وعده‌های دروغ آیت‌الله؛ حاکمیت قانون در جمهوری اسلامی

20/11/1399 07:37 ب.ظ

ایران‌وایر ادعای آیت‌الله خمینی در مورد حاکمیت قانون را مورد بررسی قرار داد؛ ادعایی که در سخنرانی‌های متعدد بر آن تاکید می‌شد. اما حاکمیت قانون نه در دوره آیت‌الله خمینی و نه در دوره جانشین او، ملاک عمل نبوده‌ است. جزئیات بیشتر👇 راستی_آزمایی درستی_سنجی

او در کتاب «حکومت اسلامی» (ولی فقیه) نوشت: «حکومت اسلام، حکومت قانون است. اسلام به قانون نظر "آلى" دارد؛ يعنى آن را آلت و وسيله تحقق عدالت در جامعه مى‌داند. وسيله اصلاح اعتقادى و اخلاقى و تهذيب انسان مى‌داند. قانون براى اجرا و برقرار شدن نظم اجتماعى عادلانه به منظور پرورش انسان، مهذب است.»کرده بود: «در اسلام قانون حكومت مى‌كند.

آیا در جمهوری اسلامی «حاکمیت قانون» مستقر شد؟ آیا قانون مبنای حکم‌فرمایی قرار گرفت؟ «ایران‌وایر» در این گزارش می‌کوشد به این پرسش پاسخ دهد.«حاکمیت قانون» از کلیدی‌ترین معیارها و اصول نظام‌های دموکراتیک است. حاکمیت قانون یعنیهمه در برابر قانون برابرند، قانون برای همگان یکسان رعایت می‌شود و هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست.

زیربنای فلسفی نظریه حاکمیت قانون، بی‌اعتمادی به قدرت نامحدود است؛ بدان معنا که برای کنترل قدرت و جلوگیری از تعدی حاکمان به حقوق مردم، باید قانون مبنای حکم‌رانی واقع شود. به همین دلیل در کنار مساله حاکمیت قانون، بلافاصله نظریه «تفکیک قوا» مطرح می‌شود. headtopics.com

حاکمیت قانون نه تنها کنترل کننده صاحبان قدرت و تعیین نقشه راه، بلکه ابزاری برای استیفای دو اصل کلیدی، یعنی «برابری» و «آزادی» است. حاکمیت قانون می‌تواند به برابری معنا بخشد و آزادی‌های مردم را تامین کند. چراکه مداخله دولت در امور مردم وقتی مبتنی بر مبانی قانونی می‌شود، امکان سلب آزادی‌های قانونی و مشروع منتقی و دولت لاجرم به احترام به حقوق فردی و اجتماعی آحاد ملت می‌شود.

ادامه مطلب:
iranwire »

بزرگ‌ترین وعده دروغ آیت‌الله؛ ما می خواهیم مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر عمل کنیمبیش از این با این ملت و مملکت شوخی نکن سیّد...!! خب داریم،منتهابراخودیها،ماکه جزشون نیستیم الحمدالله

مقایسه ربا با زنا با محارم و وعده بانکداری بدون ربا؛ دروغ بزرگ آیت‌الله

توضیحات حناچی درباره فساد و رانت در شهرداری تهران/به مردم تهران دروغ نگفتمشهردار تهران با اشاره به اینکه در مورد دستگاهی مثل شهرداری با این حجم از گردش مالی و استحکاک با مردم، شرایط در معرض فساد بودن فراهم است و اگر حساسیت وجود نداشته باشد مشکلات بسیاری به همراه دارد، تأکید کرد: ما برخورد می کنیم؛ اما موضوع را در بوق نمی زنیم. در تلاش هستیم با شفاف کردن و سامانه ای کردن تصمیمات و سامانه ای کردن سیستم صدور پایان کار، در جلوگیری از بروز تخلف تاثیرگذار باشیم. بودجه شهرداری تهران اندازه لندن هستش میخوام بپرسم توی این چند سال چیکار کردی،؟؟؟ پس چرا اگه ناتوانی استعفا نمیدی!!! نمیصرفه؟؟؟ تو هم امدی و مالیدی حالا که داری میری نتونستی!!!

چه‌گونه شبکه‌های هوادار روسیه درباره فایزر دروغ پراکنی می‌کنند؟

وکیل ترامپ اتهامات او را ' دروغ مسخره و وحشتناک' دانست | DW | 13.02.2021درجریان برگزاری جلسه استیضاح ترامپ، وکلای او تصریح کردند که موکلشان در روز ۶ ژانویه مردم را به شورش تشویق نکرده و سخنانش 'اظهارات عادی سیاسی' بوده‌اند. سنا باید آخر هفته، رأی نهایی خود را درباره استیضاح ترامپ اعلام کند. دموکراتهای شارلاتان هیچ گوهی نخواهند خورد چطور تشویق نکرده؟! او مدتهای طولانی پس از انتخابات از تقلّب وسیع سخن گفته و ذهن طرفداران خود را منحرف کرده،بعد هم گفته بروید بسمت کنگره،آنها هم رفتند داخل کنگره! ترامپ را باید بابت نقش داشتن در قتل 5 نفر محاکمه قضایی کنند نه فقط استیضاح!