وزیر دفاع پیشین آمریکا: افغانستان ممکن است به یک «دولت تروریستی» تبدیل شود

26/07/1400 10:19 ق.ظ

وزیر دفاع پیشین آمریکا: افغانستان ممکن است به یک «دولت تروریستی» تبدیل شود العربيه_فارسى

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا با ابراز نگرانی از آینده افغانستان گفت، این نگرانی وجود دارد که افغانستان تحت حکومت طالبان تبدیل به یک به گفته او، با توجه به ‌اینکه اکنون کشورهای دیگر نیز می‌خواهند در افغانستان نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشند، اگر ایالات متحده از «پول» و اهرم اقتصادی برای ایجاد فشار علیه طالبان استفاده کند، این گروه در پاسخ، از کشورهایی مانند چین، روسیه و...

به گفته او، با توجه به ‌اینکه اکنون کشورهای دیگر نیز می‌خواهند در افغانستان نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشند، اگر ایالات متحده از «پول» و اهرم اقتصادی برای ایجاد فشار علیه طالبان استفاده کند، این گروه در پاسخ، از کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران کمک خواهد گرفت.

رابرت گیتس پیش‌تر در «نیویورک‌تایمز» از نقشی که این کشورها در افغانستان ایفا می‌کنند، نوشته بود. وزیر دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا در این مقاله عنوان کرده بود: «برخی از ناظران ادعا می‌کنند که طالبان در راستای دریافت کمک‌های اقتصادی و کسب مشروعیت در بین جامعه جهانی، سیاست‌ها و ایدئولوژی خود را تعدیل می‌کند..اما این گروه بدون‌ این‌که از چاشنی خشونت قوانین خود کاهش دهد، می‌تواند توسط چین و سایر کشورهای خودکامه به هر دو هدف فوق برسد.»

به گفته گیتس، پکن در قالب طرح «ابتکار کمربند و جاده»، با ورود به افغانستان و دسترسی به مواد معدنی این کشور و همچنین مجاورت جغرافیایی با ایران، انگیزه چشمگیری برای کمک به طالبان خواهد داشت.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

وزیر خارجه ونزوئلا امروز در تهران/نشست وزیران خارجه همسایه افغانستان چهارشنبه هفته بعد در تهرانخطیب‌زاده: * مذاکرات بین ایران و عربستان محترمانه و جدی است *امروز در تهران میزبان وزیر امور خارجه ونزوئلا هستیم *دهمین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران و آفریقای جنوبی در تهران برگزار می‌شود

وزیر دفاع آمریکا با هدف تمرکز بر ثبات منطقه دریای سیاه راهی اروپا می‌شود🔺 وزیر دفاع آمریکا با هدف تمرکز بر ثبات منطقه دریای سیاه راهی اروپا می‌شود ▪ لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، این هفته برای دیدار با رهبران گرجستان، اوکراین، و رومانی و نیز شرکت در نشست وزیران دفاع ناتو در بلژیک به اروپا می‌رود. ⬇ بیشتر بخوانید:

آغاز سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای حاشیه «دریای سیاه»وزیر دفاع آمریکا از امروز سفر خود به کشورهای حاشیه دریای سیاه را قبل از شرکت در نشست وزرای دفاع ناتو در بلژیک آغاز کرده است. کون لَقّش!

موسوی: مواضع ایران در قبال آذربایجان موضوع جلسه مجلس با وزیر خارجه بودموسوی: مواضع ایران در قبال آذربایجان موضوع جلسه مجلس با وزیر خارجه بود سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران با اشاره به جلسه غیر علنی با وزیر امورخارجه این کشور گفت تحولات منطقه به ویژه مواضع ایران نسبت به آذربایجان و مذاکرات هسته‌ای از محورهای جلسه بود.

وزیر خارجه بریتانیا تصمیم ایران در مورد نازنین زاغری را «کاملا غیرقابل قبول» دانست🔺 لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، تصمیم تازه ایران در مورد محکومیت نازنین_زاغری به یک سال زندان و یک سال ممنوعیت خروج از کشور را «کاملا غیرقابل قبول» دانست و اتهام‌های او را بی‌پایه توصیف کرد. ⬇ بیشتر بخوانید: بریتانیا باید شَرم کُند از اینکه در عمل برای نازنین زاغری گروگان در رژیم فاسد شیعی آیت الله ها کاری نکرده. بریتانیا شَرم کُند ک ب پاتوق اسلامیست های ضد یهودی ضد اسرائیل مُبَدل شده. 👎🏻 لیز تراس کارش درسته خفه بابا

