وقوع حریق در ۸۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان تهران طی امسال

02/05/1399 06:43 ق.ظ

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تهران: حدود ۸۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی تهران از ابتدای سال تاکنون دچار حریق شده‌اند احتمال وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی تهران طی دوماه‌ آینده وجود دارد طی چهارماهه نخست امسال ۶۹ مورد آتش‌سوزی در رویشگاه‌های تهران رخ داده‌

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه طی چهار ماه نخست سال جاری در مجموع ۶۹ مورد آتش‌سوزی در رویشگاه‌های استان تهران رخ داده‌ است، گفت: حدود ۸۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان تهران از ابتدای سال تاکنون دچار حریق شده‌اند. وی با اشاره به اینکه بیشتر موارد آتش‌سوزی‌ رویشگاه‌های استان تهران در روزهای پنج‌شنبه و جمعه که گردشگران به مناطق طبیعی می‌روند، گزارش می‌شود، تصریح کرد: ۹۰ درصد عوامل این آتش‌سوزی‌ها منشاء انسانی دارد و بیشتر در نزدیکی پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار...

وی با اشاره به اینکه بیشتر موارد آتش‌سوزی‌ رویشگاه‌های استان تهران در روزهای پنج‌شنبه و جمعه که گردشگران به مناطق طبیعی می‌روند، گزارش می‌شود، تصریح کرد: ۹۰ درصد عوامل این آتش‌سوزی‌ها منشاء انسانی دارد و بیشتر در نزدیکی پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار و بوستان جنگلی سرخه‌حصار به‌صورت سهوی و عمدی رخ داده است. چند مورد آتش‌سوزی در نزدیکی جاده «تلو» به سمت منطقه حفاظت شده ورجین و دو مورد نیز در منطقه شکار ممنوع کوه‌سفید دماوند اتفاق افتاد که توسط نیروهای محیط‌بان اطفا شدند.

زندی خاطرنشان کرد: علت بیشتر آتش‌سوزی‌هایی که به‌صورت عمدی اتفاق افتاده است آتش زدن علف‌های خشک شده باغ، خانه و مراتع بود که به سایر مراتع همجوار سرایت کرده بودند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا محیط‌بانان از آمادگی و امکانات لازم برای اطفای به‌موقع حریق برخورد دارند؟ گفت: ما به‌منظور اطفای به‌موقع حریق نیروهای خود را ساماندهی کرده‌ و نیروهای واکنش سریع ترتیب داده‌ایم.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

مجمع خیّرین ازدواج در استان تهران تشکیل می‌شوداستاندار تهران: مجمع خیّرین ازدواج در استان تهران تشکیل می‌شود کرونا علاوه بر تهدید سلامتی می تواند فرصتی برای کاهش تشریفات برگزاری مراسم ازدواج باشد

سفیر ایران در مسکو از علاقۀ تهران برای خرید تسلیحات روسی خبر دادسفیر ایران در مسکو می‌گوید اگر آمریکا بتواند تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را عملی کند، مرگ برجام رقم خورده است.

۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۲۵ استان در شرایط قرمز و هشدارفوتی‌های کرونا باز هم رکورد زد ۲۲۹ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۵ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۹ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۷۸۸۲۷ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۲۳۵۱ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۴۶۳۴ نفر

«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران«لواسانات» در صدر آمار زمین خواری در تهران محیط زیست تهران: بیشترین میزان تصرفات در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان تهران مربوط به بخش لواسانات و محدوده‌ای از شمال شرق استان تهران است که شامل پارک ملی خجیر و سرخه حصار می‌شود.

مقاومت دلار در مرز ۲۱ هزارتومان؛ نوسان ۱۸۰۰ تومانی نرخ ارز در تهرانهر چند کاهش دو هزار و ۱۵۰ تومان نرخ رسمی عرضه دلار توسط بانک مرکزی ایران، نرخ آزاد فروش دلار در جریان معاملات ظهر روز سه‌شنبه را تا مرز ۲۱ هزار تومان کاهش داد ولی این نرخ در ادامه داد و ستدهای این روز بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت تا ۲۲ هزار و ۸۵۰ تومان نیز بالا رفت.

بازداشت کارمندان یکی از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تهران

فرهاد زندی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه معضلات آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی در استان تهران نسبت به سال گذشته بیشتر شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال رشد پوشش گیاهی مراتع باعث افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی شده اما میزان وسعت آتش‌سوزی‌های رخ داده تاکنون نسبت به سال گذشته کمتر بوده این در حالیست که ممکن است طی هفته‌های آینده آتش‌سوزی‌های بیشتری رخ دهد و وسعت آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی استان تهران نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر موارد آتش‌سوزی‌ رویشگاه‌های استان تهران در روزهای پنج‌شنبه و جمعه که گردشگران به مناطق طبیعی می‌روند، گزارش می‌شود، تصریح کرد: ۹۰ درصد عوامل این آتش‌سوزی‌ها منشاء انسانی دارد و بیشتر در نزدیکی پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار و بوستان جنگلی سرخه‌حصار به‌صورت سهوی و عمدی رخ داده است. چند مورد آتش‌سوزی در نزدیکی جاده «تلو» به سمت منطقه حفاظت شده ورجین و دو مورد نیز در منطقه شکار ممنوع کوه‌سفید دماوند اتفاق افتاد که توسط نیروهای محیط‌بان اطفا شدند.

زندی خاطرنشان کرد: علت بیشتر آتش‌سوزی‌هایی که به‌صورت عمدی اتفاق افتاده است آتش زدن علف‌های خشک شده باغ، خانه و مراتع بود که به سایر مراتع همجوار سرایت کرده بودند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا محیط‌بانان از آمادگی و امکانات لازم برای اطفای به‌موقع حریق برخورد دارند؟ گفت: ما به‌منظور اطفای به‌موقع حریق نیروهای خود را ساماندهی کرده‌ و نیروهای واکنش سریع ترتیب داده‌ایم. به محض گزارش وقوع آتش‌سوزی، اکیپ اول با کوله‌پشتی‌هایی که مخصوص اطفای حریق هستند به محل اعزام می‌شوند و اگر موفق به مهار آتش نشوند اکیپ دوم به محل اعزام می‌شود.

وی اضافه کرد: در صورتی که وسعت حریق خیلی گسترده باشد از نیروهای مردمی، سازمان‌های مردم نهاد و شورای محل درخواست کمک می‌شود، همان‌طور که در مورد آتش‌سوزی گسترده جنوب شهر پردیس از این نیروها برای اطفای حریق کمک گرفتیم.

احتمال وقوع آتش‌سوزی طی دو ماه آینده زندی ضمن تاکید بر اینکه احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان تهران طی دو ماه‌ آینده وجود دارد، اظهار کرد: در این شرایط ما چندین نقطه حساس‌ و حادثه‌خیزتر را مشخص و نیروهایی را در این نقاط مستقر کرده‌ایم که به‌صورت مداوم این مناطق را کنترل و پایش می‌کنند تا بتوانند درصورت وقوع آتش‌سوزی به‌موقع اقدام به اطفای حریق کنند و اگر گردشگرانی در این نقاط اقدام به روشن کردن آتش کنند به آنان تذکر داده می شود و از این مناطق به بیرون هدایت می شوند.

زندی در پایان صحبت‌های خود ضمن بیان اینکه طی سه ماه نخست سال با ۱۰۲ مورد تخلف زیست محیطی در استان تهران برخورد شده است، گفت: طی این سه ماه ۱۱۰ نفر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند که این میزان نسبت به سال گذشته حدود ۶ تا ۷ برابر رشد داشته و بیشتر شامل تخلفات شکار و صید غیر مجاز، زنده‌گیری پرندگان و آتش‌سوزی‌های عمدی بوده است همچنین در این مدت ۲۱ قبضه سلاح کشف، ۳۰ عدد چوب و قلاب ماهیگیری کشف و ضبط شده‌اند.