ویروس کرونا؛ خاکسپاری‌ها هم غیرحضوری می‌شوند

21/03/2020 01:36:00 ب.ظ

ویروس کرونا؛ خاکسپاری‌ها هم غیرحضوری می‌شوند

ویروس کرونا؛ خاکسپاری‌ها هم غیرحضوری می‌شوند

همزمان با تشدید بحران ویروس کرونا، مرکز پیشگیری و درمان بیماری‌های ایالات متحده (سی‌دی‌سی) از عزاداران خواسته است که نحوه اجرای مراسم تشییع جنازه و خاک‌سپاری عزیزان خود را تغییر دهند و به پخش اینترنتی مراسم بسنده کنند.

در بریتانیا خیلی از دفاتر کفن و دفن پیش از صدور دستورالعمل رسمی به پخش اینترنتی روی آورده‌اند. یکی از این دفاتر به بی‌بی‌سی گفت که ارائه این خدمت قبلا ۶۲ پوند هزینه داشته است، اما حالا به صورت رایگان انجام می‌شود.در ایرلند به عزاداران دستور داده شده است که از بوسیدن جسد عزیزان خود پرهیز کنند. اما انجمن کفن و دفن ایرلند از این هم یک قدم جلوتر رفته است و خواستار تعویق کلیه این مراسم شده است.

با این حال، احتمالا سختگیرانه‌ترین تمهیدات به ایتالیا مربوط می‌شود، جایی که اجرای مراسم خاک‌سپاری کلا ممنوع شده است و جسد با تنها یک فاتحه دفن می‌شود."حس ناتوانی می‌کنید"مارک لوون، بی‌بی‌سی، رمقاتل خاموش در ایتالیا هم زندگی را می‌ستاند و هم مرگ را.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

سربازان ارتش آلمان در جبهه جنگ علیه ویروس کرونا | DW | 19.03.2020ارتش آلمان خود را آماده می‌کند به کارزار مقابله با شیوع ویروس کرونا بپیوندد و نظامیان ذخیره را نیز فراخوانده است. وزیر دفاع آلمان مقابله با کرونا را به دو ماراتن تشبیه کرده که در آن استقامت در مسیر طولانی اهمیت دارد.

با ترس‌هایی که ویروس کرونا به جان‌مان انداخته، چه‌طور مقابله کنیم؟

ترس، عامل آلودگی سیستم‌های کامپیوتری به ویروس کرونا

حمید کهرام در پی ابتلا به ویروس کرونا درگذشتب درک مفتخور کثیف😪

۱۴۹ مورد فوتی جدید ویروس کرونا در ایران؛ کدام مناطق تهران آلوده‌ترند؟کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با استناد به آخرین داده‌ها گفت: «تقریبا در هر ساعت ۵۰ نفر در ایران به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند.» نمیشه شما اروپایی ها یکبار هم که شده به امورات و مشکلات مربوط به خودتون بپردازید و از مداخله در امور دیگرون پرهیز کنید

گسترش خطرناک ویروس کرونا در ایران و وظایف جامعه جهانی | DW | 19.03.2020ایران برای مقابله با اپیدمی امکانات محدودی دارد و به حمایت جامعه جهانی نیازمند است؛ تحریم‌های آمریکا مقابله با کرونا را مشکل کرده است. روزنامه 'نویه تسورشر تسایتونگ' در تفسیری این وضعیت ایران را خطرناک ارزیابی می‌کند. واقعیت اینه که امروز ایرانه، اما فردا و فرداها اروپا و سایر کشورها حتی همپیمانای نزدیکِ امریکا هم طعم بد عهدی و قلدری و یکجانبه گرایی امریکا رو خواهند چشید. این نتیجه ی راه اشتباهیه که دنیا با سکوت در مقابل سیاست های امریکا پیش گرفته. و بی شک تاوان خواهند داد. زر مفت نزنید شما اگر راست میگید از غارت فروشگاهها و وحشت مردم خودتون گزارش تهیه کنید ایران ریشه در هزاران سال تاریخ ، فرهنگ و تمدن دارد مثل شما نوظهور (بی بته) نیست چه ربطی به تحریم داره ؟ تمام کمک های دارویی و بهداشتی رو جمهوری اسلامی صاف میده عراق و سوریه که اونا در قبالسش منطقه سبز بغداد رو موشک باران کنند چرا مزخرف نیبافین شما اروپایی ها؟

کرونا؛ چطور مراقب سالمندان باشیم؟ در بریتانیا خیلی از دفاتر کفن و دفن پیش از صدور دستورالعمل رسمی به پخش اینترنتی روی آورده‌اند.ویروس جدید کرونا به سرعت در آلمان گسترش می‌یابد و هر روز تدبیر جدیدی برای مقابله با آن و کاهش سرعت انتشارش در دستور کار قرار می‌گیرد.رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی سرشارند از خبرهای ناگواری که مثل آوار بر سر مخاطب خراب می‌شوند.احمد باطبی در دنیای حقیقی، نداشتن‌ هراس و بی‌توجهی به «کرونا» باعث جهان‌گیر شدن این ویروس شده است اما برعکس، ترس و دست‌پاچگی مردم در قبال کرونا، عامل گسترش نسخه‌های مجازی آن در فضای اینترنت.

