فساد در ایران, پروانه سلحشوری

فساد در ایران, پروانه سلحشوری

پروانه سلحشوری: فساد جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند | DW | 08.10.2019

یک نماینده مجلس با انتقاد از نادیده گرفتن ریشه‌های فساد، این پدیده را تهدیدی برای جمهوری اسلامی دانست. به گفته پروانه سلحشوری، اگر قشرهای مختلف نتوانند انتقاد خود را بیان کنند، 'شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود.'

08/10/2019 11:34:00 ق.ظ

یک نماینده مجلس با انتقاد از نادیده گرفتن ریشه‌های فساد، این پدیده را تهدیدی برای جمهوری اسلامی دانست. به گفته پروانه سلحشوری ، اگر قشرهای مختلف نتوانند انتقاد خود را بیان کنند، 'شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود.'

یک نماینده مجلس با انتقاد از نادیده گرفتن ریشه‌های فساد، این پدیده را تهدیدی برای جمهوری اسلامی دانست. به گفته پروانه سلحشوری ، اگر قشرهای مختلف نتوانند انتقاد خود را بیان کنند، 'شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود.'

پروانه سلحشوری: فساد جمهوری اسلامی را تهدید می‌کندیک نماینده مجلس با انتقاد از نادیده گرفتن ریشه‌های فساد، این پدیده را تهدیدی برای جمهوری اسلامی دانست. به گفته پروانه سلحشوری، اگر قشرهای مختلف نتوانند انتقاد خود را بیان کنند،"شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود."

روسیه تولید واکسن کرونا را آغاز کرد - BBC News فارسی مسئولیت فرودگاه‌ها در افغانستان‌ از سازمان ناتو به دولت واگذار می‌شود - BBC News فارسی بحران کرونا؛ رکورد رکود در اقتصاد اروپا | DW | 15.08.2020

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ریشه‌های سیاسی فساد اقتصادی تأکید کرد که چنانچه قشرهای مختلف جامعه نتوانند به‌صراحت انتقاد خود را بیان کنند،"شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود."این عضو فراکسیون امید مجلس ایران دیروز دوشنبه ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) در نطق میان‌دستور خود ضمن استقبال از"حرکت خجسته نظام و قوه قضائیه" در مبارزه با فساد، خواستار ریشه‌یابی منشأ فساد اقتصادی شد و گفت: «لازمه هوشیاری این است که بدانیم فساد تنها اقتصادی نیست بلکه فساد اقتصادی معلول شرایط است و نادیده گرفتن سرچشمه‌های فساد اقتصادی خود بزرگترین فساد است.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدبه گزارش خبرگزاری خانه ملت، خانم سلحشوری تلویحا"فساد سیاسی" را سرچشمه فساد اقتصادی دانست و گفت: «فساد سیاسی یعنی فقدان فرصت‌های برابر سیاسی، حقوقی، فرهنگی و اقتصادی برای آحاد شهروندان، اینکه عرصه‌های فرهنگی بر مردم تنگ شود و مردم را مخاطب رسانه‌های برون مرزی کند آیا فساد نیست؟»

رابطه فساد با محرومیت‌های سیاسی و اجتماعیاین نماینده مجلس افزود: «اینکه زنان از برخی حقوق خود محروم باشند آیا جلوه دیگری از فساد نیست؟ اینکه مردم نتوانند طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع اعتراضی داشته باشند و بعضا با تهدید و بازداشت مواجه شوند آیا فساد نیست؟»

پروانه سلحشوری که انتقادهای خود از وضعیت کشور را به شکل سؤالی مطرح می‌کرد، به پرسش‌های خود ادامه داد و گفت: «اینکه بعضی از مطبوعات، رسانه‌ها و نمایندگان مجلس آزادی بیانِ نقد مسئولان و نهادها را خط قرمزهای فراتر از قانون تعریف کنند، آیا فساد نیست؟ آیا راهبردهای منزوی‌کننده و دورکننده ایران از روند توسعه و زدودن فقر و بیکاری از چهره این سرزمین نمی‌تواند مصداقی از فساد باشد؟ آیا این پرسش‌ها نباید آزادانه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و پاسخ بگیرند؟»

این نماینده اصلاح‌طلب به حصر خانگی شماری از منتقدان جمهوری اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: «عدم برگزاری دادگاه برای برخی متهمان و محصوران را چگونه می‌توان تعبیر کرد، چرا هر نقدی را مشروط به این کنیم که باید از دیدگاه ما درست و سازنده باشد.»انتقاد از اعدام کودکان و برخورد با فعالان مدنی

