پایان بی‌دستاورد المپیک زمستانی برای ایران با ثبت یک دوپینگ! | DW | 15.02.2022

26/11/1400 06:27 ب.ظ

کاروان اعزامی ایران در بازی‌های المپیک زمستانی پکن روز چهارشنبه ۲۷ بهمن به کشور باز خواهد گشت. تیم سه‌نفره اعزامی اسکی‌بازان ایران به این مسابقات، بدون هیچ دستاوردی پکن را ترک خواهد کرد.

کاروان اعزامی ایران در بازی‌های المپیک زمستانی پکن روز چهارشنبه ۲۷ بهمن به کشور باز خواهد گشت. تیم سه‌نفره اعزامی اسکی‌بازان ایران به این مسابقات، بدون هیچ دستاوردی پکن را ترک خواهد کرد. عاطفه احمدی نخستین ورزشکار ایرانی بود که در این مسابقات شرکت کرد. او در مسابقه روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در مارپیچ کوچک به خط پایان نرسید. احمدی در مارپیچ کوچک زنان در رقابت با ۸۷ اسکی‌باز دیگر در رده ۵۷ قرار گرفت.

او در مانش دوم و در حالی که بیشتر مسیر را طی کرده بود تعادلش را از دست داد و اگرچه زمین نخورد، اما نتوانست مسابقه را به پایان برساند تا هیچ زمانی برای او ثبت نشود.اما در شرایطی که پس از مسابقه احمدی، قرار بود حسین ساوه شمشکی، پرچمدار کاروان ایران در این مسابقات در روز جمعه مسابقه‌اش را برگزار کند مثبت اعلام شدن تست دوپینگ او از سوی آژانس جهانی تست‌گیری (ITA) شوک بزرگی را به کاروان اعزامی ایران وارد کرد.

برای اولین بار در طی این مسابقات از ۲۹۰۰ ورزشکار حاضر، تست دوپینگ گرفته شد و این در حالی بود که تست ساوه شمشکی در روز ۱۴ دی ماه و پیش از اعزام به مسابقات منفی اعلام شده بود.با این حال تست ملی‌پوش رشته آلپاین ایران به‌دلیل استفاده از ماده ممنوعه استروئید مثبت شد.

پس از انتشار این خبر، ساوه شمشکی به این امر اعتراض کرد و خواستار نمونه‌گیری B شد. این اتفاق روز پنج‌شنبه گذشته صورت گرفت اما جواب آن مثل تست اول مثبت شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

آیا امکان استرداد به ایران به دلیل پرداخت نکردن مهریه وجود دارد؟

ادامه تلاش برای رسیدن به «متن واحد» در مذاکرات وین، گفت‌وگوی وزیران خارجه ایران و بریتانیادر ادامه رایزنی‌ها در حاشیه مذاکرات احیای برجام، وزیر امور خارجه ایران پس از گفتگوهای تلفنی با وزیر خارجه روسیه و مسئول سیاست خارجی اروپا با وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان: رویکرد منطقی ایران دلیل رسیدن به این مرحله از مذاکرات استامیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس در خصوص آخرین وضعیت گفتگوها در وین، موضوعات دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک از جمله اوضاع در افغانستان و یمن تلفنی گفتگو و تبادل نظر کردند.

گزارش کارشناسان سازمان ملل؛ ایران و قاچاق سلاح به یمن

واکنش وزیر ارتباطات به کندی اینترنت ایران : از افغانستان صدپله جلوتریم

عربستان: از تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی حمایت می‌کنیمکابینه عربستان سعودی می‌گوید از تلاش‌های ایالات متحده در راستای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار اتمی حمایت می‌کند. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی این موضع در جلسه... 🍆

مراسم اختتامیه بیست و چهارمین دوره از مسابقات المپیک زمستانی، روز یکشنبه اول اسفند (۲۰ فوریه) برگزار می‌شود اما کاروان ایران در این مسابقات متشکل از سه ورزشکار و دو مربی، چهارشنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) به ایران باز خواهد گشت.

عاطفه احمدی نخستین ورزشکار ایرانی بود که در این مسابقات شرکت کرد. او در مسابقه روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در مارپیچ کوچک به خط پایان نرسید.

احمدی در مارپیچ کوچک زنان در رقابت با ۸۷ اسکی‌باز دیگر در رده ۵۷ قرار گرفت. او در مانش دوم و در حالی که بیشتر مسیر را طی کرده بود تعادلش را از دست داد و اگرچه زمین نخورد، اما نتوانست مسابقه را به پایان برساند تا هیچ زمانی برای او ثبت نشود.اما در شرایطی که پس از مسابقه احمدی، قرار بود حسین ساوه شمشکی، پرچمدار کاروان ایران در این مسابقات در روز جمعه مسابقه‌اش را برگزار کند مثبت اعلام شدن تست دوپینگ او از سوی آژانس جهانی تست‌گیری (ITA) شوک بزرگی را به کاروان اعزامی ایران وارد کرد.

