وضعیت کرونا در تهران؛ کمبود سرم و اختلال در تامین اکسیژن | DW | 04.08.2021

04/08/2021 12:16:00 ب.ظ

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران از 'جدی بودن کمبود سرم در ۴۸ ساعت گذشته' خبر داد. او گفت فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده و اختلالاتی در تامین اکسیژن هم ایجاد شده است.

علیرضا زالی, کرونا در تهران

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران از 'جدی بودن کمبود سرم در ۴۸ ساعت گذشته' خبر داد. او گفت فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده و اختلالاتی در تامین اکسیژن هم ایجاد شده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران از 'جدی بودن کمبود سرم در ۴۸ ساعت گذشته' خبر داد. او گفت فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده و اختلالاتی در تامین اکسیژن هم ایجاد شده است.

زالی در این ارتباط به شکایت روسای بیمارستان‌های تهران هم اشاره کرد و درباره علت کمبود سرم توضیح داد که از سرم‌ها برای تزریق داروهای کرونایی هم استفاده می‌شود.زالی توصیه کرد با توجه به اینکه تهران مبدا بسیاری از تبادلات در کشور است، باید استراتژی متفاوتی برای افزایش واکسیناسیون در پایتخت اتخاذ شود.

آقای زالی افزود در ابتدای خیز پنجم ۲۰ مرکز بستری موقت در تهران وجود داشته ولی الان این رقم به بیش از ۱۰۰ مرکز افزایش یافته است.خبرگزاری فارس ۱۷ تیر (۸ ژوئیه) به نقل از یک منبع آگاه از بازداشت سه تن از پرسنل یک نیروگاه‌ مهم برق ایران به اتهام"همکاری با گروهک‌های ضدانقلاب" در ایجاد اختلال در شبکه تولید و توزیع برق به شهرهای بزرگ خبر داد. فارس می‌نویسد، طبق اعترافات متهمان"مشخص شد سازماندهی این افراد توسط بخشی از بدنه ضدانقلاب از خارج از کشور صورت گرفته است". همچنین آمده است که پیگرد بقیه متهمان این پرونده ادامه دارد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

فرمانده مقابله با کرونا در تهران: کمبود سرم جدی است

کمبود سرم و روایت‌های متفاوت؛ چه کسی راست می‌گوید؟اسفند ۹۸ پیش بینی کردم. الان دیگه خیلی دیره!

جنگ در هلمند؛ فعالیت 15 رسانه در این ولایت متوقف شده استوزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از متوقف شدن فعالیت 15 رسانه صوتی و تصویری به‌دلیل جنگ شدید و تهدیدات طالبان در ولایت (استان) هلمند در جنوب افغانستان خبر

جسد حلق‌آویز شده فعال بلاروسی مخالف دولت لوکاشنکو در اوکراین کشف شدجسد حلق‌آویز شده فعال بلاروسی مخالف دولت لوکاشنکو در اوکراین کشف شد ▪️به گزارش رویترز، ویتالی شیشوف مدیریت یک سازمان مستقر در کی‌یف به نام «خانه بلاروس» را بر عهده داشت و به شهروندان بلاروس، برای فرار از آزار و شکنجه دولت این کشور کمک می‌کرد.

فرهاد آریجان در رقابت‌های المپیک توکیو در رشته پارالل ژیمناستیک مدال برنز کسب کردفرهاد آریجان، ملی‌پوش ترکیه در رقابت‌های المپیک توکیو 2020 در رشته پارالل ژیمناستیک مدال برنز کسب کرد

