پرسپولیس، اولسان؛ فقط یک جام باقی مانده است

28/09/1399 06:40 ب.ظ

فردا شب «پرسپولیس» یا چند مدال و لوح نایب قهرمانی را به کلکسیون افتخارات بازیکنان و باشگاه خود اضافه می‌کند یا تنها جام باقی‌مانده را روی سکوی خالی تالار افتخاراتش قرار خواهد داد. فینال_آسیا اخبار_ایران گزارش پیام یونسی‌پور younesipour 👇

به وقت تهران، دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا را آغاز خواهند کرد. این دومین تلاش جدی پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا برای دست یافتن به تنها جامی خواهد بود که هرگز موفق به کسب آن نشده است.

سایه روشن‌های پرسپولیس

جملات یحیی گل‌محمدی در کنفرانس خبری، آمیخته با احساسات و هیجان بودند. از بازیکنانش ستایش کرد، آن‌ها را تشنه پیروزی دانست و تنها انگیزه تیمش برای قهرمانی را هوادارانی دانست که برای این تیم گریه می‌کنند و تا مرز جنون به وجد می‌آیند.

غیبت «عیسی آل‌کثیر» و محرومیت «وحید امیری» و «احسان پهلوان»، برنامه‌های هجومی پرسپولیس را تغییر می‌دهند. آن‌ها حتی بهترین گل‌زن خود در خط دفاعی را هم دیگر در اختیار ندارند. «شجاع خلیل‌زاده» از پرسپولیس جدا شد و سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به «محمدحسین کنعانی‌زادگان» به عنوان تنها رهبر خط دفاعی پرسپولیس اشاره کرده است. headtopics.com

مهم‌ترین نقطه برتری پرسپولیس نسبت به تمام حریفانش، چه در لیگ و چه در باشگاه‌های آسیا، «ساختار دفاعی» فوق‌العاده‌اش است؛ ساختاری که توسط «برانکو ایوانکوویچ» بنا شد و یحیی گل‌محمدی هم آن را حفظ کرد.

ادامه مطلب:
iranwire »

پرسپولیس یک - اولسان هیوندای 2/ لعنت به VAR و پنالتی‌هالحظه به لحظه با فینال لیگ قهرمانان آسیا؛ پرسپولیس یک - اولسان هیوندای 2/ لعنت به VAR و پنالتی‌ها لعنت به فروغی لعنت به صداوسیما سیرک ایران که گاهی مسابقه والیباله لعنت به اونی ک VAR نمیاره تو ایران

پرسپولیس - اولسان؛ حریف کره‌ای از 'پرسینگ' می‌ترسد - BBC News فارسیاولسان هیوندای؛ این نام تیمی است که شنبه در ورزشگاه الجنوب قطر مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد تا تکلیف فینال لیگ قهرمانان اسیا روشن شود. اما اولسان چه خصوصیاتی دارد؟ حریف روز شنبه پرسپولیس در چه زمینه‌هایی قدرت ویژه دارد و در چه زمینه‌هایی آسیب‌پذیر است؟

رویای قهرمانی بر باد رفت/ پرسپولیس جام را به اولسان هدیه دادپرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا با نتیجه ۲ بر یک شکست خورد و قهرمانی را از دست داد. در این دیدار بازیکنان پرسپولیس دو پنالتی را به تیم حریف هدیه کردند. مرده شور فوتبال سیاسی رو ببرند تیم کره تیم برنده نبود اما پرسپولیس اجازه بردن نداشت در همه عرصه ها شکست و باز شکست ورزش اقتصاد امنیت تکنولوژی وغیره

عادل فردوسی‌پور گزارشگر فینال پرسپولیس - اولسان هیوندایگزارشگر سرشناس ایرانی روز شنبه پس از غیبت طولانی مدت برای گزارش بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا به عرصه مورد علاقه‌اش بازمی‌گردد. الان اصلاح طلبان از این ماجرا هم بعنوان پیشرفت رو به جلو یاد میکنند. امروز ركورد لايو اينستاگرام خواهي شكست

پرسپولیس - اولسان؛ چگونه می‌توان حریف کره‌ای را شکست داد؟ - BBC News فارسیپرسپولیس درحالی شنبه در فینال لیگ قهرمانان اسیا مقابل اولسان‌هیوندای قرار می‌گیرد که از پایان فصل گذشته، یکی از پرفراز و نشیب‌ترین دوره‌های تاریخ خود را سپری کرده است. این بار چند مسئله شانس پرسپولیس برای قهرمانی را افزایش داده است. afghan_ppc شما گوه ایرانیا رو نخورید / برید از کون افغانها بخورید کافیه afghan_ppc afghan_ppc نمیشه ریدم سر در بی بی سی

فردا شب «پرسپولیس» یا چند مدال و لوح نایب قهرمانی را به کلکسیون افتخارات بازیکنان و باشگاه خود اضافه می‌کند یا تنها جام باقی‌مانده را روی سکوی خالی تالار افتخاراتش قرار خواهد داد.