برای اولین بار در طی این مسابقات از ۲۹۰۰ ورزشکار حاضر، تست دوپینگ گرفته شد و این در حالی بود که تست ساوه شمشکی در روز ۱۴ دی ماه و پیش از اعزام به مسابقات منفی اعلام شده بود.با این حال تست ملی‌پوش رشته آلپاین ایران به‌دلیل استفاده از ماده ممنوعه استروئید مثبت شد.

پس از انتشار این خبر، ساوه شمشکی به این امر اعتراض کرد و خواستار نمونه‌گیری B شد. این اتفاق روز پنج‌شنبه گذشته صورت گرفت اما جواب آن مثل تست اول مثبت شد.

بعد از آن ساوه شمشکی در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) که دوشنبه برگزار شد دفاعیات خود را در این خصوص ارائه کرد اما بنابر رای این دادگاه که سه‌شنبه ۲۶ بهمن صادر شد، این ورزشکار قادر به حضور در مسابقه باقیمانده‌اش در المپیک زمستانی نیست. این مسابقه قرار بود چهارشنبه ۲۷ بهمن برگزار شود.

سومین ورزشکار اعزامی ایران در این مسابقات نیز دانیال ساوه شمشکی بود که به دلیل مثبت شدن تست کرونای ستار صید جایگزین او شد. ساوه شمشکی در پایان مسابقه اسکی صحرانوردی ۱۵ کیلومتر که روز جمعه ۲۲ بهمن برگزار شد در رده ۸۴ ایستاد.

بدین‌ترتیب کاروان ایران روز چهارشنبه بدون هیچ دستاوردی بیست و چهارمین دوره از مسابقات المپیک زمستانی که به میزبانی پکن برگزار شد را ترک خواهد کرد.افتتاحیه المپیک زمستانی با حضور رئیس جمهور چین و همسرش، توماس باخ (نفر سوم از سمت چپ) رئیس کمیته بین‌المللی المپیک و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل.آمریکا و پاره‌ای از هم‌پیمانان آن از جمله بلژیک و استرالیا، المپیک زمستانی چین را تحریم دیپلماتیک کرده‌اند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اما در بحبوحه بحران اوکراین خود را به ورزشگاه پکن رساند.با وجود تحریم سیاسی این المپیک، نمایندگان رسمی ۳۲ کشور در افتتاحیه حضور داشتند. تحریم‌کنندگان چین را به سرکوب اقلیت اویغور و نقض حقوق شهروندان تبت و تایوان متهم می‌کنند.عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر از جمله مهمانان ارشد در در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی چین بود.توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در ورزشگاه آشیانه پرنده. آلمان نماینده سیاسی به این مراسم نفرستاده بود.نزدیک سه هزار نفر در اجرای رقص‌ها و پرفورمنس‌های هنری - ورزشی مراسم به کار گرفته شده بودند. طراحی برنامه‌های افتتاحیه را ژانگ ییمو کارگردان ۷۱ ساله چینی و نامزد سه جایزه اسکار بر عهده داشت.مراسم گشایش چیزی از جلال و شکوه المپیک‌های قبلی کم نداشت. تنها زمان برنامه کوتاه شده و نزدیک ۱۰۰ دقیقه بود.تماشاچیان هم به مراتب از المپیک‌های سابق کمتر بودند. آنها پیش از آغاز مراسم، چراغ اسمارت‌فون‌های خود را روشن کردند.رقص و حرکات موزون نوجوانان و کودکان با پیام دوستی و شکوفایی به هم‌نسلان سراسر دنیا.مسابقات المپیک زمستانی پکن در رشته‌هایی همچون اسکی آلپاین، اسکی کراس کانتری، هاکی روی یخ، پرش با اسکی و اسنوبورد برگزار می‌شود.طراحی و معماری استادیوم بیننده را متقاعد می‌کند که نام"آشیانه پرنده" برازنده آن است.رژه کاروان ورزشی آلمان و ورود به مراسم افتتاحیهصحنه ورود کاروان ورزشی آمریکا به استادیوم.پرچمداران و هیات آمریکایی در المپیک زمستانی چینورود کاروان ورزشی بریتانیا به استادیوم.خیرمقدم به کاروان ورزشی دانمارکاستقبال از کاروان ورزشی ترکیهرژه کاروان ورزشی اوکراینآتش‌بازی‌های بدیع و هنرنمایی‌ پهپادهای نورانی.افتتاحیه‌ای همراه با نورافشانی‌ و آتش‌بازی‌های خیره‌کنندهپرفورمنسی از هاکی روی یخ با نور و رنگ.صحنه‌ای خیره‌کننده از تکنولوژی، نور و حرکت در مراسم افتتاحیه. رقابت‌ها میان دوهزار و ۸۴۱ ورزشکار برای دو هفته ادامه می‌یابد. اختتامیه روز ۲۰ فوریه برگزار می‌شود.