وزارت خارجه ترکیه سفیر آمریکا در آنکارا را احضار کرد | DW | 22.05.2022

01/03/1401 09:31 ب.ظ

جف فلیک، سفیر آمریکا در آنکارا به وزارت خارجه ترکیه احضار شد. سفارت آمریکا در آنکارا به شهروندان خود قبل از یک میتینگ سیاسی در استانبول هشدار داده بود که از تجمعات به دلیل بروز درگیری و استفاده از خشونت دوری کنند.

جف فلیک، سفیر آمریکا در آنکارا به وزارت خارجه ترکیه احضار شد. سفارت آمریکا در آنکارا به شهروندان خود قبل از یک میتینگ سیاسی در استانبول هشدار داده بود که از تجمعات به دلیل بروز درگیری و استفاده از خشونت دوری کنند. به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید سفارت آمریکا پیش از میتینگ"مالتپه" حزب جمهوری ‌خواه خلق در استانبول با یادآوری این که در اعتراضات قبلی در ترکیه از"گاز اشک‌آور و گلوله‌های غیرکشنده" استفاده شده، خطاب به شهروندان...

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید سفارت آمریکا پیش از میتینگ"مالتپه" حزب جمهوری ‌خواه خلق در استانبول با یادآوری این که در اعتراضات قبلی در ترکیه از"گاز اشک‌آور و گلوله‌های غیرکشنده" استفاده شده، خطاب به شهروندان این کشور هشدار داد: «به احتمال زیاد در تجمع استانبول نیز اقدامات مشابهی انجام خواهد شد و از نزدیکی به تظاهرات و اعتراضات بپرهیزید، زیرا ممکن است حوادث غیرقابل پیش‌بینی باشند و به خشونت تبدیل شوند.»

این موضوع پیش از احضار سفیر آمریکا در رسانه‌های ترکیه انعکاس وسیعی یافت و سبب خشم سیاست‌مداران حزب حاکم شد. میتینگ استانبول آرام برگزار شد روز شنبه ۲۱ مه هزاران نفر در استانبول در اعتراض به حکم زندان کفتانچی‌اوغلو، یکی از رهبران مخالف وابسته به حزب جمهوری‌خواه خلق و به منظور همبستگی با او به خیابان‌ها رفته و شعار"حق، قانون و عدالت" سر دادند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

پنتاگون اعزام نیروهای ویژه برای محافظت از سفارت آمریکا در کی‌یف را مدنظر داردگزارش‌ها از اوکراین حاکی است که شهردار منصوب روس‌ها در انرهودار در نزدیکی بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا روز یکشنبه بر اثر انفجار مجروح شد. جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید: آرزوی دیرینه ما مبارزه با امپریالیسم جنایتکار است خاک بر سر دموکراتهای بزدل و اروپای بی خاصیت

از تخت بیمارستان تا نخست‌وزیری؛ آنتونی آلبانیزی قدرت را در استرالیا به دست می‌گیردآنتونی آلبانیزی سال گذشته از یک تصادف شدید رانندگی جان به در برد. او پس از این تصادف در شرایطی که حالش وخیم بود در بیمارستان بستری شد. رهبر حزب کارگر درباره این تصادف گفته است: «فکر می‌کردم کارم تمام است.» باید دید که حزب کارگران بند ناف استرالیا را از روباه پیر میبره یا نه؟! نقاب نوکری دیگه از حزب دمکرات آمریکا و چپ کثیف برداشته شد. 🔻هنرگندی دیگر. مزدوری خیانتکار به ملت و ایران ، شاهکار_بینش_پژوه_وطن_فروشی_دیگر و خائن_به_ملت شاهکار بینش پژوه خوانندۀ صادراتی، شوهر بیتا دریاباری👇

ارتش بیش از گذشته آماده جانفشانی در راه حفاظت از نظام و ملت استارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سوم خرداد و سالروز آزاد سازی خرمشهر روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی، بیانیه ای صادر کرد. ارتش ملی آماده جانفشانی درراه ملت و کشور است! ارتش آخوندی وطن فروش آماده جانفشانی در راه حکومت ملایان وطن فروش است

آمار ۴۷درصدی استفاده از ماسک در کشور / پلمب ۸۹۴ واحد صنفی متخلف در هفته اخیرکرونا همچنان در کشور در وضعیت کنترل شده قرار دارد و در حال حاضر تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به صفر رسیده است. با این حال تا زمان مهار کامل بیماری همچنان باید روند تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را مورد توجه قرار داد تا مجددا گرفتار تغییرات احتمالی کووید ۱۹ نشویم.

