وقتی که «تخم‌مرغ» غذای لوکس می‌شود/ ۸۰ درصد از کارگران صنعت پوشاک گرسنگی را تجربه می‌کنند

10/01/2021 10:41:00 ق.ظ

وقتی که «تخم‌مرغ» غذای لوکس می‌شود/ ۸۰ درصد از کارگران صنعت پوشاک گرسنگی را تجربه می‌کنند

حقوق, خوراک

وقتی که «تخم‌مرغ» غذای لوکس می‌شود / ۸۰ درصد از کارگران صنعت پوشاک گرسنگی را تجربه می‌کنند

۸۰ درصد از کارگران صنعت پوشاک، برای تامین خوراک کودکان خود، گرسنگی را تحمل کرده‌اند. تخم‌مرغ برای این گروه از کارگران یک کالای لوکس محسوب می‌شود.

تمام کارگران جهان از آثار منفی ویروس کرونا در امان نمانده‌اند اما کارگران شاغل در صنعت پوشاک آسیب بیشتری دیده‌اند. در این روزها یعنی دوران سلطه ویروس کرونا بر جهان، بسیاری از کارگاه‌های بزرگ و کوچک تولید پوشاک تعطیل شده‌اند. به تبع تعطیلی کارگاه‌ها، بسیاری از کارگران شغل و درآمد خود را از دست دادند و از تامین معیشت زندگی خود محروم شده‌اند. فقر و گرسنگی، ثمره‌‌ی تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری گسترده کارگران شاغل در صنعت پوشاک است. اگرچه کارگران این صنعت، سال‌ها کار کرده‌اند اما از فرصت پس‌انداز برخوردار نبودند. کارفرمایان، کارگران را با بی‌مهری و رفتار به دور از انصاف در این شرایط بحرانی رها کرده‌اند. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

پوتین: مردم در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا یک انتخاب روشن انجام دادند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

فرانسه از ایران خواست تا براى از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ابتكار عمل از خود نشان دهدسخنگوی کاخ الیزه، روز سه شنبه 3 مارس اعلام کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی هم ساعتی قبل با ارسال چند موشک به پایگاه آمریکایی ابتکاری روشن به فرانسه نشان داد متوافق جدا مع سياسة فرنسا

شکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوریشکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری یک عضو هیات رییسه مجلس از شکایت تعدادی از نمایندگان از رییس جمهوری و وزیر خارجه و همچنین درخواست تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری خبر داد

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

دولت موافق اخذ مالیات از اینفلوئنسرها است/ آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مرداد ۱۴۰۰رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال 1400 شروع می‌شود. هرگز مالیات اجرایی نمیشه میدونی چرا؟چونکه مسئولین بیشتر از همه باید مالیات بدن

درخواست بیش از ۱۰۰ کنشگر داخل ایران از سازمان ملل برای حمایت از همه‌پرسی گذارسازمان ملل به ما که میرسه میشه سازمان دمل! نه_به_جمهوری_اسلامی

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از رویترز، داستان زندگی و سرگذشت کارگران شاغل در صنعت پوشاک و مد، دردناک و پر از رنج است.جمهور ایران گفته است که تهران باید ابتکارات واضح و سریع را برای از سرگیری گفتگوها در باره توافق هسته‌ای 2015 ارائه دهد.حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: به دنبال انتشار فایل صورتی از وزیر خارجه ، تعدادی از نمایندگان طرح تحقیق و تفحص در خصوص فعالیت مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌ جمهوری را به جریان انداخته اند، این موضوع با در صحن علنی اجرایی خواهد شد.به گزارش ایسنا، در نامه جمعی از نمایندگان خطاب به قالیباف آمده است: «جناب آقای دکتر قالیباف  ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان؛ همانطور که مستحضرید یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است.

شنیدن داستان‌های دردناک، بهره‌کشی و استثمار کارگران موضوعی جدید نیست بلکه این مولفه‌ها بخشی از صنعت پوشاک جهان هستند.  تمام کارگران جهان از آثار منفی ویروس کرونا در امان نمانده‌اند اما کارگران شاغل در صنعت پوشاک آسیب بیشتری دیده‌اند. در بیانیه الیزه آمده است: «پس از اینکه روحانی به تلاش‌هایی كه فرانسه طی سال‌های اخیر با شرکای خود برای دستیابی به راه حلی از طریق مذاكره انجام داده بود اشاره کرد، رئیس جمهوری فرانسه، از همتای ایرانی خود خواست تا ابتكارهای روشن و سریع برای از سرگیری گفتگوها میان همه امضا کنندگان توافق سال 2015 ارائه دهد». در این روزها یعنی دوران سلطه ویروس کرونا بر جهان، بسیاری از کارگاه‌های بزرگ و کوچک تولید پوشاک تعطیل شده‌اند. طبق ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هر یک از کمیسیون‌ها، گزارش موضوع مرتبط با مواد (۲۱۱)، (۲۱۴) و (۲۳۴) این قانون را پس از تصویب در مجلس تهیه و فوراً از طریق هیأت‌رئیسه حسب مورد به قوه قضائیه یا مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال می‌کند. به تبع تعطیلی کارگاه‌ها، بسیاری از کارگران شغل و درآمد خود را از دست دادند و از تامین معیشت زندگی خود محروم شده‌اند. پیش از انتقادات فرانسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در وین برای بررسی گزارش‌های مدیرکل درباره افزایش تولید اورانیوم غنی شده و کاستن از همکاری‌های با آژانس، جلسه‌ای تشکیل داد گزارش‌هایی در روزهای اخیر مبنی بر آماده شدن اعضای شورای حکام برای صدور قطعنامه علیه ایران منتشر شده است. فقر و گرسنگی، ثمره‌‌ی تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری گسترده کارگران شاغل در صنعت پوشاک است. بر این اساس انتظار می‌رفت که این شفافیت در تصویب بودجه و بخصوص تهیه و تصویب جداول و ردیف‌ها که اصلی‌ترین بخش بودجه است، در عالی‌ترین سطح مورد اهتمام هیات رئیسه محترم کمیسیون تلفیق و نیز ریاست محترم مجلس قرار گیرد.

