پدیده‌های اجتماعی درست مدیریت نشوند؛ به مسائل سیاسی و امنیتی تبدیل می‌شود/ مسئولان صف مطالبه‌گری مردم را از اغتشاشات دشمن‌ساز جدا کنند/ مدیریت اقتصادی در مرزهای ما ضعیف است/ اعتراض به مسائل معیشتی و اقتصادی حق مردم است

26/02/2021 12:37:00 ب.ظ

نائیب رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی حق مردم است و تصمیم گیران باید آن را از صف اغتشاشات دشمن ساز جدا کنند.

سراوان, سراوان سیستان و بلوچستان

حیدری در گفت‌وگو با ایلنا: پدیده‌های اجتماعی درست مدیریت نشوند؛ به مسائل سیاسی و امنیتی تبدیل می‌شود/ مسئولان صف مطالبه‌گری مردم را از اغتشاشات دشمن‌ساز جدا کنند/ مدیریت اقتصادی در مرزهای ما ضعیف است/ اعتراض به مسائل معیشتی و اقتصادی حق مردم است

نائیب رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی حق مردم است و تصمیم گیران باید آن را از صف اغتشاشات دشمن ساز جدا کنند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: هنگامی که ضعف در اقتصادی به حوزه‌های اجتماعی تغییر ماهیت می‌دهند و از این حوزه به سمت سیاست تغییر جهت می‌دهد اگر مدیریت نشود به مسائل امنیتی تبدیل می‌شود که ورود به این مرحله در نوع خودش هزینه‌هایی را در بردارد.

وی ادامه داد: با بالا گرفتن بحث‌های موجود، بهترین نوع رویکرد در  فضای اجتماعی جامعه این است که مولفه‌ها در این زمینه مدیریت شوند تا به مسائل سیاسی و بعد از آن به امنیتی تبدیل نشود؛ بنابراین باید حواسمان به این فرآینده‌ها باشد که از همان ابتدا مدیریت درستی داشته باشند که اگر این اتفاق صورت نگیرد مانند  بسیاری  از تجمعات و تنش‌های به طور مثال گران  شدن بنزین که آستانه تحمل مردم به خاطر ضعف اقتصادی و معیشت ضعیف شده بود به اتفاقات دیگر ختم می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

باید فریاد نهادهای حکومتی، سران قوا، نهادهای مدنی و دلسوزان کشور رسیدگی به مسائل مردم باشدمعاون اول رییس جمهور خطاب به همه نهادهای حکومتی، سران قوا، نهادهای مدنی و دلسوزان کشور تأکید کرد: باید فریاد و صدای ما فریاد و صدای رسیدگی به مسایل مردم و حرف و سخن دلسوزی برای مردم باشد تا کشور از بحران‌های ساختگی که دشمنان علیه ملت طراحی کرده اند عبور کند. گه نخور با تشکر ۴۲سال دروغ وریا بسه دیگه خجالت بکشید تو خودت بحرانی

بازداشت دختر جوان به دلیل توهین به مردم شمال ایران در کلاب‌هاوسوا؟ مردم شمالی که از وقتی بشر موفق شد روی دوتا پاش راه بره بصورت مداوم مورد فحاشی و توهین سایر اقوام بخصوص قوم تهران قرار داشته. چرا این بیچاره باید فرار کنه و بگیرنش؟!!!!

نماینده سابق: به دليل سركوب، مردم رغبتی به انتخابات ندارندپروانه سلحشوری، نماینده ادوار مجلس ایران با اشاره به سرکوب اعتراضات توسط نهادهای امنیتی، گفته «به نظر می‌رسد مردم چندان رغبتی برای حضور در عرصه انتخابات ندارند.» ادامه خبر در سایت العربیه_فارسی رغبت ؟؟ ملت میخوان سر به تن شماها نباشه خانم سلحشوری مردم هیچ رغبتی به جمهوری اسلامی و رای به جمهوری اسلامی ندارند.

