پاکستان جامعه جهانی را به واکنش علیه هند درباره جامو و کشمیر فراخواند

05/08/2021 11:14:00 ق.ظ

دولت پاکستان از جامعه و سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به 'جنایات و قانون شکنی‌های هند در جامو و کشمیر' واکنش نشان دهند. - خبرگزاری آناتولی

هند, کشمیر

پاکستان جامعه جهانی را به واکنش علیه هند درباره جامو و کشمیر فراخواند دولت پاکستان از جامعه و سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به 'جنایات و قانون شکنی‌های هند در جامو و کشمیر ' واکنش نشان د هند .

دولت پاکستان از جامعه و سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به 'جنایات و قانون شکنی‌های هند در جامو و کشمیر ' واکنش نشان د هند . - خبرگزاری آناتولی

05.08.2021اسلام‌آباد/خبرگزاری آناتولیعمران خان، نخست وزیر پاکستان طی پیامی در دومین سالگرد لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر توسط هند تاکید کرد: دهلی نو در شکست اراده مردم کشمیر ناکام شده است.خان تصریح کرد: امروز سالروز اقدامات"غیرقانونی و یکجانبه" هند در 5 اوت 2019 است. اقدامات دولت هند"اشغال نظامی و محدود کردن حقوق بشر" را دنبال داشت.

وی از جامعه بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان های حقوق بشر و رسانه‌های جهانی خواست تا هند در قبال جنایات خود علیه مردم جامو و کشمیر مسئول شناخته شود.عارف علوی، رئيس جمهور پاکستان نیز با تاکید به نقض حقوق بشر در منطقه جامو و کشمیر اظهار داشت: پاکستان همچنان در کنار مردم کشمیر خواهد بود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

زنده باد هندوستان خدا کند همین حالات که سر ما آورده خود اش هم دچار شود.الله پاکستان را تباه کند.این همه بدبختی های افغانستان از دست پاکستان است

واکنش ایران به بروز حوادث برای کشتی‌ها در دریای عمانسخنگوی وزارت امور خارجه ایران بروز حوادث پی در پی برای کشتی‌ها در دریای عمان را «مشکوک» دانست. - خبرگزاری آناتولی

شکایت بریتانیا، رومانی ولیبریا به شورای امنیت درباره حمله ایران به نفتکش اسرائیلیدر پی حمله پهپادی هفته گذشته ایران به نفتکش «میرسر استریت» حامل پرچم لیبریا و تحت مدیریت اسرائیل در دریای عمان، که منجر به کشته شدن دو خدمه آن، یکی تبعه سناریویی جدید برای اتهام زنی بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران. آنها دنبال یک ماجراجویی جدید هستند شکایت بریتانیا، رومانی و لیبریا به شورای امنیت درباره حمله ایران به نفتکش اسرائیلی ... نسیم : شورای_امنیت_ملل_متحد ، باید سکوت وبی عملی خود را پایان دهد .

نامه بریتانیا، رومانی و لیبریا به شورای امنیت: ایران مظنون اصلی حمله به نفتکش اسرائیلی استسفیر اسرائيل در ایالات متحده نیز روز گذشته خواستار آن شد که شورای امنیت، ایران را به‌خاطر حمله به نفتکش اسرائیلی مرسر استریت تحریم کند. او در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت حمله اخیر را «نمونهٔ دیگری از تروریسم دریایی» از سوی تهران خواند. 🇸🇦🇸🇦🇸🇦🇸🇦🇸🇦🕋🕋🕋🕋🕋💪💪💪💪💪 زود برین پس بگیرین ... تا به گلاب خوری نیافتادین... والسلام کشورهای بریتانیا و رومانی و سایر کشورهای غربی و ایالات متحده بخوبی می دانند کشور ایران وارث امپراطوری ایران زمین نیازی ندارد مثل دزدان دریایی به کشتی های تجاری و نفت کش حمله ببرد اما شما ها کار احمقانه ای علیه ایران کنید معنی غرق شدن را که ناوهای جنگی تان هست می فهمید.

