پارلمان اربیل سوم اوت را روز نسل‌کشی ایزدی‌ها خواند | DW | 03.08.2019

03/08/2019 08:16:00 ب.ظ

دولت اقلیم کردستان، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق، سوم اوت را روز 'نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی' نامید. شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند.

سنجار, ایزدی‌ها

دولت اقلیم کردستان ، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق ، سوم اوت را روز 'نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی' نامید. شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند.

دولت اقلیم کردستان ، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق ، سوم اوت را روز 'نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی' نامید. شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند.

پارلمان اربیل سوم اوت را روز نسل‌کشی ایزدی‌ها خوانددولت اقلیم کردستان، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق، سوم اوت را روز"نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی" نامید. شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند.

دو زن ایزدی در گردهمایی به مناسبت سالگرد نسل‌کشی ایزدی‌ها در اشتوتگارت آلمان؛ سوم اوت ۲۰۱۹پارلمان دولت خودمختار کردستان عراق در اربیل، روز شنبه سوم اوت (۱۲ مرداد) طرحی را تصویب کرد که یاد قربانیان ایزدی در جریان تاخت و تاز داعش را زنده نگاه می‌دارد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اداره اقلیم کرد عراق 3 اوت را 'روز نسل‌کشی ایزدی‌ها' اعلام کردمجلس اقلیم کرد شمال عراق با تصویب طرحی 3 اوت را ‌‌'روز نسل‌کشی ایزدی‌ها ' اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی

تاجیکستان 11 اوت را نخستین روز عید قربان اعلام کرد

عربستان 11 اوت را اولین روز عید قربان اعلام کرددادگاه عالی عربستان سعودی اعلام کرد که فردا جمعه نخستین روز از ماه ذی الحجه است. - خبرگزاری آناتولی

ظریف: گام سوم کاهش تعهدات در شرایط فعلی اجرا خواهد شدتهران - ایرنا - وزیر امور خارجه گفت: گام سوم کاهش تعهدات برجامی در شرایط فعلی اجرا خواهد شد و تنها حق جمهوری اسلامی است که درباره اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم بگیرد.

گام سوم کاهش تعهدات در چارچوب برجام اجرا می‌شودوزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر تعهدات طرف های خارجی برجام اجرا نشود این گام در امتداد اقدامات قبلی برداشته خواهد شد.

ظریف:گام سوم کاهش تعهدات برجامی اجرا می‌شودمحمدجواد_ظریف گفت: «گام_سوم کاهش تعهدات برجامی در شرایط فعلی اجرا خواهد شد و تنها حق جمهوری اسلامی است که درباره اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم بگیرد.» او گفت: «اعضای کمیسیون مشترک برجام به اجماع رسیده‌اند که آمریکا باعث همه تشنج‌ها شده‌است.» داره میسوزه ...... داره میسوزه بخوانید تنها حق ”آقا” که تصمیم بگیرد ماله_کش_اعظم

جهان پارلمان اربیل سوم اوت را روز نسل‌کشی ایزدی‌ها خواند دولت اقلیم کردستان، در پنجمین سال تاخت و تاز داعش به ارتفاعات سنجار در شمال عراق، سوم اوت را روز"نسل‌کشی اقلیت‌های مذهبی" نامید.اداره اقلیم کرد عراق 3 اوت را "روز نسل‌کشی ایزدی‌ها" اعلام کرد مجلس اقلیم کرد شمال عراق با تصویب طرحی 3 اوت را ‌‌"روز نسل‌کشی ایزدی‌ها" اعلام کرد.شورای علمای تاجیکستان اعلام کرد که یکشنبه 11 اوت اولین روز عید سعید قربان خواهد بود.دادگاه عالی عربستان سعودی اعلام کرد که فردا جمعه نخستین روز از ماه ذی الحجه است.

شورای مرکزی ایزدی‌ها خواهان روزی جهانی به این مناسبت است. هنوز ۳۰۰۰ ایزدی ناپدید هستند. در جلسه علنی پارلمان مذکور 111 نماینده حضور داشتند که 87 تن از آنها به این طرح رای مثبت دادند. دو زن ایزدی در گردهمایی به مناسبت سالگرد نسل‌کشی ایزدی‌ها در اشتوتگارت آلمان؛ سوم اوت ۲۰۱۹ پارلمان دولت خودمختار کردستان عراق در اربیل، روز شنبه سوم اوت (۱۲ مرداد) طرحی را تصویب کرد که یاد قربانیان ایزدی در جریان تاخت و تاز داعش را زنده نگاه می‌دارد. گفتنی است مسلمانان تاجیکستان عيدهای فطر و قربان را با شکوه ویژه ای جشن می‌گيرند. هم‌زمان مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان، اعلام کرد که اربیل به ایزدی‌ها برای بازگشت به سنجار و دریافت غرامت کمک می‌کند. وزارت اوقاف اداره محلی کرد شمال عراق در ماه مارس سال جاری طی بیانیه‌ای آمار قربانیان ایزدی ها در حملات گروه تروریستی داعش را 1293 نفر اعلام کرد. این در حالی است که ایزدی‌ها و کنشگران مدنی شکایت می‌کنند که بخش بزرگی از منطقه هنوز قابل سکونت نیست..