وزیر بهداشت: واردات واکسن به 160 میلیون دُز می‌رسد/ از مراجع برای تشویق مردم به واکسیناسیون کمک می‌خوا‌هم- اخبار قم - اخبار استانها تسنیم | Tasnimوزیر بهداشت: منتظر پیک ششم ‌هستیم‌ و نگرانی‌هایی داریم اما الان فرصت طلایی برای واکسیناسیون است در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که نماز جمعه از هفته آینده در همه شهرها به جز شهرهای با وضعیت قرمز، با رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری برگزار شود لطفا درباره ی تأثیرگذاری انواع واکسن بیشتراطلاع رسانی بفرمایید ومردم راتشویق کنید به واکسینه شدن جهنم دهن همتون سرویسه

گیتس، در مصاحبه با تلویزیون «سی‌بی‌اس نیوز» گفت، طالبان هرگز روابط خود را با «القاعده»، به خصوص پس از به‌دست‌گرفتن زمام قدرت در کابل، انکار نکرده ‌است.رابرت گیتس که در دو دولت جورج بوش و باراک اوباما به عنوان وزیر دفاع این کشور مشغول به فعالیت بود، به مدت 5 سال یکی از فرماندهان جنگ ایالات متحده آمریکا علیه نیروهای طالبان و القاعده در افغانستان بود.

به گفته او، با توجه به ‌اینکه اکنون کشورهای دیگر نیز می‌خواهند در افغانستان نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشند، اگر ایالات متحده از «پول» و اهرم اقتصادی برای ایجاد فشار علیه طالبان استفاده کند، این گروه در پاسخ، از کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران کمک خواهد گرفت.

رابرت گیتس پیش‌تر در «نیویورک‌تایمز» از نقشی که این کشورها در افغانستان ایفا می‌کنند، نوشته بود.

وزیر دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا در این مقاله عنوان کرده بود: «برخی از ناظران ادعا می‌کنند که طالبان در راستای دریافت کمک‌های اقتصادی و کسب مشروعیت در بین جامعه جهانی، سیاست‌ها و ایدئولوژی خود را تعدیل می‌کند..اما این گروه بدون‌ این‌که از چاشنی خشونت قوانین خود کاهش دهد، می‌تواند توسط چین و سایر کشورهای خودکامه به هر دو هدف فوق برسد.»

به گفته گیتس، پکن در قالب طرح «ابتکار کمربند و جاده»، با ورود به افغانستان و دسترسی به مواد معدنی این کشور و همچنین مجاورت جغرافیایی با ایران، انگیزه چشمگیری برای کمک به طالبان خواهد داشت.

«ابتکار کمربند و جاده» طرحی است که شی‌جین پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین و رهبر این کشور، در راستای سیاست‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در خارج از مرزهای چین، در سال 2013 از آن پرده برداشت.

آیا افزایش نیروهای اعزامی آمریکا به افغانستان تصمیم اشتباهی بود؟

رابرت گیتس در سال‌های 2009 و 2010 با هدف عقب‌راندن طالبان و جلوگیری از پیشروی بیشتر این گروه، 47 هزار سرباز آمریکایی را در قالب یک برنامه اعزام موقت، به افغانستان فرستاد.

این استراتژی با مخالفت‌های زیادی مواجه شد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده که در آن زمان معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بود، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 آمریکا گفت: «افزایش شمار نیروهای آمریکا در افغانستان یک اشتباه خیلی بزرگ بود.»

گیتس با دفاع از این تصمیم، گفت: «امروز هم همین پیشنهاد را می‌کنم. آن تصمیم باعث شد که وضعیت امنیتی در افغانستان، به ویژه در مناطقی که طالبان بیشترین فعالیت را داشت، به طور چشمگیری بهبود یابد.»

او پیش‌تر در سال 2011 در اظهارنظری در مورد آخرین تحولات افغانستان گفته بود: «خان هفتم را در افغانستان پشت سر گذاشتیم.»

مجری این مصاحبه با یادآوری این جمله، نظر رابرت گیتس را درباره اظهارنظر قدیمی خود جویا شد.

گیتس در پاسخ گفت: «این نوع دستاوردها تنها زمانی ادامه خواهد داشت که ایالات متحده همان مقدار نیرو را در آنجا حفظ می‌کرد، اما ما متوجه این نکته نشدیم.»

ایالات متحده آمریکا که در ماه اوت پس از بیست سال از افغانستان خارج شد، متعهد شد که از ابزارهای دیپلماتیک، بشردوستانه و اقتصادی برای پاسخ به وضعیت نگران‌کننده افغانستان استفاده کند.

تسلط کامل طالبان بر افغانستان در پی خروج ناگهانی آمریکا و فروپاشی دولت اشرف غنی باعث ناامنی و موجی از آوارگی و نگرانی‌های فزاینده بین‌المللی درباره وخامت اوضاع انسانی در این کشور شده است.