وقوع زلزله در پغمان، خطر در کمین کابل است؟

وقوع زلزله در پغمان، خطر در کمین کابل است؟

07/07/2020 11:32:00 ق.ظ

وقوع زلزله در پغمان، خطر در کمین کابل است؟

شب گذشته زلزله‌ای به بزرگی۴/۶ در مقیاس ریشتر کابل را لرزاند. بنا بر گزارش سازمان زلزله‌نگاری آمریکا این زلزله در عمق ۷/۵ کیلومتری زمین رخ داده است.

این زلزله در عمق ۷/۵ کیلومتری این کوه‌ها رخداده استدیشب (دوشنبه ۱۶ سرطان/تیر) زلزله‌ای با بزرگی ۴.۶ در مقیاس امواج درونی ریشتر با عمق حدود هفت و نیم کیلومتر در دامنه کوه‌های پغمان در شمال غرب شهر کابل رخ‌داد. کم بودن عمق زلزله و نزدیکی محراق (مرکز سطحی) آن به محدوده شهری باعث شد که همزمان با احساس لرزش زمین، شهریان کابل صدای ناشی از امواج زلزله را نیز بشنوند.

تصاویر انفجار بیروت از زوایای مختلف؛ قبرس هم لرزید آغاز کنکور کارشناسی ارشد با وجود کرونا - BBC News فارسی آلبوم عکس؛ رقابت‌های انتخابی دوچرخه‌سواری دختران در بامیان - BBC News فارسی

افغانستان کشوری است که پهنای قابل توجهی از آن پوشیده از کوهستان‌های مرتفع است. این کوه‌ها اکثرا به دلیل وجود شکستگی‌های (گسلهای) متعدد و ساز و کار جابجایی متنوع آنها در پهنه این سرزمین به وجود آمده‌اند. مهمترین آنها که از بلوچستان پاکستان شروع شده و با گذشت از حاشیه غربی شهر کابل تا منطقه جبل السراج امتداد می‌یابد شکستگی (گسل) چمن است.

البته در بعضی منابع قسمت شمالی این شکستگی (گسل) که باعث ایجاد سلسله کوه‌های پغمان در غرب کابل شده را نیز به همین نام (گسل پغمان) یاد می‌کنند. این شکستگی (گسل) که ساز و کار حرکتی امتداد لغز چپ گرد دارد به عنوان حاشیه غربی صفحه قاره‌ای هندوستان که به صفحه قاره‌ای اوراسیا برخورد کرده تلقی می‌شود و باعث به وجود آمدن سلسله جبال همالیا گردیده است. بر این اساس یکی از شکستگی‌های عمده موجود در پوسته زمین در منطقه محسوب می‌گردد.

آمار کشته های زلزله در افغانستان و پاکستان به ۲۷۰ رسیدچرا زلزله پغمان مهم است؟زلزله پغمان از چند لحاظ قابل توجه بود. اول این که با توجه به عمق کم و بزرگی کافی باعث ایجاد وحشت برای شهروندان کابل شد و باز هم زنگ هشدار را در خصوص احتمال وقوع زلزله مخرب در این شهر به صدا در آورد. فعالیت این گسل یا شکستگی یادآور زلزله‌های تاریخی مطالعه شده در منطقه است که در حدود بیش از پنج صد سال پیش وقوع یک زلزله در حدود ۷.۳ در مقیاس ریشتر را در منطقه مشابه تثبیت کرده است. طبق این مطالعات زلزله‌هایی از این دست هر چند قرن یک بار در بازه تاریخی مورد مطالعه برای شهر کابل در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکسImage captionمرکز این زلزله در حومه شهر کابل در کوه‌های پغمان با ستاره مشخص شده استدوم این که افغانستان یک دوره بیست ساله از ثبات نسبی و رشد اقتصادی را با حضور و حمایت جامعه جهانی تجربه کرده است. در طول این مدت توسعه شهر کابل با شدت سرسام آور و البته بدون هیچ گونه برنامه ریزی مدون و نظارت جدی بر ساخت و سازها جریان داشته است.

تراکم جمعیت در این دوره زمانی در محدوده شهری کابل حدود ده برابرشده و البته از لحاظ سیاسی و اقتصادی تمامی نهادها در این شهر گردآمده‌اند. ظاهرا حکومتداران در افغانستان در سیاست گذاری‌های خود توجه کافی را نسبت به این خطر بزرگ که در کمین شهر کابل نشسته، نداشته‌اند. در نتیجه آسیب پذیری شهر کابل و به دنبال آن نظام فعلی افغانستان در برابر وقوع زلزله احتمالی بسیار بالا است.

بارش برف و باران جان ۲۱ نفر را در افغانستان گرفتبا ترکیب خطر بالای وقوع زلزله از یک سو و آسیب پذیری بالای شهر کابل از سوی دیگر؛ ریسک وقوع فاجعه بعد از وقوع چنین رخ‌دادی بسیار بالا خواهد بود. سیستم پاسخگویی به بحران و همچنین نهادهای امدادرسان موجود به طور قطع برای پاسخگویی به چنین فاجعه‌ای آمادگی ندارند. تصور کنید زلزله‌ای با بزرگی بالای هفت ریشتر در یکی از شب‌های سرد زمستان در کابل به وقوع بپیوندد. امکان تخریب تعداد زیادی از ساختمان‌ها وجود دارد.

