پارلمان اربیل سوم اوت را روز نسل‌کشی ایزدی‌ها خواند | DW | 03.08.2019

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 35 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 17%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

دولت اقلیم کردستان، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق، سوم اوت را روز 'نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی' نامید. شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند.

دولت اقلیم کردستان، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق، سوم اوت را روز"نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی" نامید. شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند.پارلمان دولت خودمختار کردستان عراق در اربیل، روز شنبه سوم اوت طرحی را تصویب کرد که یاد قربانیان ایزدی در جریان تاخت و تاز داعش را زنده نگاه می‌دارد.

دوم اوت سال ۲۰۱۴، شبه‌نظامیان داعش، ارتفاعات سنجار را که کانون زیست حدود نیم میلیون نفر از اقلیت ایزدی بود، تصرف کردند. یک روز بعد، شهر سنجار نیز به چنگ"دولت اسلامی" افتاد. ده‌ها هزار ایزدی‌ از ترس جان پا به فرار گذاشتند و زیر آفتاب سوزان به کوهپایه‌ها گریختند. داعش در سر راه خود هر مرد ایزدی را که دید، سر برید اما بچه‌ها و زنان را به اسیری گرفت و به بردگی واداشت.هنوز و با گذشت پنج سال، از سرنوشت ۳۰۰۰ ایزدی اثری در دست نیست.

خانم شوپر افزود، باید هر کاری کرد تا جهان دیگر شاهد نسل‌کشی نباشد. او زنان ایزدی را شاهدان مهم دادستانی آلمان برای پیگرد قانونی عاملان نسل‌کشی خواند. پلیس جنایی آلمان در حال حاضر سرگرم جمع‌آوری شواهد نسل‌کشی ایزدی‌ها از سوی داعش است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اداره اقلیم کرد عراق 3 اوت را 'روز نسل‌کشی ایزدی‌ها' اعلام کردمجلس اقلیم کرد شمال عراق با تصویب طرحی 3 اوت را ‌‌'روز نسل‌کشی ایزدی‌ها' اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تاجیکستان 11 اوت را نخستین روز عید قربان اعلام کرد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

عربستان 11 اوت را اولین روز عید قربان اعلام کرددادگاه عالی عربستان سعودی اعلام کرد که فردا جمعه نخستین روز از ماه ذی الحجه است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ظریف: گام سوم کاهش تعهدات در شرایط فعلی اجرا خواهد شدتهران - ایرنا - وزیر امور خارجه گفت: گام سوم کاهش تعهدات برجامی در شرایط فعلی اجرا خواهد شد و تنها حق جمهوری اسلامی است که درباره اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم بگیرد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

گام سوم کاهش تعهدات در چارچوب برجام اجرا می‌شودوزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر تعهدات طرف های خارجی برجام اجرا نشود این گام در امتداد اقدامات قبلی برداشته خواهد شد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ظریف:گام سوم کاهش تعهدات برجامی اجرا می‌شودمحمدجواد_ظریف گفت: «گام_سوم کاهش تعهدات برجامی در شرایط فعلی اجرا خواهد شد و تنها حق جمهوری اسلامی است که درباره اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم بگیرد.» او گفت: «اعضای کمیسیون مشترک برجام به اجماع رسیده‌اند که آمریکا باعث همه تشنج‌ها شده‌است.» داره میسوزه ...... داره میسوزه بخوانید تنها حق ”آقا” که تصمیم بگیرد ماله_کش_اعظم
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »