پارلمان سوئد به دولت برای مبارزه با شیوع کرونا اختیارات ویژه‌‌ داد

17/04/2020 07:39:00 ب.ظ

پارلمان سوئد به دولت برای مبارزه با شیوع کرونا اختیارات ویژه‌‌ داد

سوئد, ویروس کرونا

پارلمان سوئد به دولت برای مبارزه با شیوع کرونا اختیارات ویژه‌‌ داد

این قدرت ویژه، تنها برای دورۀ محدود ۱۸ آوریل تا ۳۰ ژوئن و تنها برای تصمیم گیری در موضوعات اضطراری داده شده است و پارلمان همچنان حق خود برای ابطال هرکدام از تصیمات دولت حتی در وضعیت اضطراریِ کنونی را حفظ کرده است.

او همچنین از همه کسانی که تصمیم گرفتند در عید پاک در خانه بمانند سپاسگزاری کرد و خواست تا همین کار را برای تعطیلی اول ماه مه نیز انجام دهند.کاهش تدریجی قرنطینه در کشورهای اروپایی؛ اتریش و دانمارک پیش‌قدم شدندانتقاد از دولت سوئداین اختیارات قانونی در حالی داده می‌شود که دولت سوئد در موضوع مهار کرونا در معرض انتقادات زیادی است. بارها، رستوران‌ها و مدارس حتی سالن‌های آرایش و باشگاه‌های ورزشی همچنان در این کشور باز هستند و مردم می‌توانند آزادانه در فضای باز ورزش کنند.

در حال حاضر شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در سوئد بیش از ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر است و تا کنون ۱۴۰۰ نفر نیز جان باخته‌اند. به این ترتیب سوئد در میان کشورهای اسکاندیناوی بدترین وضعیت شیوع کرونا را دارد.تدابیر ناکافی دولت برای مبارزه با کرونادولت سوئد تدابیر سختگیرانه برای مبارزه با شیوع کرونا را از اواخر ماه مارس به اجرا گذاشت. به این ترتیب تشکیل اجتماعات بیش از ۵۰ نفر ممنوع و اعلام شد کسب و کارهایی که مقررات مربوط به فاصله اجتماعی را رعایت نکنند نیز جریمه یا تعطیل می‌شوند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

مصوبه پارلمان اروپا علیه لهستان و مجارستان برای تضعیف ارزش‌های اروپاییپارلمان اروپا با صدور قطعنامه‌ای در روز جمعه اقدامات هر دو کشور را «کاملا ناسازگار با ارزش‌های اروپایی» از جمله عدالت و دموکراسی دانست.

کرونا در اسرائیل؛ توافق مقدماتی در دولت نتانیاهو برای لغو تدریجی قرنطینهدولت اسرائیل طرحی را به طور مقدماتی به تصویب رسانده است که برخی محدودیت‌های سختگیرانه‌ که از حدود یک ماه پیش برای مهار اپیدمی کرونا بر بخش‌های تجاری، خدمات و تولیدات این کشور اعمال شده را به طور تدریجی و مشروط لغو می کند.

برنامه دولت پرزیدنت ترامپ برای بازگشایی مجدد آمریکا در سه مرحلهبرنامه دولت پرزیدنت ترامپ برای بازگشایی مجدد آمریکا در سه مرحله بر اساس این گزارش، در راهنمای دولت فدرال تاکید شده است ایالت‌ها یا قلمروهای مختلف پیش از هرگونه اقدام و آغاز مرحله نخست باید شرایط و معیارهای به خصوصی را در نظر بگیرند.

کاخ سفید: تعلیق کمک به سازمان بهداشت جهانی برای پاسخگو نگه داشتن این سازمان استکِیلی مَکِنِنی، سخنگوی کاخ سفید، در پیامی گفت که هدف از تعلیق کمک‌های مالی به سازمان بهداشت جهانی از سوی آمریکا نه انداختن تقصیر‌ها گردن این سازمان، که پاسخگو نگه‌داشتن آن در مورد جانبداری از چین است. خیلی کار درستی کرد who باید پاسخگو باشه. یعنی آمریکا به یه سازمان چپ پول بده که بیاد نظرات حزب کمونیست خلق چین رو تو تبلیغ کنه. امریکا به این چپولا کوفت هم نباید بده. آره جون خودت... ترامپ مثل گراز به جان تمام معاهدات و تعهدات جهانی افتاده است.

سازمان جهانی بهداشت: بعد از تصمیم ترامپ در جستجوی جایگزین برای کسری بودجه هستیمتیدروس گیبرسوس مدیر سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه 15 آوریل، پس از آنكه ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا، بره مردک بمیرد! مزدور چین! چین پولی که آمریکا کمک می کرده را به WHO بدهد. بیش از هر کشوری WHO به چین خدمت کرده است. برین سراغ خامنه ای. خیلی بهم میاین. هر دوتون دروغگو.

از تجمع دستفروشان مقابل شهرداری تهران تا احضار ناهید خداجو برای اجرای حکم

بر این اساس در اولین گام، روز پنج‌شنبه استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد اعلام کرد که ممنوعیت سفر به سوئد که باید در پایان این هفته خاتمه می‌یافت، برای ۳۰ روز دیگر تمدید خواهد شد.در این قطعنامه آمده است که تضعیف سیستم‌های نظارت بر دولت در مجارستان و اصرار بر برگزاری انتخابات داخلی در لهستان در زمانی که بحران سلامت همه جا را فرا گرفته است، تنها باعث می‌شود که زندگی‌های بیشتری به خطر بیفتد و مفهوم رای‌دهی آزادانه زیر سوال برود.بر اساس این طرح، مردم در مناطق تحت مقررات قرنطینه اجازه می یابند که حداکثر تا ۵۰۰ متر از خانه‌های خود دور شوند هرچند افراد بالای ۶۵ سال همچنان باید در منزل باقی بمانند.اشتراک مشاهده نظرات چاپ دولت ایالات متحده راهنمای جدیدی را در مورد نحوه کاهش محدودیت‌های اخیر ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا «در سه مرحله» و آغاز به کار مجدد مشاغل در کشور منتشر کرده است.

