پدیده بی‌سابقه؛ نفت رایگان آمریکا با پاداش اضافی برای خریدار | DW | 20.04.2020

21/04/2020 12:23:00 ق.ظ

بازارهای نفت دنیا روز دوشنبه شاهد پدیده‌ای بی‌سابقه در تاریخ شد: قیمت نفت آمریکا برای تحویل در ماه آینده تا منفی ۳۷ دلار پیش رفت.

سقوط بهای نفت

بازارهای نفت دنیا روز دوشنبه شاهد پدیده‌ای بی‌سابقه در تاریخ شد: قیمت نفت آمریکا برای تحویل در ماه آینده تا منفی ۳۷ دلار پیش رفت. تحلیلی از: دالغا خاتین‌اوغلو

بازارهای نفت دنیا روز دوشنبه شاهد پدیده‌ای بی‌سابقه در تاریخ شد: قیمت نفت آمریکا برای تحویل در ماه آینده تا منفی ۳۷ دلار پیش رفت.

اما چرا این وضعیت پیش آمده است؟هم اکنون روزانه حدود ۱۲ میلیون بشکه نفت در آمریکا تولید می‌شود، اما تقاضای نفت هم در آمریکا و هم در جهان به حدی کاهش یافته که مشتری برای آن وجود ندارد. در چنین مواقعی، معمولا دولت آمریکا نفت مازاد و بی‌مشتری را از تولیدکننده‌ها می‌خرد و انبار می‌کند، اما مشکل اینجاست انبارهای ذخیره‌سازی آمریکا پر شده اند.

از طرفی طی بیش از ۲ ماه گذشته، روزانه ۳۰ میلیون بشکه نفت مازاد در جهان به بازارها سرازیر شده و عملا احتیاجی به نفت تولیدی آمریکا در دیگر کشورها نیست.همچنین بر اساس آمارها، هم اکنون ۱۶۰ میلیون بشکه نفت در جهان بر روی نفتکش ها انبار شده و عملا امکان انبار کردن نفت روی نفتکش های خالی نیز وجود ندارد. علاوه بر آن، نزدیک ۶۰ میلیون بشکه محصولات نفتی بی‌مشتری در جهان نیز در نفتکش ها انبار شده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراضات ایران؛ پلیس و لباس شخصی‌ها دانشگاه شریف را محاصره کرده اند

روز یکشنبه و پس از سر دادن شعارهای تند علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای در داتشگاه شریف، پلیس و نیروهای لباس شخصی این دانشگاه را محاصره کرده‌اند. گزارش‌های تائید نشده از ورود ماموران امنیتی به بخش‌هایی از دانشگاه حکایت دارد. ادامه مطلب >>

این هم از اقتصاد غرب الان که نفت ایران را نمی خرند خداوند هم با یک ویروس نفت امریکا وملل غربگرا را مفت کرد. از این بابت خوشحالم چون رژیم کثیف اسلامی پول آنچنانی به جیب نمیزنه بفرمایید چطور میتونیم از این بشکه ها بخریم؟🤪 یه شب زیبا با سقوط طلای سیاهی که باعث جاندادن هزاران انسان شد درود بر تو کرونا درود بر تو 👏👏👏 نفت شد عن

کشورهایی مثل روسیه و چین تبعات سنگینی بابت این فروپاشی اقتصاد جهان پرداخت خواهند کرد! غرب هم آسیب میبینه ولی نه به اندازه ی کشورهای با سیستم بسته

قیمت نفت به پائین‌ترین نرخ خود در ۲۱ سال گذشته رسید | DW | 20.04.2020بهای نفت به‌رغم توافق عربستان، روسیه و آمریکا بر سر کاهش تولید آن به پائین​ترین نرخ خود در دو دهه گذشته رسید. هرچه ویروس کرونا در جهان بیشتر شیوع پیدا می​​​‌کند، بهای طلای سیاه نیز کاهش می‌یابد.

قیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس به منفی ۳۹ دلار و ۵۰ سنت رسیدقیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه مه، در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی، بزرگ‌ترین سقوط روزانه خود را تجربه کرد و با ۳۱۶ درصد کاهش به منفی ۳۹ دلار و ۵۵ سنت رسید که رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ به شمار می‌رود. نفت زیر یک دلار! به شدت دنیا به یک جنگ تمام عیار احتیاج داره ایران🤚بالا خب ببندن شیرو ملت اونجا برن پمپ بنزین یه پولی هم میگیرن

بازگشت قیمت به ۳۷ سال پیش؛ سقوط تاریخی نفت رقم خوردقیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی، بزرگ‌ترین سقوط روزانه خود را تجربه کرد و با ۵۷ درصد کاهش به ۷ دلار و ۸۲ سنت رسید که رقمی بی‌سابقه از سال مارس ۱۹۸۲ تاکنون به شمار می‌رود. بشکه ای چند شده الان؟ ایکاش همه قیمت‌ها در ایران هم به 34 سال پیش برمی گشت🙏😔😔😔😔

قیمت نفت به پائین‌ترین نرخ خود در ۲۱ سال گذشته رسید | DW | 20.04.2020بهای نفت به‌رغم توافق عربستان، روسیه و آمریکا بر سر کاهش تولید آن به پائین​ترین نرخ خود در دو دهه گذشته رسید. هرچه ویروس کرونا در جهان بیشتر شیوع پیدا می​​​‌کند، بهای طلای سیاه نیز کاهش می‌یابد.

وضعیت قرمز ذخیره خونی در ایران و 'روزهای نگران‌کننده” پیش‌رو | DW | 20.04.2020مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران از وضعیت قرمز ذخیره خونی کشور، در آستانه ماه رمضان خبر می‌دهد. مسئولان حوزه بهداشت و درمان در ایران مردم را به اهدای خون و بهبودیافتگان کرونا را به اهدای پلاسما فراخوانده‌اند. عجب روزگاريست بالاي ايران يك سرويس خبر يك خبر مثبت به نفع ايران نشر نميكند همه و همه اخبار منفي است جاى تأسف است مراکزی که خون گیری میکنن خیلی کمه.خیلی از استانها فقط تو مرکز پایگاه انتقال خون دارن.

افزایش شش درصدی تردد و نامعلوم بودن روند کاهش کرونا در ایران | DW | 20.04.2020با برداشته شدن محدودیت تردد در میان شهرها و استان‌های ایران رفت و آمد در جاده‌ها به شکل چشمگیری افزایش یافته است. هم زمان با این افزایش و به جریان افتادن فعالیت‌های اقتصادی در ایران روند کاهش کرونا هنوز روشن نیست.

قیمت منفی برای نفت، پدیده‌ای بی‌سابقه در طول تاریخ است و بدین معنی است که تولیدکننده‌های آمریکایی نه تنها آماده تحویل رایگان محموله‌های نفتی به مشتریان هستند، بلکه ۳۷ دلار به ازای هر بشکه پول نیز می‌دهند تا محموله‌ها را به اصلاح"رد کنند".یک بشکه نفت خام برنت (۱۵۹ لیتر) صبح روز دوشنبه اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) به قیمت حدود ۲۷ دلار معامله شد.باوجود توافق بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده عضو اوپک پلاس برای کاهش ۹.باوجود توافق بی‌سابقه کشورهای تولیدکننده عضو اوپک پلاس برای کاهش ۹.

