وضعیت کرونای هندی و توقف تردد مسافری به دو کشور / آغاز واکسیناسیون گروه دوم از سه‌شنبه

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 64 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

سخنگوی ستاد کرونا: الان وقت جهش ویروس‌ها است حتی ممکن است ویروس جهش یافته ایرانی هم داشته باشیم به نظر می‌رسد ویروس کرونای جهش‌یافته هندی ترکیبی از ویروس جهش یافته برزیلی و انگلیسی باشد چاره‌ای جز امیدواری نداریم و با لطف خداوند بر ویروس فائق خواهیم آمد

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی گفت: تعداد قربانیان ناشی از وروس حتی اگر یک مورد هم باشد، زیاد است. یادمان باشد هر تعداد از قربانیان بیماری، عزیز یک خانواده است. اگر بخواهیم تعداد فوتی‌ها را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم، گرچه خروجی همه کارها از پیشگیری، تعداد بیمار سرپایی، بستری و... است اما با دنبال کردن این سیر می‌بینیم متغیرهای زیادی برای مرگ و میر وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: ویروس کرونا رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی دارد. ما چند وقت قبل درگیر ویروس انگلیسی و بستن مرزها بودیم و شاید الان تنها کشوری که دیگر مشکل ویروس جهش‌یافته بریتانیایی را ندارد خود انگلیس باشد. در مورد پروازها امروز تصمیم‌گیری شد و مصوب شد که پروازهای هند و پاکستان متوقف شود. برای قطع تردد همه مسیرها باید مدنظر باشد.

رئیسی ادامه داد: الان وقت جهش ویروس‌ها است. بیش از یک سال از شیوع ویروس گذشته است، حجم زیادی از داروها مصرف شده است، ویروس در بدن‌های مختلف با انواع قومیت و ژنتیک‌ها چرخش داشته است و همه این‌ها باعث بروز جهش‌های گوناگون می‌شود. به نظر می‌رسد ویروس جهش‌یافته هندی ترکیبی از ویروس جهش یافته برزیلی و انگلیسی باشد و به همین دلیل قدرت سرایت و کشندگی بالایی دارد. ما حتی ممکن است ویروس جهش یافته ایرانی هم داشته باشیم چون فصل بهار و موقع جهش ویروس‌ها است.

رئیسی تاکید کرد: در مورد واکسن اعلام ‌می‌شود هر واکسن درصد خاصی ایمنی ایجاد می‌کند. مثلا در مورد کسی که واکسنی با ۷۰ درصد اثربخشی تزریق می‌کند یعنی اگر ۱۰۰ نفر که این واکسن را زده‌اند، در معرض ویروس قرار گیرند، ۷۰ نفر مبتلا نمی‌شوند و ۳۰ درصد ممکن است مبتلا شوند. اما چون واکسن زده‌اند بیماری به شکل شدید بروز پیدا نمی‌کند ولی ناقل بیماری خواهند بود. با تزریق واکسن خود ویروس وارد بدن نمی‌شود بلکه قسمتی از پروتئین ویروس یا ویروس کشته شده به او تزریق می‌شود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.