رکوردهای پیاپی کرونا در کشور / شروط تعطیلی موثر در پیک پنجممعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به وضعیت کرونا در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه و همچنین شروط یک تعطیلی موثر برای مقابله با کرونا در پیک پنجم، گفت: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران بالای ۲۰۰۰ بستری داریم که از زمان پیک اول تا کنون، هیچ وقت به این مقدار بستری نرسیده بودیم. وقتی طرحی رو نمکی بده ومرادش تایید کنه حتما غلط و اشتباه است یک بار و برای بار اخر میگم ما در ایران مافیا نداریم دلال نداریم دلال کالا همون وزیر صمته دلال محصولات کشاورزی همون وزیر جهاد کشاورزیه دلال دارو همون وزیر بهداشته دلال سکه و ارز همون رئیس بانک مرکزیه مافیا هم کل سیستم ج ا هست ولا غیر

ایران وضعیت کرونا در تهران؛ کمبود سرم و اختلال در تامین اکسیژن فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران از"جدی بودن کمبود سرم در ۴۸ ساعت گذشته" خبر داد.استان‌وایر - فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با جدی خواندن کمبود سرم در کشور می‌گوید در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌های کشور وارد شده است.تهران- ناهید خداشناس، شهروندخبرنگار قبل از پیک پنجم شیوع کرونا و گسترش سویه «دلتا» در ایران، مشکلات خانواده‌ها و مبتلایان به نبودن داروی «رمدیسیور» و تخت خالی «آی‌سی‌یو» و مسایل مالی محدود می‌شد.داده و اعلام کرد که روند اطلاع‌رسانی در این ولایت با مشکل دچار شده است.

او گفت فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده و اختلالاتی در تامین اکسیژن هم ایجاد شده است. علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد (۴ اوت) اعلام کرد در پایتخت تهران کمبود سرم وجود دارد و سازمان غذا و دارو قصد دارد با واردات سرم این مشکل را برطرف کند. افزایش آمار بیماران بستری کرونا در تهران منجر به کمبود سرم در پایتخت شده است و به گفته زالی این موضوع تنها معطوف به تهران نیست و بیمارستان‌های شهرهای دیگر نیز با کمبود سرم مواجه هستند. زالی در این ارتباط به شکایت روسای بیمارستان‌های تهران هم اشاره کرد و درباره علت کمبود سرم توضیح داد که از سرم‌ها برای تزریق داروهای کرونایی هم استفاده می‌شود. در بخشی از این نامه آمده است: «با عنایت به افزایش مصرف سرم‌های تزریقی به دلیل مصرف هم‌زمان داروی رمدیسیور و هم‌چنین افزایش دمای هوا و به منظور توزیع این فرآورده در سطح کشور، تا اطلاع ثانوی توزیع کلیه سرم‌های تزریقی صرفا برای داروخانه‌های بیمارستانی مجاز است. صحبت‌های این مقام ایرانی نشان می‌دهد که  شرایط کرونایی در تهران وخیم‌تر شده است. این در حالی است که «محمدرضا دری»، دبیر انجمن داروسازان تهران نیز با تایید کمبود سرم در کشور گفته بود «تقریباً صد درصد این سرم‌ها تولید داخل هستند». زالی علاوه بر کمبود سرم از اختلالات در تامین اکسیژن نیز خبر داد. وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، هرچند از رسانه مشخصی نام نبرده اما روز گذشته انجمن ژورنالیستان (خبرنگاران) این کشور اعلام کرده بود که ساختمان «رادیو و تلویزیون» ملی این ولایت به دست گروه طالبان افتاد و این گروه کنترل نشریات رادیو ملی ولایت هلمند را به دست گرفته‌اند.