سید حسن نصرالله فردا جمعه سخنرانی می‌کند- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim پنج هزار زخمی در انفجار بیروت؛ قدرت تخریب یک دهم بمب اتمی هیروشیما بود لیا گبریل: انگیزه ایران، روسیه، و چین از انتشار مطالب نادرست تضعیف نهادهای دموکراتیک آمریکا و غرب است

راه‌های دسترسی به محلات به دلیل آوار بلند منزل‌های کنار خیابان‌ها مسدود می‌شوند. حکومت برای چنین حالتی هیچ مکانیزم جایگزین مدیریتی را نسنجیده است. سرما و قحطی و قطع خدمات عمومی و صحی و … باعث تداوم تلفات ناشی از این حادثه در روزهای بعدی را غیر اجتناب ناپذیر خواهد کرد.

Image captionبه گفته کارشناسان رشد بدون برنامه شهر کابل آنرا در مقابل زلزله آسیب پذیر کرده استاز سوی دیگر حکومت از عامل دیگر که ممکن به کاهش تلفات و خسارات کمک کند، که همان افزایش آگاهی عامه است، نیز غفلت ورزیده است. در کشورهایی که با چنین خطرات طبیعی مواجه هستند ساختار و نظام آموزشی و رسانه‌ها به شکل نظام‌مندی آموزش‌های لازم برای مواجهه با این حوادث و خطرات را در سطوح مختلف به مردم منتقل می‌کنند.

یکی از دلایل عمده کم بودن تلفات در کشورهایی مانند جاپان (ژاپن) در کنار کیفیت و نظام مندی شهرها و اماکن، همین سطح بالای آگاهی مردم است. می‌شود به خاطر آورد که در زلزله عمیق و بزرگ چند سال پیش با مرکزیت بدخشان که به دلیل عمق زیاد خسارات زیادی به همراه نداشت تعداد زیاد تلفات در افغانستان به خاطر عکس العمل نادرست مردم در هنگام وحشت از تکان زلزله بود. تعداد زیادی از دانش آموزان مکاتب در هنگام خروج زیر دست و پا تلف شدند.

با شکسته شدن دیوار یک حوض طبیعی ۵۰۰ خانه در افغانستان صدمه دیدوقوع زلزله‌ای به قدرت ۷.۵ درجه در سال ۱۳۹۴ در بدخسان باعث شد که در ولایت تخار در همسایگی بدخشان ۱۲ دانش آموز یک مکتب دخترانه، هنگام فرار از ساختمان این مدرسه زیر دست و پا مانده و جان خود را از دست دادند و ۲۵ نفر زخمی شدند.

به هر صورت حوادث و خطرات طبیعی اموری هستند که به تنهایی فاجعه آفرین نیست. فاجعه وقتی رخ می‌دهد که بشر در برابر وقوع حتمی این حوادث آمادگی لازم را نداشته باشد. غفلت و بی‌برنامگی موجود در شهر؛ در میان شهروندان، شهربانان و شهریاران کابل متاسفانه نمونه بارزی از این دست است.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد انفجار بیروت

انفجار بیروت | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی

وقوع زلزله 4.6 ریشتری در پایتخت افغانستانزمین لرزه 4.6 ریشتری کابل پایتخت افغانستان را لرزاند. - خبرگزاری آناتولی

تظاهرات مردم بلژیک در اعتراض به ممنوعیت روسری در مدرسه‌ای در بروکسلهزاران نفر در پایتخت بلژیک٬ نسبت به رای دادگاه قانون اساسی برای ممنوعیت روسری در مدرسه‌ای در بروکسل اعتراض کردند. - خبرگزاری آناتولی

زلزله 6.1 ریشتری در اندونزیزلزله‌ای به قدرت 6.1 ریشتر ایالت جاوه مرکزی اندونزی را لرزاند. - خبرگزاری آناتولی

گزارش نیویورک‌ تایمز از 'نقش اسرائیل در بمب‌گذاری در تأسیسات نطنز' | DW | 06.07.2020علت انفجار در سایت نطنز در پرده ابهام قرار دارد. بازار گمانه‌زنی درباره نقش احتمالی اسرائیل در این انفجار همچنان داغ است. نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از دو منبع امنیتی خبر از نقش اسرائیل در وقوع این انفجار داده است.

اسرائیل می گوید «لزوما» در پشت هر حادثه‌ای در سایت‌های هسته‌ای ایران نیستبنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در جریان مصاحبه‌ای با یک شبکه رادیویی کشورش در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل با «انفجار مرموزی» که در سایت‌های هسته‌ای ایران روی می‌دهد ارتباطی دارد، گفت: «اینطور نیست که هر حادثه‌ای که در ایران روی می‌دهد لزوما ارتباطی با ما داشته باشد.»

ثبت رکورد مرگ و میر کرونایی در ایران؛ 163 نفر در یک روز جان باختندبا اعلام آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران امروز بیشترین میزان مرگ و میر با 163 کشته بر اثر کرونا در ایران ثبت شده است. - خبرگزاری آناتولی