گرایی ایران را به دومین طلای المپیک رساند؛ یزدانی به فینال رسیدکاروان ورزشی ایران روز موفقی را پشت سر گذاشت و توانست به یک مدال طلا در کشتی فرنگی و یک نقره در وزنه برداری دست یابد. همچنین حسن یزدانی هم به فینال کشتی آزاد راه یافت و روز پنجشنبه برای کسب مدال طلا روی تشک خواهد رفت.

اعتراض کشورهای عربی به پذیرش اسرائیل به عنوان ناظر در اتحادیه آفریقاهفت کشور عربی به تصمیم پذیرش اسرائیل به عنوان عضو ناظر در اتحادیه آفریقا اعتراض کردند. - خبرگزاری آناتولی

طالبان آمریکا را به «تشویق شهروندان افغانستان به فرار از کشورشان» متهم کرد

دولت پاکستان از جامعه و سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به "جنایات و قانون شکنی‌های هند در جامو و کشمیر" واکنش نشان دهند.سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بروز حوادث پی در پی برای کشتی‌ها در دریای عمان را «مشکوک» دانست.بریتانیا و دیگری رومانیایی شد، کشورهای بریتانیا، رومانی و لیبریا درباره این اقدام ایران به شورای امنیت سازمان ملل شکایت بردند.Aa نمایندگان بریتانیا، رومانی و لیبریا در سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت این سازمان اعلام کردند که نفتکش اسرائیلی مرسر استریت «به احتمال بسیار زیاد از سوی ایران» مورد حمله قرار گرفته است.

05.08.08.2021 اسلام‌آباد/خبرگزاری آناتولی عمران خان، نخست وزیر پاکستان طی پیامی در دومین سالگرد لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر توسط هند تاکید کرد: دهلی نو در شکست اراده مردم کشمیر ناکام شده است.. خان تصریح کرد: امروز سالروز اقدامات"غیرقانونی و یکجانبه" هند در 5 اوت 2019 است. وی این حوادث را «کاملا مشکوک» دانست و نسبت به «هر گونه فضاسازی کاذب برای اغراض خاص سیاسی» هشدار داد. اقدامات دولت هند"اشغال نظامی و محدود کردن حقوق بشر" را دنبال داشت. نامه جداگانۀ سفیر اسرائیل در سازمان ملل گیلعاد اردان، سفیر اسرائيل در ایالات متحده نیز روز گذشته خواستار آن شد که شورای امنیت، ایران را به‌خاطر حمله به نفتکش اسرائیلی مرسر استریت تحریم کند.

وی از جامعه بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان های حقوق بشر و رسانه‌های جهانی خواست تا هند در قبال جنایات خود علیه مردم جامو و کشمیر مسئول شناخته شود. در صورت بروز مشکل در سامانه‌های ناوبری، جمهوری اسلامی ایران آماده کمک رسانی و بررسی موضوع از نزدیک می‌باشد.» در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی گفت:« در ارتباط با دادن پاسخ مناسب در حال رایزنی با دولت‌ها در منطقه و خارج از آن هستیم و به زودی پاسخ مناسب داده خواهد شد. عارف علوی، رئيس جمهور پاکستان نیز با تاکید به نقض حقوق بشر در منطقه جامو و کشمیر اظهار داشت: پاکستان همچنان در کنار مردم کشمیر خواهد بود. وزارت امور خارجه پاکستان نیز با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که هند در تلاش است با نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین‌المللی هویت مردم کشمیر را از بین ببرد. در همین راستا شرکت دریانوردی «مرین ترفیک» گزارش داده است که یک کشتی نفتکش و یک کشتی حامل آسفالت از کنترل خارج شدند. دولت هند در 5 اوت 2019 به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر هند و رئیس حزب خلق این کشور با لغو قانون 370 قانون اساسی در مورد وضعیت ویژه جامو و کشمیر، به این وضعیت خاتمه دادند.» در این بیانیه همچنین آمده است:«آزادی کشتیرانی حق اساسی همه هم‌پیمانان ناتو است و طبق قوانین بین‌المللی نباید مانع از آن شد. به موجب این قانون که از استقلال کشور هند از انگلستان در سال 1947 همچنان در قانون اساسی این کشور وجود داشت، جامو وکشمیر به عنوان یکی از ایالت های هند قادر به تصویب قانون های مجزا به شکل خود مختار بود. از سوی دیگر کشتی «مرسر استریت» تحت مدیریت شرکت «زودیاک» متعلق به ایال اوفر، بازرگان اسرائیلی 29 جولای حین سفر از تانزانیا به امارات متحده عربی در اقیانوس هند هدف قرار گرفت. وزیر خارجه ایالات متحده نیز پیش از این حمله را «تهدیدی مستقیم برای کشتیرانی و تجارت آزاد» خوانده و اعلام کرد بود که به آن «پاسخی جمعی» داده خواهد شد.