او در این ارتباط گفت چند روزی است که در زمینه تامین اکسیژن اختلالاتی به وجود آمده اما وضع بهتر شده است.» در همین راستا «ترکمان»، رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران وزارت بهداشت را مقصر کمبود سرم در کشور دانست.» چرا سرم در روزهای اخیر کم‌یاب شده است. به گفته زالی برخی از بیمارستان‌های تهران اکسیژن‌ساز دارند، اما مصرف اکسیژن در بیماران کرونایی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع بار زیادی از لحاظ تامین اکسیژن به بیمارستان‌ها تحمیل کرده است. زالی توصیه کرد با توجه به اینکه تهران مبدا بسیاری از تبادلات در کشور است، باید استراتژی متفاوتی برای افزایش واکسیناسیون در پایتخت اتخاذ شود.» طی هفته اخیر گزارش‌های بسیاری در خصوص نبود و کمبود سرم در داروخانه‌ها و مراکز درمانی استان‌های ایران منتشر شده بود. به گفته این مقام ایرنی کنترل کرونا در کشور بدون کنترل و مهار آن در شهر و استان تهران محقق نخواهد شد.»  این را «نکیسا» که کارمند یکی از داروخانه‌های مرکز شهر است، می‌گوید. فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران همچنین گفت روزانه به طور متوسط دو هزار بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های تهران بستری می‌شوند.

در حال حاضر ۱۱۸ بیمارستان در تهران میزبان بیماران کرونایی هستند اما از این تعداد ۱۵ بیمارستان بیشترین بار کرونا را به دوش می‌کشند. آقای زالی افزود در ابتدای خیز پنجم ۲۰ مرکز بستری موقت در تهران وجود داشته ولی الان این رقم به بیش از ۱۰۰ مرکز افزایش یافته است. به همین دلیل کارخانه‌ها برای ساخت سرم با هم رقابت ندارند. علیرضا زالی همچنین گفته است سویه دلتا اقامت در بیمارستان‌ها را نیز افزایش داده است.  تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا بازداشت سه تن به اتهام"خرابکاری" در برق‌رسانی خبرگزاری فارس ۱۷ تیر (۸ ژوئیه) به نقل از یک منبع آگاه از بازداشت سه تن از پرسنل یک نیروگاه‌ مهم برق ایران به اتهام"همکاری با گروهک‌های ضدانقلاب" در ایجاد اختلال در شبکه تولید و توزیع برق به شهرهای بزرگ خبر داد. فارس می‌نویسد، طبق اعترافات متهمان"مشخص شد سازماندهی این افراد توسط بخشی از بدنه ضدانقلاب از خارج از کشور صورت گرفته است".» پزشک اورژانس یکی از بیمارستان‌های دولتی تهران در زمینه کمبود سرم می‌گوید: «سرم‌ها انواع مختلفی دارند و برای برخی از بیماری‌ها، از سرم‌های خاصی استفاده می‌شود که حالا تقریبا هیچ کدام از آن‌ها پیدا نمی‌شوند.

همچنین آمده است که پیگرد بقیه متهمان این پرونده ادامه دارد. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا "فرافکنی" برای"فرار از مسئولیت‌پذیری" اما آیا اخباری این‌‌چنین می‌تواند خشم مردم ایران که خاموشی‌ها کسب و کارشان را کسادتر و زندگی‌شان را مختل کرده فروبنشاند؟ نگاهی به شبکه‌های اجتماعی کافی است تا پاسخ روشن شود. پاسخ به وضوح منفی است.» «جنیدی»، یکی از اعضای هیات مدیره «انجمن داروسازان» به «ایسنا» گفته است: «کمبود سرم‌های تزریقی به دلیل اصلاح خط تولید سرم‌های تزریقی از سوی یکی از کارخانه‌های بزرگ تولید سرم است و قرار است سرم‌های جدید با رعایت اصول جی‌‌ام‌پی تولید شوند. کاربران علت این وضعیت را"بی‌کفایتی مسئولان جمهوری اسلامی، سیاست‌های نادرست و فساد فراگیر در ساختار جمهوری اسلامی" می‌دانند. بسیاری اتهاماتی این‌چنین را تنها"فرافکنی و فرار از مسئولیت‌پذیری" می‌دانند.

تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا ۱۶۰۰ سانحه در آسانسور در شش روز قطعی برق پنج‌شنبه ۱۷ تیر سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران شش روز پیش از این تاریخ را"روزهای تاریخی" این شرکت خواند و گفت، طی این چند روز به دلیل قطعی برق ۱۶۰۰ حادثه آسانسور گزارش شد. او می‌گوید: «دلیلش را نمی‌دانم ولی به ما هم گفته‌‌اند سرم کم است و تا جایی که بیمار نیاز اساسی ندارد، سرم تجویز نکنید. او افزود: «یک ایستگاه ما در حوالی میدان آزادی تهران در یک روز ۳۰ مورد عملیات برای حادثه آسانسور داشت و یک ایستگاه در شرق تهران هم ۲۵ مورد این‌چنینی داشت.» تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا عوارض خطرساز قطعی برق برای بیماران در شرایط اوج شیوع کرونا در اغلب شهرهای ایران قطعی مکرر برق به‌ویژه برای بیماران کرونایی که حیاتشان به دستگاه‌های کمکی تنفسی بسته است خطرناک است. هر چند در کلان‌‌شهرها اغلب بیمارستان‌ها به برق اضطراری مجهز هستند، اما خروج برق از برق شهری و ورود به برق اضطراری زمان‌بر است و تا زمانی که این اتفاق بیافتد، کاهش محسوسی در فشار اکسیژن ایجاد می‌شود که به‌ویژه برای بیماران بخش مراقبت‌های ویژه خطرساز است. از آن لحظه، تهیه سرم تزریقی مشکل بزرگ دیگری برای ما شد که به مشکلات دیگر اضافه شد. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا کاهش ۳۰۰۰ مگاواتی مصرف برق رضا اردکانیان، وِزیر نیرو در ۱۷ تیر گفت، هفته گذشته اوج بار مصرف برق بیش از ۶۶هزار مگاوات بود در حالی که این رقم اکنون به بیش از ۶۳هزار مگاوات رسیده است.

او افزود: «به عبارت دیگر حدود ۳۰۰۰ مگاوات یا سه میلیون کیلووات ساعت را به کمک هموطنان کاهش دادیم.» تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا پایان کار پاساژها تا پایان مرداد در ساعت ۱۸ سخنگوی صنعت برق اعلام کرد، با پایدار شدن وضعیت تولید برق حرارتی، میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی از ۵۰هزار مگاوات گذشت ولی کماکان واحدهای برق‌‌آبی دچار محدودیت هستند.. او زمان خاتمه کار مراکز تفریحی و تجاری را تا پایان مرداد ساعت ۱۸ تعیین کرد. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا تغییر ساعات کاری بانک‌ها در ۱۷ تیر همچنین اعلام شد که به دلیل کمبود برق ساعات کاری بانک‌ها تا اطلاع ثانوی تغییر کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی، از روز شنبه ۱۹ تیر تا اطلاع ثانوی ساعات کاری بانک‌ها از ۷ صبح تا یک‌ونیم بعدازظهر خواهد بود.

کار اداره‌های دولتی نیز از ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح آغاز و تا ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه تمام می‌شود. همچنین اعلام شد که کلیه ادارات دولتی استان تهران روزهای پنج‌شنبه تعطیل هستند. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا افزایش سرقت‌ها در خاموشی‌ها همزمان حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا از به‌کارگیری تعداد بیش‌تری نیروی پلیس راهور به دلیل افزایش موارد سرقت در خاموشی‌ها خبر داد. همچنین باند سارقان کابل‌های برق نیز کسب‌وکارشان در خاموشی‌ها رونق پیدا کرده است. او گفت، سارقان عمدتا معتاد هستند و به گفته خودشان با فروش کابل به زباله‌گردها هزینه یک روز مواد مخدرشان تامین می‌‌شود.

تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا "کاهش اثربخشی" داروها علی فاطمی، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران می‌گوید، با قطع برق داروهایی که در قفسه نگهداری می‌شوند ممکن است آسیب ببینند. چرا که دمای هوا به بالای ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و نگهداری دارو در قفسه‌ها دچار مشکل می‌شود. او تأکید کرد: «زنجیره سرما باید برای داروهای یخچالی حفظ و رعایت شود اما متأسفانه قطعی برق سبب ایجاد مشکل و افزایش احتمال آسیب دیدن داروهای یخچالی می‌شود.» تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا ۱۱هزار مگاوات کسری برق اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئيس‌جمهور ایران چهارشنبه ۱۶ تیر از ۱۱هزار مگاوات کسری برق خبر داد و گفت، ایران برای مصرف خود به ۶۴ هزارمگا‌وات برق احتیاج دارد در حالی که تولید فعلی این کشور در حدود ۵۳ هزار مگاوات است. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا خطر قطعی برق برای کشاورزی محسن نقاشی، دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی کشور خواستار ورود ارگان‌های امنیتی و مجلس به مشکلات قطعی آب و برق شد.

به پیشی‌بینی او، ادامه آشفتگی و بی‌برنامگی در قطعی آب و برق اثرات مخربی بر روی بازار مواد غذایی و محصولات کشاورزی خواهد گذاشت. محسن نقاشی ادامه داد، در نتیجه این شرایط تعداد واحدهای تولیدی صنایع غذایی که تعطیل می‌شوند افزایش خواهد یافت. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا قطع و وصل برق عامل حریق در غرب تهران قطعی مکرر برق تا کنون موارد متعددی آتش‌سوزی به دنبال داشته است. یک مورد آن به گفته آتش‌نشانی تهران، در بارانداز سازمان اموال تملیکی در جاده مخصوص کرج اتفاق افتاد که عملیات اطفای حریق در آن تا شامگاه دوشنبه ۱۴ تیر ادامه داشت. شش سوله‌ بزرگ متعلق به این سازمان طعمه حریق شد.

تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا خاموشی و شعار"مرگ بر دیکتاتور" در روزهای گذشته اعتراضات زیادی در مقابل اداره برق شهرهای مختلف ایران رخ داده است. تداوم خاموشی‌ها و هجوم گرمای تابستانی در تیرماه باعث شد که دست کم در پنج استان تهران، فارس، مازندارن، گلستان و گیلان اعتراضاتی صورت بگیرد. در محله‌های تهران و شیراز بانگ"مرگ بر خامنه‌ای" و"مرگ بر دیکتاتور" شنیده شد. در شهر ری مردم جلوی شرکت برق جمع شدند و شعار ‌دادند: «وزیر بی کفایت استعفا استعفا». تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا پیامد قطع برق برای مردم و واحدهای تولیدی قطعی برق تأمین آب لوله‌کشی و فعالیت صنایع را هم با معضلات جدی روبرو کرده است.

اعلام برنامه و جدول قطع برق همچنان ادامه دارد و با گرم‌تر شدن دمای هوا و افزایش مصرف، نوبت و مدت خاموشی نیز در بسیاری از شهرها افزایش یافته است. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا استخراج رمزارز در مظان اتهام با افزایش خاموشی‌‌ها بار دیگر استخراج بیت‌کوین یا رمزارز که مصرف برق بالایی دارد در مظان اتهام قرار گرفته است. پلیس تهران حدود دو هفته پیش از کشف یک مرزعه رمرزارز با بیش از ۷هزار ماینر در چیتگر خبر داد. حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران افزود که این مزرعه بزرگترین مزرعه استخراج ارز دیجیتال بوده و حدود ۴ درصد از برق کل کشور در آن استفاده می‌شده است. تصاویر بیداد خاموشی برق در ایران در اوج گرما و کرونا خروج نیروگاه بوشهر از شبکه سراسری برق پیش از خبر کشف این مزرعه رمزارز، روابط عمومی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که به دنبال"بروز نقص فنی" در نیروگاه بوشهر این نیروگاه موقتا از شبکه سراسری برق خارج می‌شود.

این خاموشی به معنای کاهش یک‌هزار مگاواتی تولید برق خوانده و از مردم خواسته شد، تا می‌توانند در مصرف برق در ساعات میانی روز صرفه‌جویی کنند. نویسنده: فریبا والیات .