وزارت بهداشت ایران: حضور محرم و کادر پزشکی هم‌جنس در سونوگرافی زنان الزامی است

30/07/1400 03:28:00 ب.ظ

معاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید لازم است معاینه‌های زنان و زایمان توسط فرد هم‌جنس انجام شود و در صورت ضرورت، حضور یکی از محارم بیمار و یک نفر از کارکنان فنی زن در اتاق معاینه الزامی است.

سونوگرافی, ايران

🔺وزارت بهداشت ایران: حضور محرم و کادر پزشکی هم‌جنس در سونوگرافی زنان الزامی است ▪️قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس حضور الزامی این افراد در حین معاینه را «حق اختیار بیمار بر اساس موازین شرعی» توصیف کرد.

معاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید لازم است معاینه‌های زنان و زایمان توسط فرد هم‌جنس انجام شود و در صورت ضرورت، حضور یکی از محارم بیمار و یک نفر از کارکنان فنی زن در اتاق معاینه الزامی است.

در روزهای گذشته این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلاش کرد کمپینی برای جلوگیری از سونوگرافی زنان توسط رادیولوژیست‌های مرد سازمان‌دهی کند.پیش از آن ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته بود که نشان می‌داد در یک بیمارستان دولتی در کرج، پزشک مرد در حال سونوگرافی بیمار است و یک دستیار زن نیز در آن جا حضور دارد.

تحصیل مردان در رشته تخصصی پزشکی زنان و زایمان در ایران پس از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی ممنوع شد، اما به دلیل نبود امکانات کافی برای تفکیک جنسیتی کامل، معاینه توسط کادر پزشکی مرد همچنان ادامه یافته است.طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌های ایران با عنوان «انطباق جنسیتی»، فراتر از حوزه زنان و زایمان، در اواخر دهه هشتاد در مجلس مطرح شد تا در محیط‌های درمانی تفکیک جنسیتی رعایت شود، اما در عمل کمبود نیرو مانع از اجرای آن شد.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

کیر خر هم با خودمون ببریم یا حضورمون کافیست؟ اینکه من بعنوان یک انسان معمولی بعنوان یک ایرانی ، می گویم ریدم_تو_اسلام علتش کینه جویی نیست. ما تحقیر شده ایم با این دین بدوی و غیر انسانی تحقیرمان کرده اند .

سخنگوی کاخ سفید: حضور آمریکا در برجام در جهت منافع ملی کشور است🔺 خانم ساکی با اشاره به توانایی نظارت و رصد برنامه هسته‌ای ایران که تحت برجام به عنوان یک قانون وجود داشت و آمریکا بخشی از آن بود، گفت که فقدان این توانایی «در جهت منافع ملی ما نیست.» ⬇ بیشتر بخوانید: قطعأ ساکی فاقد شعور سیاسیه . دولت بایدن دستور داره که جلو اسراییل بایسته

سازمان جهانی بهداشت: روند شیوع کرونا در اروپا همچنان صعودی استدر ارزیابی هفتگی سازمان جهانی بهداشت از وضعیت شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در سطح جهان آمده است که دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی هفته گذشته شناسایی شد. ویروس چینی کمونیستها ضربه کاری به اروپا و آمریکا زد

سازمان جهانی بهداشت مصرف الکل را از عوامل موثر در بروز سرطان پستان می‌داندمرلیز کوربکس، از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «مردم باید بدانند که با کاهش مصرف الکل می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. فرقی هم ندارد که چه نوع الکل، با چه کیفیتی یا به چه قیمتی مصرف می‌کنند.»

حضور چشمگیر ترکیه در آفریقا طی دو دهه اخیرترکیه با افتتاح سفارت‌خانه‌ها، دفاتر هماهنگی و موسسات آموزشی طی دو دهه اخیر در آفریقا حضور خود در این قاره را گسترش داده است. - خبرگزاری آناتولی

ویدئویی از ویرانی خانه‌ها در هند و نپال در پی وقوع سیل شدید و رانش زمیندر پی بارش‌های شدید باران و همچنین رانش زمین، تعداد جان باختگان این حواث در دو کشور هند و نپال به بیش از ۱۰۰ نفر رسید.

مرگ دست‌کم سه شهروند در اثر بارش شدید باران در گیلان

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس حضور الزامی این افراد در حین معاینه را «حق اختیار بیمار بر اساس موازین شرعی» توصیف کرد.وی تاکید کرد: «به همین دلیل ما مشتاق بازگشت به میز مذاکره هستیم.بنا به همین گزارش بیش از ۴۶ هزار نفر نیز هفته گذشته بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» جان باختند.بنا به آمار سازمان جهانی بهداشت، بالاترین نرخ شناسایی موارد جدید سرطان پستان در میان مناطق مختلف متعلق به اروپا است.

در روزهای گذشته این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلاش کرد کمپینی برای جلوگیری از سونوگرافی زنان توسط رادیولوژیست‌های مرد سازمان‌دهی کند. پیش از آن ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته بود که نشان می‌داد در یک بیمارستان دولتی در کرج، پزشک مرد در حال سونوگرافی بیمار است و یک دستیار زن نیز در آن جا حضور دارد. ایالات متحده بارها برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام اعلام آمادگی کرده و از ایران خواسته است پیش از آن که خیلی دیر شود، به این مذاکرات بازگردد. تحصیل مردان در رشته تخصصی پزشکی زنان و زایمان در ایران پس از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی ممنوع شد، اما به دلیل نبود امکانات کافی برای تفکیک جنسیتی کامل، معاینه توسط کادر پزشکی مرد همچنان ادامه یافته است. این برای سومین هفته پیاپی است که اروپا با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا روبرو است. طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌های ایران با عنوان «انطباق جنسیتی»، فراتر از حوزه زنان و زایمان، در اواخر دهه هشتاد در مجلس مطرح شد تا در محیط‌های درمانی تفکیک جنسیتی رعایت شود، اما در عمل کمبود نیرو مانع از اجرای آن شد. آمریکا در مقابل می‌گوید هر چه زمان بیشتری سپری شود، بازگشت متقابل به پیروی از برجام شاید دیگر آن منافع مدنظر را به همراه نداشته باشد. مراجع شیعه، اولویت را در درمان بیمار توسط هم‌جنس عنوان کرده‌اند، اما گفته‌اند در صورت ضرورت، بیمار درمان توسط فرد «نامحرم» را بپذیرد. کارینا فریرا بورجس از مسئولان سازمان جهانی بهداشت سرطان پستان؛ یافته‌های علمی جدید راه را برای دورۀ درمان‌ کوتاهتر هموار کرد هیچ مقداری از مصرف الکل بی‌خطر نیست سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند که هیچ مقداری از مصرف الکل بی‌خطر نیست.

مطالب مرتبط . از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. روسیه با ثبت بیش از ۲۲۵ هزار مرگ بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» بیشترین قربانی را بر اثر همه‌گیری این بیماری در اروپا داشته است.