پاساژها باز هستند، به مغازه‌داران گفته‌اند مسوولیت عدم تعطیلی با خودتان است

22/07/2021 09:56:00 ب.ظ

کرونا, شهروند‌خبرنگار

ستاد ملی مقابله با کرونا دستور تعطیلی مشاغل را صادر کرده است اما کسبه و اصناف به شیوه قبل مغازه‌ها را تعطیل نکرده‌اند. آن‌ها می‌گویند حرف ستاد ملی مقابله با کرونا زمانی باید جدی گرفته شود که کاری برای مردم انجام شود. گزارش شهروند‌خبرنگار ایران‌وایر👇

از روز سه‌‌شنبه ۲۹ تیر تا یک‌شنبه سوم مرداد ۱۴۰۰، ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است در استان‌های تهران و کرج تمام گروه‌های شغلی به جز گروه شغلی یک تعطیل هستند.این دومین بار است که ستاد ملی مقابله با کرونا به دلیل موج پنجم، گروه‌های شغلی را تعطیل می‌کند. اما در دو دفعه اخیر، صاحبان مشاغل چندان از دستور ستاد ملی مقابله با کرونا پیروی نکرده‌اند. دلیل آن چیست؟

***روال معمول اعلام تعطیلی‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا طی یک سال و نیم گذشته، حداقل سه چهار روز قبل از شروع تعطیلات بود و پی‌گیری تخلفات از سوی اماکن و با تذکرات اتحادیه‌ها به صاحبان مشاغل و اصناف با جدیت دنبال می‌شد. اما روز شنبه ۱۲ تیرماه ستاد ملی مبارزه با کرونا ناگهان اعلام کرد با توجه به شروع پیک پنجم و قرمز شدن شهر تهران، از فردا طبق روال فقط گروه یک شغلی شامل مارکت‌ها و رستوران‌ها (غذای بیرون‌بر) و خدمات اصلی مجاز به فعالیت هستند وسایر گروه‌ها به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

اردوغان: وزارت خارجه کشورمان در حال بررسی موضوع پناهجویان با مقامات ارشد افغانستان استاردوغان: وزارت خارجه کشورمان در حال بررسی موضوع پناهجویان با مقامات ارشد افغانستان است

اردوغان: مذاکرات با طالبان در مورد امنیت فرودگاه کابل آغاز شده استاردوغان: مذاکرات با طالبان در مورد امنیت فرودگاه کابل آغاز شده است دولت ترکیه در مذاکراتی که با آمریکا و دیگر اعضای ناتو داشته خواستار کمک مالی این کشورها با ترکیه برای مدیریت فرودگاه کابل شده است. ⬇️بیشتر بخوانید: اینبار کوریدور داعشی ها به افغانستان شده؟ رسما داعش ره وارد خاک افغانستان میسازد ای ترکیه ! آب که سربالا میره قورباغه ابوعطا میخونه😏 روحتان شاد پادشاهان فقید ایران رضاشاه بزرگ و فرزند عاشق ایرانش💙 این تا وقتی که بودند تمام منطقه آرامش داشت ولی حالا طالبان گردنکشی می‌کند اردوغان پلیس می‌شود آخوند دنیا رو خالی از امنیت میکنه و… نه_به_جمهورى_اسلامى

رئیسی: حمایت از مظلومان و مقابله با قدرت‌های ظالم مبنای درستی برای همکاری ایران واتیکان استرییس‌جمهور منتخب با بیان اینکه دفاع از حقوق انسان‌ها پایه و اساس سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است، گفت: حمایت از مظلومان و مقابله با قدرت‌های ظالم مبنای درستی برای همکاری ایران واتیکان است. این طنزهای تلخ و مهوه تاریخ کی به پایان می رسد قاتلی که خون هزاران نفر را در سال ۶۷ مکیده اکنون در میان آتش و خون در خوزستان از حمایت از مظلومین و مقابله با ظالمین حرف میزند...خدایا اگر هستی ما را ازین کابوس دهشتناک بیدار کن خوبه دیگه رئیسی از مظلومان جهان حمایت میکنه، پاپ از مظلومان ایران حمایت میکنه، 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

حمله سایبری با یک 'باج‌افزار' به شرکت نفت آرامکو عربستان | DW | 21.07.2021یک ترابایت از اطلاعات شرکت نفت عربستان سعودی 'آرامکو' به سرقت رفته است. هکرها خواستار دریافت ۵۰ میلیون دلار شده‌اند. عربستان گفته است که اطلاعات از طریق یک شرکت پیمانکار زیرمجموعه آرامکو به سرقت رفته است.