پرسپولیس و اولسان هیوندای کره‌ جنوبی از ساعت ۱۵ و۳۰ دقیقه شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹

به وقت تهران، دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا را آغاز خواهند کرد. این دومین تلاش جدی پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا برای دست یافتن به تنها جامی خواهد بود که هرگز موفق به کسب آن نشده است.سایه روشن‌های پرسپولیس

«یحیی گل‌محمدی»، سرمربی پرسپولیس در کنفرانس خبری پیش از بازی فینال گفته است: «یک راه داریم، آن هم پیروزی است.»

جملات یحیی گل‌محمدی در کنفرانس خبری، آمیخته با احساسات و هیجان بودند. از بازیکنانش ستایش کرد، آن‌ها را تشنه پیروزی دانست و تنها انگیزه تیمش برای قهرمانی را هوادارانی دانست که برای این تیم گریه می‌کنند و تا مرز جنون به وجد می‌آیند.

سرمربی پرسپولیس از لغو دو بازی تیمش در لیگ گلایه و به گل ‌نزدن بازیکنانش اشاره کرد: «در تمرینات، موفق شدیم روی گل‌زنی بازیکنان‌مان کار کنیم.»

غیبت «عیسی آل‌کثیر» و محرومیت «وحید امیری» و «احسان پهلوان»، برنامه‌های هجومی پرسپولیس را تغییر می‌دهند. آن‌ها حتی بهترین گل‌زن خود در خط دفاعی را هم دیگر در اختیار ندارند. «شجاع خلیل‌زاده» از پرسپولیس جدا شد و سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به «محمدحسین کنعانی‌زادگان» به عنوان تنها رهبر خط دفاعی پرسپولیس اشاره کرده است.

اما این را هم باید به یاد داشت که «مهدی عبدی»، بازیکنی که از سال ۱۳۹۶ در تیم جوانان پرسپولیس حضور داشته است، تنها گل تیمش را در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان وارد دروازه «النصر» عربستان کرد؛ گلی که اگر نبود، پرسپولیس امروز باید فینال آسیا را از تهران تماشا می‌کرد.

مهم‌ترین نقطه برتری پرسپولیس نسبت به تمام حریفانش، چه در لیگ و چه در باشگاه‌های آسیا، «ساختار دفاعی» فوق‌العاده‌اش است؛ ساختاری که توسط «برانکو ایوانکوویچ» بنا شد و یحیی گل‌محمدی هم آن را حفظ کرد.

از تیمی که سال ۲۰۱۸ با مربی‌گری برانکو ایوانکوویچ در فینال جام باشگاه‌های آسیا مقابل «کاشیما» ژاپن شکست خورد و به نایب قهرمانی رسید، «جلال حسینی»، «محمد انصاری»، «کمال کامیابی‌نیا»، «احمد نوراللهی»، «سیامک نعمتی»، «بشار رسن»، «امید عالیشاه» و «احسان حسینی» هنوز در پرسپولیس حضور دارند؛ یعنی هم ساختار دفاعی پرسپولیس از نظر «مهره‌ها» تغییر کرده است و هم مربی آن. اما هنوز آن‌ها یک سد رسوخ‌ناپذیر را مقابل حریفان می‌سازند.

همین بس که از زمان آغاز رقابت‌های گروهی لیگ قهرمانان به صورت متمرکز در قطر، این تیم فقط دو بار دروازه‌اش باز شد و هر دو بار از روی نقطه پنالتی.

امروز «سین جین ‌هو»، کاپیتان اولسان کره جنوبی قدرت بدنی و خط دفاعی پرسپولیس را ستایش کرد و گفت: «بازی‌های پرسپولیس را بارها دیدیم. آن‌ها به لحاظ قدرت‌بدنی تیم فوق‌العاده‌‌ای هستند و در دفاع به تیمی فضا نمی‌دهند. همین‌طور به شدت روی ضدحملات خطرناک عمل می‌کنند.»

اما «دیوید بولتویش»، مدافع هلندی تیم اولسان گفته است: «از خط دفاعی پرسپولیس بیش از حد تعریف می‌کنند. آن‌ها هم شکننده هستند ولی تا امروز مقابل تیمی که به اندازه ما قدرتمند باشد، بازی نکرده‌اند.»داوری که فغانی‌ قطری‌ها است

همان‌طور که انتظار می‌رفت، کنفدراسیون فوتبال آسیا به قطر هم یک سهمیه برای حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا داد. «عبدالرحمن الجاسم»، داور قطری به عنوان داور بازی نهایی لیگ قهرمانان آسیا انتخاب شد.

از نگاه کنفدراسیون، الجاسم طی سه سال اخیر، بالاترین نمرات را میان داوران قطری کسب کرده است. او به عنوان شانس اول میان داوران این کشور برای حضور در جام جهانی هم محسوب می‌شود.

قضاوت در جام ملت‌های آسیا، داوری مهم‌ترین بازی‌های لیگ ستارگان قطر، قضاوت در جام باشگاه‌های آسیا و البته سوت زدن در بازی نهایی جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ میان دو تیم «لیورپول» با «فلامینگو»، از او داوری شایسته برای قضاوت در فینال لیگ قهرمانان آسیا ساخته‌اند.

