وزیر خارجه آمریکا: حمله پهپادی ایران به کشتی «مرسر استریت» پاسخی جمعی در پی دارد

03/08/2021 03:56:00 ق.ظ

وزیر خارجه #آمریکا: حمله پهپادی #ایران به کشتی «مرسر استریت» پاسخی جمعی در پی دارد

آمریکا, ایران

وزیر خارجه آمریکا : حمله پهپادی ایران به کشتی « مرسر استریت » پاسخی جمعی در پی دارد

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه طی سخنانی بار دیگر حمله به کشتی تجاری «مرسر استریت» را کار ایران دانست و آن را محکوم کرد و گفت در هماهنگی با بریتانیا، اسرائیل، رومانی و دیگر کشورها، پاسخی جمعی به ایران داده می‌شود.وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۱ مرداد و در جریان یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن گفت: «اول می‌خواهم بار دیگر حمله روز جمعه با یک پهپاد مجهز به مواد انفجاری به کشتی تجاری «مرسر استریت» که به آرامی در شمال دریای عرب و در آب‌های بین‌المللی در حرکت بود و کشته شدن دو تن را در پی داشت، محکوم کنم.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

هیچ کاری نمیتونی بکنی یکی بزنی ده تا میخوری من به عنوان یک ایرانگرا به سخنان آقای خامنه‌ای اعتماد دارم والله ما،چهل سال منتظریم که یکبار هم که شده شما به حرفاتون عمل کنید و هر چه زودتر به این بیشرفای جمهوری اسلامی حمله کنید، مَعطلش نکنند فقط 🤚🏻

وزیر خارجه ایالات متحده: در کنار افغانستانی‌هایی که به آمریکا کمک کرده‌اند می‌ایستیموزیر خارجه ایالات متحده: در کنار افغانستانی‌هایی که به آمریکا کمک کرده‌اند می‌ایستیم آقای بلینکن تصریح کرد: « آمریکا نسبت به آن دسته از شهروندان افغانستان که از سال ۲۰۰۱ با ایالات متحده همکاری کرده اند و اکنون در معرض خشونت طالبان هستند، متعهد است.» It is Afghans NOT Afghnistani. Stop an other bulshit into my country. Shame

حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت؛ نخست وزیر اسرائيل انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه بردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. لاس سیاسی با جمهوری اسلامی میشه همین! بزنید با گفتن کاری از پیش نمیره بایدن در جنایات رژیم آخوندی شریک مستقیه

درخواست وزیر بهداشت ایران از آیت‌الله خامنه‌ای برای قرنطینه 2 هفته‌ای کشوردرخواست وزیر بهداشت ایران از آیت‌الله خامنه‌ای برای قرنطینه 2 هفته‌ای کشور سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر این کشور در خصوص وخامت شیوع کرونا و ناتوانی در مهار آن هشدار داده، درخواست کمک کرد.

وزیر کشور آلمان: اخراج پناهجویان افغان ادامه می‌یابد | DW | 01.08.2021با وجود پیشروی‌های طالبان و به رغم تقاضای اشرف غنی از کشورهای اروپایی برای تعلیق سه ماهه عودت پناهجویان افغان، وزیر کشور آلمان تاکید کرد که پس از پایان پاندمی، افراد بیشتری به افغانستان بازگردانده می‌شوند. جز خارجی‌سیزی کار دیگری را بلد نیستند. یکطرف Abschiebungsverbot می‌گویند و طرف دیگر اخراج می‌کنند. ایشان براش جان شهروند آلمانی هم مهم نیست، چه برسه به افغانی. فقط پول لابی ها برسه باهم بخورند. چرا؟

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی با ارسال نامه‌ای خطاب به خامنه‌ای از اوضاع اسفناک سامانه بهداشت و درمان گفته است. او هشدار داده که نظام سلامت در ایران خسته و گرفتار است و احتمال فروپاشی آن بسیار جدی است. سقط نشین فقط که مردم‌برنامه‌دارن‌براتون تا دیروز میگفتی همه چیز عالیه و تحت کنترل الان که موقع رفتنته یادت اومده اوضاع خرابه حرمله نامه اش هم جهت و هم سو در مالیدن تخم های مقام عظماست!!!! کسی که حتی معنی سلامت را نمی‌فهمد نامه را به چه کسی می‌نویسد کسب که خود عامل اصلی تمام گشتار هموطنان عزیزمان بوده و هست

