۲ به سمت ماه مصادف شده است با پنجاهمین سال فرود انسان بر ماه در حالی که در اصل قرار بود ۱۵ ژوئیه پرتاب انجام شود اما ۵۶ دقیقه پیش از پرتاب،"در سامانه پرتاب نقص فنی مشاهده" و ماموریت متوقف شد. آمریکایی‌ها همه امکانات را به کار گرفتند تا مطمئن شوند که مسابقه فضایی را به شوروی سابق نمی‌بازند.

حق نشر عکس Image caption در اولین پرتاب نافرجام، سوخت از موشک نشت کرد به گفته رسانه‌های هند علت این تعویق، نشت گاز هلیم بود که متخصصان آن را برطرف کردند. بنابراین نفتکش‌های [آمریکایی] زیادی در آنجا رفت‌و‌آمد ندارند. یک منبع در سازمان فضایی هند گفت"رفع کردنش ساده بود اما مشکل جدی بود که می‌توانست به شکست بزرگی منجر شود." در صورت موفقیت، هند چهارمین کشوری خواهد بود که بر ماه سفینه فرود می‌آورد.» رئیس جمهوری آمریکا افزود: «با بریتانیا در تماس هستیم. تا به حال فقط اتحاد جماهیر شوروی سابق، آمریکا و چین موفق به این کار شده‌اند. در آوریل سال ۲۰۱۹ تلاش اسرائیل برای فرود آوردن سفینه"برشیت" بر ماه شکست خورد. ما با خبر شدیم که یک و بعد دو [نفتکش توقیف شده‌اند] و ما با بریتانیا کار می‌کنیم. گرچه از سال ۱۹۷۲ تا به حال هیچ انسانی به ماه فرستاده نشده است.

آن فضاپیما به ماه رسید، اما به دلیل مشکلات فنی در دقایق پایانی فرود، نتوانست سالم بر ماه بنشیند. هدف پروژه چندرایان-۲ جمع آوری اطلاعات درباره آب، مواد معدنی و چگونگی تشکیل سنگ در سطح ماه است.» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ تیر از توقیف نفتکش بریتانیایی به نام «استنا ایمپرو» . موضوعات مرتبط .