اما چرا این وضعیت پیش آمده است؟ هم اکنون روزانه حدود ۱۲ میلیون بشکه نفت در آمریکا تولید می‌شود، اما تقاضای نفت هم در آمریکا و هم در جهان به حدی کاهش یافته که مشتری برای آن وجود ندارد. در چنین مواقعی، معمولا دولت آمریکا نفت مازاد و بی‌مشتری را از تولیدکننده‌ها می‌خرد و انبار می‌کند، اما مشکل اینجاست انبارهای ذخیره‌سازی آمریکا پر شده اند. بهای نفت در روزهای گذشته با شیوع بیشتر ویروس کرونا در جهان روز به روز افت بیشتری پیدا کرد. از طرفی طی بیش از ۲ ماه گذشته، روزانه ۳۰ میلیون بشکه نفت مازاد در جهان به بازارها سرازیر شده و عملا احتیاجی به نفت تولیدی آمریکا در دیگر کشورها نیست. سقوط روز دوشنبه قیمت نفت، بازار سهام وال استریت را هم تحت تاثیر خود قرار داد به طوری که با آغاز کاهش قیمت سهام شرکت‌های بزرگ نفتی، شاخص صنعتی داوجونز در دقایق نخست داد و ستدهای بورس نیویورک ۲ درصد پایین آمد. همچنین بر اساس آمارها، هم اکنون ۱۶۰ میلیون بشکه نفت در جهان بر روی نفتکش ها انبار شده و عملا امکان انبار کردن نفت روی نفتکش های خالی نیز وجود ندارد. علاوه بر جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر مقدار تولید نفت، پرشدن انبارهای ذخیره نفتی چین و آمریکا نیز یکی دیگر از عوامل سقوط قیمت نفت بوده است. علاوه بر آن، نزدیک ۶۰ میلیون بشکه محصولات نفتی بی‌مشتری در جهان نیز در نفتکش ها انبار شده است. همچنین تازه‌ترین گزارش آژانس نشان می‌دهد که بزرگ ترین قطب ذخیره‌سازی نفت در اوکلاهامای آمریکا با سرعتی حیرت‌انگیز در حال پر شدن است.

در این وضعیت تنها دو راه پیش روی تولیدکننده باقی می‌ماند: قطع تولید و یا فروش رایگان و حتی دادن پاداش به مشتری. در قیاس با اوایل سال جاری میلادی، نفت خام وست تگزاس حدود ۷۰ درصد و نفت خام جهانی برنت ۶۸ درصد سقوط کرده است. قیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از ۳۲۰ درصد کاهش یافته ولی برخی تحلیل‌گران بازار نفت این افت تاریخی را برای توقف تولید در برخی میادین پرهزینه نفت شیل آمریکا و بازگشت تعادل به بازار جهانی نفت لازم می‌دانند. وقتی تولیدکننده‌ای تصمیم به قطع تولید از یک میدان کند، معمولا این روند مدتی طول می‌کشد تا عملیاتی شود. در برخی مواقع نیز هزینه توقف تولید نفت بسیار بیشتر از رایگان فروختن و حتی پاداش دادن به مشتری است. سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) و شرکا هفته گذشته بر سر کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه در روز به توافق رسیدند. به همین دلیل بخشی از تولیدکننده‌های آمریکایی در تلاش هستند در کوتاه مدت حتی به مشتریان ۳۷ دلار به ازای هر بشکه پاداش نیز بدهند، تا این نفت را تحویل بگیرد. امید به آینده قیمت نفت آمریکا برای تحویل در ماه مه به منفی ۳۷ دلار رسیده است، اما قیمت آن برای تحویل در ماه ژوئن هنوز بالای ۲۰ دلار است.  دیوید لنوکس، تحلیل گر امور نفت می​گوید برای به دست آوردن تصویری واقعی از مقدار کاهش تقاضای نفت باید بحران کرونا را در سطحی جهانی مشاهده کرد.

