دلار آمریکا, یورو, طلا, بازار ارزهای خارجی, بحران ارز در ایران, نرخ ارز

دلار آمریکا, یورو

٪۴۳ ارز صادرات به ایران برنگشت؛ رشد دلار به دلیل FATF یا کسری بودجه؟

۴۳ درصد ارز صادرات به ایران بازنگشته؛ صعود دلار به دلیل FATF است یا کسری بودجه دولت؟ جزئیات بیشتر🔽

18/02/2020 08:47:00 ب.ظ

۴۳ درصد ارز صادرات به ایران بازنگشته؛ صعود دلار به دلیل FATF است یا کسری بودجه دولت؟ جزئیات بیشتر🔽

همزمان با صعود نرخ رسمی و آزاد دلار در ایران به بالاترین حد در ۹ ماه گذشته، مقام‌های اقتصادی ایران اعلام کردند که ۱۷ میلیارد دلار از ارز حاصل صادرات طی ۱۱ ماه گذشته به این کشور بازنگشته است.

همزمان با صعود نرخ رسمی و آزاد دلار در ایران به بالاترین حد در ۹ ماه گذشته مقام‌های اقتصادی ایران اعلام کردند که ۱۷ میلیارد دلار از ارز حاصل صادرات طی ۱۱ ماه گذشته به این کشور بازنگشته است.در شرایطی که فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران روز سه‌شنبه ارزش صادرات کشور را طی ۱۱ ماه گذشته ۳۹ میلیارد دلار اعلام کرد، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران تایید کرد که تا کنون تنها ۲۲ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته است. این در حالی است که به گفته آقای دژپسند ارزش واردات ایران در همین مدت ۴۰ میلیارد دلار بوده است.

تظاهرات در کرمانشاه، کردکوی، کرج و اصفهان؛ بنر «خامنه‌ای» به آتش کشیده شد مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد

با این وجود وزیر اقتصاد ایران ادعای نقش کسری بودجه و کمبود ارز دولت در گرانی روزهای اخیر دلار را رد کرد و گفت:«دولت منفعتی از بابت افزایش قیمت دلار ندارد حتی اگر ارز دولتی داشته باشیم و بخواهیم بفروشیم، این نرخ در بازار نیما تعیین می‌شود که ارتباط زیادی به بازار آزاد ندارد.»

او در عین حال تصریح کرد که افزایش نرخ ارز ارتباطی به تصمیم‌گیری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مورد پرونده اقدام‌های ایران برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم ندارد. همزمان رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز پیش‌بینی کرد که به احتمال زیاد ایران وارد فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی نمی‌شود. البته آقای همتی تاکید کرد که تصمیم نشست ۶ روزه اف‌ای‌تی‌اف در پاریس که از روز یکشنبه آغاز شده، تأثیر معناداری در بازار ارز ایران نخواهد داشت. headtopics.com

شروع نشست FATF در پاریس؛ حساب‌های بانکی ایرانیان در خارج بسته می‌شود؟اما پیشتر مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار توییتی یادآور شده بود که عدم تصویب لوایح الحاق ایران به معاهده‌های پالرمو و CFT که مورد تاکید گروه ویژه اقدام مالی است، موجب افزایش شدید قیمت ارز خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی، ۱۸اکتبر گذشته با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواسته بود تا پیش از فوریه ۲۰۲۰ به معاهده مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(معاهده پالرمو) و معاهده بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) بپیوندد.در چنین شرایطی با وجود گذشت بیش از یک سال از ارجاع لوایح اختلاف برانگیز میان مجلس و شورای نگهبان ایران به مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی لوایح الحاق به دو معاعده بین‌المللی مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم همچنان متوقف مانده است.

در چنین شرایطی با نزدیک شده به موعد برگزاری نشست کاری و مجمع عمومی اف‌ای‌تی‌اف در پاریس، نرخ ارز در بازار ایران و همزمان با رشد تقاضای پایان سال خورشیدی سیر صعودی به خود گرفت.بر همین اساس در جریان معاملات روز سه شنبه بازار ارز ایران، در حالی که بانک مرکزی نرخ عرضه رسمی دلار در سامانه تحت نظارت این بانک را به ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش داد، بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران از مرز ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان گذشت.

هر یورو نیز در مبادلات روز سه‌شنبه بازار رسمی و آزاد ایران به ترتیب ۱۵ هزار و ۴۰۰ و ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان فروخته شد.سال گذشته خورشیدی در چنین روزی(۲۹ بهمن) هر دلار در بازار آزاد تهران ۱۳ هزار ۱۰۰ تومان مبادله شد و هر یورو نیز ۱۴ هزار و ۸۳۵ تومان فروخته شد. headtopics.com

ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی، نقش ستاد جنگ را ایفا کرد/ تامین زندگی و معیشت مردم محور اصلی تصمیم گیری‌ها در ستاد اقتصادی دولت بوده است اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت لایحه احداث قبرستان‌های جدید در تهران تصویب شد ادامه مطلب: euronews فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

دلتون خوش حالا فکر می‌کنیم کی ضررمیکه مردم یا مسیولین واضحن کاهش بودجه کشور كسرى بودجه کسری بودجه این 43 درصد دلار کجا میره؟؟ از زمین که خارج نمیشه...

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن ابتلا به «اچ.آی.وی» در ایران به ۱۵ سال رسیدما رکورد زدیم ،آورین آورین

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن ابتلا به «اچ.آی.وی» در ایران به ۱۵ سال رسیدسرملا بالا تا حالا یه خبر از موفقیت های ایران کار کردین ؟ سگ تو روح آمریکا و صدای نحس و منحوس آمریکایی عین_الجسد پس اون مرتیکه میگفت :امیدبزندگی ایرانیان تا ۲۵ درصد افزایش داشته😎 ،همش درحال ریدن به دروغهای همدیگه هستند 😉

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن ابتلا به «اچ.آی.وی» در ایران به ۱۵ سال رسید

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سن ابتلا به «اچ.آی.وی» در ایران به ۱۵ سال رسیدحالا هی بودجه جامعة‌المصطفی رو زیاد کنید دمت گرم که شجاعت گفتن کمبودها رو داری دکتر حسینی آدم سالم تو این مملکت به هیچ جا نمیرسه وای به حال روشن دل

قوه قضائیه ایران: احکام مربوط به متهمان موسوم به پرونده محیط زیستی صادر شدسخنگوی قوه قضائیه ایران: احکام نهایی مربوط به متهمان موسوم به پرونده محیط زیستی صادر شده است سخنگوی قوه قضائیه ایران: در ازای آزادی یک تبعه ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا، یک تبعه آلمانی را آزاد کردیم.

یک ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا از آلمان به ایران بازگشتیک ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا از آلمان به ایران بازگشت سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید یک ایرانی بازداشت شده در آلمان که به نقض تحریم های آمریکا متهم شده بود، پس از تلاش های دیپلماتیک تهران آزاد شده و به ایران بازگشته است. حالا با کی معامله شد ؟ تحریمهای آمریکا نبود. تحریمهای بین المللی بود MZHemingway RichardGrenell JZarif effect or SenateDems effect ?