وزیر دفاع آمریکا: برای دستیابی به «توافق خوب» با طالبان تلاش می کنیم

16/06/1398 06:00 ب.ظ

وزیر دفاع آمریکا می گوید که واشنگتن در تلاش برای دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان است اما این تلاش‌ها به معنی آن نیست که آمریکا به هر نوع توافقی تن خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا می گوید که واشنگتن در تلاش برای دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان است اما این تلاش‌ها به معنی آن نیست که آمریکا به هر نوع توافقی تن خواهد داد. وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای فرانسوی‌اش در پاریس گفت که واشنگتن در تلاش برای دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان است اما این تلاش‌ها به معنی آن نیست که آمریکا به هر نوع توافقی تن خواهد داد.

او گفت که نظر آمریکا این است که بهترین راه مواجهه با طالبان دستیابی به یک توافق سیاسی است.

رئیس پنتاگون همچنین افزود: «اطمینان می دهیم که توافق خوبی خواهیم داشت، معامله‌ای به اندازه کافی خوب که دست کم امنیت کشورهای ما را تضمین کند و مسیر روشن‌تری برای مردم افغانستان در پی داشته باشد.» سخنان وزیر دفاع آمریکا در حالی مطرح می شود که انفجارهای روزهای گذشته در افغانستان و افزایش حملات طالبان بر این گفتگوها سایه افکنده است.

رهبران افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهوری در روزهای گذشته پیش نویس توافق‌نامه میان زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا و نمایندگان طالبان در دوحه را مورد انتقاد قرار داده‌اند. بر اساس پیش نویس توافق آمریکا با طالبان، هزاران نفر از سربازان آمریکایی در ماه‌های آینده از افغانستان خارج می شوند و در قبال آن طالبان تضمین خواهد داد که از افغانستان به‌عنوان منطقه‌ای برای حمله علیه آمریکا و متحدانش استفاده نکند. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

وزیر دفاع آمریکا: ایران به تدریج در حال حرکت به سمت مذاکره استمارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، گفت به نظر می‌رسد ایران به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که بتوان با این کشور مذاکره کرد.

وزیر دفاع آمریکا: به‌نظر می‌رسد به نقطه مذاکره با ایران نزدیک شده‌ایممارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز جمعه گفت که به نظر می‌رسد ایران به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌تواند با آمریکا مذاکره کند.

وزیر دفاع آمریکا: ایران به نقطه مذاکره نزدیک می‌‌شود | DW | 06.09.2019مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته است فشارها بر ایران تاثیر داشته و به نظر می‌رسد ایران به تدریج به نقطه مذاکره نزدیک می‌شود. مایک پمپئو نیز از کاهش تعهدات برجامی ایران انتقاد کرد و آن را غیرقابل قبول خواند.

وزیر دفاع آمریکا: ایران خیلی آهسته به سمتی می‌رود که مذاکره را امکان‌پذیر می‌کند🔺وزیر دفاع آمریکا: ایران خیلی آهسته به سمتی می‌رود که مذاکره را امکان‌پذیر می‌کند ⚡️مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، می‌گوید به نظر می‌رسد ایران خیلی آهسته به سمتی می‌رود که امکان گفت‌وگوها وجود دارد و ابراز امیدواری کرد که همین امر شدنی شود.

واکنش وزیر دفاع آمریکا به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایرانواکنش وزیر دفاع آمریکا به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران: *از این که ایران اعلام کرده است که می‌خواهد برجام را نقض کند، شگفت‌زده نیستم *چیز عجیبی نیست که ایرانی‌ها به دنبال چیزی باشند که همیشه قصد آن را داشته‌اند *این اقدام برجام را نقض می‌کند

وزیر دفاع آمریکا: حاضر نیستیم به هر معامله‌ای با طالبان تن بدهیممارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته در حالیکه کشورش تلاش دارد به یک توافق سیاسی با گروه طالبان دست یابد ولی این تلاش‌ها به این معنی نیست که آمریکا به 'هرنوع معامله' با طالبان تن بدهد. در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در دوحه گفته است که شب گذشته ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر گروه طالبان در قطر با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و وزیر خارجه قطر دیدار کرده‌اند.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا می گوید که واشنگتن در تلاش برای دستیابی به یک «توافق خوب» با طالبان است.

وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای فرانسوی‌اش در پاریس گفت که واشنگتن در تلاش برای دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان است اما این تلاش‌ها به معنی آن نیست که آمریکا به هر نوع توافقی تن خواهد داد. او گفت که نظر آمریکا این است که بهترین راه مواجهه با طالبان دستیابی به یک توافق سیاسی است.

رئیس پنتاگون همچنین افزود: «اطمینان می دهیم که توافق خوبی خواهیم داشت، معامله‌ای به اندازه کافی خوب که دست کم امنیت کشورهای ما را تضمین کند و مسیر روشن‌تری برای مردم افغانستان در پی داشته باشد.»

سخنان وزیر دفاع آمریکا در حالی مطرح می شود که انفجارهای روزهای گذشته در افغانستان و افزایش حملات طالبان بر این گفتگوها سایه افکنده است.

رهبران افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهوری در روزهای گذشته پیش نویس توافق‌نامه میان زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا و نمایندگان طالبان در دوحه را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

بر اساس پیش نویس توافق آمریکا با طالبان، هزاران نفر از سربازان آمریکایی در ماه‌های آینده از افغانستان خارج می شوند و در قبال آن طالبان تضمین خواهد داد که از افغانستان به‌عنوان منطقه‌ای برای حمله علیه آمریکا و متحدانش استفاده نکند.

با این حال بر اساس این پیش‌نویس، یک توافقنامه صلح کامل برای پایان دادن به بیش از ۱۸ سال جنگ در افغانستان به «مذاکرات میان افغان‌ها» بستگی خواهد داشت.

با این حال تا کنون طالبان درخواست برای آتش‌بس را رد کرده و حتی به حملاتش در افغانستان افزوده است.

زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا روز جمعه به همراه ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان بار دیگر در دوحه با نمایندگان طالبان دیدار کردند. دیداری که خلیل‌زاد آنرا جلسه‌ای خوب توصیف کرد.

با این وجود دولت افغانستان هنوز در جریان جزئیات این توافق قرار نگرفته است.

سفر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به ایالات متحده برای دیدار با همتای آمریکایی‌اش که قرار بود روز دوشنبه انجام شود لغو شد.

هنوز علت لغو سفر غنی به آمریکا اعلام نشده است با این حال نارضایتی مقامات افغانستان از پیش نویس توافق آمریکا با طالبان می تواند یکی از دلایل آن باشد.

ایالات متحده آمریکا حدود ۲۰ هزار نیرو در افغانستان دارد که آموزش و پیشیبانی از سربازان افغان در مبارزه با طالبان را بر عهده دارند. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان این نگرانی را افزایش می دهد که نیروهای ارتش افغانستان در مقابله با طالبان به شدت آسیب‌پذیر شوند.