بدین ترتیب، تولیدکننده‌های آمریکایی برای مدت کوتاهی زیان رد کردن محموله‌های نفتی را متحمل می‌شوند تا وضعیت دوباره بهبود یابد، خصوصا اینکه انتظار می‌رود ماه آینده تولید جهانی نفت ۲۰ میلیون بشکه در روز کاهش یابد و قیمت ها در ماه های پیش رو با لغو شدن محدودیت های اجتماعی و قرنطینه در کشورهای مختلف جهان افزایش یابد. برای نمونه چند ساعتی بعد از افت قیمت نفت آمریکا به منفی ۳۷ دلار، دوباره قیمت ها به منفی ۲۶ دلار افزایش یافت و احتمالا در روزهای آینده وضعیت بهتر می شود. در همین زمینه:. اما آنچه که مسلم است، نباید انتظار داشت قیمت ها افزایش چشمگیری داشته باشد و احتمالا بخش چشمگیری از نفت شیل تولیدی آمریکا در هفته‌های پیش رو از رده خارج شود، چون هزینه تولید نفت شیل بالاتر از بسیاری از انواع نفت هاست. انواع مختلفی از نفت ها با مشخصاتی متفاوت از قبیل میزان سنگینی، ترکیب گوگرد، پالایشگاه های نیازمند به همان نوع نفت، بازارهای منطقه‌ای و غیره در جهان عرضه می‌شود. برای برخی از آنها مشتری وجود دارد و برای برخی دیگر نه.

به همین خاطر نفت برنت دریای شمال در حالی که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دوشنبه به منفی ۳۷ دلار سقوط کرد، بشکه‌ای حدود ۲۶ دلار برای تحویل در ماه ژوئن معامله ‌شد. نمونه دیگر آن نفت سبک جمهوری آذربایجان است که همواره چند درصدی گران‌تر از نفت برنت است، اما هم اکنون بشکه‌ای زیر ۲۰ دلار معامله می‌شود و هفته پیش حتی قیمت آن به ۱۱ دلار نیز سقوط کرده بود، در حالی که قیمت برنت در آن زمان ۲۷ دلار بود. علت امر این بود که بازارهای مدیترانه مشتری اصلی نفت سبک آذربایجان است و هفته گذشته این بازارها اشباع شده‌بودند و نیازی به نفت سبک آذربایجان نداشتند. لازم به یادآوری است که هزینه تولید و حمل نفت آذربایجان تا بازارهای مدیترانه، بشکه‌ای ۱۸ دلار است و هفته گذشته عملا آذربایجان نفت خود را با زیان فروخته بود و کماکان سودی دریافت نمی‌کند. این موضوع درست است که ایران چندین نوع نفت تولید می‌کند که درجه سنگینی و ترکیب گوگرد آنها متفاوت است، اما گزارش ها حاکی است که بخاطر تحریم ها، کل صادرات این کشور تنها به سوریه و مقدار اندکی نیز به چین محدود شده و حتی معلوم نیست از بابت تحویل نفت پولی می‌گیرد یا نه.

هم اکنون ۴.۵ میلیارد نفر، یعنی بیش از نصف جمعیت جهان در قرنطینه هستند و نیاز به سوخت و به تبع آن نیاز به نفت خام به شدت کاهش داشته است. برای نمونه، بر اساس برآورد شرکت های پالایش نفت هند، نیاز به بنزین و گازوئیل در این کشور طی ماه آوریل بیش از ۶۰ درصد و نیاز به سوخت هواپیما حدود ۹۵ درصد نسبت به آوریل پارسال کاهش یافته است. وضعیت مشابهی در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز حاکم است. هم اکنون زمزمه‌هایی از برخی کشورها از جمله آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، استرالیا، دانمارک و دیگران برای کاستن از محدودیت های اجتماعی و اقتصادی مربوط به شیوع کرونا شنیده می‌شود و اگر وضعیت شیوع کرونا در جهان مقداری بهبود یابد، شاید بتوان امیدوار بود در پاییز یا زمستان امسال دوباره تقاضای جهانی نفت افزایش یابد و قیمت ها بالا برود، اگرچه انتظار افزایش قیمت نفت به سطح اواخر پارسال که ۷۰ دلار بود، بسیار خوشبینانه است.

البته لغو بخشی از محدودیت های مربوط به شیوع کرونا نیز خطرات خود را دارد و می‌تواند به اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا در این کشورها منجر شود. در همین زمینه: .