پزشکیان: بی‌اعتمادی در جامعه نتیجه رفتار دولت پنهان است | DW | 29.08.2019

07/06/1398 04:40:00 ب.ظ

نایب رئیس مجلس می‌گوید همه اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در فساد و ناکارآمدی مقصرند و بازی 'کی بود من نبودم' جواب نخواهد داد. او پاسخگویی را وظیفه کسانی دانسته که در سایه حرکت می‌کنند و حضوری ثابت در تصمیم‌گیری‌ها دارند.

مسعود پزشکیان, مجلس دهم

نایب رئیس مجلس می‌گوید همه اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در فساد و ناکارآمدی مقصرند و بازی 'کی بود من نبودم' جواب نخواهد داد. او پاسخگویی را وظیفه کسانی دانسته که در سایه حرکت می‌کنند و حضوری ثابت در تصمیم‌گیری‌ها دارند.

نایب رئیس مجلس می‌گوید همه اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در فساد و ناکارآمدی مقصرند و بازی 'کی بود من نبودم' جواب نخواهد داد. او پاسخگویی را وظیفه کسانی دانسته که در سایه حرکت می‌کنند و حضوری ثابت در تصمیم‌گیری‌ها دارند.

پزشکیان: بی‌اعتمادی در جامعه نتیجه رفتار دولت پنهان استنایب رئیس مجلس می‌گوید همه اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در فساد و ناکارآمدی مقصرند و بازی"کی بود من نبودم" جواب نخواهد داد. او پاسخگویی را وظیفه کسانی دانسته که در سایه حرکت می‌کنند و حضوری ثابت در تصمیم‌گیری‌ها دارند.

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس دهم، در گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه"سازندگی" به شرایط کنونی ایران، نومیدی و نارضایتی مردم، دسته‌بندی‌های مجلس، کارنامه دولت، مراکز متعدد تصمیم‌گیری و کارکرد صدا و سیما پرداخته است.او عدم پایبندی مسئولان به اهداف و شعارهای اعلام شده را علت سرخوردگی مردم می‌داند و می‌گوید همه اعم از اصلاح طلب یا اصولگرا در واقعیت فساد و ناکارآمدی گسترده مقصرند و از ایجاد سیستمی که بتواند"جلوی بخور و ببرها" را بگیرند غفلت کرده‌اند: «... هر دولتی روی کار آمد عده‌ای شعار دادند بی‌عرضه است. بعد از سوی دیگر در ۴۰ سالگی انقلاب از دستاوردهای انقلاب می‌گوییم. خب اگر دستاوردی داریم همین بی‌عرضه‌ها به دست آورده‌اند و اگر همه آنها بی‌عرضه‌اند که از کدام دستاورد سخن می‌گویید. یعنی این تناقض را باید حل کنیم.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

سه تن در اثر آتش سوزی در یک قایق مسافربری در فیلیپین جان باختندپولیس ساحلی فیلیپین چهارشنبه 28 اوت تایید کرد که سه تن بر اثر آتش‌سوزی در یک قایق مسافربری در سواحل

دیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ ماگنیتسکی در زندان محکوم کرددیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی در زندان به پرداخت ۳۴هزار یورو محکوم کرد

تداوم بارش باران در شمال و خیزش گرد و خاک در شرق کشورمدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی: بارش باران در سواحل دریای خزر در پنج روز آینده ادامه خواهد داشت در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل انتظار بارش‌های رگباری داریم

کشته شدن 14 نیروی خیزش مردمی در درگیری با طالبان در هراتمنابع امنیتی در هرات افغانستان چهارشنبه 28 اوت اعلام کردند که در نتیجه‌ درگیری طالبان با نیروهای

اولین مرحله پروژه مسافربری هوشمند در مکه مکرمه در سال 2020 آغاز خواهد شددو هفته پس از اظهارات شاهزاده خالد الفیصل، مشاور خادم حرمین شریفین، امیر مکه مکرمه در یک گفت‌وگوی

آتش‌سوزی در قایق مسافربری در فیلیپین؛ 3 کشته

ایران پزشکیان: بی‌اعتمادی در جامعه نتیجه رفتار دولت پنهان است نایب رئیس مجلس می‌گوید همه اعم از اصولگرا و اصلاح طلب در فساد و ناکارآمدی مقصرند و بازی"کی بود من نبودم" جواب نخواهد داد.«زامبوانگا دلنورته» جان خود را از دست دادند.Aa دیوان حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه ۲۷ اوت (پنج شهریور) دولت روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی، وکیل و حقوقدان افشاگر در زندان محکوم کرد.احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: با توجه به تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی پنج روز آینده برای سواحل دریای خزر بارش باران پیش‌بینی می‌شود که شدت بارش‌ها امروز و فردا (۶ و ۷ شهریور) در شرق سواحل دریای خزر و در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه (۸، ۹ و ۱۰ شهریور) در غرب سواحل دریای خزر خواهد بود.

