پس از طرح نام خوآن کارلوس در پرونده قطار سریع السیر عربستان، پادشاه سابق اسپانیا کشورش را ترک می‌کند - BBC News فارسی

04/08/2020 03:20:00 ق.ظ

پس از طرح نام خوآن کارلوس در پرونده قطار سریع السیر عربستان، پادشاه سابق اسپانیا کشورش را ترک می‌کند

پس از طرح نام خوآن کارلوس در پرونده قطار سریع السیر عربستان، پادشاه سابق اسپانیا کشورش را ترک می‌کند

تنها چند هفته پس از آن که نام خوآن کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا، در ارتباط با تحقیق و تفحص از مناقصه قطار سریع السیر مکه-مدینه مطرح شد، او در نامه‌ای به پسرش فیلیپه ششم، که اکنون پادشاه اسپانیا است، اطلاع داده که قصد ترک کشور را دارد هر چند آماده پاسخ‌گویی به سوالات احتمالی دادستان‌های پرونده است.

نیک بیک، گزارشگر حوزه اروپا بی‌بی‌سی می‌گوید این یک خروج همراه با شرم‌ساری و سقوط در صفحات تاریخ برای پادشاهی خواهد بود که با مهارت توانسته بود پس از مرگ ژنرال فرانکو، دیکتاتور سابق این کشور در سال ۱۹۷۵، اسپانیا را به سوی دموکراسی سوق دهد.در این نامه، پادشاه سابق اسپانیا علت تصمیم خود برای ترک خاک کشورش را مرتبط با "وقایع گذشته زندگی خصوصی خود" که به گفته او موجب بروز "پیامدهایی در عرصه عمومی" شده خوانده و گفته با خروجش از اسپانیا قصد دارد به پسرش، پادشاه کنونی، اجازده دهد که در "آرامش خیال" به وظایفش عمل کند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

«درخت ناسا» در مریخ؛ دستگاهی که از جو سیاره سرخ اکسیژن تولید می‌کندکاوشگر «پشتکار» که روز پنجشنبه گذشته به سمت سیاره مریخ پرتاب شد با خود شماری از جدیدترین تجهیزات دنیای فناوری را حمل می‌کند. در میان وسائل و تجهیزات همراه این مریخ‌نورد، دانشمندان ناسا یک دستگاه کوچک نیز قرار داده‌اند که به آن اصطلاحا به خاطر عملکردش لقب «درخت» داده شده است.

درآمد ایران از صادرات غیرنفتی در چهار ماه نخست سال‌جاری بیش از ۴۰ درصد کاهش یافتسخنگوی گمرک ایران از کاهش بیش از ۴۰ درصدی ارزش دلاری صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماه نخست سال‌جاری خبر داد و اعلام کرد که در این مدت ارزش دلاری صادرات غیرنفتی ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که نسیبت به مدت مشابه سال۹۸ بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است.

نبض تجارت؛ از روبات‌های آشپز تا استفاده از هوش مصنوعی در فروش اینترنتیاین برنامهٔ نبض تجارت، به نقش هوش مصنوعی در تحول کسب‌وکار اینترنتی، نقش روبات‌ها در صنعت خوراک و نسل تازهٔ خودروهای الکتریکی می‌پردازد این برنامه را ببینید🔽

سیل ناگهانی در روستایی در افغانستان؛ مردی ۵ فرزندش را از دست دادسیل ناگهانی در روستایی در افغانستان؛ میا جان، مردی که در این سیل پنج فرزند خود را از دست داده می‌گوید: «ما یک خانواده ۹ نفره بودیم. هفت فرزند داشتم. ۵ فرزندم را در این سیل از دست دادم. ۴ نفرمان هم مجروج شدیم. ۲ نفر در بیمارستان هستند.» جزئیات بیشتر🔽

اسناد جدید از احتمال پنهان‌کاری نیروهای ویژه بریتانیا در کشتار غیرنظامیان در افغانستان - BBC News فارسیاسناد طبقه‌بندی شده ارتش بریتانیا سوال‌های تازه‌ای را در مورد احتمال تلاش نیروهای ویژه این کشور برای پنهان کاری درباره کشتن غیرنظامیان در افغانستان مطرح می‌کند. این مدارک که پیشتر محرمانه بود بخشی از پرونده‌ای است که سال گذشته در پی تحقیقات برنامه پانورامای بی‌بی‌سی و هفته نامه ساندی تایمزدر دادگاه مطرح شد؛ پرونده ای که در آن ادعا شده بود نیروهای ارتش بریتانیا 'سیاست کشتن عمدی' مردان جنگجوی سالخورده را دنبال می‌کردند حتی وقتی که آنها مسلح نبودند و تهدیدی به حساب نمی‌آمدند.

