وظیفه ساترا چیست و چرا در پی تنگ‌تر کردن فضای سانسور در ایران است

07/12/1399 05:34 ب.ظ

در جمهوری اسلامی وظیفه سانسور بر عهده هر سه قوه است و ساز و کارهای تو در تویی برای این هدف تعریف شده است.اما با وجود تمامی نهادها،علی خامنه‌ای فرمانی صادر کرد که در نهایت به پیدایش سانسورکننده‌ای جدید منجر شد به نام ساترا. اما ساترا چیست؟ اطلاع_رسانی

در واقع رادیو تلویزیون حکومتی ایران سلطه بلامنازع خود را بر تمامی رسانه‌های کوچک و بزرگ تثبیت کرده و به هیچ رقیبی اجازه ظهور نمی‌دهد.در سه سال گذشته نام ساترا گاهی به خبرها راه می‌یافت.

از جمله به دلیلاما ساترا در سه مورد خاص بیش از گذشته خبرساز شده است.

این سازمان مهرماه امسال مجوز پخش مستقیم برنامه «نود نو» که قرار بود عادل فردوسی‌پور برای پخش در فضای مجازی بسازد را لغو کرد.۹۸ مجوز پخش این برنامه را از وزارت ارشاد گرفت اما مطابق قوانین جدید، او باید برای پخش زنده مجازی هم مجوز دیگری از ساترا می‌گرفت.

برنامه «نود نو» قرار بود به بررسی رقابت‌های لیگ برتر به صورت زنده و با همان شیوه پرطرفدار فردوسی‌پور بپردازد اما ساترا مجوز را صادر نکرد و علی سعد، از مقام‌های ساترا، ابتدا از پاسخ منفی استعلام از «مراجع مسئول» سخن گفت و بعد موضوع «موانع حقوقی، قضایی و امنیتی» را مطرح کرد. headtopics.com

عادل فردوسی‌پور پس از آن گفت: «همیشه به دانشجوهایم می‌گفتم باید در ایران بمانید تا این کشور را باهم بسازیم. اما بعد از اسفندو اتفاقاتی که برایم در صداوسیما افتاد، دیگر جوابی برای آنها نداشتم.»

ادامه مطلب:
iranwire »

دیدگاه | محور مقاومت در سوریه در برابر اسرائیل در هم شکسته استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. زارت خواهی دید یعنی محور شکسته اینقدر ترس داشت که جو بمبارانش کرد؟نکنه پمپئو با تمام مشنگیش راست گفت که امیدوارم بیابان رو بمباران نکرده باشند اسرائیل مگر وجود دارد ؟

16 زخمی در میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در تظاهرات استان ذی‌قار در عراقخبرنگار العربیه و الحدث شنبه 27 فوریه گزارش داد که 16 معترض و نیروهای امنیتی در تظاهرات در ذی‌قار

'نقش سپاه قدس' در بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو | DW | 08.03.2021سازمان‌های اطلاعاتی هند از ارتباط ماجرای بمب‌گذاری در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو با سپاه قدس خبر داده‌اند. گفته شده که عاملان با صحنه‌آرایی بر آن بوده‌اند مسئولیت این حمله را بر دوش 'دولت اسلامی' (داعش) بیاندازند. ترامپ چه تخمی از این حرومزاده ها کشیده بود نترس، اگه سپاه قدس بود بمبو تو کون سفیر کار میذاشت 😆 خوب کاری کردن

ایرانی‌ها در صدر خریداران خارجی خانه در ترکیه در ماه فوریهاتباع ایرانی با خرید 477 واحد مسکونی در ماه فوریه جایگاه نخست خریداران خارجی مسکن در ترکیه را به خود اختصاص دادند. - خبرگزاری آناتولی سلام وقتتون بخیر خوشحال میشم برای اشنایی بیشتر با قوانین و مشکلات اپارتمان نشینی پیج هومتیک رو دنبال و لایک کنین homtick هومتیک اپلیکیشن همیشه رایگان در حوزه مدیریت ساختمان هستش

کرونای انگلیسی در کشور رو به افزایش/ پرهیز از تجمع در آرامستان‌ها در پنج‌شنبه آخر سالعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به این بیماری در کشور و همچنین در پیش بودن پنجشنبه آخر سال، گفت: از مردم می‌خواهیم با قرائت فاتحه‌ای از دور برای عزیز از دست رفته خود از رفتن به آرامستان‌ها خودداری کنند؛ چراکه آثار تجمع در پنجشنبه آخر سال پس از ۱۵ روز در موارد بستری و پس از یک ماه در موارد مرگ و میر نمود خواهد یافت.