حمید درخشان: گل محمدی ثابت کرد با مربی ایرانی هم می‌شود به موفقیت‌های بزرگ رسید/ اگر وزیر نتیجه دلخواه را رقم می‌زند چرا قبول مسئولیت می‌کنید؟همچنان برای شما خرج میلیاردی می‌کنند ولی نتیجه نمی‌گیرید حمید درخشان: گل محمدی ثابت کرد با مربی ایران ی هم می‌شود به موفقیت‌های بزرگ رسید/ اگر وزیر نتیجه دلخواه را رقم می‌زند چرا قبول مسئولیت می‌کنید؟

آنتونی بلینکن در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه طی سخنانی بار دیگر حمله به کشتی تجاری «مرسر استریت» را کار ایران دانست و آن را محکوم کرد و گفت در هماهنگی با بریتانیا، اسرائیل، رومانی و دیگر کشورها، پاسخی جمعی به ایران داده می‌شود.آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۱۱ مرداد ضمن تاکید بر کمک ایالات متحده به آن دسته از شهروندان افغانستان که به آمریکا یاری رسانده‌اند، گفت همان طور که «آنها در کنار ما ماندند، ما هم در کنار آنها می‌ایستیم.نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل، اورشلیم، ١٠ مرداد ۱۴۰۰ نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ۱۰ مرداد در جلسه هفتگی کابینه خود به طور مستقیم ایران را مسئول حمله پهپادی به نفت‌کش مرسر استریت در دریای عمان معرفی کرد.وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به رهبر این کشور خواستار تعطیلی دو هفته‌ای برای مهار گسترش شیوع ویروس کرونا شد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۱ مرداد و در جریان یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن گفت: «اول می‌خواهم بار دیگر حمله روز جمعه با یک پهپاد مجهز به مواد انفجاری به کشتی تجاری «مرسر استریت» که به آرامی در شمال دریای عرب و در آب‌های بین‌المللی در حرکت بود و کشته شدن دو تن را در پی داشت، محکوم کنم.» آنتونی بلینکن افزود: «ما یک بررسی جامع انجام دادیم و اطمینان داریم که ایران این حمله را انجام داده است. بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا برنامه «اولویت شماره ۲» به شهروندان مورد نظر افغانستان، از جمله کسانی که با نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان همکاری کرده اند، و اعضای درجه یک خانواده این افراد که ممکن است در معرض خطر باشند اجازه می دهد از فرصت اقامت دائم در ایالات متحده استفاده کنند. این حمله از الگوی حملات مشابه ایران، از جمله مواردی که در گذشته در آنها از پهپادهای مجهز به مواد منفجره استفاده شده است، پیروی می‌کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، آقای بنت افزود: «ایرانی‌ها که با پهپاد به [نفت‌کش] مرسر استریت حمله کردند، می‌خواستند به یک هدف اسرائیلی آسیب برسانند.» وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «هیچ توجیهی برای این حمله به یک کشتی آرام بازرگانی در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی وجود ندارد. وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در محل وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به طرح گسترش پذیرش پناهجویان افغان گفت با این که آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده است، اما واشنگتن به تلاش برای ثبات و امنیت افغانستان ادامه می‌دهد. اعمال ایران، تهدیدی مستقیم به آزادی دریانوردی و بازرگانی است. نمکی ضمن اشاره به دشواری‌های دوران انتقال امور اجرایی به دولت بعدی تاکید کرد: ما و همکارانمان در زیر آوار هزاران بیمار و مبتلا به کرونا و در کشاکش موج سهمگین پنجم، روز و شبهای نفس‌گیر و طاقت‌فرسایی طی می‌کنیم و مانده‌ایم که در این برهوت تنهائی به کدام مرجع پناه بریم تا شاید ماشین تولید بی‌وقفه بیماری و اعزام تصاعدی بیمار به مراکزی که در این ماه‌ها تحت فشارند، متوقف شود.

