وزیر خارجه آلمان: دنبال توافق هسته‌ای گسترده‌تر با ایران هستیم

  • 📰 AlArabiya_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 41 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 51%

وزیر خارجه آلمان: دنبال توافق هسته‌ای گسترده‌تر با ایران هستیم العربية

ایران اخبار, ایران سرفصلها

«هایکو ماس» جمعه 4 دسامبر 2020 در مصاحبه با مجله «اشپیگل» گفت: «آلمان به دنبال یک جایگزین و توافق هسته‌ای گسترده‌تر با ایران است زیرا توافق فعلی دیگر کافی نیست».ماس افزود: «ما از ایران انتظارات روشنی داریم: نبود سلاح هسته‌ای و همچنین نبود هیچ برنامه موشک بالستیک که کل منطقه را تهدید می‌کند. ایران همچنین باید نقش دیگری در منطقه بازی کند».

گفتنی است، پس از خروج آمریکا از برجام ایران بارها از کشورهای اروپایی خواست از آمریکا حمایت نکنند، از سوی دیگر این کشورها نیز بارها از ایران خواستند تعهدات خود را مطابق برجام و «به طور کامل» اجرا کند. کشورهای اروپایی در چارچوب برجام قرار بود سازوکار ویژه مالی موسوم به «اینستکس» را راه‌اندازی کنند که هدف آن حفظ ایران از خطر قانون تحریم آمریکا هنگام انجام مبادلات تجاری بود.

هر چند از تاریخ 28 ژوئن 2018 با اعلام عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران سازوکار مالی اینستکس عملیاتی شد اما خود او با انتقاد از آن گفت: «هیچ حسابی روی اینستکس باز نکردیم و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی‌ها و این سازوکار نداریم». او افزود: «اولین تبادل مالی از طریق اینستکس صورت گرفته و چند تبادل مالی دیگر در دستور کار قرار دارد، ولی بسیار کمتر از انتظارات ما بوده است».

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

ایران اعتمادی به اروپا وامریکا ندارد ، این اقا ازخودش دعوت میکند

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.