یکی از این دفاتر به بی‌بی‌سی گفت که ارائه این خدمت قبلا ۶۲ پوند هزینه داشته است، اما حالا به صورت رایگان انجام می‌شود. در ایرلند به عزاداران دستور داده شده است که از بوسیدن جسد عزیزان خود پرهیز کنند. او از اعلام آمادگی دو هزار سرباز ذخیره برای همکاری در مقابله با شیوع کرونا خبر داد و تاکید کرد که همه باید به این نکته واقف باشند که مبارزه با ویروس کرونا یک دو ماراتن است و در نهایت این مهم است که در یک مسافت طولانی توانایی حفظ شود. اما انجمن کفن و دفن ایرلند از این هم یک قدم جلوتر رفته است و خواستار تعویق کلیه این مراسم شده است. چه‌طور این همه ترس و استرس را کنترل کنیم؟ *** «همه‌گیری» بیماری «کرونا» حالا به «عالم‌گیری» بدل شده است. با این حال، احتمالا سختگیرانه‌ترین تمهیدات به ایتالیا مربوط می‌شود، جایی که اجرای مراسم خاک‌سپاری کلا ممنوع شده است و جسد با تنها یک فاتحه دفن می‌شود. مطابق اصل ۳۵ قانون اساسی آلمان تمام نهادهای ایالتی و فدرال موظف هستند در مواقع ضروری به یاری و همکاری با یکدیگر بشتابند. "حس ناتوانی می‌کنید" مارک لوون، بی‌بی‌سی، رم قاتل خاموش در ایتالیا هم زندگی را می‌ستاند و هم مرگ را. اولین مورد استفاده از نام کرونا و ترس ناشی از آن برای حملات نوع فیشینگ، در ماه فوریه توسط محققان شرکت امنیتی «Proofpoint» کشف و گزارش شد.

مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در ایتالیا به بیش از ۳ هزار مورد رسیده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید به گزارش خبرگزاری آلمان آنه‌گرت کرامپ- کارن‌باوئر می‌گوید در موقعیت کنونی تصمیم‌گیری‌های سریع بسیار اهمیت دارد. خرید کردن‌های افراطی، خالی شدن قفسه‌های فروش کالاهای بهداشتی و رفتارهای خشونت‌آمیز شهروندان در فروشگاه‌ها با هم برسر برداشتن یکی از کالاهای مورد نیاز، تنها گوشه‌ای از برون‌ریزی اضطراب ناشی از اخبار مربوط به این بیماری است. عمده این موارد در شهرهای کوچکی در شمال این کشور رخ داده است که حالا حتی توان رسیدگی به اجساد را هم ندارند. بعضی از مرده‌سوزخانه‌ها ۲۴ ساعته دارند کار می‌کنند و مرده‌شوی‌خانه‌ها از تابوت پر شده‌اند. اتحادیه سربازان ذخیره آلمان ۱۲۰ هزار عضو دارد. محدودیت و قرنطینه را هم باید به این موارد اضافه کرد. اما این باعث نمی‌شود اغلب مردم رانندگی نکنند یا از ترس تصادف، سوار اتومبیل و موتور و دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی نشوند. روز ۲۶ فوریه بود که جوزپینا، مادر میریام کاسالی، که برای تعطیلات به جنوآ رفته بود به این ویروس مبتلا شد. چند روز پیش برای نظامیان ذخیره با سابقه کار در بخش‌های درمانی فراخوانی اعلام شد و در پی آن تا ظهر پنج‌شنبه حدود دو هزار نفر خود را معرفی کرده‌اند که گفته می‌شود ۹۳۵ نفر آنها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به همکاری دعوت شوند.   تصویر از شرکت امنیتی «Mimecast»   2019-nCOV »، یکی از برجسته‌ترین حملات هفته گذشته بود که ابتدا کاربران امریکایی و بریتانیایی، سپس کاربران نقاط دیگری از جهان را هدف قرار داد؛ ایمیلی به ظاهر ارسال شده از مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها در امریکا، حاوی این جمله که اطلاعات موجود در فایل ضمیمه ممکن است جان شما را در مقابل ویروس کرونا نجات دهد.