وزیر بهداشت ایران به مردم 'التماس' کرد به سفر نروند | DW | 09.03.2021در آستانه تعطیلات عید نوروز وزیر بهداشت جمهوری اسلامی به مردم 'التماس' کرد که سفر نکنند. سعید نمکی سفر را 'مهمترین عامل گسترش ویروس' کرونا دانست. او از مردم خواست، از سفر خودداری کنند تا 'خوزستان‌های دیگری ایجاد نشود'. جناب وزیر غلط کرد. به جاش از پدر عزیزش التماس میکرد که واکسن بخره و با جون مردم بازی نکنه معاون استاندارشیراز پذیرای مسافران نوروزی چند چندیت با خودتان جناب وزیر اقای نمکی متاسفانه شاگرد داروخانه هم نیست چه رسد وزیری! ایشان بلندگوی بیت رهبر ی هستند و به جای تصمیم گیری تصمیمات رهبری را منعکس می‌کنند برای حفظ مقام و منافع شخصی نه_به_جمهوري_اسلامي

محکومیت کلانتری به چهار ماه حبس تعزیری به اتهام 'توهین به خمینی' | DW | 09.03.2021عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران به اتهام 'توهین به خمینی' به چهار ماه حبس تعزیری و منع فعالیت در احزاب سیاسی محکوم شد. اصغر دانشیان، معاون این سازمان این خبر را تکذیب کرد و گفت، هنوز حکمی صادر نشده است.

شهریار حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره حوادث و اتفاقات رخ داده در  سراوان بلوچستان و اعتراضات معیشتی که در این شهرستان رخ داده است، گفت: هنگامی که کارکردهای اقتصادی ضعیف باشد باعث به وجود آمدن یکسری پدیده‌های اجتماعی می‌شود و اگر  پدیده‌ها به درستی مدیریت نشود و برنامه‌ریزی برای آنان صورت نگیرد تبدیل به پدیده‌های سیاسی می شوند.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین افتتاح مراکز اورژانس کشور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه پرالتهاب خاورمیانه قرار گرفته است که در هر نقطه از آن دود و صدای گلوله بلند می شود، خاطرنشان کرد: در کشوری آرام و امن قرار داریم که گاهی موج های مختلفی بلند می شود تا آرامش کشور را بر هم بزند.یک دختر جوان ساکن تهران به دلیل آنچه «توهین و فحاشی به هموطنان شمالی» در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس عنوان شده، بازداشت شد.نظر می‌رسد مردم چندان رغبتی برای حضور در عرصه انتخابات ندارند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: هنگامی که ضعف در اقتصادی به حوزه‌های اجتماعی تغییر ماهیت می‌دهند و از این حوزه به سمت سیاست تغییر جهت می‌دهد اگر مدیریت نشود به مسائل امنیتی تبدیل می‌شود که ورود به این مرحله در نوع خودش هزینه‌هایی را در بردارد. وی ادامه داد: با بالا گرفتن بحث‌های موجود، بهترین نوع رویکرد در  فضای اجتماعی جامعه این است که مولفه‌ها در این زمینه مدیریت شوند تا به مسائل سیاسی و بعد از آن به امنیتی تبدیل نشود؛ بنابراین باید حواسمان به این فرآینده‌ها باشد که از همان ابتدا مدیریت درستی داشته باشند که اگر این اتفاق صورت نگیرد مانند  بسیاری  از تجمعات و تنش‌های به طور مثال گران  شدن بنزین که آستانه تحمل مردم به خاطر ضعف اقتصادی و معیشت ضعیف شده بود به اتفاقات دیگر ختم می‌شود. معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: می توانیم با همدلی، هماهنگی و مهربانی از موج های مختلف عبور کنیم و نباید اجازه دهیم بحران هایی که دشمنان ملت طراحی می کنند کشور را وارد بحران های جدید نماید. این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که ملت با حاکمیت مشکلی ندارد، عنوان کرد: همان کسی که به قضیه بنزین اعتراض می‌کند به خیابان می‌آید اگر پای نظام جمهوری اسلامی در مقابله با دشمن به وسط بیاید اسلحه بر می‌دارد با آن می‌جنگد پس بنابراین ما نباید کسانی که به خاطر ضعف‌های معیشت به خیابان می‌آیند ضد نظام و  انقلاب بنامیم، بلکه آن‌ها از افراد کم درآمدی هستند که به خاطر ضعف‌های اقتصادی موجود گله‌هایی دارند؛ در نتیجه تصمیم گیران باید این نکته را به خاطر داشته باشند کسانی که امروز گله دارند قشر ضعیف هستند که از هر فرصت ممکن برای نشان دادن ناراحتی و سختی‌های معیشتی خودشان استفاده می‌کنند.» براساس این گزارش، متهم که به دلیل ترس از بازداشت به استان‌های مجاور استان تهران متواری شده بود، پس از بازداشت تحویل پلیس فتای تهران شد. وی با اشاره به این‌که باید صف اغتشاش‌گران و معترضان را از هم جدا کنیم، گفت: اغتشاشات با تجمعات اعتراضی و انتقادی مردم بسیار تمایز دارند چرا که اغتشاشات توسط دشمن مدیریت و هدایت می‌شود که با ساختار امنیتی ما مغایرت دارد. می توان با اتکا به ظرفیت بالای موجود در کشور اجازه ندهیم که دشمنان، مردم کشور ما را مأیوس کنند و می توانیم مشکلات را در داخل حل نماییم. نماینده مردم قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب تاکید کرد: توجه داشته باشید اعتراضات معیشتی واقتصادی که جزء پدیده‌های اجتماعی محسوب می‌شود حق مردم است، آنان نگرانی‌هایی درباره وضعیت اقتصادی و زندگی خود دارند  و دولت هم موظف است برای این مشکلات گام بردارد .» وی در تشریح دخالتهای قوا در یکدیگر گفت: «مشاهده می‌کنید مجلس به راحتی دستور اجرایی صادر می‌کند، در صورتی که مجلس نباید کار اجرایی انجام دهد بلکه باید کار تقنینی را دنبال کند یا این که رئیس قوه قضائیه به بازدید می‌رود و کار‌هایی را انجام می‌دهد که به نظر می‌رسد اساساً دخالت کردن در کار قوای دیگر است و یا نهاد‌هایی که عموماً کارکرد سیاسی ندارند به مسائل سیاسی ورود می‌کنند.