سوریه: اسرائيل به حمص حمله کرده است | DW | 22.07.2021سوریه از حمله هوایی اسرائيل به حمص خبر داده و می‌گوید، پدافند هوایی این کشور موفق به رهگیری و سرنگون کردن اکثر موشک‌های این کشور شده است. زند باد اسد مثل شیر استادگی کردی

دختر ناهید تقوی: مادرم در زندان ایران به کرونا مبتلا شده است | DW | 22.07.2021دختر ناهید تقوی، زندانی ایرانی ـ آلمانی در تهران می‌گوید که مادرش در بند زنان زندان اوین به کرونا مبتلا شده و 'خطری قریب‌الوقوع' زندگی‌اش را تهدید می‌کند. باید اوباما و دموکراتها پاسخ گو باشند که آدم ربائی و گروگان گیری را برای جمهوری اسلامی تبدیل به یک کسب پرسود کردند.

تهران- ساجده نامدار، شهروندخبرنگار از روز سه‌‌شنبه ۲۹ تیر تا یک‌شنبه سوم مرداد ۱۴۰۰، ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است در استان‌های تهران و کرج تمام گروه‌های شغلی به جز گروه شغلی یک تعطیل هستند.21.Share via Email Print this page رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در حال سخنرانی در بخش اشغالی قبرس شمالی - ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱ رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه در سخنانی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان گفت، کشورش با طالبان در مورد پیشنهاد ترکیه برای اداره و امنیت فرودگاه در کابل، پایتخت افغانستان، گفتگو خواهد کرد.به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دفتر رئیس جمهور منتخب،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی «کاردینال پیترو پارولین» نخست وزیر واتیکان، با تبریک عید سعید قربان و با بیان اینکه این عید بعنوان بزرگترین عید مسلمانان برخاسته از اقدام حضرت ابراهیم است، تصریح کرد: می توان عید قربان را بعنوان «روز تعامل میان ادیان ابراهیمی» مبنایی برای رایزنی هم اندیشی و گفت و گو میان ادیان تلقی کرد.

این دومین بار است که ستاد ملی مقابله با کرونا به دلیل موج پنجم، گروه‌های شغلی را تعطیل می‌کند. اما در دو دفعه اخیر، صاحبان مشاغل چندان از دستور ستاد ملی مقابله با کرونا پیروی نکرده‌اند.2021 استانبول/خبرگزاری آناتولی . دلیل آن چیست؟ *** روال معمول اعلام تعطیلی‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا طی یک سال و نیم گذشته، حداقل سه چهار روز قبل از شروع تعطیلات بود و پی‌گیری تخلفات از سوی اماکن و با تذکرات اتحادیه‌ها به صاحبان مشاغل و اصناف با جدیت دنبال می‌شد. آقای اردوغان که در مسجدی در بخش اشغالی قبرس شمالی به مناسبت حلول عید قربان سخنرانی می کرد با اشاره به اینکه دولتش بنا دارد با طالبان درباره آینده مدیریت و حفظ امنیت فرودگاه بین المللی کابل صحبت کند گفت که ممکن است ترکیه پاسخ متفاوتی از آنچه طالبان تاکنون داده، دریافت کند. اما روز شنبه ۱۲ تیرماه ستاد ملی مبارزه با کرونا ناگهان اعلام کرد با توجه به شروع پیک پنجم و قرمز شدن شهر تهران، از فردا طبق روال فقط گروه یک شغلی شامل مارکت‌ها و رستوران‌ها (غذای بیرون‌بر) و خدمات اصلی مجاز به فعالیت هستند وسایر گروه‌ها به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.. این اولین بار است که ستاد ملی مقابله با کرونا به دلیل خیز پنجم کرونا، مشاغل را تعطیل می‌کند.  رئیسی، تروریسم و تحریم را دو ابزار قدرت های استکباری برای تحمیل سیاست های ظالمانه توصیف کرد و اظهار داشت: تروریسم و تحریم به مثابه دو تیغ قیچی در «نقض حقوق بشر» و «محو وجود بشر» عمل می کنند و امروز ما پیروان ادیان ابراهیمی وظیفه داریم برای مقابله با آنها با یکدیگر همکاری کنیم.