او پاسخگویی را وظیفه کسانی دانسته که در سایه حرکت می‌کنند و حضوری ثابت در تصمیم‌گیری‌ها دارند. مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس دهم، در گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه"سازندگی" به شرایط کنونی ایران، نومیدی و نارضایتی مردم، دسته‌بندی‌های مجلس، کارنامه دولت، مراکز متعدد تصمیم‌گیری و کارکرد صدا و سیما پرداخته است. 102 تن از سرنشینان این قایق نجات داده شدند و عملیات نجات 69 تن دیگر ادامه دارد، همچنان، برخی مسافران این قایق خود را به دریا انداخته و با کمک قایق‌های صیادی و باربری دیگر نجات یافته‌اند. او عدم پایبندی مسئولان به اهداف و شعارهای اعلام شده را علت سرخوردگی مردم می‌داند و می‌گوید همه اعم از اصلاح طلب یا اصولگرا در واقعیت فساد و ناکارآمدی گسترده مقصرند و از ایجاد سیستمی که بتواند"جلوی بخور و ببرها" را بگیرند غفلت کرده‌اند: «. او راز بزرگ‌ترین پرونده تخلف مالیاتی روسیه به ارزش ۵/۴ میلیارد روبل (معادل ۱۳۰ میلیون یورو) از سوی پلیس مالیاتی و شماری از مقام‌های عالی‌رتبه روسیه را بر ملا کرده بود...  مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: فردا و پس‌فردا (۷ و ۸ شهریور) هوای تهران کمی ابری، در بعدازظهر همراه با افزایش ابر و گاهی وزش باد خواهد بود.

هر دولتی روی کار آمد عده‌ای شعار دادند بی‌عرضه است. در رای دیوان، محکومیت این وکیل به اتهام تخلف مالیاتی، سه سال پس از مرگ وی، نشانه وخامت وضعیت دادرسی در روسیه توصیف شده است. بعد از سوی دیگر در ۴۰ سالگی انقلاب از دستاوردهای انقلاب می‌گوییم. خب اگر دستاوردی داریم همین بی‌عرضه‌ها به دست آورده‌اند و اگر همه آنها بی‌عرضه‌اند که از کدام دستاورد سخن می‌گویید. یعنی این تناقض را باید حل کنیم. دومای روسیه هم در همان زمان با ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روس از سوی والدین آمریکایی، به این قانون مورد تایید باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، پاسخ داد.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید نایب رئیس مجلس دهم اضافه می‌کند که بی‌اعتمادی مردم، نتیجه رفتار"دولت پنهان" است و تاکید می‌کند که همه جناح‌ها به صورت موقتی آمده و رفته‌اند اما ثبات کاری دست کسانی بوده که  در سایه حرکت می‌کنند: «این سازمان در سایه همیشه حضور داشته و ثابت بوده است.

در نتیجه اگر مشکلی در کشور وجود دارد آنهایی که ثبات دارند باید جواب بدهند و نه آنهایی که یک روز آمده و و یک روز هم می‌روند.» او در توضیح رفتار"دولت پنهان" از دوران وزارت خودش مثال می‌آورد: «زمانی که من وزیر بهداشت بودم ۲۵ کانون در بهداشت و درمان تصمیم می‌گرفتند. من وزیر بودم اما اختیاراتم در دست ۲۵ واحد و سازمان و ارگان دیگر بود. بعد هم در نهایت من باید پاسخگو می‌بودم. در بقیه وزارتخانه‌ها هم همین وضع است.

شما فکر می‌کنید فرهنگ را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کنترل می‌کند؟ سازمان‌های مختلف در این زمینه نقش‌آفرینی می‌کنند اما وقتی می‌خواهند فحش بدهند تنها به وزارت ارشاد فحش می‌دهند.» مسعود پزشکیان به خبرنگار روزنامه"سازندگی" گفته که اگر به جای حسن روحانی بود، در اولین فرصت به مجلس می‌آمد و همه چیز را به صورت شفاف بیان می‌کرد. او با تشبیه مواضع مسئولان به بازی"کی بود کی بود من نبودم"، اذعان کرده که مجلس در همه ادوار خود"همینی بوده که هست"؛ مجلسی نه خوب و نه بد، با نمایندگانی که از الک شورای نگهبان گذشته و در بهترین حالت برای حوزه انتخابیه خودشان لابی می‌کنند: «چه کسی دولت‌ها را وادار کرده تا این ۲۷۰۰ دانشگاه را ایجاد کنند؟ الان هم آنهایی که از این دانشگاه‌ها بیرون آمدند بیکار هستند و هم خود دانشگاه‌ها دیگر مشتری ندارند. آمریکا هم این تعداد دانشگاه ندارد که ما با این جمعیت در ایران داریم. خیلی از اینها هم اصلا دانشگاه نیست.

خب این کار را چه کسی انجام داده است؟ اینها کار همین مجالس قبلی است. من نماینده می‌روم برای شهر و بخش خودم مجوز دانشگاه می‌گیرم. و اگر مجوز ندهند وزیر را استیضاح می‌کنم!...

» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید او یادآور می‌شود که قدرت فراکسیون امید در همین حدی است که دیده شده؛ نمایندگانی کم تجربه، غیر یکدست و فاقد پتانسیل اجتماعی و هدف و سازمان روشن: «امیدی‌ها حتی آنقدر نیستند که رای بدهند تا مطهری بماند یا فلاحت‌پیشه ریاست کمیسیون را از دست ندهد. در درون فراکسیون امید می‌توان سه فراکسیون دیگر درست کرد.» در موضوع حصر نیز پزشکیان خاطرنشان می‌کند که مجلس از بدو امر هیچ مسئولیتی در مسئله نداشته و تصمیم‌گیری با شورای‌عالی امنیت ملی و رئیس جمهور است. او هم‌زمان صدا و سیما را به خاطر رویکردهای جناحی و تبلیغی، اصلی‌ترین عامل بی‌اعتمادی و سرخوردگی مردم خوانده و گفته است: «به خاطر دارم که در زمان شاه می‌گفتند یک ساعت رادیو را در هفته در اختیار ما بگذارید ما همه را مسلمان می‌کنیم. اما حالا رادیو، تمام کانال‌ها و دانشگا‌ها در دست ماست.

چرا وضع جامعه این‌گونه است؟» در همین زمینه: .