وزیر امور خارجه فرانسه: نیازی به احضار سفیرمان از بریتانیا نداشتیم، با فرصت‌طلبی لندن آشناییم

27/06/1400 11:43:00 ب.ظ

وزیر امور خارجه فرانسه: نیازی به احضار سفیرمان از بریتانیا نداشتیم، با فرصت‌طلبی لندن آشناییم

فرانسه, تنش دیپلماتیک

وزیر امور خارجه فرانسه : نیازی به احضار سفیرمان از بریتانیا نداشتیم، با فرصت‌طلبی لندن آشناییم

«این وضعیت بی‌سابقه بسیار نمادین است. پای دروغ، دورویی، قطع اعتماد و نادیده گرفتن در میان است. اوضاع میان ما و آمریکایی‌ها خوب نیست.»

در حالی که در پی پیمان امنیتی ایالات متحده با استرالیا و برتانیا، روابط میان واشنگتن و کانبرا با پاریس به شدت تیره شده است، ژان-ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه شامگاه شنبه از وجود یک بحران جدی خبر داد و گفت شرایط موجود بر تعریف استراتژی دفاعی ناتو سنگینی خواهد کرد.

آقای لو دریان که در بخش خبری شامگاهی شبکه دولتی فرانس ۲ حضور یافته بود، از احضار سفرای کشورش از واشنگتن و کانبرا دفاع کرد و گفت: «یک بحران جدی میان ما وجود دارد. این وضعیت، که برای نخستین بار در تاریخ روابط پاریس و واشنگتن به وجود آمده، بسیار نمادین است. پای دروغ، دورویی، قطع اعتماد و نادیده گرفتن در میان است و به این ترتیب، اوضاع بین ما و آن‌ها [ایالات متحده] خوب نیست.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

ميبينم كه ننه فرانسه گاييده شده ههه فرانسه جزو تاثیر گذارترین کشورهای اروپای در انتخابات اخیر آمریکا که منجر به دزدیدن رای از ترامپ و انتخاب عروسکی به نام بایدن شد، حال که دولت بایدن قدرت گرفته، یکی یکی دوستان خود را زیر پا له میکند، قرارداد خرید زیردریای را از فرانسه میدزد و با استرالیا قرارداد میبندد، نوش جونتون

کاش بشه این کفتارا به جون هم بیافتن ولی خب کفتارای عاقلی هستن تا ملتهای خاورمیانه هستن مونده تا برسیم به دعوای اینا نمیدانم چرا یاد تهاجم چاناق قلعه افتادم! تو هم لج کن زیردریایی ها رو بده به ما. عقل که نباشد جان در عذاب است بیا یه پکیج رافال بده ایران تلافی کن ... بیا آدم باش فرانسه 😁

دیدار وزرای امور خارجه ایران و چینوزرای امور خارجه ایران و چین در دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کردند. - خبرگزاری آ ناتو لی

وزیر خارجه هلند به‌دلیل نحوه مدیریت خروج از افغانستان مجبور به استعفاء شدسیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند چهارشنبه شب در جریان بحث‌های مجلس نمایندگان پذیرفته بود که واکنش کُند دولت به هشدارها درباره شرایط افغانستان احتمالا باعث شده است تا شماری از افغان‌ها امکان خروج به موقع از افغانستان را پیدا نکنند. استاکس نت هلندی.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی از تایید شدن عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر دادهمزمان با اجلاس سازمان همکاری شانگهای، وزیر خارجه جمهوری اسلامی خبر داد که عضویت دائم ایران در این سازمان به «تایید سران» رسید.

پیام تبریک وزیر خارجه بنین به امیرعبداللهیان«آرولین آگبنونسی» وزیر امور خارجه بنین با ارسال پیامی انتخاب حسین امیرعبداللهیان را به سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت. ای کاش تبریک گوینده ها احتیاج به سرچ کردن نداشتن...🙃بنین؟؟!! 😂🤣 بنین دیگه کجاست؟؟؟!!!

یائیر لاپید: تا پایان سپتامبر به منامه خواهم رفت؛ نخستین سفر یک وزیر امور خارجه اسرائیل به بحرینیائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، می‌گوید در ماه جاری میلادی به بحرین سفر خواهد کرد. خلیج فارس گورستان تمامی متجاوزین خواهد بود برید همدیگرو ببینید ولی گوه خوری ایران را نکنید

وزیر دفاع: سردار سلیمانی منادی عدالت و صلح بودوزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: صلح تنها در سایه ایستادگی در مقابل سلطه جویان و زیاده‌خواهان میسر است.

Aa در حالی که در پی پیمان امنیتی ایالات متحده با استرالیا و برتانیا، روابط میان واشنگتن و کانبرا با پاریس به شدت تیره شده است، ژان-ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه شامگاه شنبه از وجود یک بحران جدی خبر داد و گفت شرایط موجود بر تعریف استراتژی دفاعی ناتو سنگینی خواهد کرد.وزرای امور خارجه ایران و چین در دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کردند.Aa سیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند روز پنجشنبه بر سر نحوه مدیریت خروج اتباع این کشور و گروهی از افغان‌ها از افغانستان مجبور به کناره‌گیری از سمتش شد.بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که روز جمعه ۲۶ شهریور در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز شد بر بحران افغانستان تمرکز دارد.

آقای لو دریان که در بخش خبری شامگاهی شبکه دولتی فرانس ۲ حضور یافته بود، از احضار سفرای کشورش از واشنگتن و کانبرا دفاع کرد و گفت: «یک بحران جدی میان ما وجود دارد. این وضعیت، که برای نخستین بار در تاریخ روابط پاریس و واشنگتن به وجود آمده، بسیار نمادین است.09. پای دروغ، دورویی، قطع اعتماد و نادیده گرفتن در میان است و به این ترتیب، اوضاع بین ما و آن‌ها [ایالات متحده] خوب نیست. وزیر خارجه هلند بلافاصله پس رای مجلس به این قطعنامه در برابر نمایندگان گفت: «مجلس بر این باور است که دولت غیرمسئولانه عمل کرده است.» استرالیا چهارشنبه قرارداد عظیم ۵۶ میلیارد یورویی را که در سال ۲۰۱۶ با فرانسه برای خرید ۱۲ فروند زیردریایی‌ امضا کرده بود، فسخ کرد تا قرارداد دیگری به نام آکوس برای خرید همین اقلام با آمریکا و بریتانیا امضا کند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران، امیرعبداللهیان در این دیدار ضمن تاکید بر آسیا محور بودن سیاست خارجی دولت سیزدهم این کشور، بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر پیشبرد روابط با چین بر اساس موافقتنامه همکاری‌های 25 ساله بعنوان نقشه راه دو کشور تاکید کرد. فرانسه این ماجرا را «خنجر از پشت» به خود توصیف کرد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده سابق و رییس کمیسیون سیاست خارجی در مجلس دهم، روز جمعه درباره عضویت ایران در این سازمان گفت که کشورهای عضو شانگهای حاضر نیستند تعهداتی را نسبت به ایران بپذیرند و خود را درگیر مسایل ایران در موضوعاتی مانند برجام و اف‌ای‌تی‌اف کنند.

خنجر از پشت؛ چرا فرانسه از متحدش آمریکا خشمگین شده است؟ وزیر امور خارجه فرانسه درباره فراخواندن سفرا گفت: «ما آن‌ها را به پاریس فرا خواندیم که ماجرا را بفهمیم و اینکه به شرکای سابقمان نشان دهیم که به شدت ناراختیم و بحران میانمان،‌ بسیار جدی است. حسین امیرعبداللهیان همچنین از دولت چین به دلیل ارسال محموله‌های واکسن به ایران تشکر کرده است. به همین دلیل من استعفای خودم از وزارت خارجه را به اعلیحضرت [پادشاه ویلم الکساندر] تقدیم می‌کنم.» با این حال آقای لو دریان درباره احضار نشدن سفیر فرانسه از بریتانیا گفت: «احتیاجی به این کار نبود. ما با فرصت‌طلبی (اپورتونیسم) دائمی آن‌ها آشناییم. بریتانیا وسط این بحران هیچ‌کاره است. سیخرید کاخ در حالی از عضویت در دولت موقت هلند کناره‌گیری کرد که مذاکرات بین احزاب این کشور بر سر تشکیل دولت ائتلافی در جریان است.» روابط میان فرانسه و ایالات متحده آمریکا پس از جنگ جهانی دومی چند بار به سردی گراییده است.

شاید مهم‌ترین موارد، تهدید ژنرال دو گل به ترک پیمان ناتو و مخالفت دولت شیراک با حمله ایالات متحده به عراق در سال ۲۰۰۳، مهم‌ترین بحران‌های دیپلماتیک میان پاریس و واشنگتن بوده است. ژان ایو لو دریان، نسبت به آینده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم هشدار داد و گفت: «ناتو پس از درخواست امانوئل ماکرون، مشغول بازاندیشی درباره بنیان‌های خود است. دومینیک راب اکنون به عنوان وزیر دادگستری در کابینه بوریس جانسون مشغول به کار شده است. به زودی اجلاس سران ناتو در مادرید برای پایان این پروسه برگزار می‌شود. ماجرایی که شاهدش هستیم، طبیعتا تاثیر خود را بر تعریف جدید خواهد گذاشت.» کشورهای اروپای عضو ناتو بسیار امیدوار بودند که با خروج ترامپ از کاخ سفید و به قدرت رسیدن جو بایدن، شکاف میان دو سوی اقیانوس اطلس پر شود.

با این حال پیمان اوکاس میان واشنگتن، بریتانیا و استرالیا و بازی خوردن فرانسه در این ماجرا، امیدواری پیشین را با تردیدهای جدی مواجه کرده است. ایالات متحده به خاطر ایفای نقش بزرگ در آزادسازی فرانسه در جنگ جهانی دوم، تصویر تاریخا مثبتی برای بخش بزرگی از جامعه فرانسه دارد. آقای لو دریان با انتقاد از شیوه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: «پس از آن خروج ناگهانی، آن‌هم بدون هماهنگی با متحدان و حالا این پرونده زیردریایی‌ها، اگر اروپایی نخواهند فقط در تاریخ در جا بزنند، باید متحد شوند و همراه با هم از منافع خودشان دفاع کنند. آینده کاملا متفاوت خواهد بود.» هم‌رسانی این مطلب: .