راهپیمایی مدافعان حقوق بشر در مکزیک در اعتراض به خشونت علیه زنان و قتل آنهابسیاری از شرکت کنندگان در این راهپیمایی، به نشانۀ عزا با نقاب سیاه روی صورت خود را پوشاندند و صلیب‌های سرخی که روی آن عبارت «عدالت» نوشته شده بود را در دست گرفتند. Again, the Europeans are rescuing the terrorists, if the Europeans are concerned about human rights, it is enough to stop their unwavering support for the dictators, it is enough to let the Iranian people overthrow the dictator.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان: زنان باید بدون محدودیت کار کنند🔺نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان: زنان باید بدون محدودیت کار کنند ▪️نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان می‌گوید که محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران افغان از سوی طالبان باید رفع شود. ⬇️ بیشتر بخوانید: حال امریکا تروریست فاشیست ها به قدرت نشانده رفتند و مردم ما را زیر سایه تروریست ها گذاشتند که زندگی را برایشان جهنم ساخته اند زنها را خانه نشین و حتا از زندگی انسانی محروم شان کرده اند خاک بر سر ملت افغانستان شرف ندارید،احمد مسعود دارید حمایتش نمیکنید برید سربازش بشید تا مملکتتون ازاد بشه، بشینید تا جهان و غرب شما را ازاد کنند

هشدار سفارت آمریکا به شهروندان این کشور در مورد تظاهرات استانبول به برخورد دیپلماتیک انجامیده است. وزارت خارجه ترکیه در این رابطه جف فلیک، سفیر آمریکا در آنکارا را احضار کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

سفارت آمریکا پیش از میتینگ"مالتپه" حزب جمهوری ‌خواه خلق در استانبول با یادآوری این که در اعتراضات قبلی در ترکیه از"گاز اشک‌آور و گلوله‌های غیرکشنده" استفاده شده، خطاب به شهروندان این کشور هشدار داد: «به احتمال زیاد در تجمع استانبول نیز اقدامات مشابهی انجام خواهد شد و از نزدیکی به تظاهرات و اعتراضات بپرهیزید، زیرا ممکن است حوادث غیرقابل پیش‌بینی باشند و به خشونت تبدیل شوند.»

این موضوع پیش از احضار سفیر آمریکا در رسانه‌های ترکیه انعکاس وسیعی یافت و سبب خشم سیاست‌مداران حزب حاکم شد.

میتینگ استانبول آرام برگزار شد

روز شنبه ۲۱ مه هزاران نفر در استانبول در اعتراض به حکم زندان کفتانچی‌اوغلو، یکی از رهبران مخالف وابسته به حزب جمهوری‌خواه خلق و به منظور همبستگی با او به خیابان‌ها رفته و شعار"حق، قانون و عدالت" سر دادند.

وزارت خارجه ترکیه گفته است، سفارت آمریکا در هشدارنامه خود ادعاهایی بی‌اساس درباره تدابیر نیروهای امنیتی در جریان این قبیل رویدادها در ترکیه مطرح کرده است و در وزارت امور خارجه به فلیک نارضایتی ترکیه از این ادعاها منتقل شده است.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرده است که همایش‌های احزاب سیاسی یک سنت ریشه‌دار در دموکراسی بوده و ایجاد تصوری مبنی بر وجود مشکل مهمی در این زمینه در کشور غیرقابل قبول است.

هشدار ترکیه به شهروندان خود در آمریکا

هم‌زمان با هشدار سفارت آمریکا در آنکارا وزارت امور خارجه ترکیه نیز به شهروندان خود در آمریکا توصیه کرد در تظاهرات و تجمع‌های بزرگ در آمریکا مراقب باشند.

در بیانیه کتبی وزارت امور خارجه آمده است: «اگرچه پلیس و نیروی انتظامی آمریکا اقدامات احتیاطی را در تظاهرات انجام می‌دهند، اما نباید فراموش کرد که آنها قبلا از گلوله‌های واقعی، شوک الکتریکی و گاز اشک‌آور استفاده کرده اند.»

در این بیانیه توصیه شده است، با توجه به احتمال مواجهه با خشونت در چنین رویدادهایی که کنترل آن دشوار است، از تظاهرات و تجمع‌های بزرگ در صورت لزوم خودداری شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مناسبات ترکیه و آمریکا پس از جنگ اوکراین نیز تیره مانده است. احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه چند روز پس از بازگشت مولود چاووش‌اوغلو از واشنگنتن انجام می‌گیرد. واشنگتن و آنکارا تاکنون درباره مذاکرات چاووش اوغلو و همتای آمریکایی او آنتونی بلینکن اظهارنظر نکرده اند.

در همین زمینه: