وزیر دفاع بریتانیا بر سر بحران اوکراین: بوی توافق مونیج به مشام می‌رسد

24/11/1400 06:05 ب.ظ

توافق مونیخ که به آلمان اجازه داد «سودتنلند»، سرزمینی واقع در چکسلواکی سابق را ضمیمه خاک خود کند و در عین حال از وقوع جنگ دوم جهانی نیز جلوگیری نگرد در تاریخ به عنوان نماد تسلیم و شکست دیپلماتیک دموکراسی‌های اروپایی در برابر آلمان شناخته می‌شود.

توافق مونیخ که به آلمان اجازه داد «سودتنلند»، سرزمینی واقع در چکسلواکی سابق را ضمیمه خاک خود کند و در عین حال از وقوع جنگ دوم جهانی نیز جلوگیری نگرد در تاریخ به عنوان نماد تسلیم و شکست دیپلماتیک دموکراسی‌های اروپایی در برابر آلمان شناخته می‌شود. وی با یادآوری مماشاتی که در آن وقت با توافق یاد شده با سران آلمان صورت گرفت گفت درباره اوکراین هم «بوی توافق مونیخ به مشام می‌رسد.

» آقای والاس که روز جمعه برای تلاش جهت کاهش تنش در بحران اوکراین به مسکو سفر کرده بود در گفتگو با نشریه ساندی تایمز هشدار داد که روسیه با ۱۳۰ هزار سربازی که در امتداد مرز خود با اوکراین مستقر کرده «هر لحظه که بخواهد می‌تواند حمله را آغاز کند.»

وی همچنین در این مصاحبه گفت: «پوتین ممکن است تانک‌هایش را از مرز بازگرداند و خیال همه ما راحت شود اما بوی توافق مونیخ از جانب برخی کشورهای غربی به مشام می‌رسد.» توافق مونیخ که به آلمان اجازه داد «سودتنلند»، سرزمینی واقع در چکسلواکی سابق را ضمیمه خاک خود کند و از وقوع جنگ دوم جهانی جلوگیری نکرد در تاریخ به عنوان نماد تسلیم و شکست دیپلماتیک دموکراسی‌های اروپایی در برابر آلمان شناخته می‌شود.

در ادبیات سیاسی، اصطلاح و توافق‌نامه مونیخ برابر با مماشات ناموفق و بی‌فایده با دولت‌های توتالیترِ توسعه طلب به کار برده می‌شود.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

یک زندانی سیاسی در ایلام «به دلیل توهین» به رهبران جمهوری اسلامی مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفت🔺یک زندانی سیاسی در ایلام به «دلیل توهین» به رهبران جمهوری_اسلامی مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفت ▪️سازمان زندان‌های ایلام در واکنش به خبر ضرب و شتم یک زندانی زن ضمن تایید وقوع درگیری اعلام کرد آسیبی به وی نرسیده است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

وزیر کار ایران از تشکیل ۱۲۰ پرونده فساد قضائی در این وزارخانه خبر دادوزیر کار و رفاه اجتماعی می‌گوید دو هزار مدیر در این مجموعه وجود دارد که یک هزار مدیر «دست‌پاک و کارآمد» همچنان به کار خود ادامه خواهند داد و یک هزار مدیر دیگر باید برکنار شوند. قبلش باید اون پفیوزی که این مشنگ‌تر از خودش رو وزیر کرده برکنارش کرد گـــه💩💩 توشرفت ملت خاموش بی غیرت بی وطن خفته اسلام زده توپ تانک فشفشه ملت خاموش کوسکشه توپ تانک خمپاره مهر برلب کون پاره نـه شیخ خوبه نــه ملا بریـن به ایت الله ملای خوب ملای مردس دستها توکون غیرتها بیرون حکومت واژگون سیدلی گه پدر💩💩 تواسلامت میرینیم ایرانو پس میگیریم «دست پاک» یعنی بعد از اختلاس و دریافت رشوه دستشو به قول آخوند جماعت «آب کشیده.»

وزیر دفاع بریتانیا در مسکو با همتای روس خود دیدار کردبن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز جمعه ۲۲ بهمن با هدف کاهش تنش در مورد اوکراین با سرگئی شویگو، همتای روس خود در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرد.

واکنش وزیر ورزش به درخواست عزل عزیزی‌خادم/ هیات‌رییسه طبق اساسنامه اقدام می‌کندواکنش وزیر ورزش به درخواست عزل موقت عزیزی خادم: *این موضوع را شنیدیم، هنوز به صورت رسمی به ما اعلام نشده است *هیات رییسه طبق اساسنامه اقدام می‌کند *به مجامع و اساسنامه‌‌ها احترام می‌گذاریم تا فدراسیون‌ها روی پای خود بایستند

۱۳۳ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۳۴۳ نفر در شرایط شدید بیماری۱۳۳ فوتی و ۱۸۵۹۸ ابتلای جدید کرونا در کشور *مبتلایان جدید: ۱۸۵۹۸ *جانباختگان جدید: ۱۳۳ نفر *مجموع مبتلایان: ۶۷۸۰۴۵۳ نفر *مجموع بهبودیافتگان: ۶۲۸۱۲۷۴ نفر *مجموع جان‌باختگان: ۱۳۳۵۷۰ نفر *مجموع واکسن تزریق شده: ۱۳۷۳۳۴۳۰۲

اعتراض یک ملی‌پوش در پی مثبت شدن تست دوپینگ پرچمدار ایران در المپیک چیندر پی اعلام خبر دوپینگ پرچمدار ایران در المپیک زمستانی پکن، یکی از ملی‌پوشان این رشته می‌گوید فدراسیون پیش از اعزام از ورزشکاران تست دوپینگ گرفته، اما جواب را اعلام نکرده است. 😅😂🤣 دیگه همه چیز مان بابد به همه چیزمان بیاید .با این حسابچند درصد ورزشکاران این دوره ما دوپینگی اند؟

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا با اشاره به توافق سال ۱۹۳۸ با آلمان نازی که نتوانست از وقوع جنگ دوم جهانی جلوگیری کند به نوعی بر محتمل بودن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خبر داد.

وی با یادآوری مماشاتی که در آن وقت با توافق یاد شده با سران آلمان صورت گرفت گفت درباره اوکراین هم «بوی توافق مونیخ به مشام می‌رسد.»

آقای والاس که روز جمعه برای تلاش جهت کاهش تنش در بحران اوکراین به مسکو سفر کرده بود در گفتگو با نشریه ساندی تایمز هشدار داد که روسیه با ۱۳۰ هزار سربازی که در امتداد مرز خود با اوکراین مستقر کرده «هر لحظه که بخواهد می‌تواند حمله را آغاز کند.»

وی همچنین در این مصاحبه گفت: «پوتین ممکن است تانک‌هایش را از مرز بازگرداند و خیال همه ما راحت شود اما بوی توافق مونیخ از جانب برخی کشورهای غربی به مشام می‌رسد.»

توافق مونیخ که به آلمان اجازه داد «سودتنلند»، سرزمینی واقع در چکسلواکی سابق را ضمیمه خاک خود کند و از وقوع جنگ دوم جهانی جلوگیری نکرد در تاریخ به عنوان نماد تسلیم و شکست دیپلماتیک دموکراسی‌های اروپایی در برابر آلمان شناخته می‌شود.

در ادبیات سیاسی، اصطلاح و توافق‌نامه مونیخ برابر با مماشات ناموفق و بی‌فایده با دولت‌های توتالیترِ توسعه طلب به کار برده می‌شود.

در همین راستا براندون لوئیس، وزیر امور ایرلند شمالی در دولت بریتانیا در خصوص سخنان آقای بن والاس گفت که همکارش قصد داشته تلاش‌های دیپلماتیک در آستانه جنگ دوم جهانی را با تلاش‌های دپیلماتیک جاری که بریتانیا و دیگر کشورهای غربی با محور بحران اوکراین انجام می‌دهند، مقایسه کند.

شکست گفتگوهای برلین بر سر بحران اوکراین؛ بایدن نسبت به شروع «جنگ جهانی» هشدار داد

براندون لوئیس روز یکشنبه به خبرنگار اسکای نیوز گفت: «پیش از جنگ دوم جهانی هم تلاش‌های دپیلماتیک زیادی جریان داشت و مردم فکر می‌کردند پیشرفت‌هایی وجود دارد اما اینگونه نبود.»

وی همچنین با ابراز نگرانی نسبت به شرایط موجود گفت: «بریتانیا همچنان به نتایج تلاش‌های دیپلماتیک امیدوار است اما در عین حال اتفاق بسیار غم‌انگیزی هم ممکن است روی دهد.»

مسکو که پیش‌تر در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه خاک خود کرد، هرگونه طرح و برنامه‌ای برای تهاجم نظامی به اوکراین را رد می‌کند.

روسیه در عین حال کاهش تنش را به یک سری الزامات، بویژه دریافت تضمین‌های امنیتی از غرب و اطمینان از نپیوستن اوکراین به ناتو مشروط کرده است؛ شرطی که غربی‌ها آن را غیرقابل قبول می‌دانند.

تلاش‌های فشرده و مذاکرات میان واشنگتن و رهبران کشورهای اروپایی با مقامات روسیه نتوانسته است پیشرفتی در مسیر حل مسالمت‌آمیز تنش در مرز اوکراین ایجاد کند، تنشی که غربی‌ها از آن به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بحران‌های اروپا یاد می‌کنند.