وزیر بهداشت ایران: واکسیناسیون از ۲۱ بهمن آغاز می‌شود | DW | 07.02.2021

19/11/1399 06:30 ب.ظ

سعید نمکی ضمن اعلام تاریخ آغاز واکسیناسیون وعده داد که واکسن ایرانی هم تا بهار به بازار خواهد آمد. با وجود این که کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی تازه آغاز شده، نمکی آن را «بسیار کم عارضه» توصیف کرد.

سعید نمکی ضمن اعلام تاریخ آغاز واکسیناسیون وعده داد که واکسن ایرانی هم تا بهار به بازار خواهد آمد. با وجود این که کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی تازه آغاز شده، نمکی آن را «بسیار کم عارضه» توصیف کرد. سعید نمکی در آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کوو پارس»، موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی اظهار داشت، واکسیناسیون از افرادی که در ای‌سی‌یو کار می‌کنند آغاز می‌شود و پس از آن نوبت به سایر کادر سلامت، گروه‌های آسیب‌پذیر در سرای...

سعید نمکی در آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کوو پارس»، موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی اظهار داشت، واکسیناسیون از افرادی که در ای‌سی‌یو کار می‌کنند آغاز می‌شود و پس از آن نوبت به سایر کادر سلامت، گروه‌های آسیب‌پذیر در سرای سالمندان و سالمندان بالای ۶۵ سال می‌رسد.

نمکی تاکید کرد، دولت ایران پس از ارزیابی واکسن‌های گوناگون، «سالم‌ترین و کم‌خطرترین» آنها را انتخاب کرده است.انتخاب واکسن روسی «اسپوتنیک وی» با انتقادهای زیادی همراه است. در آخرین اقدام ۹۸ عضو مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران تجویز این واکسن را «غیرموجه و خطرآفرین» اعلام کردند.

پیش‌تر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفته بود، واردات واکسن روسی را «شانس بد مردم ایران» می‌داند و حاضر نیست آن را تزریق ‌کند. با این حال یک آزمایش این واکسن تأثیر ۹۱درصدی آن را نشان داده است، اما نهادهای بین‌المللی به طور رسمی آن را تأیید نکرده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

آغاز واکسیناسیون در ایران؛ پسر وزیر بهداشت نخستین واکسن را زدمحموله های بعدی واکسن روسی کرونا بناست به‌ترتیب در روزهای ۳۰ بهمن، ۱۰ اسفند و ۱۰ فروردین‌ماه به ایران فرستاده شود. الهی بمیرم، چقدر ایثار آخه چقدر از خودگذشتگی یا برچست فایزرز رو کندن برچسب روسی رو زدن یا اینکه آب مقطر خالی زده باورش برای من سخته که واکسنی که تزریق شده روسی باشه.

آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران با تزریق به پسر وزیر بهداشت | DW | 09.02.2021واکسیناسیون سراسری کرونا در ایران با واکسن روسی اسپوتنیک رسما روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن آغاز شد. اولین کسی که این واکسن را تزریق کرد پارسا نمکی، فرزند وزیر بهداشت بود. کادر درمانی بیمارستان امام خمینی تهران نفرات بعدی بودند. یعنی چاپلوس تر و چندش تر ای بشر ندیدم مرزهای چاپلوسیو یه تنه درنوردیده 😐🙄 فرزند نمکی لحظاتی قبل از شروع واکسیناسیون 😂

وزیر بهداشت ایران: واکسیناسیون کرونا سه‌شنبه آغاز می‌شودوزیر بهداشت ایران اعلام کرد روز سه شنبه 9 فوریه واکسیناسیون کرونا در این کشور آغاز خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

وزیر بهداشت ایران: واکسیناسیون کرونا ۲ روز دیگر با واکسن روسی آغاز می‌شودسعید نمکی اولین گروه اولویت‌دار برای واکسیناسیون را کادر درمانی فعال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها اعلام کرد. خوب یه دونه هم به قالیباف میزدن تا پوتین خیالش راحت بشه البته اگر خودش قبول داشته باشه واکسناشو کلا' ۲۲بهمنشون با روسیه عجین شده عالیه بهتری واکسینه با صفر کشته

آغاز واکسیناسیون سراسری کرونا در کشور/ اولین واکسن روسی به فرزند وزیر بهداشت تزریق شدوزیر بهداشت گفت:‌ با پشتکار از منابع موثق دیگر واکسن کرونا را تا اواخر بهمن وارد کشور خواهیم کرد. نوش دارو بعد از مرگ سهراب انقدر مرد بود که اولین نفر به بچه خودش تزریق کنه ...یه آدم درست تو دولت باشه فقط نمکیه

به گفته وزیربهداشت جمهوری اسلامی از روز سه‌شنبه، ۲۱ بهمن (نهم فوریه) واکسیناسیون علیه کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) آغاز خواهد شد.