کویتی‌هایی که از دست صدام به ایران پناه بردند - BBC News فارسیامروز سی امین سالگرد اشغال کویت به دستور صدام حسین است، دستوری که سرنوشت صدام را تغییر داد. اما الان اجازه ورود به ایرانی نمیدن

خوآن کارلوس، ۸۲ ساله، شش سال پیش تاج و تخت را به فلیپه، پسرش واگذار کرد.Aa کاوشگر «پشتکار» که روز پنجشنبه گذشته به سمت سیاره مریخ پرتاب شد با خود شماری از جدیدترین تجهیزات دنیای فناوری را حمل می‌کند؛ از دوربین‌های تصویربرداری فوق پیشرفته و با کیفیت بالا گرفته تا یک هلی‌کوپتر کوچک.یرنفتی هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده و در مقابل ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار واردات انجام شده است.Aa این برنامهٔ نبض تجارت، به نقش هوش مصنوعی در تحول کسب‌وکار اینترنتی، نقش روبات‌ها در صنعت خوراک و نسل تازهٔ خودروهای الکتریکی می‌پردازد.

در آن هنگام هم نام او با دو جنجال بزرگ همراه شده بود. در ماه ژوئن گذشته، دیوان عالی اسپانیا دستور آغاز تحقیق و تفحص درباره پرونده‌ای را صادر کرد که طی آن خوآن کارلوس متهم شده در جریان قرارداد احداث خط قطار سریع‌السیر در عربستان سعودی، نقش داشته است. این دستگاه که موکسی (MOXIE) نام دارد، همچون درخت دی اکسید کربن موجود در هوا را گرفته و آن را به اکسیژن تبدیل می کند. هنوز معلوم نیست که پادشاه سابق اسپانیا چه موقع قصد خروج از این کشور را دارد و محل اقامت جدید او کدام کشور است.» لطفی بزرگترین شریک تجاری ایران در چهار ماه نخست سال‌جاری را چین معرفی کرد و گفت که «۲۸ درصد از صادرات غیرنفتی ایران در این مدت با وزن هشت میلیون ۴۶۹ هزار تن و به ارزش دو میلیارد و ۴۷۴ میلیون دلار به چین انجام شده است و در مقابل ۲۵ درصد واردات ایران نیز با وزن یک میلیون و ۲ هزار تن و به ارزش دو میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار از چین انجام شده است. نیک بیک، گزارشگر حوزه اروپا بی‌بی‌سی می‌گوید این یک خروج همراه با شرم‌ساری و سقوط در صفحات تاریخ برای پادشاهی خواهد بود که با مهارت توانسته بود پس از مرگ ژنرال فرانکو، دیکتاتور سابق این کشور در سال ۱۹۷۵، اسپانیا را به سوی دموکراسی سوق دهد. از همین رو تامین اکسیژن لازم برای تنفس در مریخ یکی از چالش‌های پیش رو برای زندگی بلند مدت روی سطح این کره به حساب می آید. خوآن کارلوس در سال ۲۰۱۴ (شش سال پیش) پس از حدود ۴۰ سال از قدرت کناره گرفت. هوش مصنوعی، سبب می‌شود بهتر و هوشمندانه عمل کنیم و نیازهای مشتری‌ را دقیق‌تر پیش‌بینی کنیم.

آن هم پس از دو رسوایی بزرگ؛ یکی اتهام فساد اقتصادی دامادش و دوم ماجرای مناقشه برانگیز رفتن او به شکار فیل در میانه بحران اقتصادی کشور. این امری است که دانشمندان را به این فکر انداخته است تا اکسیژن مورد نیاز را در همان سطح مریخ و در آزمایشگاهی کوچک تولید کنند. افغانستان به وزن دو میلیون و ۱۱۵ هزار تن و ارزش دلاری ۷۱۳ میلیون دلار نیز مقصد هشت درصد صادرات غیرنفتی ایران بوده است و پس از آن نیز در رتبه پنجم ترکیه قرار گرفته است که شامل پنج درصد صادرات ایران در چهار ماه نخست سال‌جاری با وزن ۸۴۳ هزار تن و به ارزش ۴۰۵ میلیون دلار شده است. در نامه خوآن کارلوس چه آمده؟ در این نامه، پادشاه سابق اسپانیا علت تصمیم خود برای ترک خاک کشورش را مرتبط با "وقایع گذشته زندگی خصوصی خود" که به گفته او موجب بروز "پیامدهایی در عرصه عمومی" شده خوانده و گفته با خروجش از اسپانیا قصد دارد به پسرش، پادشاه کنونی، اجازده دهد که در "آرامش خیال" به وظایفش عمل کند. "بر مبنای این عقیده که باید به بهترین وجه ممکن به مردم، موسسات قانونی، و تو به عنوان پادشاه، خدمت کنم، بدین وسیله تصمیم را به اطلاع شما می‌رسانم؛ این که زمان آن رسیده که اسپانیا را ترک کنم. سپس اکسیژن را به O2 که مناسب برای تنفس است تبدیل می کند و منوکسید کربن را نیز به جو مریخ بازمی گرداند.. همزمان قیمت هر تن كالای صادراتی ایران در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۸۷ دلار بود اما این نرخ در سه ماه نخست سال‌جاری به ۲۹۰ دلار در هر تن کاهش یافته است.. «موکسی» البته یک دستگاه با قابلیت محدود است و اگر همه چیز خوب پیش برود تنها می تواند ۱۰ گرم در ساعت اکسیژن تولید کند. ما کارخانه و چیزهایی از این دست نداریم.

