ویروس کرونا: ناخرسندی اتحادیه اروپا از کندی روند تحویل واکسن فایزر - BBC News فارسی

27/10/1399 05:00 ب.ظ

ویروس کرونا: ناخرسندی اتحادیه اروپا از کندی روند تحویل واکسن فایزر

فایزر کمتر میده در پی کاهش میزان تحویل واکسن تولیدی شرکت آمریکایی فایزر به اتحادیه اروپا در مقایسه با سفارش آنها، شش دولت عضو اتحادیه این اقدام را "غیر قابل قبول" توصیف کرده و گفته اند که این وضعیت از کارآیی برنامه واکسیناسیون برای ریشه کنی ویروس کرونا...

در پی کاهش میزان تحویل واکسن تولیدی شرکت آمریکایی فایزر به اتحادیه اروپا در مقایسه با سفارش آنها، شش دولت عضو اتحادیه این اقدام را "غیر قابل قبول" توصیف کرده و گفته اند که این وضعیت از کارآیی برنامه واکسیناسیون برای ریشه کنی ویروس کرونا خواهد کاست.

سوئد ، دانمارک ، فنلاند ، لیتوانی ، لتونی و استونی از مقامات اتحادیه اروپا خواسته اند با اعمال فشار بر شرکت تولید کننده واکسن فایزر-بیونتک Pfizer-BioNTech تحویل این واکسن در حد انتظار را تضمین کند. شرکت فایزر در بیانیه ای در روز جمعه خود گفت که کاهش ارسال محموله ها نتیجه تغییراتی در جریان تولید بوده که هدف از آن در واقع افزایش تولید این واکسن است.

فایزر در بیانیه خود گفته است که "اگرچه این تغییر به طور موقت بر میزان تحویل از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه تأثیر منفی می گذارد ، اما دریافت کنندگان از اواخر فوریه و مارس شاهد افزایش قابل توجه در تولید و تحویل واکسن خواهند بود." headtopics.com

این مادر قهرمانها این واکسن را با پول مالیات من و امثال من درست کردند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

کرونا در ایران؛ تهدید ویروس جهش‌یافته در یک‌ سالگی اعلام ورود کرونا

زمان ۴۰ساله برای ریشه کنی ویروس کرونا!/ویروس با جهش بقا می‌یابدویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که ۳۰ سال قبل در حالی خبر ریشه کنی بیماری آبله اعلام شد که همه دنیا در این زمینه اقدام کردند، گفت: برای ریشه کنی ویروس کرونا به زمان ۳۰ تا ۴۰ ساله نیاز است و امید می رود همانند ویروس H۱N۱ داروی اختصاصی برای کرونا ویروس در آینده معرفی شود. خوب ۴۲ساله مامردم ایران با ویروسی بنام ج.ا مبارزه می کنیم.

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در ترکیهشمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه با اتمام روند درمان و قرنطینه 52 هزار و 104 نفر دیگر به 3 میلیون و 424 هزار و 733 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

کیت‌های خودآزمای تست سریع ویروس کرونا چیست و چگونه کار می‌کند؟دولت فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که «کیت‌های‌ خودآزمای خانگی» مخصوص بیماری کووید-۱۹ مجاز هستند و شهروندان می‌توانند از طریق داروخانه‌ها آن‌ها را تهیه کنند. اما این کیت‌ها چطور کار می‌کنند و چگونه می‌توان از آن‌ها بهره گرفت؟

ویروس کرونا و پیشنهاد محاکمه روحانی، قانون و فراقانون

کاهش تحویل واکسن فایزر باعث ناخرسندی و نگرانی کشورهای اروپایی شده است

در پی کاهش میزان تحویل واکسن تولیدی شرکت آمریکایی فایزر به اتحادیه اروپا در مقایسه با سفارش آنها، شش دولت عضو اتحادیه این اقدام را "غیر قابل قبول" توصیف کرده و گفته اند که این وضعیت از کارآیی برنامه واکسیناسیون برای ریشه کنی ویروس کرونا خواهد کاست.

سوئد ، دانمارک ، فنلاند ، لیتوانی ، لتونی و استونی از مقامات اتحادیه اروپا خواسته اند با اعمال فشار بر شرکت تولید کننده واکسن فایزر-بیونتک Pfizer-BioNTech تحویل این واکسن در حد انتظار را تضمین کند.

شرکت فایزر در بیانیه ای در روز جمعه خود گفت که کاهش ارسال محموله ها نتیجه تغییراتی در جریان تولید بوده که هدف از آن در واقع افزایش تولید این واکسن است.

فایزر در بیانیه خود گفته است که "اگرچه این تغییر به طور موقت بر میزان تحویل از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه تأثیر منفی می گذارد ، اما دریافت کنندگان از اواخر فوریه و مارس شاهد افزایش قابل توجه در تولید و تحویل واکسن خواهند بود."

این شرکت گفته است که عملیات بهبود فرآیند تولید "تأثیر کوتاه مدت" بر تحویل واکسن به بریتانیا هم خواهد داشت اما دولت این کشور همچنان بر عزم خود برای واکسیناسیون تمام گروه های دارای اولویت - حدود ۱۵ میلیون نفر - تا اواسط ماه فوریه تاکید نهاده است.

بریتانیا علاوه بر واکسن تولیدی فایزر از واکسن استرازنکا که نتیجه تحقیقات دانشگاه آکسفورد است نیز استفاده می کند در حالیکه اتحادیه اروپا نیز فقط به فایزر متکی نیست و واکسن تولیدی شرکت آمریکایی مدرنا را هم تأیید کرده است.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که مدیرعامل فایزر به او اطمینان داده تمامی سفارش اتحادیه در سه ماهه اول سال تحویل خواهد شد. وی گفته که فایزر قبول کرده امسال ۶۰۰ میلیون دوز واکسن به اتحادیه اروپا تحویل دهد که دو برابر سفارش اولیه است.

کانادا نیز تحت تأثیر کاهش تحویل واکسن فایزر که از کارخانه آن در بلژیک تحویل می گیرد قرار گرفته است و نروژ، که عضو اتحادیه اروپا نیست هم روز گذشته گفت فایزر به طور موقت واکسن تحویلی را از هفته آینده به طور موقت کاهش می دهد. در همانحال موسسه بهداشت عمومی نروژ گفته است که با استفاده از "سهمیه اضطراری" خود این کاهش را جبران خواهد کرد.

اتحادیه اروپا علاوه بر واکسن فایزر-بینونتک واکسن تولیدی پنج شرکت دارویی دیگر را تایید و قرارداد خرید صدها میلیون واحد از واکسن از آنها را امضا کرده است. این قراردادها شامل خرید چهارصد میلیون واحد از استرازنکا، سیصد میلیون واحد از شرکت سانوفیکس-جی اس کی Sanofi-GSK، چهارصد میلیون واحد از شرکت جانسون و جانسون، چهارصد و پنج میلیون واحد از شرکت کورواک CureVac و صد وشصت میلیون واحد از شرکت مدرنا است. همچنین مذاکرات اولیه با شرکت نواواکس Novavax برای خرید حداکثر سیصد میلیون واحد به نتیجه رسیده است.