وزیر خارجه سوئد: برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی تلاش می‌کنیم

05/09/1399 01:04 ق.ظ

وزارت خارجه ایران در واکنش به موضع وزیر امور خارجه سوئد اعلام کرده که اطلاعات طرف سوئدی کامل نیست و دولت ایران به دلیل استقلال قوا امکان دخالت در پرونده‌های قضایی را ندارد.

همسر احمدرضا جلالی در گفتگو با یورونیوز:‌ فرجام خواهی می‌کنیمدر بخشی از پیام سازمان عفو بین‌المللی در این خصوص آمده است: « اعضای جامعه جهانی باید پیش از آن که دیر شود وارد عمل شوند و برای نجات جان احمدرضا، از جمله از طریق سفارتخانه‌های خود در تهران‌، اقدام کنند.

در بخشی از پیام سازمان عفو بین‌المللی در این خصوص آمده است: « اعضای جامعه جهانی باید پیش از آن که دیر شود وارد عمل شوند و برای نجات جان احمدرضا، از جمله از طریق سفارتخانه‌های خود در تهران‌، اقدام کنند.»

برخی شبکه‌های رادیویی سوئد نیز روز سه شنبه به انتشار صحبت‌های همسر احمدرضا جلالی پرداخته و به نقل از او اعلام کردند که محقق دوتابعیتی زندانی در ایران به زودی اعدام می‌شود. در این پیام تاکید شده است که : «سوئد مجارات مرگ را محکوم می‌کند و به تلاش برای اطمینان از اجرا نشدن حکم اعدام علیه او ادامه می‌دهد.»

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تو رو خدا به همین راحتی جون آدما رو نگیرین هر چندگناهکار باشن زندانی طولانی مدت بدین و از علم و تجربشون و اونهایی هم که هیچ یک رو ندارن از قدرت فیزیکی شون استفاده ببرین و جان انسان خیلی با ارزشِ هر چند شماها بهترین تصمیم رو خواهید گرفت ولی عمیقاً متاثر میشم از مرگ هر انسانی حتی . کجای دنیا جاسوس اعدام میکنن که حالا اینا میخوان این فریب خورده رو اعدام کنن؟

stopexecuting بنده و صدها هزار توريست‌ دیگه سالانه از سراسر جهان وارد ایران شده و انصافا كسى اندک مزاحمتی ایجاد نکرده اما وقتيكه شما اوروپائيها از وجود ايرانيهاى وطن فروش در کشورتان برای تجسس علیه ايران استفاده میکنید ؟ ! 😡 ديگر باید یقین داشته باشید که آنها هرگز جان تری از ایران در نمیبرند حمید نوری رو میخوان ، همونکه در بازداشته ، همونکه در قتل عام دهه ۶۰ نقش داشته ، همونکه مدتهاست در بازداشته ، همونکه ج ،ا برای آزادیش حکم احمد رضا جلالی رو دوباره مطرح کرده . تف به روحت دیکتاتور

جمهوری اسلامی گروگانگیر در پی معاوضه شهروند ایرانی ، سویدی با جلاد بازداشت شده زندانهای ایران که در استکهلم به جرم جنایت علیه بشریت در زندان است نمایش حکم اعدام این شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران را به اجرا میگذارد سوئد خودش یکی از فاسدترین‌ دولتها رو داره. آقا زکی. شما دار و دسته رژیم بویژه بستگان رفسنجانی رو از کشورتون بیرون کنید نمی خواد دم از حقوق بشر و غیره برامون بزنید

خسته نباشید حقیقتا گوه میخورید. شما بشینید سازش کنید با اینا فعلا

همسر احمدرضا جلالی در گفتگو با یورونیوز:‌ فرجام خواهی می‌کنیم

سازمان عفو بین الملل با انتشار توییتی خبر منتشر شده در رسانه‌های سوئدی و برخی منابع خبری ایرانی در خصوص اعدام قریب‌الوقوع احمدرضا جلالی را تایید کرده است.

در بخشی از پیام سازمان عفو بین‌المللی در این خصوص آمده است: « اعضای جامعه جهانی باید پیش از آن که دیر شود وارد عمل شوند و برای نجات جان احمدرضا، از جمله از طریق سفارتخانه‌های خود در تهران‌، اقدام کنند.»

این نهاد حقوق بشری در پیام خود تاکید می‌کند: «صدور حکم اعدام پس از فرایندهای قضایی که ضمانت‌های دادرسی عادلانه را نقض کرده‌اند، ناقض حق حیات است.»

برخی شبکه‌های رادیویی سوئد نیز روز سه شنبه به انتشار صحبت‌های همسر احمدرضا جلالی پرداخته و به نقل از او اعلام کردند که محقق دوتابعیتی زندانی در ایران به زودی اعدام می‌شود.

خانم اَن لینده، وزیر امور خارجه سوئد در پیامی توییتری اعلام کرده که در پی انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال اجرای مجازات مرگ برای احمدرضا جلالی با همتای ایرانی خود تلفنی گفتگو کرده است.

در این پیام تاکید شده است که : «سوئد مجارات مرگ را محکوم می‌کند و به تلاش برای اطمینان از اجرا نشدن حکم اعدام علیه او ادامه می‌دهد.»

برخی گمانه‌زنی‌های تایید نشده نیز حکایت از آن دارد که حکم اعدام احمدرضا جلالی پیش‌تر به این دلیل به حال تعلیق درآمد که وی قرار بود با اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک معاوضه شود.

گفته می‌شود حال که آقای اسدی به اتهام دست داشتن در عملیات خنثی شده بمب‌گذاری در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین در پاریس قرار است محاکمه شود مقامات ایرانی نیز تصمیم گرفته‌اند حکم اعدام احمدرضا جلالی را به اجرا درآورند.

محاکمه دیپلمات ایرانی در بلژیک به اتهام مشارکت در اقدام «تروریستی»

وزارت خارجه ایران در واکنش به موضع وزیر امور خارجه سوئد اعلام کرده که اطلاعات طرف سوئدی کامل نیست و دولت ایران به دلیل استقلال قوا امکان دخالت در این پرونده قضایی را ندارد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه شنبه شب در سخنانی تاکید کرد: «متاسفانه اطلاعات مقامات سوئدی در خصوص وضعیت آقای احمدرضا جلالی که بنا به جرایم امنیتی در زندان به سر می‌برد، ناقص و غلط است.»

مقامات سوئد در سال ۱۳۹۶ پس از آنکه احمدرضا جلالی در ایران دستگیر و به جرم جاسوسی در دادگاه محاکمه شد به وی تابعیت سوئدی اعطا کردند؛ اقدامی که با احضار سفیر سوئد به وزارت امور خارجه ایران به نشانه اعتراض همراه شد.

ایران مدعی است که احمدرضا جلالی به جاسوسی و همکاری با موساد برای از میان برداشتن دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده اما وکلا و خانواده آقای جلالی معتقدند که وی تحت فشار مجبور به اعتراف اجباری شده است.