میریام که ساکن یکی از شهرهای"منطقه قرمز" است قادر به خروج از خانه نبود. پنج روز طول کشید تا او و پسرش بتوانند اجازه سفر به جنوآ را دریافت کنند. پس از تصمیم لهستان برای بستن مرزهای خود با آلمان و عدم پیش‌بینی‌های لازم برای عبور کامیون‌های حامل کالا، در این بزرگراه ترافیک سنگینی به وجود آمده و منابع خبری می‌گویند زنجیره خودروهایی که پشت سر هم متوقف شده‌اند به ۶۵ کیلومتر می‌رسد.» تینا پارسا در پاسخ به این پرسش که چرا رفتارهای مردم در جهان به مسایلی هم‌چون شیوع ویروس کرونا تقریبا یکسان است، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «واقعیت این است که جامعه دو گونه رفتار در برابر این رویدادها دارد؛ رفتار فردی و رفتار جمعی. اما صبح روز ۳ مارس، هنگامی که داشتند برای رفتن آماده می‌شدند، جوزپینا درگذشت. میریام می‌گوید"دردآورترین چیز این است که نتوانستم خودم را به او برسانم. صلیب سرخ آلمان می‌گوید برخی از سرنشینان خودروها برای عبور از مرز مجبور هستند بیش از ۲۰ ساعت معطل بمانند. عجیب احساس ناتوانی می‌کنید. فروشگاه‌ها در روزهای اول تخلیه و کالاهای ضروری نایاب یا کم‌یاب می‌شوند و مسایلی از این دست که به مرور فروکش می‌کنند.

هیچ کاری از دستتان ساخته نیست. به گفته برنارد تسورن، بازرس کل ارتش آلمان، در میان نظامیان آلمانی ۳۹۷ مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد که آزمایش ۵۲ نفر آنها مثبت بوده است. ویرانگر است. سورئال است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید بر پایه فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر اساس آمار رسمی کشورها تنظیم می‌کند تا روز پنج‌شنبه ۱۹ مارس ۱۳ هزار و ۹۷۹ مورد ابتلا به ویروس کرونا در آلمان شناسایی شده و ۴۲ نفر بر اثر بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. همین شهروندانی که از ماجرا جُک می‌سازند، علی‌رغم تاکید متخصصان به خانه ماندن، به سفر و میهمانی می‌روند و یا مخفیانه با دیگران معاشرت می‌کنند." حق نشر عکس Image caption مراسم خاک‌سپاری جانباختگان ویروس کرونا در ایتالیا کوتاه و سریع برگزار می‌شود یکی از پیامدهای محدودیت‌های اخیر ممنوعیت مراسم خاک‌سپاری به منظور کاهش گردهمایی‌های عمومی است. وقتی جسد جوزپینا را آوردند، کشیش فاتحه‌ای ساده خواند و به سرعت دفن شد. پس از این دو کشور بیشترین موارد ابتلا به ترتیب در کشورهای ایران، اسپانیا و آلمان ثبت شده است.

میریام در تماسی ویدیویی از منزلش به من می‌گوید"اگر به دلیل دیگری مرده بود راحت‌تر می‌توانستم با مسائل کنار بیایم.» تینا پارسا این رفتار را درست مشابه رفتاری می‌داند که از انسان در رویارویی با از دست دادن عزیزان رخ می‌دهد: «در بحث سوگ، همیشه افرادی هستند که این ماجرا را انکار می‌کنند. او حتما احساس تنهایی می‌کرده است و بعید است که بتوانم این حقیقت را فراموش کنم." خاک‌سپاری و مراسم یادبود در همه ادیان، فرهنگ‌ها و سنت‌ها زمانی مهم برای عزاداری، تطهیر و یادآوری جمعی است. با این وجود، مردم چطور می‌توانند از لحاظ احساسی با تغییراتی چنین اساسی کنار بیایند؟ لیانا چمپ، مشاور غم و مجری مراسم کفن و دفن در بریتانیا، انتظار دارد که"ویروس کرونا شیوه عزاداری ما را کاملا عوض کند". دسته دیگر هم آن‌هایی هستند که شروع می‌کنند به صورت افراطی ذکر مصیبت گفتن، مرور خاطرات متوفی، تعریف ماجرای درگذشت آن شخص بارها و بارها و. او به بی‌بی‌سی گفت"ما به تشریفات و نوعی پایان نیاز داریم، مخصوصا هنگام غم و اندوه - و این محتاج صمیمیت با نزدیکان و عزیزان است.

اما فکر می‌کنم که از این بعد فاصله فیزیکی با مراسم خاک‌سپاری می‌تواند نسبتا عادی شود. ما باید با این طرز فکر و عمل جدید خو بگیریم. . دنیا عوض شده است، جامعه عوض شده است - و ما باید درک کنیم که وقتی چیزی مثل ویروس کرونا دنیا را تکان می‌دهد، ما نه تنها باید سبک زندگی روزمره خود را عوض کنیم، بلکه شیوه مردنمان هم باید تغییر کند." توصیه خانم چمپ این است که اگر نمی‌توانید شخصا در مراسم خاک‌سپاری عزیزی حاضر شوید"با دیگران تماس بگیرید و با آن‌ها در بیان احساسات خود صادق باشید. ما به عنوان انسان به صمیمیت نیاز داریم. در این مواقع، ما سعی می‌کنیم از جنبه‌های مختلف به مساله نگاه کنیم تا به یک شناخت نسبی به موضوع دست یابیم.

اگر ویروس کرونا قرار است که ما را به تلفن و ایمیل محدود کند، باکی نیست - اما باید از دیگران خبر بگیریم و حضور داشته باشیم." .