وزیر خارجه آذربایجان در تهران: احیای ۱۳۲ کیلومتر مرز مشترک طرح‌های جدید ایجاد می‌کند

19/09/1399 04:40 ب.ظ

وزیر خارجه آذربایجان در تهران: احیای ۱۳۲ کیلومتر مرز مشترک طرح‌های جدید ایجاد می‌کند جزئیات بیشتر🔽

جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در دیدار با حسن روحانی با اشاره به احیای ۱۳۲ کیلومتر مرز مشترک با ایران که اخیرا در جریان درگیری‌های قره‌باغ از سوی آذربایجان تحت کنترل دوباره در آمده است گفت: «احیای این مرزها می تواند پروژه های همکاری جدیدی برای دو کشور ایجاد کند.» دور جدید درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ از روز ۲۷ سپتامبر (۶ مهر ) آغاز شده بود و پس از ۴۴ روز نبرد، نیروهای جمهوری آذربایجان توانستند کنترل چندین منطقه در قره‌باغ را برعهده بگیرند و در نهایت دو کشور با میانجی‌گری روسیه توافق آتش‌بس امضا کردند.

بخشی از این مناطق در مرز با ایران قرار داشت.

جیحون بایراموف در سفر امروز خود به تهران و در گفت‌وگو با رئیس جمهوری ایران تحریم‌های آمریکا را مانع توصیف و ابراز امیدواری کرد که با شرایط جدید بین‌المللی و رفع موانع موجود ناشی از تحریم‌های آمریکا، پروژه‌های مشترک همکاری دو کشور به سرعت اجرایی و عملیاتی شود.

وی تاکید کرد که اجرای پروژه راه‌آهن رشت - آستارا موجب افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور شود. در جنگ ۴۴ روزه اخیر مقام‌های ایران حمایت خود را از جمهوری آذربایجان اعلام کرده بودند و از جدایی‌طلبان ارمنی که تحت حمایت ارمنستان قرار دارند خواسته بودند که قره‌باغ را تخلیه کنند. headtopics.com

ناگورنو قره‌باغ در جمهوری آذربایجان قرار دارد اما از زمان جنگ سال ۱۹۹۴ تحت کنترل نیروهای جدایی‌طلب ارمنی که مورد حمایت ارمنستان هستند قرار گرفت.

ادامه مطلب:
euronews_pe »