سعید نمکی در آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کوو پارس»، موسسه سرم و واکسن‌سازی رازی اظهار داشت، واکسیناسیون از افرادی که در ای‌سی‌یو کار می‌کنند آغاز می‌شود و پس از آن نوبت به سایر کادر سلامت، گروه‌های آسیب‌پذیر در سرای سالمندان و سالمندان بالای ۶۵ سال می‌رسد.

نمکی تاکید کرد، دولت ایران پس از ارزیابی واکسن‌های گوناگون، «سالم‌ترین و کم‌خطرترین» آنها را انتخاب کرده است.انتخاب واکسن روسی «اسپوتنیک وی» با انتقادهای زیادی همراه است. در آخرین اقدام ۹۸ عضو مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران تجویز این واکسن را «غیرموجه و خطرآفرین» اعلام کردند.

پیش‌تر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفته بود، واردات واکسن روسی را «شانس بد مردم ایران» می‌داند و حاضر نیست آن را تزریق ‌کند. با این حال یک آزمایش این واکسن تأثیر ۹۱درصدی آن را نشان داده است، اما نهادهای بین‌المللی به طور رسمی آن را تأیید نکرده‌اند.سعید نمکی در رابطه با پژوهش بر روی واکسن ایرانی، ضمن بیان این که «واکسن زمانی واکسن است» که مراحل گوناگون آزمایش را گذرانده باشد، گفت: «ما امروز از فرآورده‌ای رونمایی کردیم که برای آزمایش بالینی بر روی انسان آماده است.»

با وجود این او اطمینان داد که این واکسن «بسیار کم عارضه است» و «می تواند کمک کند تا فرد به طور کلی قابلیت ناقل بودن ویروس را از دست بدهد، که کار بسیار بزرگی است.»

وزیر بهداشت ایران پس از اشاره به این که «واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است» گفت: «فاصله ما با دانشمندان آمریکا و غرب به دلیل نظام‌های سلطه‌جویی است که اجازه دوستی و مودت بین قطب‌های دانش را نمی‌دهند.»

آیت‌الله خامنه‌ای بدون ذکر منبع اطلاعات خود در باره واکسن‌های آمریکایی و اروپایی، ورود آنها به ایران را ممنوع اعلام کرده است، زیرا به گفته او این واکسن‌ها کارساز نیستند. رهبر جمهوری اسلامی همچنین خواستار تولید هر چه سریع‌تر واکسن ایرانی شده است.