وی با بیان این که در هر جامعه‌ای ممکن است مسائل معیشتی و اقتصادی پیش بیاید، ادامه داد: در آمریکای مدرن هم مردم برای مشکلات اقتصادی و اجتماعی به خیابان‌ها می آیند و این طور نیست که همه دنیا سیر باشند و فقط ملت ما مشکل داشته باشد اما فرق ما با تمامی جهان این است که منابع زیادی داریم و بحث اینجاست چرا با وجود این منابع ما باید از نظر تامین معیشت مردم ضعیف باشیم که ای مشکل به نوع مدیریت دولت در خصوص منابع موجود باز می‌گردد و ارتباطی با کمبود منابع ندارد. دکتر جهانگیری افزود: بخش هایی از کشور که در مقابله با ویروس کرونا و حفاظت و حراست از سلامت مردم ایستادگی کردند و در رأس آنها کادر درمانی کشور که سلامت خود را به خطر انداختند از سرمایه های کشور هستند که در این مسیر جان خود را اهدا کردند و به مقام شهادت نایل شدند. حیدری با بیان این که  در طول ۴۰ سال بعد از انقلاب ما اغتشاش نداشتیم، گفت: دشمنان نظام و انقلاب به دنبال براندازی هستند و از یک تجمع ساده که برای وضعیت معیشتی و اقتصادی برگزار می‌شود سوءاستفاده می‌کنند و نمی‌گذارند صدای حقانیت مردم به گوش مسئولین برسد؛ بنابراین مسئولان ما باید اعتراضات و اغتشاشات دشمن ساخته را از یکدیگر تفکیک کنند. مدیر کل سابق امور مرزی وزارت کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که معیشت مرزنشینان کشور با مشکلات بسیاری زیادی روبه‌رو هستند تصمیم‌گیران برای وضعیت معیشت این بخش از کشور چه باید کنند، عنوان کرد: خداوند آن چه که برای بشر نیاز است یکپارچه به سرزمین ما داده است که در کمتر کشوری یافت می شود اما هنگامی که این منابع خوب مدیریت نشود مردم از نظر معیشت ضعیف می‌شوند. جهانگیری با اشاره به اینکه ایران نیز همانند اغلب کشورها در شرایط مخاطره آمیز طبیعی قرار دارد گفت: در دولت دوازدهم علاوه بر زلزله کرمانشاه که در سطح یک اتفاق جهانی بود و درسال 98 سیل خانمان سوز با دربرگیری 25 استان کشور و همچنین شیوع بیماری کرونا در 13 ماه گذشته، جمهوری اسلامی ایران با مخاطره جنگ اقتصادی آمریکا روبرو شد که تمام شئونات زندگی مردم ایران را در بر گرفت و امسال نیز طبق گزارش ها یکی از سال های خشکسالی در کشور است که امیدواریم با کمک خدوند بتوانیم از این مخاطرات عبور کنیم. امروز گرسنگی و ضعف معیشتی مردم به عدم مدیریت دولت‌ها از گذشته تا امروز باز می گردد؛ البته ضعف‌های معیشتی در این دولت به خاطر بسیاری از مولفه‌‌ها بیشتر است. وی با بیان این که مرزهای ما بهترین فرصت برای عمران و آبادانی هستند، عنوان کرد: ایران بعد از روسیه و چین از نظر تعداد همسایگان سومین کشور در دنیاست، همچنین از نظر جغرافیایی ۸ هزار و ۷۴ کیلومتر مرز دریایی، زمینی ، خشکی و رودخانه‌ای دارد، از طرفی ایران داری ۱۶ استان مرزی است و با ۱۵ کشور همسایه است؛ بنابراین از نظر تاثیر این جغرافیا در روابط بین‌الملل ایران از نظر ژئوپولیتکی  از کشورهای مهم دنیا است. جهانگیری با بیان اینکه در تمامی حوادث طبیعی اورژانس اولین نهاد و دستگاهی است که حضور تعیین کننده برای کاهش آلام مردم دارد ادامه داد: باید وضع عملکرد و خدمت رسانی اورژانس در سطح قابل قبول باشد. اشاره خامنه‌ای به دولت «تازه نفس» در حالی مطرح شده که پیشتر از حضور «دولت جوان حزب‌اللهی» در انتخابات 1400 گفته بود.

