وزیر خارجه ایران خواستار بازگشت آمریکا به «نقطه‌ خروج ترامپ از برجام» شد

09/08/1400 06:06 ب.ظ

وزیر خارجه ایران خواستار بازگشت آمریکا به «نقطه‌ خروج ترامپ از برجام» شد العربيه_فارسى

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در اظهاراتی گفت، اگر برای بازگشت به برجام اراده‌ای جدی در آمریکا وجود داشته باشد، اصلا نیازی به این همه مذاکره وجود امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای با روزنامه «ایران»، که یک‌شنبه 31 اکتبر منتشر شد، با تکرار اظهارات پیشین خود گفت، آمریکایی‌ها برای نشان‌دادن حسن‌ نیت خویش، باید 10 میلیارد دلار را از محل اموال مسدود‌شده ایران آزاد کنند.

Advertisement او در این زمینه گفت: «تنها در این صورت است که معلوم می‌شود بایدن نیت واقعی دارد.» امیرعبداللهیان پیشتر در گفت‌وگویی زنده با تلویزیون دولتی ایران گفته بود که آمریکا باید 10 میلیارد دلار از امول بلوکه‌شده این کشور را آزاد کند.

این اظهار وزیرخارجه ایران، واکنش برخی از مقام‌های غربی را برانگیخت. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات امیرعبداللهیان را «پیش‌شرطی» برای بازگشت آمریکا به مذاکرات هسته‌ای ندانست و آن را صرفاً اقدامی برای نشان دادن حسن نیت خواند. headtopics.com

امیرعبداللهیان در مورد بازگشت این کشور به میز مذاکرات وین نیز گفت که تهران در حال بررسی نقطه آغازین این مذاکرات است. او در این زمینه افزود که این کشور تصمیم گرفته تا این مذاکرات را از نقطه بن‌بست آغاز نکند.

وزیرخارجه ایران پیشتر نیز در یک نشست غیرعلنی مجلس این کشور گفته بود که مذاکرات وین باید از جایی که ترامپ از برجام خارج شد، ادامه پیدا کند.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

سفر وزیر خارجه ترکمنستان به کابلسخنگوی طالبان از ورود وزیر امور خارجه ترکمنستان به کابل پایتخت افغانستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سفر وزیر خارجه ترکمنستان به کابلدر حالی‌که جهانیان چشم انتظار اقدامات طالبان‌اند و تاکنون هیچ کشوری حکومت این گروه را به‌رسمیت نه شناخته‌ است، وزیران خارجه برخی از کشورهای همسایه

وزیر خارجه آمریکا: ترکیه متحد مهم ناتو و شریک ایالات متحده استوزیر امور خارجه آمریکا نود و هشتمین سالگرد تاسیس جمهوریت در ترکیه را به مردم کشور تبریک گفت و تاکید کرد آنکارا متحد مهم ناتو و شریک ایالات متحده است. - خبرگزاری آناتولی

تمام راه‌های بازگشت ارز به کشور مسدود استعضو هیئت رییسه اتاق ایران: تمام راه‌های بازگشت ارز به کشور مسدود است عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران می‌گوید باتوجه به مشکلاتی که صادرکنندگان برای بازگشت ارز به کشور با آن مواجه هستند،تصویب طرح مجلس برای جرم انگاری آنها به اصل صادرات کشور آسیب خواهد زد

واکنش فلسطین به اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیلدولت فلسطین اظهارات نخست وزیر اسرائیل مبنی بر مخالفت با تشکیل کشور فلسطین را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

فارین پالیسی: تهدید به جنگ تنها راه دستیابی به صلح با ایران استبه گفته نویسنده این مقاله، اگر ایران از پیامدهای پیشبرد برنامه هسته‌ای «جاه‌طلبانه» خود واهمه‌ای نداشته باشد، دیپلماسی آمریکا در قبال ایران تاثیر کمتری العربیة_فارسی فارین پالیسی: تهدید به جنگ تنها راه دستیابی به صلح با ایران است . برنامه_اتمی_ایران برجام العربیة_فارسی دنیس_راس: باید به مقامات ایرانی فهمانده شود که اگر به روند فعلی خود ادامه دهند، آمریکا یا اسرائیل با اقداماتی نظامی، سرمایه‌گذاری‌های عظیم آن‌ها در برنامه هسته‌ای را نابود خواهند کرد .

ندارد، کافی است از همین فردا یک فرمان اجرایی از سوی رئیس جمهور آمریکا صادر شود و آنها اعلام کنند به نقطه‌ای که ترامپ از آن خارج شد، برمی‌گردند.

امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای با روزنامه «ایران»، که یک‌شنبه 31 اکتبر منتشر شد، با تکرار اظهارات پیشین خود گفت، آمریکایی‌ها برای نشان‌دادن حسن‌ نیت خویش، باید 10 میلیارد دلار را از محل اموال مسدود‌شده ایران آزاد کنند.

Advertisement

او در این زمینه گفت: «تنها در این صورت است که معلوم می‌شود بایدن نیت واقعی دارد.»

امیرعبداللهیان پیشتر در گفت‌وگویی زنده با تلویزیون دولتی ایران گفته بود که آمریکا باید 10 میلیارد دلار از امول بلوکه‌شده این کشور را آزاد کند.

این اظهار وزیرخارجه ایران، واکنش برخی از مقام‌های غربی را برانگیخت.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات امیرعبداللهیان را «پیش‌شرطی» برای بازگشت آمریکا به مذاکرات هسته‌ای ندانست و آن را صرفاً اقدامی برای نشان دادن حسن نیت خواند.

امیرعبداللهیان در مورد بازگشت این کشور به میز مذاکرات وین نیز گفت که تهران در حال بررسی نقطه آغازین این مذاکرات است. او در این زمینه افزود که این کشور تصمیم گرفته تا این مذاکرات را از نقطه بن‌بست آغاز نکند.

وزیرخارجه ایران پیشتر نیز در یک نشست غیرعلنی مجلس این کشور گفته بود که مذاکرات وین باید از جایی که ترامپ از برجام خارج شد، ادامه پیدا کند.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از مصاحبه خود، با انتقاد از برجام گفت که این توافق نتیجه مثبتی برای این کشور نداشته و کار را برای این کشور سخت‌تر کرده است.

دولت جو بایدن پیش‌تر در گزارشی که به کنگره ارائه داده بود، نشان داد تحریم‌های ترامپ علیه جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران را فقط در یک سال، 18 میلیارد دلار کوچک‌تر کرده و آن را «به زانو درآورده است.»

مذاکرات در آینده‌ نزدیک

مقامات دولت جدید ایران آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در اواخر ماه نوامبر اعلام کرده‌اند.

یکی از اهداف این مذاکرات که در ماه ژوئن سال جاری متوقف شد، لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت بازگشت تهران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به «برجام» و تعهد به مفاد آن است.