سعید نمکی امیدوار است که واکسن ملی در اوایل بهار به بازار بیاید.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استافرادی که در این عکس می‌بینید در سنگاپور سرگرم تماشای فیلمی در فضای آزاد هستند. این وضعیت با سالن‌های معمولی سینما در دوران پیش از همه‌گیری قابل مقایسه نیست، اما به نسبت محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا در بسیاری از کشورها فرصتی رضایت‌بخش برای فیلم‌دوستان است. از اکتبر سال گذشته تا کنون شمار مبتلایان در سنگاپور نسبتا پایین بوده است.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استدر بین کشورهای قاره آفریقا بالاترین آمار کرونا در آفریقای جنوبی به ثبت رسیده است. تا کنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده‌اند. آنچه بحران آفریقای جنوبی را شدت بخشیده، کشف گونه‌ای جهش‌یافته از ویروس کرونا است که مانند گونه‌ی جهش‌یافته بریتانیایی قدرت سرایت بیشتری دارد.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استدر حال حاضر در استرالیا تابستان حاکم است و مردم در گرمای تابستان طبیعتا هوس آبتنی می‌کنند. مقامات استرالیا برای جلوگیری از افزایش دوباره شمار مبتلایان به ویروس کرونا از مردم خواسته‌اند که پروتکل‌های بهداشتی و به ویژه فاصله‌گذاری اجتمای را رعایت کنند. از ماه سپتامبر سال گذشته به این سو، شمار مبتلایان جدید در استرالیا سیری نزولی داشته است.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استبرزیل از جمله کشورهای جهان است که بیشتری آمار کرونا را داشته است. تصویری از کلویا آندرا گنکالوس، دختری ۱۶ ساله اهل مانائوس که مادر ۳۹ ساله‌اش را در جریان پاندمی کرونا از دست داده‌ است. تا کنون در برزیل نزدیک به ۲۲۴ هزار نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان سپرده‌اند. بسیاری از منتقدان ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راستگرای برزیل را مسئول وضعیت فاجعه‌بار حاکم در این کشور می‌دانند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استتصویری از شمار زیادی از خدمه درمانی که در یکی از مناطق مسدودشده‌ در هنگ‌کنگ به راه افتاده‌اند تا تست‌های کرونا انجام دهند. مقامات هنگ‌کنگ در پی گسترش پاندمی و افزایش مجدد شمار مبتلایان در برخی از نقاط شهر، بدون هشدار قبلی اقدام به قرنطینه کردن این مناطق گرفته‌اند و اقدامات به‌شدت سختگیرانه در تلاش برای مقابله با پاندمی اتخاذ کرده‌اند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استدر حالی‌که در این دوران اکثر رویدادها و برنامه‌ها در قالب دیجیتال برگزار می‌شوند، گروه راک"فلمینگ لیپز" کنسرتی از نوع دیگر برای هوادارانش برگزار کرد. شرکت‌کنندگان در این کنسرت در حباب‌های بزرگ پلاستیکی به سربردند و بدون هیچ نگرانی از کرونا می‌توانستند به موسیقی مورد علاقه‌شان گوش دهند و از کنسرت لذت ببرند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استکلیساها هم در دوران پاندمی با مشکلات متعددی روبرو بوده و با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری مراسم دعا و عبادت را نداشته یا در ابعادی محدود داشته‌اند. در این روزها اما فضای برخی از کلیساها برای انجام واکسیناسیون کرونا به کار گرفته شده و در مواردی حتی مراجعه‌کنندگان افزون بر دریافت واکسن کرونا نوای ارگ کلیسا را هم می‌شنوند. تصویری از کلیسای لیچفیلد در بریتانیا.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استامی عزت که اهل مصر است، کیکی پخته است که سوژه آن واکسن کرونا و وداع با پاندمی کرونا است. او قصد دارد این کیک را در بین مبتلایان به کووید ۱۹ در بیمارستانی در قاهره تقسیم کند. روند واکسیناسیون در مصر به کندی پیش می‌رود، اما برای بسیاری‌ها تنها راه برون‌رفت از بحران پاندمی است.تخت بیمارستان خالی و داروی کافیوزیر بهداشت ایران در ادامه سخنان خود اظهار داشت، جمهوری اسلامی در مدیریت کرونا «همچون دیگر بحران‌های ملی خوش درخشید».

او تصریح کرد، در ایران هم «تخت بیمارستانی خالی چه برای بیماری کووید و چه برای بیمار غیرکووید، هم دارو به اندازه کافی» وجود دارد.

در ماه‌های اخیر مسئولان حکومتی ایران همواره تاکید کرده‌اند که تحریم‌های بین‌المللی، مبارزه با کرونا را با مشکلات اساسی روبرو کرده است. آنها همچنین کمبود دارو برای مداوای بسیاری از بیماری‌ها را با تحریم‌ها توجیه می‌کنند.بر اساس آماری که سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز ۱۹ بهمن عرضه کرد، در ۲۴ ساعت گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هفت هزار و ۶۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ۵۴۴ نفر از آنها بستری هستند.

به گفته سیماسادات لاری، مجموع مبتلایان در ایران به یک میلیون و ۴۶۶ هزار و ۴۳۵ نفر رسیده است. سه هزار و ۷۸۹ تن از آنان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت هستند.

او شمار درگذشتگان بر اثر ابتلا به این بیماری در طول ۲۴ ساعت گذشته را ۵۷ نفر اعلام کرد. تاکنون در ایران ۵۸ هزار و ۴۶۹ نفر در رابطه با کووید۱۹ جان باخته‌اند.

لاری همچنین گفت، ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.