حیدری ادامه داد: دانشمندان پیرامون قلب و حاشیه زمین نظریه‌ای مطرح می‌کنند که طبق این نظریه هر کشوری جز این نظریه باشد قلب زمین است و ایران هم باتوجه به مختصات جغرافیای که دارد جز این نظریه می‌شود. وی تاکید کرد: ما در یک جغرافیای بی‌نظیر زندگی می‌کنیم، مرزهای طولانی داریم که هم فرصت محسوب می‌شوند و هم تهدید. دکتر جهانگیری با اشاره به احساس مسئولیت اخلاقی تک تک کارکنان اورژانس در سراسر کشور افزود: فرد مصدوم در لحظه اول نیازمند حمایت روحی و معنوی است و دلسوزتر از از فرزند، پدر و همسر، کادر اورژانس در کنار فرد مصدوم حضور دارد و با تمام احساس و ظرفیت آماده کمک به بیماران است. مرزها در زمان جنگ برای هر کشوری می‌تواند تهدید باشد به طور مثال در ۸ سال دفاع مقدس مرزها محل تهدید علیه حاکمیت و تمامیت ارضی بودند اما در شرایط غیر جنگ مرزها بهترین فرصت برای کمک به مردم هستند؛ بنابراین وقتی ما چنین ویژگی‌هایی داریم باید یک مدیریت یکپارچه هوشمند بر کل مرزهای ما از نظر عمران، اقتصاد و امنیت وجود داشته باشد. مدیر کل سابق امور مرزی وزارت کشور افزود: ما بیش از ۱۰۶ مرز مجاز زمینی، هوایی و دریایی و بیش از ۴۰ مرز غیر رسمی تحت عنوان بازارچه‌های رسمی و غیررسمی و موقت داریم که با چنین امکانات و استعدادی  اگر درست مدیریت شود از نظر اقتصادی هیچ‌گونه مشکل معیشت و بیکاری در کشور نخواهیم داشت. جهانگیری با اشاره به اینکه در زمان شیوع بیماری کرونا دلسوزان مردم در اورژانس در مقطعی در کنار بیماران گرفتار کرونا حاضر می شدند که همه اعضای خانواده آنها از آن فرد فاصله می گرفتند ادامه داد: باید قدر این نهاد و مرکزی همانند اورژانس را بدانیم و ارزش کار آنان زمانی مشخص می شود که نزدیکترین فرد خانواده از یک مبتلا به کرونا فاصله می گیرد اما انسان هایی همانند فرشته نجات بر سر بالین بیمار حاضر می شوند. وی خاطر نشان کرد: ۲۴  دستگاه در امور مرز دخالت دارند که حدود ۱۶ دستگاه متحداً کار می‌کنند که یک مرز رسمی یا اصطلاحاً مرز مجاز در زمین، دریا و هوا به وجود بیاورند، بنابراین با داشتن چنین ویژگی با کشورهای همسایه قاعدتا ما باید بهترین استفاده اقتصادی را داشته باشیم و به دلیل داشتن شرایط مساعد توپوگرافی و ژئوپولتیکی کشور ما در بن‌بست قرار نمی گیرد، زیرا به دریای آزاد و دریاچه ها دسترسی دارد.

حیدری ادامه داد: دستگاه‌هایی که باید از مرزها استفاده اقتصادی داشته باشند وزارت خانه‌های اقتصاد و صمت هستند، این دو دستگاه باید از نظر اقتصادی استفاده هدفمندی داشته باشند تا تولید قدرت اقتصادی بیشتر صورت گیرد و خروج از تحریم‌ها داشته باشیم. جهانگیری ادامه داد: بازسازی آمبولانس ها نمونه کار ملی در مقطعی است که به آن به شدت نیازمند بودیم و در دوران تحریم اقتصادی و تنگناهای ریالی و ارزی می توان با تکیه بر سرمایه انسانی کشور از امکانات موجود حداکثر بهره برداری را کرد. معتقدم یکی از بهترین راه کارهای مقابله با تحریم استفاده از همین ظرفیت مرزی است که ما در اختیار داریم.  نماینده مردم سرپل ذهاب، قصر شیرین و گیلان غرب بیان کرد: امروز برخی از انتقادها به دستگاه‌هایی که مسئول بهره‌برداری اقتصادی از مرز هستند وارد است چرا که گمرک زیر مجموعه وزارت اقتصاد است که مسئول و متولی مرزها است و مدیریت مرزهای مجاز را از ورودی و خروجی برعهده دارد؛ مخصوصا آئین‌نامه ساماندهی ورود و خروج در مرزهای زمینی بر عهده این دستگاه است که با کمال تاسف به دلیل ضعف در وزارت اقتصاد و عملکرد گمرک در این زمینه مشکلات داریم و از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود. جهانگیری ادامه داد: با توجه به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی و همچنین صد در صدی برخی بیمارستان ها می توان در دو ماه آینده 12 هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه کرد.  وی تاکید کرد: قوانین متعدد و دست و پا گیری که امروز در مسیر سرمایه‌گذاری در مقابل سرمایه گذاران خارجی و داخلی وجود دارد یکی از مشکلات ما است. از سوی دیگر مشکل ما ضعف اتاق ایران است که در واقع به عنوان بخش خصوصی و یا پارلمان خصوصی نامیده می‌شوند. پیش از سخنان دکتر جهانگیری شش مرکز و پایگاه اورژانس در مشهد، همدان، ملایر، بابل، کنگاور، اراک و اصفهان با دستور معاون اول رییس جمهور و به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

حیدری با اشاره به این که ما در هر استانی یک اتاق بازرگانی تحت عنوان صنعت، معدن و تجارت داریم، گفت: قانوناً باید تجار را با دادن اطلاعات اقتصادی به روز دنیا تقویت کنیم، اتاق‌ها عموما در حال حاضر تبدیل به جریانی برای رانت اطلاعاتی اعضای اتاق شده‌اند؛ بنابراین این‌ها ضعف‌هایی هستند که در حوزه مدیریت اتاق‌ها داریم. وی با بیان اینکه حوزه امنیتی و عمران مرزها قاعدتا از نظر توپوگرافی بسیار پیچیده هستند، اظهار داشت: شرایط مرزهای ما تابع امکانات و الزامات خاص خودش است، از نظر اشراف اطلاعاتی و اشراف عملیاتی جمهوری اسلامی در مرزها  موفق است اما از نظر هزینه‌های که برای عمران و امنیت مرزها صورت می‌گیرد دولت ضعیف عمل می‌کند یعنی اعتبارات از نظر توسعه مرز نظیر جاده، پاسگاه  و سیستم‌های هوشمند الکترونیکی کم است که از این نظر هم باید تقویت شود. انتهای پیام. با شناختی که از مرزها دارم نیروهای انتظامی و مرزی بسیار خوب عمل می‌کنند و مسائل ضدامنیتی توسط دستگاه‌های امنیتی  خنثی می شود که باید از وزرات اطلاعات تشکر کرد. حیدری خاطر نشان کرد: تاکید من بر روی استفاده اقتصادی از مرزها است که شامل مرزهای رسمی، بازارچه‌های رسمی و موقتی، زمینی و دریایی است اما متاسفانه در این بخش خوب عمل نمی‌شود؛ معتقدم چنین ظرفیتی باید در اختیار یک تیم متفکر یکپارچه و قدرتمند با نگاه توسعه قرار گیرد که این تفکر در ساختار اقتصادی ما وجود ندارد و باید تقویت شود. لینک کوتاه .