الجاسم از سال ۲۰۰۹ به لیست داوران «الیت» فیفا اضافه شد. سال ۲۰۱۸ تنها داور آسیایی بود که از سوی فیفا اجازه یافت به عنوان یکی از داورهای «ویدیویی»، به داوران وسط کمک کند.

عبدالرحمن الجاسم تقریبا نقش «علی‌رضا فغانی»، داور سرشناس ایرانی را برای قطری‌ها دارد. اولین گزینه برای قضاوت دربی معروف این کشور میان «الدحیل» و «السد» به حساب می‌آید و البته فدراسیون جهانی فوتبال روی او برای داوری‌های جام جهانی ۲۰۲۲ نیز حسابی ویژه باز کرده است.

تفاوت عبدالرحمن جاسم و علی‌رضا فغانی فقط در این است که فدراسیون فوتبال قطر نه پشت داور بین‌المللی خود را در فیفا خالی می‌کند، نه نامش را از فهرست داوران الیت بیرون می‌کشد و نه او را مجبور به مهاجرت از کشورش می‌کند.

«رضا سخندان»، داور پیش‌کسوت ایرانی به خبرگزاری «ایسنا» گفته است: «جاسم داور پر کارتی نیست و معمولا ابتدا به تذکر بسنده کرده و در مراحل بعد از کارت‌های خود استفاده می‌کند. او عادت ندارد که در طول بازی ارتباط زبانی با بازیکنان برقرار کند.»

بازیکنان ایرانی البته عادت به درگیری شفاهی با داوران دارند.

برخی رسانه‌ها در ایران مدعی شده‌اند که عبدالرحمن الجاسم ریشه‌ و اصلیتی ایرانی دارد. ایسنا مدعی شده است که ریشه پدری این داور قطری، به «بندرعباس» برمی‌گردد.فوتبال ایران پیش از جمهوری اسلامی با قهرمانی‌های مکررش خو گرفته بود. تقریبا در تمامی رده‌های باشگاهی و ملی، فوتبال ایران طعم قهرمانی را در تیم‌های نوجوانان، جوانان، جام ملت‌های آسیا، بازی‌های آسیایی و جام باشگاه‌های آسیا چشید.

اما بعد از آن، همه چیز محدودتر شد. قهرمانی‌های ایران پس از انقلاب، به یک قهرمانی «استقلال» در جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۹۱ میلادی، یک قهرمانی با «پاس» در همین رقابت‌ها به سال ۱۹۹۳ و سه قهرمانی در بازی‌های آسیایی خلاصه می‌شود.

اگر آخرین قهرمانی تیم زیر ۲۳ ساله‌های ایران در سال ۲۰۰۲ را ملاک قهرمانی فوتبال ایران قرار دهیم، از آخرین باری که جام قهرمانی در یک رقابت‌ معتبر آسیایی بالای دست فوتبالیست‌های ایرانی نشسته است، ۱۸ سال می‌گذرد. اما اگر قهرمانی یک تیم بزرگ‌سال را حساب کنیم، آخرین قهرمانی ایران به سال ۱۹۹۸ و بازی‌های آسیایی بانکوک برمی‌گردد؛ یعنی ۲۲ سال قبل. از آخرین جام قهرمانی یک باشگاه ایرانی در آسیا نیز ۲۷ سال عبور کرده‌ایم؛ یعنی از زمانی که پاس به قهرمانی جام باشگاه‌‌های آسیا رسید، ۲۷ سال می‌گذرد. با همین عدد می‌توان فهمید که در بازه زمانی دور از قهرمانی ماندن‌های باشگاه‌های فوتبال ایران در آسیا، چه تحولاتی در این کشور افتاده است؛ به عبارتی ساده‌‌تر، نسلی که دو باشگاه استقلال و پاس را به قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا رساندند، تربیت شده نظام ورزشی ایران پیش از انقلاب بودند.سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز به صورت رسمی اعلام کرد که درهای «ورزشگاه الجنوب» برای تماشای رقابت‌ فینال لیگ قهرمانان به روی تعدادی از هواداران باز خواهد شد.

در بیانیه رسمی کنفدراسیون تاکید شده که این تصمیم صرفا جهت افزودن شور و هیجان به دیدار فینال لیگ قهرمانان گرفته شده است. هم‌چنین طبق این بیانیه، «تعیین و اجرای پروتکل‌های بهداشتی» برای حضور تماشاگران در بازی فینال از سوی فدراسیون فوتبال قطر اعلام خواهد شد.

به نظر می‌رسد در صورتی که فدراسیون فوتبال قطر اجازه ورود تماشاگران به ورزشگاه را بدهد، پرسپولیس اقبال بیشتری برای حمایت از روی سکوها خواهد داشت. هرچند که باشگاه اولسان هیوندای اعلام کرده است در صورت حضور تماشاگران در ورزشگاه، باید مساوات میان هواداران رعایت شود.

این نخستین بار در سال ۱۳۹۹ خورشیدی است که هواداران فوتبال می‌توانند یک بازی رسمی تیم ایرانی را در ورزشگاه از نزدیک تماشا کنند.