از روز سیزدهم تیرماه، بر خلاف مصوبه ستاد، فعالیت هیچ یک از پاساژها و اماکن تجاری و اصناف گروه‌های شغلی دو، سه و چهار تعطیل نشد و به صورت یکپارچه اصناف به فعالیت‌ خود ادامه دادند. همانگونه که طالبان با آمریکایی‌ها مذاکره کرده است. حالا بار دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا دستور تعطیلی مشاغل را صادر کرده است اما کسبه و اصناف به شیوه دفعه قبل مغازه‌ها را تعطیل نکرده‌اند. آن‌ها می‌گویند حرف ستاد ملی مقابله با کرونا زمانی باید جدی گرفته شود که کاری برای مردم انجام شود اما این ستاد فقط دستور تعطیلی می‌دهد و کاری از پیش نمی‌برد. کسبه و مغازه‌داران اما می‌گویند این بار تذکر جدی‌تری برای تعطیل شدن دریافت کرده‌ و در برخی موارد تهدید به پلمب شده‌اند.» طالبان تاکنون به پیشنهاد ترکیه پاسخ مثبتی ندادند. آن‌ها معتقدند دلیل فشار برای تعطیلی گروه‌های مختلف شغلی، وضعیت اعتراضات خوزستان است که موج آن به شهرهای دیگر هم رسیده است. انتهای پیام.

«راحیل» در یک طلا فروشی معروف در یکی از مجتمع‌های تجاری شمال شهر تهران کار می‌کند. او در مورد تعطیلات اخیر می‌گوید: «هیچ چیز به اندازه مشخص نبودن تکلیف برای من آزار دهنده نیست. روز سه شنبه سه راکت به نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در کابل اصابت کرد. دوشنبه ۲۸‌‌ تیراعلام کردند که از فردا تا یک‌شنبه آینده تعطیل هستیم. نامه اتحادیه هم آمد و ما مطمئن شدیم که دیگر راهی به جز بسته بودن مغازه وجود ندارد و ویترین را جمع کردیم.»  مکثی می‌کند و نفس عمیقی از سر کلافگی می‌کشد و در ادامه می‌گوید: «سه‌شنبه صبح همکارم زنگ زد که پاساژ باز است و گفتند تا وقتی از طرف اماکن گیر ندهند، مشکلی نیست و می‌توانید فعالیت کنید. در همین رابطه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این اقدام را محکوم کرد و افزود: «آمریکا خواستار شتاب دادن به گفتگوهای صلح بین افغان‌ها است و بهترین راه برای رسیدن به ثبات در افغانستان از طریق دیپلماسی میسر می‌شود.

رفتیم مغازه و دوباره ویترین را چیدیم که خودش نزدیک چهار ساعت کار است. چهارشنبه صبح در گروه همکاران پاساژ نوشتند پاساژ از طرف اماکن اخطار جدی گرفته و بسته شده است و دوباره در خانه نشستیم.»  راحیل در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «چهارشنبه مدیر طبقه طلا در گروه نوشت از فردا پاساژ باز است و همکاران می‌توانند با مسوولیت خودشان مبنی بر حضور یا عدم حضور تصمیم‌گیری کنند. رئیس جمهوری آمریکا در دیدار ماه گذشته با اشرف غنی،‌ رئیس جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی، در واشنگتن گفت که خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان به نشانه پایان حمایت واشنگتن از دولت کابل نیست. البته مسوولیت جریمه و اخطار بر عهده بهره‌بردار خواهد بود. من روزمزد هستم و در ازای روزهایی که کار می‌کنم، حقوق می‌گیریم.

برای همین از تعطیلی هم دل خوشی ندارم. واقعا نمی‌دانم این اوضاع تا کی می‌خواهد ادامه پیدا کند.» پایگاه خبری «خبربان» به نقل از «مجید رستمی»، قائم‌مقام عملیات بهره برداری شرکت مترو تهران و حومه نوشت: «با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی شش روز هفته، قرار بود متروی تهران با ظرفیت کمتری کار کند اما با توجه به ازدحام مسافر در روز سه‌شنبه ۲۹ تیر، مشخص شد که گویا خیلی از صنوف و شرکت‌های خصوصی مصوبه ستاد را رعایت نمی‌کنند. بنابراین، به جز چهارشنبه ۳۰ تیر مصادف با عید قربان و جمعه اول مرداد، در روزهای دیگر متروی تهران با ظرفیت کامل به فعالیت خود ادامه خواهد داد.» «عرفان» عطر فروش است.