تصمیمی که برای اتخاذ آن عمیقا احساساتی شده‌ام اما با آرامش و خونسردی کامل آن را گرفته‌ام." منبع تصویر، EPA توضیح تصویر، فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا بارها تلاش کرده از پدرش خوآن کارلوس (چپ) و مناقشه‌های حول نام او فاصله بگیرد در بیانیه کاخ سارسوئلا، محل اقامت پادشاه فیلیپه ششم آمده که پادشاه "کمال احترام و قدردانی" را تقدیم پدرش به علت این تصمیم کرده است.۲ متر مکعب در جو کره زمین است.» خبرگزاری مهر، وابسته سازمان تبلیغات اسلامی، ۲۶ تیر ماه به نقل از بولتن سالانه اوپک، نوشت که درآمد سالانه نفت ایران در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ بیش از ۴۱ میلیارد دلار کاهش یافته است، و این درحالی است که کاهش در آمد ایران از محل صادرات نفتی همچنان ادامه دارد. در ماه مارس گذشته، شاه فیلیپه ششم، خود را از ارث پدری‌اش محروم کرد. در آن زمان کاخ سارسوئلا همچنین اعلام کرد که از این پس پرداخت عایده ۲۲۸ هزار دلاری که خوآن کارلوس به طور سالانه دریافت می‌کرد متوقف خواهد شد. دستگاه اکسیژن ساز ناسا محصول دانشگاه‌ام آی تی آمریکا و موسسه نیلز بور در دانشگاه کپنهاگ دانمارک است. اتهام‌های خوان کارلوس چیست؟ دادگاه عالی اسپانیا گفته بنا دارد طی یک تحقیق و تفحص به نقش خوان کارلوس پس از ژوئن سال ۲۰۱۴، در پروژه احداث قطار سریع السیر مکه-مدینه عربستان سعودی بپردازد.» یورونیوز: مهمترین درسی که از این بیماری همه‌گیر آموخته‌اید و آن را در حرفهٔ خود به‌کار می‌گیرید چیست؟ هانی وایس: «همزمان با بیماری همه‌گیر، موج عظیمی از سفارش‌ اینترنتی رسید.

خوان کارلوس در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ از قدرت کناره گرفت و از همان زمان هم مصونیت قضایی او لغو شد. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید تصویری از اجزای تشکیل دهنده دستگاه اکسیژن ساز موکسی ناسا دانشمندان امیدوارند در صورت موفقیت این روش، راه برای تولید گسترده اکسیژن در سطح مریخ هموار شود. اسپانیا برنده مناقصه احداث این خط سریع السیر شده که هزینه آن ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. این تحقیق و تفحص پای بانک سوئیس را هم پیش کشیده و به همین علت هم سوئیس تحقیقاتی در این رابطه در دست گرفته است. هم‌رسانی این مطلب:. مقام‌های مبارزه با فساد اقتصادی اسپانیا می‌گویند مظنون‌اند که خوآن کارلوس، پادشاه سابق، مبالغی را در بانک سوئیس دارد که تاکنون برملا نکرده است. طرف سوئیسی هم در حال بررسی همین ادعاها است. ریک ویلمر، مدیرعامل شرکت روباتیکِ چابوتیکس می‌گوید: «خودکارسازی در صنعت غذا قطعا در راه است.

دولت اسپانیا هم گفته موضعش در برابر این تحقیق و تفحص آن است که "همه در برابر عدالت یکسانند" و این که دخالتی در این تحقیق و تفحص نخواهد کرد. خوان کارلوس کیست؟ خوآن کارلوس متولد ۱۹۳۸ در شهر رم ایتالیا است او در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۷۵ و تنها دو روز پس از مرگ ژنرال فرانکو، دیکتاتور سابق اسپانیا، بر صندلی پادشاهی این کشور جلوس کرد از او به علت تلاشش برای عبور اسپانیا از دیکتاتوری فرانکو به دموکراسی، با احترام یاد می‌شود با وجود این او در سالهای پایانی ۲۹ سال پادشاهی خود بر اسپانیا با انتقادات فراونی روبرو شد او در روز ۱۸ ژوئن سال ۲۰۱۴ تاج و تخت را به پسرش فیلیپه ششم واگذار کرد مهمترین خبرها .