خانم سلحشوری همچنین با انتقاد تلویحی از ناکامی قوه قضائیه ایران در حمایت از"آزادی‌های مدنی" و"تحقق عدالت و پیشگیری از جرم" ادامه داد: «طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی وظیفه این قوه؛ پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی، تحقق عدالت و پیشگیری از جرم است. در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟»

شجریان به بیمارستان بازگردانده شد میرسلیم: فشارها به افشاگران پرونده قالیباف قابل پیگیری است | DW | 15.08.2020 پمپئو: عدم حمایت از قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، یک اشتباه جدی بود

این نماینده مجلس اعدام کودکان و نوجوانان در جمهوری اسلامی را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: «اینکه علی‌رغم پیوستن به منشور حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و تجویز ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی برای اینکه بتوان مانع اعدام زیر ۱۸ سال شد و مبنای دیدگاه علامه طباطبایی در کتاب عظیم المیزان درباره اینکه سن رشد ۱۸ سال است، اما متاسفانه با صدور و اجرای این احکام هزینه بسیاری به نظام جمهوری اسلامی تحمیل می‌شود. آیا نوع دیگری از فساد نیست؟»

سلحشوری افزود: «اینکه احکام سنگین زندان برای فعالان مدنی و سیاسی به نوعی صادر شود که رئیس قوه دستور بازنگری دهد اما نتوان آراء و شعب صادرکننده را به چالش کشید، آیا نوعی از فساد نیست؟»"ابعاد پیدا و پنهان" فسادنماینده تهران در مجلس شورای اسلامی سپس خواستار"فهم عمیق از همه ابعاد پیدا و پنهان" فساد شد و گفت: «آمریکا و هر دشمنی بیرون دیگری نمی‌تواند تهدید نظام باشد بلکه این فساد است که جمهوری اسلامی را تهدید میکند و دشمنان بیرونی با بهره‌گیری از زمینه‌های درونی می‌توانند نظام را به مخاطره اندازند.»

این عضو فراکسیون امید مجلس ایران در نهایت با بیان اینکه"فساد در حال از بین بردن اعتماد مردم است"، تصریح کرد: «اگر من نماینده و آن روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه و کارگر و معلم نتوانیم با صراحت وظیفه خود را بیان کنیم، شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود.»

بسیاری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های نزدیک به حکومت ایران بارها از گستردگی فساد انتقاد کرده و حتی وجود"فساد سیستماتیک" در کشور را تأیید کرده‌اند. این مرحله از فساد به شرایطی گفته می‌شود که دستگاه‌های نظارتی و نهادهای مسئول مقابله با این پدیده، خود به فساد آلوده شده باشند.

برخی نمایندگاه مجلس نیز پیش‌تر از وجود فساد"در همه وزارتخانه‌ها" سخن گفته و حتی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، گفته بود که"فساد به برخی مسئولان بالای کشور" رسیده است.در چنین شرایطی قوه قضائیه ایران هم‌زمان با بازداشت شمار زیادی از نزدیکان مقام‌های بلندپایه این کشور اعلام کرده که مبارزه‌ای گسترده با فساد را آغاز کرده است. ابراهیم رئیسی، رئیس این قوه، یک هفته پیش گفت: «در مبارزه با فساد نه انگشت مفسدان، که از بازو دست آنان را قطع خواهیم کرد.»

اما بسیاری از تحلیلگران و منتقدان می‌گویند، با وجود نهادهای غیر پاسخگو در ایران همچون دستگاه‌هایی که مستقیما زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند و نیز استفاده جریان‌های نزدیک به این نهادها از"رانت‌های سیاسی و اقتصادی"، مبارزه با فساد نمی‌تواند به شکلی ریشه‌ای متحقق شود.

مستندی از تشییع پیکر سردار سلیمانی تولید می‌شود/ خاطرات 40 ساله یک سرباز از حاج قاسم- اخبار سینما و تئاتر - اخبار فرهنگی تسنیم - Tasnim «اشیای پرنده ناشناس»؛ پنتاگون واحد تحقیق دایر می‌کند کیهان امارات را 'هدف مشروع مقاومت' خواند | DW | 15.08.2020 ادامه مطلب: DW فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی

نه بابا 😲 همین شعار مبارزه با فساد در قاموس نظام ولائی هرگز نمیگنجه چون همه میدانن سر منشا آن خود نظام است بنابراین تکیه شما براین گفته فریبی بزرگتر است 😂😂😂خیلی دلت خوشه!شایدم خیلی احمقی پروانه سلحشوری!نظام آخوندی با خدعه و فریب و دروغ بنا شده!تو ساختار نظام این عمل فساده!حالا فکر میکنی نظام فاسدی که با فساد تشکیل شده میتونه با فساد مبارزه کنه؟ام الفساد کل نظام فاسد جمهوری اسلامی آخوندی و کاسه لیسانش هستند!😂

