پایان مبارزه نویسنده «محبوب»؛ زن سیاه‌پوست برنده نوبل درگذشت

06/08/2019 06:15:00 ب.ظ

تونی موریسون برنده جایزه نوبل ادبیات در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

جایزه نوبل, ادبیات

🔷پایان مبارزه نویسنده «محبوب»؛ زن سیاه پوست برنده نوبل درگذشت این گزارش را بخوانید 🔽

تونی موریسون برنده جایزه نوبل ادبیات در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

آکادمی نوبل سال ۱۹۹۳ میلادی او را به دلیل احاطه‌ بر زبان و قدرت تصویرگری ادبی ستود و شایسته دریافت جایزه سالانه ادبیات اعلام کرد.همچنین رُمان خانم موریسون با نام «محبوب» که تلاش غمبار مادری به نام مارگارت را برای نجات دخترش از زیر یوغ برد‌ه‌داری، روایت می‌کند، در سال ۱۹۸۸ میلادی برنده جایزه پولیتزر شد.

اوپرا وینفری، هنرپیشه و مجری معروف آمریکایی در سال ۱۹۹۸ میلادی نقش مارگارت را در اقباس سینمایی اثر خانم موریسون بازی کرد. ترجمه فارسی این اثر با نام «دلبند» منتشر شده است.خانم موریسون که زاده سال ۱۹۳۱ بود، اغلب آثار خود را به بیان تجربه زندگی زنان سیاه‌پوست اختصاص داد و جان‌مایه اکثر آثار او مذمت برده‌داری و بیان دشواری زندگی فقرا و میزان تبعیض علیه زنان است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

آیت‌الله آصف محسنی درگذشتآیت‌الله محمد آصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه و از پرنفوذ ترین روحانیان افغانستان در ۸۴ سالگی به دلیل بیماری درگذشت. اقای سردبیر ایسنا، واقعا در کل این مملکت ویران هیچ خیر مهم دیگه ای نبود که همچین چیزی رو پوشش دادید؟؟! خجالت هم نکشید یکوقت به نازنین تخمم یک مفتخور کم.

پیام تسلیت ظریف در پی درگذشت آیت‌الله محسنیمحمدجواد ظریف در پیامی درگذشت رییس شورای علمای شیعه افغانستان را تسلیت گفت. به درک 😊

آصف محسنی، رییس شورای علمای شیعه افغانستان درگذشتآصف محسنی، رییس شورای علمای شیعه و یکی از روحانیون پرنفوذ در افغانستان شامگاه دوشنبه 5 آگست در شهر الی جهنم به تاخمام این بابا عرق عزاییل رو درآورده تا دعوت اونو لبیک گفته!!بدمصبا چقدر عمر می‌کنن!!

ریيس شورای علمای شیعه افغانستان درگذشتآیت‌الله محمد آصف محسنی ریيس شورای علمای شیعه افغانستان درگذشت. - خبرگزاری آناتولی

استفاده از هوش مصنوعی در مبارزه با پورنوگرافی کودکان | DW | 05.08.2019قرار است هوش مصنوعی در آینده به کمک مأموران مبارزه با پورنوگرافی کودکان در ایالت نوردراین وست‌‌فالن آلمان بیاید. هدف از این اقدام تشخیص و ارزیابی سریع‌تر تصاویر و داده‌های مربوط به این حوزه است. ما هم درگیر زدن پوز همدیگه هستیم

ظریف امروز بیش از هر زمان دیگری مورد حمایت ارکان حاکمیت و محبوب عموم جامعه استرئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه اقدام دولت آمریکا در تحریم وزیر امور خارجه به بهترین وجه تناقص و دروغین بودن ادعاهای آنها در مورد مذاکره را در سطح جهانی آشکار ساخت، تاکید کرد: نظام در محکومیت این اقدام آمریکا و حمایت از دکتر ظریف یکپارچه است.

خانم موریسون که اولین زن سیاه‌پوست آمریکایی-آفریقایی برنده جایزه نوبل ادبیات محسوب می‌شود، دوشنبه شب در مرکز درمانی مونتِفیور شهر نیویورک از دنیا رفت.به گزارش ایسنا، محمد جواد محسنی، نوه آیت‌الله محسنی در گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی، اظهار کرد که پدرش در اثر بیماری که یک سال پیش دچارش شده بود، امروز (دوشنبه) در کابل درگذشت.به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی ارتحال آیت‌الله آصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان و منادی بزرگ اخوت اسلامی را به دولت و ملت افغانستان، علمای بلاد و بیت مکرم این عالم ربانی تسلیت گفت و برای ایشان از درگاه خداوند بزرگ شادی روح و علوّ درجات مسألت کرد.کابل درگذشت.

آکادمی نوبل سال ۱۹۹۳ میلادی او را به دلیل احاطه‌ بر زبان و قدرت تصویرگری ادبی ستود و شایسته دریافت جایزه سالانه ادبیات اعلام کرد. همچنین رُمان خانم موریسون با نام «محبوب» که تلاش غمبار مادری به نام مارگارت را برای نجات دخترش از زیر یوغ برد‌ه‌داری، روایت می‌کند، در سال ۱۹۸۸ میلادی برنده جایزه پولیتزر شد. آیت‌الله محمد آصف محسنی، فرزند محمد میرزا محسنی در پنجم اریبهشت سال ۱۳۱۴ خورشیدی در شهر قندهار در جنوب افغانستان زاده شد. اوپرا وینفری، هنرپیشه و مجری معروف آمریکایی در سال ۱۹۹۸ میلادی نقش مارگارت را در اقباس سینمایی اثر خانم موریسون بازی کرد. ترجمه فارسی این اثر با نام «دلبند» منتشر شده است. در سال ۱۳۳۰ خورشیدی کارمند اتاق تجارت قندهار شد اما برای فراگیری علوم دینی، این شغل را رها کرد و به تحصیل پرداخت. خانم موریسون که زاده سال ۱۹۳۱ بود، اغلب آثار خود را به بیان تجربه زندگی زنان سیاه‌پوست اختصاص داد و جان‌مایه اکثر آثار او مذمت برده‌داری و بیان دشواری زندگی فقرا و میزان تبعیض علیه زنان است..

اولین کتاب این نویسنده آمریکایی با نام «آبی‌ترین چشم» که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد داستان دختری سیاه‌پوست بود که دوست داشت همانند برخی دختران سفیدپوست چشمانی آبی داشته باشد. در سال ۱۳۳۲خورشیدی به نجف در عراق سفر کرد و در مدت دو و نیم سال دروس مذهبی سطوح در آنجا به پایان برد. تازه‌ترین اثری که از او به زبان فارسی ترجمه شده، رُمان خانه است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شده است. خانم موریسون در سال ۱۹۵۳ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ادبیات انگلیسی و از دانشگاه هاروارد آغاز کرد. در سال ۱۳۷۶ او از پاکستان به ایران رفت و در آنجا به تدریس خارج فقه، علم الرجال و علم کلام پرداخت و بعد از سقوط حکومت طالبان، به کابل بازگشت. او سال‌ها استاد صاحب کرسی ادبیات دانشگاه پرینستون بود. بیشتر بخوانید: .