پرواز نخستین هواپیمای مسافربری از کابل پس از خروج آمریکا

19/06/1400 10:27 ق.ظ

پرواز نخستین هواپیمای مسافربری از کابل پس از خروج آمریکا العربيه_فارسى

دو روز پس از تشکیل «کابینه موقت» توسط طالبان در افغانستان، شب گذشته، نخستین پرواز تجارتی (مسافری) پس از خروج نیروهایی آمریکایی، از میدان هوایی (فرودگاه) پس از خروج آخرین سرباز آمریکایی در 30 اوت، پروازهای مسافربری از میدان کابل متوقف شد و مقامات طالبان گفته بودند میدان هوایی به شدت آسیب دیده و رادارهای آن از کار افتاده است.

برای ترمیم دوباره آن تیم‌های فنی از قطر و ترکیه چند روز قبل وارد کابل شدند تا این فرودگاه را برای پروازهای بین المللی آماده کند. مقامات قطر گفته‌اند که عملیات ترمیم 90 درصد نهایی شده است و به زودی پروازهای بین‌المللی به روال عادی بازخواهند گشت.

هر چند پیش از این نیز برخی پروازهای بین‌المللی به میدان هوایی کابل انجام شده است، اما این نخستین پرواز مسافربری بود که شب گذشته صورت گرفت. بر اساس گزارش‌ها، طالبان چند روز پیش مانع پرواز 200 شهروند آمریکایی از میدان هوایی مزار شریف، افغانستان شد.

پیش از این، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری «رویترز» گفته بود، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان، گروه طالبان را تحت فشار قرار داده تا اجازه خروج این افراد را صادر شود. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

حاکمان ظالم کشورهای اسلامی ها : بعد ۴۳ سال نگاه کنید آیا یهودی ها به جان هم افتادند همدیگر را ترور کشتار تروریستهای وحشی درست کردند تا همدیگر را نابود کنند کشور اسرائیل را نابود کنند و یا یهودی های جهان به جان هم افتادند آیا چنین دیدید خیر ندیدید ۴۳ سال کشورهای اسلامی آمار بگیرند چقدر آواره مسلمان ها دارید چقدر اجازه دادید کشوهای اسلامی مسلمان ها نابود شود کشتار مسلمان ها رو بگیرید و نابودی کشورهای اسلامی رو بگیرید نگاه کنید چطور بر علیه هم مسلمان ها به جان هم افتادید شدید کافران واقعی تابع کمونیست ها شدید

کسی که ادعا می کند مسلمان هستم بدانید دروغ می گه و مسلمان نماست چون حقوق مسلمان ها رو رعایت نکرده کسی که ادعا می کند دین اسلام دارد دروغ می گه چون اسلام واقعی رو اجرا نمی کند همه کشورهای اسلامی برعلیه اسلام خدا قرآن پیامبر محمد و مسلمان ها قیام می کنید و همدیگر رو نابود می کنید کشورهای اسلامی ۴۳ سال اجازه دادند به جهان غرب و کمونیست ها که اسلام قرآن پیامبر محمد مسلمان ها نابود زیر خاک دربه درجهان کنند حاکمان ظالم جهان کشورهای اسلامی این رویه اجازه می دن که جنگ ستیزی تروریست‌های وحشی ها ایجاد شود و به نابودی اسلام مسلمان ها ووو قیام کنند

واقعن که تکان دهنده است نسل امروزی وطن نسل 20 سال پیش نیست دختران شجاع این سر زمین فریاد عدالت خواهی میدهند و قیام سرتاسری میدهند این جوانان توسط طالبان وحشی در جاده های کابل و افغانستان شکنجه و لت کوب میشوند جزیات را در کلیب دنبال کنید

اولین پرواز اتباع خارجی از کابل پس از روی کار آمدن طالبان | DW | 10.09.2021برای اولین بار پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بیش از ۱۰۰ تن از اتباع خارجی با پروازی از فرودگاه کابل وارد دوحه شدند. امید می‌رود این پروازها ادامه پیدا کند. به گفته آمریکا، طالبان از خود همکاری نشان داده‌اند. و بایدن خوشحال می شود! چه معنی دارد که تروریستهای طالبان با خالقشون امپراتوری امریکا همکاری نکنند ؟

نخستین تماس تلفنی رهبران چین و آمریکا پس از ۷ ماهجو بایدن و شی جین پینگ در این تماس تلفنی توافق کردند که در خصوص موضوعاتی که طرفین بر سر آنها با یکدیگر همگرایی دارند همکاری کنند و در خصوص مسائل مورد اختلاف نیز گفتگو میان پکن و واشنگتن در دستور کار قرار گیرد.