۹۷در دوره مدیریت هر دو نفر بر قدرت این سازمان افزوده شد و اکنون به جایی رسیده که هر رسانه مجازی، از شبکه‌های نمایش خانگی گرفته تا رسانه جمع و جور یک کاربر شخصی که دنبال‌کنندگانش از عددی خاص بگذرند، باید مجوز و نظارت این نهاد را داشته باشد.

در واقع رادیو تلویزیون حکومتی ایران سلطه بلامنازع خود را بر تمامی رسانه‌های کوچک و بزرگ تثبیت کرده و به هیچ رقیبی اجازه ظهور نمی‌دهد.در سه سال گذشته نام ساترا گاهی به خبرها راه می‌یافت. از جمله به دلیلاما ساترا در سه مورد خاص بیش از گذشته خبرساز شده است.

این سازمان مهرماه امسال مجوز پخش مستقیم برنامه «نود نو» که قرار بود عادل فردوسی‌پور برای پخش در فضای مجازی بسازد را لغو کرد.۹۸

مجوز پخش این برنامه را از وزارت ارشاد گرفت اما مطابق قوانین جدید، او باید برای پخش زنده مجازی هم مجوز دیگری از ساترا می‌گرفت.

برنامه «نود نو» قرار بود به بررسی رقابت‌های لیگ برتر به صورت زنده و با همان شیوه پرطرفدار فردوسی‌پور بپردازد اما ساترا مجوز را صادر نکرد و علی سعد، از مقام‌های ساترا، ابتدا از پاسخ منفی استعلام از «مراجع مسئول» سخن گفت و بعد موضوع «موانع حقوقی، قضایی و امنیتی» را مطرح کرد.

عادل فردوسی‌پور پس از آن گفت: «همیشه به دانشجوهایم می‌گفتم باید در ایران بمانید تا این کشور را باهم بسازیم. اما بعد از اسفندو اتفاقاتی که برایم در صداوسیما افتاد، دیگر جوابی برای آنها نداشتم.»

مورد دوم نیز به تازگی روی داد: عدم صدور مجوز برای پخش برنامه علی کریمی در تی‌وی تاک.

با اینکه از پیش مشخص بود راهیابی علی کریمی به پست ریاست فدراسیون فوتبال با مخالفت شدید مقام‌های جمهوری اسلامی روبه‌روست، اما مخالفتی در این حد صریح و ممانعت از پخش برنامه او در تلویزیون اندکی غافلگیرکننده بود.

پیش از این حسین شریعتمداری، نماینده رهبر در روزنامه کیهان،: «علی کریمی به دلیل بستن مچ‌بند سبز صلاحیت ریاست فدراسیون فوتبال را ندارد.»

سومین مورد خبرساز شدن ساترا به روزهای اخیر بازمی‌گردد که مجلس شورای اسلامی در بررسی تبصره‌های لایحه بودجه، گرفتن مالیات بیشتر از سرویس‌های اینترنت (آی‌اس‌پی‌ها) را تصویب کرد که عملا به گران‌تر شدن اینترنت در ایران خواهد انجامید. جالب‌تر اینکه طبق مصوبه مجلس، این مبلغ به دست آمده به ساترا می‌رسد.۱۵۰۰

میلیارد تومان) معادل بودجه برخی وزارت‌خانه‌ها است و بسیار بیش از این مبلغ نیز از راه‌های دیگر درآمد دارد.

با این حال این سازمان غول‌پیکر ناکارآمدی خود را مدت‌هاست نشان داده و در هیچ زمینه‌ای با رقبای خود توان رقابت ندارد. مصوبه بودجه‌ای مجلس به این معنی است که اهمیتی ندارد این سازمان چقدر فشل و دست و پاگیر است، می‌توان قدرت حذف رقبا به آن بخشید، کمک‌های میلیاردی در اختیارش گذاشت و قانون را به حمایتش گسیل کرد.