پس از یک هفته تعویق، هند چندرایان-۲ را به ماه فرستاد

پس از یک هفته تعویق، هند چندرایان-۲ را به ماه فرستاد

22/07/2019 05:22:00 ب.ظ

پس از یک هفته تعویق، هند چندرایان-۲ را به ماه فرستاد

پس از یک هفته تعویق به دلیل نقص فنی، هند سفینه چندرایان-۲ را با موفقیت به سمت ماه پرتاب کرد. هند امیدوار است این سفینه ۱۴۵ میلیون دلار نخستین سفینه‌ای باشد که در قطب جنوبی ماه فرود می‌آید.

این سفینه که اکنون در مدار زمین است و ۲۳ روز دراین مدار خواهد بود و پس از مانورهایی به مدار ماه خواهد رفت.پرتاب این سفینه زنده از تلویزیون پخش شد و دقایقی بعد از پرتاب، زمانی که موشک از جو زمین بیرون می‌رفت، شادی در اتاق کنترل"تحقیقات فضایی هند" موج زد.

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی

برای نخستین بار در تاریخ فضاپیمایی هند، یک ماموریت بین‌سیاره‌ای را دو زن هدایت می‌کنند، موتایا وانیتا مدیر پروژه و ریتا کاریدا مدیر عملیات.این مشکل‌ترین ماموریت سازمان فضایی هند است و کی سیوان رئیس این سازمان بعد از پرتاب موشک گفت :"این ماموریت، آغاز سفر تاریخی هند به ماه است."

نارندا مودی نخست‌وزیر هند این ماموریت را برای اینکه"کاملا بومی" است تحسین کرد.پرتاب چندرایان-۲ به سمت ماه مصادف شده است با پنجاهمین سال فرود انسان بر ماه در حالی که در اصل قرار بود ۱۵ ژوئیه پرتاب انجام شود اما ۵۶ دقیقه پیش از پرتاب،"در سامانه پرتاب نقص فنی مشاهده" و ماموریت متوقف شد. headtopics.com

حق نشر عکسImage captionدر اولین پرتاب نافرجام، سوخت از موشک نشت کردبه گفته رسانه‌های هند علت این تعویق، نشت گاز هلیم بود که متخصصان آن را برطرف کردند. یک منبع در سازمان فضایی هند گفت"رفع کردنش ساده بود اما مشکل جدی بود که می‌توانست به شکست بزرگی منجر شود."

در صورت موفقیت، هند چهارمین کشوری خواهد بود که بر ماه سفینه فرود می‌آورد.تا به حال فقط اتحاد جماهیر شوروی سابق، آمریکا و چین موفق به این کار شده‌اند. در آوریل سال ۲۰۱۹ تلاش اسرائیل برای فرود آوردن سفینه"برشیت" بر ماه شکست خورد. آن فضاپیما به ماه رسید، اما به دلیل مشکلات فنی در دقایق پایانی فرود، نتوانست سالم بر ماه بنشیند.

هدف پروژه چندرایان-۲ جمع آوری اطلاعات درباره آب، مواد معدنی و چگونگی تشکیل سنگ در سطح ماه است. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند🔺معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند ⚡️در حالی که رئیس اجرایی هنگ کنگ می گوید لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است،‌اما بار دیگر معترضان به این لایحه به خیابان‌های این دولت‌شهر آمدند.

پنجاه سال از سفر انسان به ماه گذشتپنجاه سال از روزی که انسان به کره ماه رفت، گذشته است و هرچه بیشتر از آن می شنویم، بر شگفتی مان افزوده می‌شود.

بازگشت به ماه؛ از رویا تا واقعیتمیانه تابستان ۱۹۶۹ نگاه ساکنان زمین به ماه مثل شب‌های قبل از آن نبود. حالا بسیاری می‌دانستند که ماه دنیایی بود که پای انسان به آن رسیده است.

سه فضانورد همزمان با پنجاهمین سالگرد سفر انسان به ماه، عازم فضا شدنددر حال حاضر نیک هاگ و کریستین کوچ از آمریکا و آلکسی اووچینین از روسیه در ایستگاه بین‌المللی فضایی حضور دارند و سه فضانورد جدید در ساعت ۱۱:۵۰ شب به وقت اروپای مرکزی به آن‌ها می‌پیوندند.

شمار قربانیان سیل در هند به 160 نفر رسید

هند سفینه فضایی« چاندرایان -2 » را به فضا پرتاب کردهند سفینه فضایی «چاندرایان -2» را از مرکز فضایی ساتیش داوان در ایالت آندرا پرادش این کشور به فضا پرتاب کرد. - خبرگزاری آناتولی