بی‌خبری از وضعیت «علی شاهی» پس از بازداشت توسط اطلاعات سپاه

پس از آزادی با وثیقه، برای رفع توقیف لوازم چه باید کرد؟

شکست سنگین اسلام‌گرایان پس از ده سال در انتخابات پارلمانی مراکشنتایج اولیه انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه در مراکش حاکی است که حزب لیبرال نزدیک به پادشاه این کشور بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده و اسلام‌گرایان شکست سنگینی را متحمل شده‌اند. اخر عاقبت زمامداری ایدئولوژیک با آرزوی استقرار حکومتهای اسلامی در سرتاسر اروپای دزد غارتگر کثیف

ارتش سوریه پس از ده سال وارد درعا شد؛ ترکیه ابراز نگرانی کردترکیه با ابراز نگرانی از تشدید حملات ارتش سوریه به مناطق مختلف درعا، اعلام کرد که آنکارا از نزدیک و با نگرانی تحولات در جنوب غربی سوریه را زیر نظر دارد بیشتر بخوانید🔽 بزودی ترکیه تبدیل به افغانستان_دوم میشه

یک هواپیمای مسافربری قطر، شب گذشته، 9 سپتامبر (18 سنبله)، بیش از 100 شهروند خارجی را از کابل به قطر انتقال داد که حامل شهروندان آمریکایی، کانادایی، بریتانیایی، اوکراینی و آلمانی بود.محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر شب گذشته در اسلام آباد گفته است توانستیم یک ساعت پیش اولین پرواز مسافربری را از فرودگاه کابل انجام دهیم.

پس از خروج آخرین سرباز آمریکایی در 30 اوت، پروازهای مسافربری از میدان کابل متوقف شد و مقامات طالبان گفته بودند میدان هوایی به شدت آسیب دیده و رادارهای آن از کار افتاده است.

برای ترمیم دوباره آن تیم‌های فنی از قطر و ترکیه چند روز قبل وارد کابل شدند تا این فرودگاه را برای پروازهای بین المللی آماده کند. مقامات قطر گفته‌اند که عملیات ترمیم 90 درصد نهایی شده است و به زودی پروازهای بین‌المللی به روال عادی بازخواهند گشت.

هر چند پیش از این نیز برخی پروازهای بین‌المللی به میدان هوایی کابل انجام شده است، اما این نخستین پرواز مسافربری بود که شب گذشته صورت گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، طالبان چند روز پیش مانع پرواز 200 شهروند آمریکایی از میدان هوایی مزار شریف، افغانستان شد.

پیش از این، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری «رویترز» گفته بود، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان، گروه طالبان را تحت فشار قرار داده تا اجازه خروج این افراد را صادر شود.

مطلق بن ماجد القحطانی، فرستاده ویژه قطر، پرواز شب گذشته از میدان هوایی کابل را یک پرواز تجارتی عنوان کرده و افزوده است که این پرواز تخلیه شهروندان خارجی نبوده بلکه آنان برای این پرواز بلیت خریداری کرده بودند. او علاوه کرده است که امروز نیز یک پرواز تجارتی از کابل به قطر انجام خواهد شد.

هر چند پروازهای بین المللی از میدان هوایی کابل ممکن است تا چند روز دیگر به حالت عادی باز گردد اما نگرانی اصلی شهروندان افغان این است که آیا گروه طالبان به آنان اجازه خارج شدن از کشور را خواهد داد یا خیر.

طالبان پیش از این گفته بودند به کسانی که مجوز رسمی سفر را دارند اجازه خارج شدن از افغانستان به آنها خواهد داد اما شهروندان این وعده‌ها را به دیده شک می‌نگرند.

هزاران شهروند افغان که در 20 سال گذشته با نیروهایی بین‌المللی در افغانستان کار کرده‌اند از عملیات تخلیه آمریکا که از 14 الی 30 اوت سال جاری انجام شد باز مانده‌اند و اکنون با تهدیدات احتمالی از سوی طالبان مواجه‌اند.

پس از سقوط طالبان به دست طالبان نیروهایی یالات متحده تا 31 اوت، 124 هزار نفر را از میدان هوایی کابل خارج کردند که از این میان بیشترین آنان افغان‌هایی متحد آمریکا بودند.