وزارت دادگستری آمریکا: برای پایان دادن به نقض قانون ضد انحصاری ممکن است گوگل تجزیه شود

30/07/1399 02:48 ق.ظ

دولت ایالات متحده می‌گوید برای جلوگیری از نقض قانون ضد انحصار، ممکن است لازم باشد که گوگل تجزیه شود. روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا از گوگل، این شرکت تریلیون دلاری، شکایت کرده و آن را به تحت فشار گذاشتن رقبایش در بازار متهم کرد

روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا از گوگل، این شرکت تریلیون دلاری، شکایت کرده و آن را به تحت فشار گذاشتن رقبایش در بازار متهم کرد. این در حالی است که رسیدگی به این پرونده ممکن است سال‌ها طول بکشد.از زمان شکایت دولت آمریکا علیه شرکت مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ و به علت اقدامات ضدرقابتی و انحصارگرانه آن انجام شد، تاکنون این دادخواست اولین شکایت دولت علیه یک شرکت بزرگ فناوری و برای تجزیه آن است.

از زمان شکایت دولت آمریکا علیه شرکت مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ و به علت اقدامات ضدرقابتی و انحصارگرانه آن انجام شد، تاکنون این دادخواست اولین شکایت دولت علیه یک شرکت بزرگ فناوری و برای تجزیه آن است. این در حالی است که یازده ایالت دیگر آمریکا هم به شکایت دولت فدرال از کمپانی آلفابت (کمپانی مادر گوگل) پیوسته‌اند. آنها ادعا می‌کنند که گوگل برای حفظ موقعیت خود در دنیای جستجوگرها و در جستجوی تبلیغات اینترنتی، غیرقانونی عمل کرده است.

دولت می‌گوید که گوگل تقریبا ۹۰ درصد کل درخواست‌های جستجوی اینترنتی در ایالات متحده و تقریبا ۹۵ درصد جستجو در تلفن‌های همراه را در اختیار دارد.

ادامه مطلب:
IranIntl »

عملیات گسترده پلیس فرانسه برای مقابله با اسلام‌گرایی؛ «برای قتل معلم فتوا صادر شده بود»وزیر کشور فرانسه در خصوص عملیات پلیسی که به گفته وی از سحرگاه روز دوشنبه آغاز شده گفت: «این عملیات حاصل تصمیم اتخاذ شده در جلسه روز یکشنبه شورای دفاع است و لزوما تنها افرادی که مرتبط با تحقیقات قتل ساموئل پاتی هستند را هدف نمی‌گیرد.» Down to Islam and Islamic mentality they are fucked up براى قتل مسلمانان نيوزلندى هم فتوا صادر شده بود؟؟؟؟

روایت نماینده چابهار از خودکشی یک زن برای تامین آب برای فرزندانش

طالبان: حملات هوایی هلمند توسط آمریکا، توافق صلح دوحه را نقض کرده استدر حالی‌که نیروی هوای آمریکا مواضع طالبان در استان هلمند را برای دفاع از نیروهای دولتی افغانستان هدف قرار داده، این گروه می‌گوید اقدامات آمریکا نقض توافقات صلح دوحه میان آمریکا و طالبان به شمار می‌رود و مسئولیت این کار بر عهده واشنگتن خواهد بود.

نبرد در قره‌باغ پس از نقض دومین توافق آتش‌بس؛ آذربایجان از فتوحات جدید خبر دادرئیس جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارتش کشورش در واکنش به نقض آتش‌بس و دور تازه حملات نیروهای ارمنستان، سیزده روستا در شهرستان جبرئیل را تحت کنترل درآورده‌اند. بعد از آزادی خدافرین و احتزاز پرچم آذربایجان در این منطقه جنگ‌در منطقه زنگیلان و نزدیک مرزهای بین المللی ادامه دارد اشغالگران عرمنی بدنبال شکست در جنگ شهرها و‌روستاهای بیدفاع را توپ باران میکنند.شاکله مزدوران قاتل عرمنی شکسته و درحال فرار هستند.

پول بلوکه شده در چین نداریم/ژاپن برای دسترسی ایران به منابع مالی‌اش همکاری کندسخنگوی وزارت خارجه: *کانادا در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی طرفیتی ندارد *ادبیات وزیر خارجه کانادا بسیار سخیف است *پول بلوکه شده در چین نداریم *پیروزی ترامپ یا بایدن برای‌مان فرقی ندارد *البته ترامپ جنایت‌هایی مرتکب شده که بایدن نشده است ارواح خیگ عمت! اینقد که شما منتظر بایدن هستین منتظر امام زمان نیستین.😂😂

بریتانیا برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده می‌شود | DW | 19.10.2020احتمال توافق تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا مدام کمتر می‌شود و لندن خود را برای 'برگزیت سخت' آماده می‌کند. دولت بریتانیا از فعالان اقتصادی و تجاری خواسته است، خود را برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده کنند.

روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا از گوگل، این شرکت تریلیون دلاری، شکایت کرده و آن را به تحت فشار گذاشتن رقبایش در بازار متهم کرد. این در حالی است که رسیدگی به این پرونده ممکن است سال‌ها طول بکشد.

شکایت وزارت دادگستری آمریکا می‌تواند منجر به تجزیه شرکتی شود که امروز نمادی برای اینترنت شده و در زندگی روزمره میلیاردها نفر در سراسر جهان نقشی اساسی دارد. با اینهمه هنوز قطعی نیست که چنین نتیجه‌ای حاصل شود و حل این پرونده سال‌ها طول خواهد کشید.

از زمان شکایت دولت آمریکا علیه شرکت مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ و به علت اقدامات ضدرقابتی و انحصارگرانه آن انجام شد، تاکنون این دادخواست اولین شکایت دولت علیه یک شرکت بزرگ فناوری و برای تجزیه آن است.

مایکروسافت در نهایت با یک توافق حقوقی دست‌نخورده باقی ماند. اما در نمونه‌ای دیگر که یک پرونده ضدانحصار در سال ۱۹۷۴، علیه شرکت ای‌تی‌ان‌تی تشکیل شده بود، در نهایت منجر به فروپاشی شبکه بل شد.

این در حالی است که یازده ایالت دیگر آمریکا هم به شکایت دولت فدرال از کمپانی آلفابت (کمپانی مادر گوگل) پیوسته‌اند. آنها ادعا می‌کنند که گوگل برای حفظ موقعیت خود در دنیای جستجوگرها و در جستجوی تبلیغات اینترنتی، غیرقانونی عمل کرده است.

در این دادخواست آمده است: «در صورتی که دادگاه دخالت نکند، گوگل استراتژی ضد رقابت خود را ادامه خواهد داد، روند رقابت را فلج می‌کند، انتخاب‌های مصرف کنندگان را محدود کرده و نوآوری را از بین خواهد برد.»

دولت می‌گوید که گوگل تقریبا ۹۰ درصد کل درخواست‌های جستجوی اینترنتی در ایالات متحده و تقریبا ۹۵ درصد جستجو در تلفن‌های همراه را در اختیار دارد.

بیل بار دادستان کل گفته است، محققان دریافتند که گوگل در کیفیت نتایج جستجو نیست که با دیگران رقابت می‌کند، بلکه موفقیتش از طریق پرداخت پول به سازندگان تلفن‌های همراه خریداری شده است. بار می‌گوید: «نتیجه نهایی این كه هیچ کس نمی‌تواند سلطه گوگل در جستجو و تبلیغات جستجو را به چالش بكشد.»

وزارت دادگستری در شکایت خود گفته است که آمریکایی‌ها از اقدامات گوگل صدمه دیده‌اند. در این دادخواست آمده است: «در نهایت این مصرف کنندگان و تبلیغات‌کنندگان هستند که از امکان انتخاب کمتر، نوآوری کمتر و قیمت رقابتی کمتری برخوردار هستند. بنابراین ما از دادگاه می‌خواهیم قدرت گوگل در دنیای جستجو را بشکند تا رقابت و نوآوری برقرار شود.»

گوگل اما این دادخواست را «عمیقا ناقص» خواند و افزود كه مردم «از گوگل استفاده می‌كنند چون آن را می‌پسندند - نه به این دلیل كه مجبور به آن شده‌اند و یا نتوانسته‌اند، گزینه‌های دیگری پیدا كنند.»

از سوی دیگر گوگل اقدام وزارت دادگستری آمریکا را در توسل به قانون ضدانحصار بازار در شکایت از این شرکت «کاملا اشتباه» خواند و هشدار داد درصورتی‌که دولت آمریکا در این پرونده پیروز شود، دسترسی کاربران به ابزارهای قدرتمند جستجو و گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت سخت‌تر خواهد شد.

با وجود شکایت دولت از گوگل، به نظر می رسید که سهامداران گوگل تصور دیگری داشته باشند چرا که سهام کمپانی آلفابت بعد از ظهر سه شنبه با افزایش یک و نه دهم درصدی به حدود هزار و ۵۶۳ دلار افزایش پیدا کرد.

نکته قابل تامل دیگر در این پرونده همکاری کم‌سابقه و توافقی است که بین دولت ترامپ با دموکرات های پیشرو ایجاد شده است. سناتور دموکرات الیزابت وارن روز دهم سپتامبر با استفاده از هشتگ برچیده شدن فناوری‌های بزرگ (BreakUpBigTech#) توییت کرد که او نیز خواستار «اقدامی سریع و تهاجمی» برای این موضوع است.

با این حال، زمان ثبت پرونده، تنها چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، می تواند یک نمایش سیاسی تلقی شود چرا که این اقدام، وعده دونالد ترامپ به طرفدارانش، جهت پاسخگو کردن برخی از شرکت‌های بزرگ برای ادعای خفه کردن صدای محافظه کاران را تحقق می‌بخشد.