اگرچه کارگران این صنعت، سال‌ها کار کرده‌اند اما از فرصت پس‌انداز برخوردار نبودند. بر اساس این توافق در صورتی که تحریم‌های آمریکا لغو شود، ایران به آژانس اجازه دسترسی به محتوی این دوربین‌ها را خواهد داد در غیر این صورت گفته که اطلاعات آن را از بین می‌برد. تبصره ۱- موارد مذکور در مواد (۲۱۵) و (۲۳۴) این قانون طبق ماده (۵۷۶) قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) مصوب ۲/ ۳/ ۱۳۷۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. کارفرمایان، کارگران را با بی‌مهری و رفتار به دور از انصاف در این شرایط بحرانی رها کرده‌اند.  دستمزد کارگران در این صنعت ناچیز است.. بنگلادش، دومین کشور تولیدکننده‌ی پوشاک در جهان، حداقل دستمزد کارگران را ۱۰۰۰ دلار (کمتر از ۵۰ سنت در ساعت) تعیین کرده است.  انتهای پیام. اتیوپی، یکی دیگر از کشورهایی است که در تولید پوشاک فعالیت می‌کند. و متاسفانه بر اساس اخبار مستند، این تغییرات محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است.

کارفرمایان در اتیوپی فرصت بیشتری برای استثمار کارگران دارند به دلیل اینکه این کشور آفریقایی حداقل دستمزد قانونی را تعریف نکرده است.  گزارش‌های منتشر شده در سراسر جهان نشان می‌دهد، حدود نیمی از کارگران صنعت پوشاک از یک سوم آنچه که برای تامین مایحتاج خود نیاز دارند، برخوردار نیستند. به همین دلیل، کارگران صنعت پوشاک نه تنها فاقد قدرت پس‌انداز هستند بلکه بدهکاری آن‌ها همیشه بیش از درآمدشان است.  پس از شیوع کرونا، برندهای بزرگ تجاری پوشاک به تعهدات خود در قبال کارفرمایان عمل کردند و میلیاردها دلار به تامین‌کنندگان پوشاک پرداخت کردند. ماه‌های گذشته، کارگران؛ قشر فراموش شده‌ی چرخه‌ی پرداخت بودند. جناب آقای دکتر قالیباف آنچه در ضمن تصویب بودجه ۱۴۰۰ در مجلس اتفاق افتاد به شهادت نمایندگان محترم ادوار در نوع خود بی نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود ضمن آنکه چنانچه در برابر اصلاح رویه غلط مجالس قبلی در بسط ید رئیس و کمیسیون تلفیق بودجه در تغییر و تصویب جداول و ردیف‌ها و یا افزودن ردیف‌های جدید و ابلاغ آنها، خارج از چارچوب آیین‌نامه داخلی و بدون رای و تصویب ۲۹۰ نماینده، از سوی ریاست محترم مجلس سکوت گردد، مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و بدست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن بدنبال خواهد داشت و در این میان آنچه ذبح خواهد شد قانون‌گرایی، شفافیت، شایسته‌سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

برندهای مطرح پوشاک در جهان، مدعی «مسئولیت‌پذیری اجتماعی» هستند اما عملکرد و ادعای آن‌ها به‌طور کامل متفاوت است. برندهایی که از شهرت جهانی برخوردار هستند، کارگران را به دست فراموشی سپردند و هیچ غرامتی به آن‌ها پرداخت نکردند.  کمپین «لباس تمیز» حامی حقوق کارگران صنعت پوشاک است. بنابر گزارش‌های منتشر شده از سوی این کمپین، این گروه شغلی در سه ماهه اول شیوع کرونا دست‌کم سه میلیارد دلار درآمد خود را از دست داده‌اند. همچنین وضعیت تغذیه‌ی کارگران صنعت پوشاک مورد توجه این کمپین حمایتی است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی «لباس تمیز»، ۸۰ درصد از کارگران صنعت پوشاک، برای تامین خوراک کودکان خود، گرسنگی را تحمل کرده‌اند. «تخم‌مرغ» یک کالای لوکس برای کارگران محسوب می‌شود.  تلاش‌های فعالان حقوق کارگران صنعت پوشاک، تا حدودی به بهبود وضعیت آن‌ها کمک کرده است. فعالان حقوق کار و کارگر، برخی از برندهای مطرح پوشاک را برای حمایت از کارگران تحت فشار قرار دادند اما برندهای پوشاک، پرداخت غرامت را به کندی انجام می‌دهند یا با بهانه‌های مختلف از انجام آن طفره می‌روند. لینک کوتاه .