ج ا فساد را می‌پروراند ! خانم سلحشور این چادر چارقد شما قابل نقد هم هست ؟ زنان می‌توانند راجع به حجاب اجباری از شما سوال کنند . آیا میتوانید این قانون را از قوانین جزایی کشور حذف کنید ؟ آیا قانون اساسی ما عامل اصلی غیر دموکراتیک بودن این نظام نیست ؟ اصل ولایت فقیه مغایر با دموکراسی نیست ؟ چه تهدیدی، جمهوری اسلامی یعنی فساد اصلاً میشه به عنوان مترادف فساد استفاده کرد

این جمهوری اسلامیست که فساد را تهدید میکند, واژه فساد در برابر کارنامه نظام,بی معنیست.

نامزد ریاست جمهوری تونس تبلیغاتش را متوقف کرد🔻نامزد ریاست جمهوری تونس تبلیغاتش را متوقف کرد 🔹قیس سعید یکی از 2 نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس که به دور دوم صعود کرده است، به دلایل اخلاق‌مداری، وبه خاطر اینکه رقیبش از فعالیت انتخاباتی محروم است، تبلیغات انتخاباتی‌اش را متوقف کرد اینجا_بخوانیم👇

رئیس جمهوری عراق حمله به تظاهرکنندگان و رسانه‌ها را محکوم کردرئیس جمهوری عراق ضمن درخواست پایان تظاهرات اعتراضی روزهای، خشونت علیه تظاهرکنندگان و فشار بر رسانه‌ها را محکوم کرده و گفته است که به نیروهای امنیتی دستور شلیک به سوی معترضان داده نشده است. تا کنون بیش از یکصد تن در جریان این تظاهرات کشته شده‌اند.

اوکراین گیت؛ ترامپ آدام شیف را کلاهبردار و نانسی پلوسی را خائن خواندپیام‌های توییتری خشم آگین آقای ترامپ پس از آن منتشر شد که مارک زید، وکیل افشاگر پروندۀ «اوکراین گیت» از وجود افشاگر دومی نیز خبر داد که نه تنها ادعاهای افشاگر اول را تایید می‌کند بلکه خود نیز «اطلاعات دست اولی» دربارۀ این مکالمه جنجال برانگیز در اختیار دارد. دمکراتها و گلوبالها تخم ترامپ هم نمیتونن بخورن بازم با اقتدار ریس جمهور میشه

نماینده آمریکا در کمیته اول سازمان ملل: حمایت جهانی را برای برخورد با جمهوری اسلامی جلب می‌کنیمنماینده آمریکا در کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل می گوید که در جلسه این کمیته تلاش خواهد کرد با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی، همکاری دیگر کشورهای برای منزوی کردن ایران را جلب کند.\r\n کمیته اول مجمع فرزندان نایاک بپا خیزید..... برخورد باجمهوری اسلامی فرقه فارسیسم کافی نیست.حامعه جهانی باپلیسی آمریکا بایستی تیشه به ریشه ی بنیان تشگیلات جاهلیت تحمیلی فرقه فارسیسم بزند این بساط جاهلیت فرقه را جمع آوری کند که نزدیگ هزار ساله مخل و مانع زندگی حقیقی و برابری و پیشرفت علمی اتحاد ملتهای ایرانیان است آمریکا به روزهای زوال خود رسیده و در تشکیل یک ائتلاف بر علیه ایران عاحز است. امریکا توقع داره بقیه کشورها بر علیه قوانین بین المللی رفتارند کنند ولی در هر اقدام بر علیه ایران، گوشمالی سختی میشود. بعد از چهل سال دشمنی و ترور مردم ایران آمریکا منفورترین و منزویترین کشور جهان شده.

«کامیل احمدی» کیست و چه پروژه‌ای را در ایران دنبال می‌کرد؟ +تصاویرچندی قبل خبر بازداشت یک عنصر دو تابعیتی نفوذی در پوشش 'مردم شناس' و 'پژوهش‌گر' اجتماعی منتشر شد. در این گزارش با تفکرات و اقدامات این فرد آشنا می‌شوید. واقعا خسته نمی شید از این همه چرند نویسی!

نیوزیلند؛ کنشگران مقابله با تغییرات اقلیمی یک بانک را اشغال کردندجنبش «شورش علیه انقراض» به تغییرات اقلیمی معترضند و در پی آن هستند که با استفاده از «نافرمانی مدنی» در برابر شرکت‌های بزرگ بایستند.