این اقدام جان دریانوردهای بی‌گناه را گرفت.» به گفته وزیر خارجه، «آمریکا در ۱۳سال گذشته بیش از ۷۳ هزار ویزای ویژه مهاجرت برای افغانستانی های واجد شرایط و خانواده هایشان صادر کرده است. همزمان در تهران سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در کنفرانسی مطبوعاتی اظهارات مقامات اسرائیلی را «اتهام‌زنی‌های واهی» خواند. ما در حال حاضر مشغول هماهنگی با شرکایمان و مشورت با دولت‌ها در منطقه هستیم.» وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی که تعبیرش از این اقدام ایران چیست و آیا می‌تواند نشانه‌ای از سیاست دولت جدید ایران باشد گفت: «در مورد ایران، ما شاهد یک رشته اقدامات ایران در بسیاری ماه‌های گذشته از جمله علیه کشتیرانی، بوده‌ایم.» به گفته آقای بلینکن، اولین پرواز این دسته از پناهندگان افغانستانی روز جمعه گذشته، و دومین پرواز صبح روز دوشنبه با انتقال حدود ۴۰۰ پناهجو وارد آمریکا شده‌اند و این پروازها ادامه خواهند داشت. من مطمئن نیستم این اقدام خاص، چیزی جدیدی باشد» یا حاوی پیامی از دولت جدید باشد. رفتار تهاجمی ایران نه تنها برای اسرائيل، بلکه برای منافع بین المللی و آزادی دریانوردی و تجارت خطرناک است. آنتونی بلینکن در ادامه افزود اما پیامی که این حمله می‌دهد این است که ایران همچنان به رفتار «به شدت بی‌مسئولانه»، در خصوص دریانوردی، بازرگانی، «تهدید دریانوردهای بیگناه که فقط مشغول عبور تجاری در آب‌های بین‌المللی هستند» ادامه می‌دهد. وزیر امور خارجه گفت با اینکه برنامه‌هایی مانند «اولویت شماره ۲» مختص کسانی است که با آمریکا در افغانستان همکاری کرده اند، اما سایر مردم افغانستان نیز که ممکن است در معرض خشونت قرار گیرند می‌توانند از آمریکا درخواست پناهندگی کنند.

او گفت: «همان طور که گفتم، ما در هماهنگی نزدیک با بریتانیا، اسرائیل، رومانی و دیگر کشورها هستیم و پاسخی جمعی در راه خواهد بود.» در همین حال روز دوشنبه ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، تلفنی با آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل گفت‌وگو کرد. بر این اساس، این برنامه از جمله مخصوص کسانی است که در افغانستان برای رسانه ها و یا سازمان های غیردولتی مستقر در آمریکا کار کرده اند.» ایران بوسیله پهپادهایی به کشتی MERCER STREET حمله کرده،با این منظور که به یک هدف اسراییلی حمله کرده باشد. به گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در این دیدار دو طرف دیدگاه‌های خود در مورد مسائل امنیتی منطقه و فرصت همکاری‌های آینده را به اشتراک گذاشتند. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در همین روز با «ایال هولاتا» که چند روز دیگر مشاور امنیت ملی جدید اسرائیل می‌شود، دیدار و گفت‌وگو کرد. اخیرا موج نگرانی‌ها در مورد سرنوشت مترجم‌های افغانستانی نیروهای آمریکایی افزایش یافته است. چالش‌های استراتژیک در منطقه از جمله تهدیدها از سوی ایران در این دیدار مطرح شد و قرار شد در این موارد مشورت‌های‌‌ دو‌جانبه در آینده دنبال شود..

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به حمله مرگبار اخیر به نفت‌کش مرسر استریت در سواحل عمان گفت، اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند خود تصمیم بگیرد. خبرهای بیشتر. حمله به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت که پنجشنبه ٧ مرداد در آبهای آزاد و در شمال دریای عرب صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند. نفت‌کش «مرسر استریت» که هدف حمله پهپادی قرار گرفت، تحت پرچم لیبریا در حرکت بود و توسط شرکت اسرائیلی «زودیاک ماریتایم» اداره می‌شود. کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، امروز دوشنبه در کنفرانس خبری در واکنش به حمله مرگبار اخیر به نفتکش در سواحل عمان گفت، اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند خود تصمیم بگیرد.

او این مطلب را در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا آمریکا از حمله تلافی‌جویانه اسرائیل علیه ایران بابت حمله شدن به کشتی‌اش حمایت می‌کند ارائه کرد. خبرهای بیشتر در پی حمله مرگبار به نفتکش «مرسر استریت» وزیر دفاع اسرائیل خواستار اقدام «فوری» علیه ایران شد وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه ۱۱ مرداد حمله مرگبار روز پنجشنبه به نفتکش «مرسر استریت» را تشدید عمده تنش از سوی جمهوری اسلامی توصیف کرد و هشدار داد که کشورش باید فورا علیه ایران اقدام کند. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد که به هرگونه تهدید علیه امنیت خود پاسخ فوری خواهد داد. آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دیپلمات ارشد آمریکا در بیانیه خود ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حمله خاطرنشان ساخته است: «با شرکایمان درباره گام‌های بعدی در حال همکاری هستیم و با دولت‌های منطقه و فراتر از آن درباره پاسخی مناسب که در راه است در حال مشورت هستیم.» .