ده‌ها هزار نفر از رانده‌شدگان ایزدی هنوز نتوانسته‌اند به زادگاه خود برگردند..  دوم اوت سال ۲۰۱۴، شبه‌نظامیان داعش، ارتفاعات سنجار را که کانون زیست حدود نیم میلیون نفر از اقلیت ایزدی بود، تصرف کردند. یک روز بعد، شهر سنجار نیز به چنگ"دولت اسلامی" افتاد. ده‌ها هزار ایزدی‌ از ترس جان پا به فرار گذاشتند و زیر آفتاب سوزان به کوهپایه‌ها گریختند. داعش در سر راه خود هر مرد ایزدی را که دید، سر برید اما بچه‌ها و زنان را به اسیری گرفت و به بردگی واداشت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید هنوز و با گذشت پنج سال، از سرنوشت ۳۰۰۰ ایزدی اثری در دست نیست. سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که داعش مرتکب نسل‌کشی و جنایت جنگی در سنجار شده است. جهادگرایان داعش، ایزدی‌ها را به بهانه"شیطان پرستی" قتل عام کردند. پناهجویی ایزدی از عراق در برلین؛"شینگال" نوشته بر سربند، نام کردی"سنجار" است آلمان، مامن ایزدی‌ها در شهر اشتوتگارت، مرکز ایالت بادن ورتمبرگ آلمان نیز به مناسبت پنجمین سالگرد کشتار ایزدی‌ها، مراسمی از سوی شورای مرکزی ایزدی‌ها و جامعه زنان ایزدی برگزار شد. نمایندگان ایزدی می‌گویند داعش به شکلی نظام‌مند، ایزدی‌ها را قلع و قمع کرد و روز سوم اوت باید به عنوان"روز جهانی نسل‌کشی" معرفی شود.

در این مراسم، ترزا شوپر، وزیر ایالتی از حزب سبزها گفت: «این روز سوگ، روز جان به در بردگان و روز پاسخگویی است.» خانم شوپر افزود، باید هر کاری کرد تا جهان دیگر شاهد نسل‌کشی نباشد. او زنان ایزدی را شاهدان مهم دادستانی آلمان برای پیگرد قانونی عاملان نسل‌کشی خواند. پلیس جنایی آلمان در حال حاضر سرگرم جمع‌آوری شواهد نسل‌کشی ایزدی‌ها از سوی داعش است. ایالت بادن وورتمبرگ در چارچوب یک پروژه انساندوستانه، میزبان ۱۰۰۰ زن و کودک آسیب دیده ایزدی است که از شمال عراق آمده‌اند و اکثرشان تحت مراقبت‌ها و معالجات پزشکی و روانپزشکی قرار دارند.

بسیاری از این زنان، فرزندانی دارند که حاصل تجاوز داعش است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید زنان ربوده شده ایزدی که برده جنسی داعش شده بودند، فرزندان خود را در بازگشت به عراق، به خاطر فشار خانواده و قبیله، در سوریه رها کرده‌‌اند. این مادران از آسیب‌های روانی ناشی از ترک فرزند به شدت رنج می‌برند و از نظر روحی از هم پاشیده‌اند. یک روانپزشک می‌گوید دولت آلمان باید سرنوشت کودکان ایزدی حاصل تجاوز را وظیفه خود تلقی کند. عالی‌ترین مرجع دینی ایزدی‌ها، قبول این کودکان در خانواده‌ها را مجاز ندانسته است.

طبق قوانین مذهبی ایزدی‌ها، تنها فرزندانی که پدر و مادر ایزدی داشته باشند، ایزدی محسوب می‌شوند. ایزدی‌ها در شمال عراق، شمال سوریه، شمال غربی ایران و جنوب شرقی ترکیه زندگی می‌کنند. خارج از این قلمرو، آلمان بیشترین تعداد ایزدی‌ها را دارد. نادیا مراد، دختر ایزدی که از دست داعش گریخته و در سال ۲۰۱۷ جایزه نوبل صلح را دریافت کرده، از جمله کسانی است که در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان زندگی می‌کند. در همین زمینه: .