پدر روح‌الله زم از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش پرده برداشت

24/09/1399 01:56 ب.ظ

پدر روح‌الله زم با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش پرده

پدر روح‌الله زم با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش پرده محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی که چند روز پیش اعدام شد، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش انتقاد کرد.

به گفته او، بر اساس آیین‌نامه تنظیمی نحوه اجرای احکام قصاص از جمله اعدام، مشخص شده که بعد از صدور حکم و مطلع ساختن متهم، وکیل و خانواده‌اش از حکم صادر شده، ترتیب ملاقات با خانواده وی را صادر می‌کنند تا برای آخرین بار با خویشان ملاقات داشته باشد و متهم می‌تواند وصایای کتبی و یا شفاهی به خانواده خود بیان کند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه روح‌الله زم از تایید حکم اعدامش بی‌اطلاع بوده این پرسش را مطرح کرد که چرا او را از این حق محروم کردند؟ محمدعلی زم در ادامه انتقادات خود به قوه قضاییه تاکید کرد که در آخرین دیدار نه تنها به خانواده او اطلاع ندادند که این آخرین دیدار است بلکه به آنها تاکید شده که روح‌الله زم را از تایید حکم اعدامش آگاه نکنند و به آنها وعده داده شده که او را از بند دو الف (اطلاعات سپاه) به بند عمومی منتقل کنند و آنجا از امکانات و ملاقات بیشتر بهره‌مند خواهد شد.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

پدر روح‌الله زم قوه قضاییه را به «دستکاری غیرقانونی» در اسم و هویت فرزندش متهم کردپدر داغدار روح‌الله زم در ادامه حملاتش علیه قوه قضاییه، این دستگاه را متهم کرد که نام فرزندش را در همین پدر عمری در توجیه جنایات رژیم فعال بود. یک تف سربالاست خاشقجي چي ميگه العربيه؟؟

سردبیر دیپلماتیک گاردین در اعتراض به اعدام روح‌الله زم از حضور در میزگردی انصراف دادکار کردن در یک خبرگزاری با نام و نشان بزرگی نمیاره. شما رو خبرنگارتر نمیکنه. از ایشون یادبگیرید. بلوغ یک روزنامه نگار رو یاد بگیرید. نگار_مرتضوی فرناز_فصیحی و سایر ماله کشان نظام ولایی. همه چیز پول نیست.

«روح‌الله زم در هنگام اعدام در اعتصاب غذایی بود»گفته شده که روح‌الله زم در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده و از زمان انتقال به این زندان تا اجرای حکم عجب ! یکی میخواسته پشتش نماز بخونه یکی دیگه چهرشو نورانی میبینه حالا توهم یه چی بنداز شاید گرفت ! پیغمبری چیزی نبوده باشه ! بر دروغگو لعنت MohsenFerdowsi1 بعد هیچکس هم نفهمید جز تو رسانه پاپتی

پدر روح‌الله زم: تائید حکم اعدام پسرم را از او پنهان کردند | DW | 12.12.2020حجت‌الاسلام محمدعلی زم در یک یادداشت اینستاگرامی فاش کرد که دستگاه قضائی تائید حکم اعدام پسرش را از او پنهان کرده بود. روح‌الله زم به پدرش گفته او را پس از خاتمه محاکمه و صدور حکم هم دو ماه بازجویی کرده‌اند. درسته که زم قربانی جنگ قدرت داخل رژیم بود ولی این سطح از حیوانیت؟ بعد براندازی زنده گذاشتن حتی یک بسیجی و سپاهی قاتل بسیار برای ایران خطرناکه اینها به مرحله خطرناکی از حیوانیت رسیدند به خانواده زم گفتند نباید به زم بگویند اعدام میشود تا بتوانند تا لحظه آخر ازش استفاده کنند دوستان المان و دیگر کشورهای اروپایی میخواهند وارد معامله کثیف تجاری با رژیم پاسداران اخوندی بشوند با تمام قوا به این زدوبند اعتراض کنید. francediplo_EN

تاکید دوباره پدر روح‌الله زم بر دروغگویی به فرزندش درباره حکم اعدام

برداشت و تاکید کرد که فرصت بیان وصایای شرعی که جز واجبات مسلمانی است به فرزندش داده نشد.

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی که چند روز پیش اعدام شد، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش انتقاد کرد.

به گفته او، بر اساس آیین‌نامه تنظیمی نحوه اجرای احکام قصاص از جمله اعدام، مشخص شده که بعد از صدور حکم و مطلع ساختن متهم، وکیل و خانواده‌اش از حکم صادر شده، ترتیب ملاقات با خانواده وی را صادر می‌کنند تا برای آخرین بار با خویشان ملاقات داشته باشد و متهم می‌تواند وصایای کتبی و یا شفاهی به خانواده خود بیان کند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه روح‌الله زم از تایید حکم اعدامش بی‌اطلاع بوده این پرسش را مطرح کرد که چرا او را از این حق محروم کردند؟

محمدعلی زم در ادامه انتقادات خود به قوه قضاییه تاکید کرد که در آخرین دیدار نه تنها به خانواده او اطلاع ندادند که این آخرین دیدار است بلکه به آنها تاکید شده که روح‌الله زم را از تایید حکم اعدامش آگاه نکنند و به آنها وعده داده شده که او را از بند دو الف (اطلاعات سپاه) به بند عمومی منتقل کنند و آنجا از امکانات و ملاقات بیشتر بهره‌مند خواهد شد.

او همچنین از محروم شدن روح‌الله زم از حق اعاده دادرسی انتقاد و این پرسش را با قوه قضاییه مطرح کرد که چرا فرصت بیان کتبی یا شفاهی وصایای شرعی برای فرزندش فراهم نشد و چه نگرانی از محتوای وصیت روح‌الله وجود داشته که از این حق محروم شد.

روح‌الله زم خبرنگار و فعال سیاسی، فرزند محمدعلی زم یکی از مقامات بالارتبه سابق در جمهوری اسلامی است. او از مخالفان حکومت فعلی ایران بود که پس از رفتن به فرانسه با تاسیس سایت و کانال تلگرامی خبری-تحلیلی آمدنیوز به انتشار اسناد فساد حکومتی پرداخت. او توسط اطلاعات سپاه هنگامی که از فرانسه به عراق سفر کرده بود، ربوده شد.

30 ژوئن 2020 قوه قضاییه ایران اعلام کرد که برای روح‌الله زم حکم اعدام صادر کرده است اما این حکم «غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی» است و چنانچه زم به آن اعتراض کند، «پرونده به دیوان عالی ارسال می‌شود»، علیرغم اعتراض به این حکم در تاریخ 8 دسامبر 2020، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که حکم اعدام روح‌الله زم توسط دیوان عالی کشور تأیید شده‌ و او در تاریخ 12 دسامبر در سحرگاه بدون رعایت تشریفات قانونی اعدام شد.