او در مورد این تعطیلی‌ها می‌گوید: «برای من که به جز ضرر و دردسر هیچ چیز ندارد. صاحب مغازه، فروشگاه را به من سپرده است اما با این وضعیتِ شل کن و سفت کن‌هایی که برای باز بودن و تعطیلی مجتمع تجاری انجام می‌شود، در طبقه ما از ۳۵ مغازه، امروز پنج تا مغازه باز بودند.»  او در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «خب این‌جوری امنیت ما هم تامین نیست. اگر خدایی نکرده یک شیشه عطر کم بشود، حقوق یک ماه من پریده است.»  عرفان در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «هر روز صبح که بیدار می‌شوم، به خودم انرژی مثبت می‌دهم و می‌گویم اوضاع بهتر می‌شود.

اما هر روز یک برنامه این‌جوری و یک مشکل و استرس تا شب حالم را بد می‌کند. به خدا دیگر کم آورده‌ام و دلم می‌خواهد سر به بیابان بگذارم.» «علی‌رضا» در یکی از پاساژهای مرکز تهران مغازه فروش کت و شلوار دارد. او می‌گوید: «پاساژ ما روز اول باز بود اما از طرف اماکن آمدند و به پلمب تهدید کردند و تعطیل شد. از چهارشنبه همه فروشندگان به مدیریت اعتراض کردند.

می‌گفتند تمام پاساژهای شمال شهر، از قائم تا هروی و... باز هستند، چرا ما باید ببندیم؟ همین فشارها باعث شدند از چهارشنبه مدیریت در کانال تلگرام اعلام کرد پاساژ باز است و هر کدام از کسبه دوست دارند، می‌توانند مغازه‌ها را باز کنند. البته اعلام کردند پاساژ هیچ مسوولیتی در قبال پلمب مغازه‌ها و جریمه‌ها ندارد.

» سر درد دل علی‌رضا باز می‌شود و بر می‌گردد به اولین روزهای شیوع کرونا در ایران: «از اسفند ۱۳۹۸ گرفتاری ما شروع شد و به دلیل نداشتن بازار درست و حسابی شب عید، برای پاس کردن چک‌هایمان به مشکل خوردیم و تا هفت هشت ماه درگیر این موضوع بودیم. از خدا پنهان نیست، از شما چه پنهان کنم که در آذر ۱۳۹۹، ۲۵۰ میلیون تومان پول بهره‌‌ای گرفتم و مغازه را پر و پیمان کردم که شب عید امسال جبران ضرر پارسال را هم بکند اما این بار تعطیلات کرونایی از همان دی ماه شروع شد و شب عید که هیچ، سود پول بهره‌ای هر ماه بیشتر می‌شود. خلاصه که افتضاح است، افتضاح.»  او سرش را بین دست‌هایش می‌گیرد و بعد از چند لحظه سکوت، این طور ادامه می‌دهد: «بی‌غیرت شدیم، بی‌غیرت. جسارت نباشد اما اول از همه خودم را می‌گویم، چرا باید این‌قدر راحت دولت به من زور بگوید و به خاطر بی‌عرضگی خودش در عدم کنترل بیماری، دو سال است که من با کار بیشتر و بیشتر، هر روز دارم فقیر‌تر می‌شوم و در آستانه فروپاشی قرار دارم ولی حتی جرات اعتراض هم نداشته باشم؟ چه کارم می‌خواهند بکنند؟ بکشند؟ خب بکشند.

مثلا الان زنده‌ام؟ آخر این چه منطقی است که ستاد ملی مبارزه با کرونا بگوید تعطیل و بعد هم دیگر در مقابل نسبت به روابط من با صاحب مغازه و اداره و مالیات و مجتمع تجاری و ۱۰۰ جای دیگر هیچ مسوولیتی نداشته باشد؟» علی‌رضا در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «بعد از یک سال و نیم تعطیلات، دو هفته پیش برای اولین بار جدی گرفته نشد؛ آن هم به دلیل این که مردم خبر نداشتند که مغازه‌ها باز هستند. فروش‌مان یک چهارم همیشه بود. تا بازار می‌خواهد یک جانی بگیرد، دوباره شروع می‌شود. الان هم اعلام کرده‌‌اند که باید تعطیل باشیم. ما که امروز را باز کردیم و فعلا به خیر گذشته است، بقیه‌اش را نمی‌دانم چه می‌شود.

» .