او همچنین از همه کسانی که تصمیم گرفتند در عید پاک در خانه بمانند سپاسگزاری کرد و خواست تا همین کار را برای تعطیلی اول ماه مه نیز انجام دهند. کاهش تدریجی قرنطینه در کشورهای اروپایی؛ اتریش و دانمارک پیش‌قدم شدند انتقاد از دولت سوئد این اختیارات قانونی در حالی داده می‌شود که دولت سوئد در موضوع مهار کرونا در معرض انتقادات زیادی است. در مجارستان نیز تا کنون بیش از ۱۷۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۵۰ نفر جان باخته‌ اند. بارها، رستوران‌ها و مدارس حتی سالن‌های آرایش و باشگاه‌های ورزشی همچنان در این کشور باز هستند و مردم می‌توانند آزادانه در فضای باز ورزش کنند. کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، عصر پنجشنبه (۱۶ آوریل) پس از حدود شش ساعت بحث و بررسی بر سر طرح مذکور به توافق رسید که در نظر دارد بخش‌های اقتصادی را طی یک روند حساب شده در چارچوب مقررات بهداشتی بازگشایی کند. در حال حاضر شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در سوئد بیش از ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر است و تا کنون ۱۴۰۰ نفر نیز جان باخته‌اند. آژانس حقوق بنیادین: اروپا با خطر «نسلی از دست رفته» از پناهندگان جوان روبرو است این حزب اصرار دارد که انتخابات را در ۱۰ ماه مه یا کمی دیرتر برگزار کند و این در حالی است که منتقدان دولت می‌گویند حزب حاکم با این کار سلامت عمومی را قربانی منافع سیاسی خود می‌کند. به این ترتیب سوئد در میان کشورهای اسکاندیناوی بدترین وضعیت شیوع کرونا را دارد. جدیدترین.

تدابیر ناکافی دولت برای مبارزه با کرونا دولت سوئد تدابیر سختگیرانه برای مبارزه با شیوع کرونا را از اواخر ماه مارس به اجرا گذاشت. هم‌رسانی این مطلب:. با این حال، مجتمع‌های بزرگ تجاری، آرایشگاه‌ها و مدارس همچنان بسته خواهد ماند. به این ترتیب تشکیل اجتماعات بیش از ۵۰ نفر ممنوع و اعلام شد کسب و کارهایی که مقررات مربوط به فاصله اجتماعی را رعایت نکنند نیز جریمه یا تعطیل می‌شوند. مقامات بازدید از خانه‌های سالمندان همچنین پروازها از بیرون از اتحادیه اروپا به این کشور را نیز از ۳۰ مارس ممنوع اعلام کردند. همزمان دولت مردم را تشویق به دور کاری و ماندن در خانه‌ها کرده و از شهروندان خواسته است تا مانند افراد بالغ عمل کنند. اما اتکای صرف به این تدابیر، چاره‌ساز نبوده و بسیاری از کارشناسان از دولت خواسته‌اند تا به سرعت محدودیت‌های شدیدتری را به اجرا بگذارد.

۲۲ تن از دانشمندان موسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌های سوئد نیز با انتشار مقاله‌ای در ۱۲ آوریل، با اشاره به آمار بالای مرگ و میر در این کشور از آژانس بهداشت عمومی این کشور به عنوان مسئول ایجاد وضعیت اضطراری خواستند تا بارها و مدارس را تعطیل کند. آنها همچنین تاکید کرده‌اند کارکنان بهداشتی که با افراد سالخورده سر و کار دارند، باید به اندازه کافی تجهیزات کنترل عفونت در اختیار داشته باشند و ضروریست تا به شکل گسترده نیز از این کارکنان تست‌های تشخیص کرونا گرفته شود. نتیجه یک تحقیق؛ ویروس کرونا تا مسافت ۴ متری در هوا منتشر می‌شود پاسخ مقامات سوئد چه بود؟ اما آندرس تگنل، مدیر آژانس بهداشت عمومی سوئد اعلام کرد که کشورش رویکرد مناسبی را برای مقابله با شیوع این بیماری اتخاذ کرده و آمار منتشر شده از در رسانه‌ها نیز درست نبوده است. او بر شیوه‌های متفاوت ثبت ارقام مرگ و میر در کشورهای مختلف اشاره کرد و افزود که مثلا در برخی کشورها مانند ایتالیا تنها آمار آنهایی که در بیمارستان جان باخته‌اند به ثبت رسیده است. با این وجود پس از گذشت بیش از یکماه از اجرای تدابیری نه‌چندان سختگیرانه در سوئد، سرانجام نخست‌وزیر این کشور شنبه گذشته اعتراف کرد که تدابیر به اجرا گذاشته شده موثر نبوده است.

البته او دلیل این وضعیت را کمبود منابع اعلام کرد و بر این اساس دولت‌های قبلی سوئد را سرزنش کرد. دیگر کشورهای اسکاندیناوی چه کردند؟ دانمارک و نروژ مرزهای خود را بسته‌اند، رستوان‌ها و مدارس و مراکز خرید را نیز تعطیل کرده‌اند و برای حضور در اماکن عمومی قوانین سخت‌تری را وضع کرده‌اند. فنلاند هم سختگیری‌های مشابهی را به اجرا گذاشته و کل استان هلسینکی را قرنطینه کرده است. هم‌رسانی این مطلب: .