یکی از ویژگی های این وضعیت، عدم صدور مجوز اقامت و خرید ملک برای اتباع خارجی بود. درهمین راستا، در پی لغو این وضعیت عمر عبدالله و محبوبه مفتی از نخست وزیران اسبق این منطقه دستگیر شدند. شبکه تلویزیونی «العالم» وابسته به دولت ایران طی گزارشی اعلام کرد که حمله مذکور در پاسخ به حمله هفته گذشته تل‌آویو به سوریه انجام گرفته است.» Advertisement. اقدامات امنیتی در سرینگر تشدید شد. همچنین فعالیت دانشگاه‌ها و دیگر موسسات آموزشی متوقف و تلفن‌های همراه در سراسر کشمیر با اختلال مواجه شد. این در حالی است که در پی تشدید تنش میان اسلام‌آباد و دهلی‌نو در خط کنترل کشمیر، عمران خان نخست وزیر پاکستان استفاده از بمب‌های خوشه‌ای از سوی هند را محکوم کرده و گفت: این اقدام نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است.

گفتنی است تنش بین اسلام آباد و دهلی نو با حمله به کاروان نظامی هند در کشمیر در تاریخ 14 فوریه 2019 و کشته شدن 44 نظامی و زخمی شدن 20 تن دیگر آغاز شد. روز 26 فوریه جنگنده های هندی در پاسخ به این حمله یک اردوگاه گروه «جیش محمد» را در خط کنترل کشمیر که تحت کنترل پاکستان قرار دارد، هدف قرار دادند. تنش بین دو کشور صبح چهارشنبه 27 فوریه با ساقط شدن دو جنگنده هندی توسط پاکستان به اوج خود رسید. پاکستان اعلام کرد که جنگنده‌های هندی وارد حریم هوایی این کشور شده اند. از سوی دیگر دولت هند از ورود سه جنگنده پاکستان به حریم هوایی این کشور خبر داد.

رسانه های هندی نیز مدعی شده‌اند که نیروهای این کشور یک جنگنده F-16 پاکستان را ساقط کرده اند اما مقامات پاکستان این ادعا را تایید نکرده اند. هند و پاکستان در پی سرنگونی جنگنده‌های دو کشور، فرودگاه‌های بسیاری از شهرها را به دلایل امنیتی به روی پروازها بستند. اسلام آباد همچنین حریم هوایی خود را برای هر نوع پروازی بست. شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی هند نیز کلیه مسافرت‌های هوایی در چهار فرودگاه چاندیگر، آمریستار، سرینگر و جامو در شمال این کشور را به دلایل امنیتی لغو کرد. پاکستان و هند از سال 1947 تاکنون بر سر منطقه کشمیر با یکدیگر اختلاف دارند و بیش از 70 هزار نفر در حوادث خشونت‌ بار این منطقه جان باخته اند.

گروه‌های مقاومت در منطقه جامو و کشمیر از سال 1989 با هدف دستیابی به استقلال یا الحاق به پاکستان دست به مقاومت می زنند. .