وزیر اطلاعات: عامل تدارک ترور فخری‌زاده از کشور خارج شده است | DW | 14.02.2021

26/11/1399 11:08 ب.ظ

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید 'عامل تدارک ترور فخری‌زاده'، قبل از اجرای عملیات از ایران خارج شده و تحت تعقیب است. او در تعدیل سخنان قبلی، تاکید کرد که فرد مزبور از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بوده است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید 'عامل تدارک ترور فخری‌زاده'، قبل از اجرای عملیات از ایران خارج شده و تحت تعقیب است. او در تعدیل سخنان قبلی، تاکید کرد که فرد مزبور از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بوده است. محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید"عامل تدارک ترور فخری‌زاده"، قبل از اجرای عملیات از ایران خارج شده و تحت تعقیب است. او در تعدیل سخنان قبلی، تاکید کرد که فرد مزبور از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بوده است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به خبرگزاری ایسنا گفته که عامل اصلی تدارک سوءقصد به محسن فخری‌زاده، از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بوده و پیش از انجام عملیات، کشور را ترک کرده است. او افزوده که این فرد تحت تعقیب است اما نام ارگانی که در آن شاغل بوده را مشخص نکرده است. جزییات چگونگی تعقیب در خارج از ایران نیز بیان نشده‌اند. یک‌ماه قبل اما سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از صدور اعلان قرمز برای چهار نفر در ارتباط با پرونده فخری‌زاده و درخواست کمک از اینترپل برای بازداشت این افراد خبر داده بود.

ایسنا به نقل از علوی نوشت که پس از کشته شدن فخری‌زاده، اسرائیل در صدد انجام عملیات دیگری بوده که"با هوشیاری سربازان گمنام وزارت اطلاعات شناسایی و ختثی شد و افرادی نیز در این رابطه شناسایی شدند." وزیر اطلاعات، در باره مدعای جدید توضیحات بیشتری نداده است. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ببین این کفتارها چقدر منفور هستن که از دستگاههای داخل حکومت هم همه کار واسه هلاکت و به درک واصل کردن سپاه_پاسداران_فاسد انجام میدن انقدر اينا دروغ گفتن كه يك درصد هم راست باشه هيچكي باور نميكنه لاشه اون نیسان آبی رو ۲میلیارد تومن خریدارم

وزیر تجارت ترکیه: صادرات کشور از دوره پیش از شروع کرونا نیز بیشتر شده استوزیر تجارت ترکیه: صادرات کشور از دوره پیش از شروع کرونا نیز بیشتر شده است

دولت موافق اخذ مالیات از اینفلوئنسرها است/ آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مرداد ۱۴۰۰رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال 1400 شروع می‌شود. هرگز مالیات اجرایی نمیشه میدونی چرا؟چونکه مسئولین بیشتر از همه باید مالیات بدن

وزیر اطلاعات: عامل اصلی تدارک ترور فخری‌زاده از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بودسید محمود علوی وزیر اطلاعات ایران که پیشتر مدعی شده بود، 5 روز پیش از کشته‌شدن محسن فخری‌زاده از

انتقاد ایران از آژانس جهانی انرژی هسته‌ای: اطلاعات محرمانه را درز داده ‌استایران روز شنبه 20 فوریه، بازگشت کامل به اجرای تعهدات برجامی خود را منوط به از سرگیری صادرات نفت و اینا همشون دوزدن صهیونیست$$

روایت وزیر سابق اطلاعات ایران از حذف فیزیکی مخالفان جمهوری اسلامیعلی یونسی وزیر اطلاعات سابق ایران در دولت محمد خاتمی و مشاور اسبق امور اقوام و مذاهب در دولت حسن خخخخخخخخخخخخخخخخخخ حذف با اره

وزیر اطلاعات: عامل تدارک ترور فخری‌زاده از کشور خارج شده است

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید"عامل تدارک ترور فخری‌زاده"، قبل از اجرای عملیات از ایران خارج شده و تحت تعقیب است. او در تعدیل سخنان قبلی، تاکید کرد که فرد مزبور از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بوده است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به خبرگزاری ایسنا گفته که عامل اصلی تدارک سوءقصد به محسن فخری‌زاده، از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح بوده و پیش از انجام عملیات، کشور را ترک کرده است.

او افزوده که این فرد تحت تعقیب است اما نام ارگانی که در آن شاغل بوده را مشخص نکرده است. جزییات چگونگی تعقیب در خارج از ایران نیز بیان نشده‌اند. یک‌ماه قبل اما سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از صدور اعلان قرمز برای چهار نفر در ارتباط با پرونده فخری‌زاده و درخواست کمک از اینترپل برای بازداشت این افراد خبر داده بود.

ایسنا به نقل از علوی نوشت که پس از کشته شدن فخری‌زاده، اسرائیل در صدد انجام عملیات دیگری بوده که"با هوشیاری سربازان گمنام وزارت اطلاعات شناسایی و ختثی شد و افرادی نیز در این رابطه شناسایی شدند."

وزیر اطلاعات، در باره مدعای جدید توضیحات بیشتری نداده است.

ایسنا این نقل قول را ساعاتی بعد تغییر داد و"دستگیری" را جایگزین"شناسایی" کرد. در توضیح اصلاحیه ایسنا آمده که عبارت «شناسایی شدند» اشتباه خبرنگار بوده است.علوی پنج روز قبل در یک گفت‌وگوی تلویزیونی برای اولین بار عنوان کرد که آماده‌سازی عملیات سوءقصد به فخری‌زاده را یکی از اعضای نیروهای مسلح بر عهده داشت اما هیچ حرفی از"اخراجی" بودن او نزد: « فخری‌زاده جزو نیروهای مسلح بود و آن فردی هم که اولین تدارکات را برای ترور انجام داد جزو نیروهای مسلح بود. ما چون نمی‌توانستیم در حوزه نیروهای مسلح کار اطلاعاتی انجام دهیم از مسئولین مربوطه نفر خواستیم بیایند بنشینند و روی قضیه کار کنیم ولی قبل از این‌که نماینده‌ای معرفی شود این اتفاق افتاد.»

علوی در آن برنامه، در دفاع از ماموران تحت امر خودش تاکید کرد که وزارت اطلاعات پنج روز قبل از کشته شدن فخری‌زاده، از قصد انجام عملیات در آن نقطه خبر داده بود.

محسن فخری‌زاده کادر ارشد سپاه پاسداران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بود

سه روز پیش، نشریه"جوییش کرونیکل" چاپ بریتانیا در گزارشی با عنوان"پشت پرده مرگ کارشناس هسته‌ای ایران"، کشته شدن فخری‌زاده را به سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل نسبت داد و نوشت: «موساد برای ترور دانشمند اتمی ایران از اسلحه یک تنی با کنترل از راه دور استفاده کرده که قطعات آن طی هشت ماه به ایران قاچاق و در داخل این کشور مونتاژ شد.»

این نشریه از قول منابع اطلاعاتی که نامشان برده نشده عنوان کرد که یک تیم ۲۰ نفری شامل شهروندان اسرائیلی و ایرانی، با یک برنامه‌ریزی دقیق هشت ماهه و با فناوری پیشرفته عملیات مربوطه را انجام دادند.

محسن فخری‌زاده، کادر ارشد سپاه پاسداران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در هفتم آذر ۹۹، در آبسرد در نزدیکی دماوند در خودروی شخصی‌اش به قتل رسید. تا کنون روایت‌های گوناگون و متناقضی درباره نحوه عملیات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی ارائه شده که هر بار به جای روشن‌تر کردن ماوقع، بر ابهام‌ها افزوده است.