ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست | DW | 15.10.2019

15/10/2019 12:12:00 ب.ظ

پرونده فعالان محیط زیست به دستور رهبر جمهوری اسلامی به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شد. گفته می‌شود خامنه‌ای خواستار 'توجه به نظر وزارت اطلاعات' در این پرونده شده و اتهام 'افساد فی‌الارض' نیز از پرونده حذف شده است.

پرونده فعالان محیط زیست

پرونده فعالان محیط زیست به دستور رهبر جمهوری اسلامی به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شد. گفته می‌شود خامنه‌ای خواستار 'توجه به نظر وزارت اطلاعات' در این پرونده شده و اتهام 'افساد فی‌الارض' نیز از پرونده حذف شده است.

پرونده فعالان محیط زیست به دستور رهبر جمهوری اسلامی به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شد. گفته می‌شود خامنه‌ای خواستار 'توجه به نظر وزارت اطلاعات' در این پرونده شده و اتهام 'افساد فی‌الارض' نیز از پرونده حذف شده است.

پس از اعلام خبر برداشته شدن اتهام"افسادفی‌الارض" از برخی فعالان زیست‌محیطی توسط یک وکیل دادگستری، روز گذشته نیز یک نماینده مجلس اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی دستور ارجاع پرونده این فعالان بازداشت‌شده را به شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است.

این نماینده مجلس افزود: «برخی از این نهادهای مسئول، از جمله هیات ویژه چهارنفره‌ای که به دستور رئیس جمهوری در این رابطه تشکیل شد و همچنین بعضی مسوولان و متخصصان محیط زیستی در گزارش‌های متعددی که در ارتباط با حوزه‌های کاری این عزیزان تهیه و تدوین کرده‌اند بر رفع این اتهام تاکید داشته‌اند. به بیان دیگر این گزارش‌ها همگی مؤید رفع اتهام جاسوسی از این عزیزان است.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

خب به حمد خدا پروژه انتخابات با نشاط کلید خورد اول بستن آمدنیوز که کارخودشو انجام داده و تخریب های مد نظر تموم شد احتمالا فردا آزادی بخش از زندانی ها و پس فردا گشادکردن فیلتر شورای نگهبان و ...صف طولانی مردم برای رای... سالهاست که بعضی کارها انجام می شود بدور از چشم رهبری واین است که مملکت به این روز افتاده چون هر مسئولی به نظر خود عمل میکند باور کنید

خامنه‌ای خطاب به سپاه پاسداران: ابزار نظامی پیشرفته تولید کنیدعلی خامنه‌ای رهبر ایران یکشنبه 13 اکتبر از اعضای سپاه پاسداران خواست تا ابزار نظامی به روز و پیشرفته 😂

خامنه‌ای به نخست وزیر پاکستان: پایان درست جنگ یمن، مثبت خواهد بود\u0631\u0647\u0628\u0631 \u0627\u06cc\u0631\u0627\u0646 \u0628\u0647 \u0646\u062e\u0633\u062a \u0648\u0632\u06cc\u0631 \u067e\u0627\u06a9\u0633\u062a\u0627\u0646: \u067e\u0627\u06cc\u0627\u0646 \u062f\u0631\u0633\u062a \u062c\u0646\u06af \u06cc\u0645\u0646 \u0628\u0631\u0627\u06cc \u0645\u0646\u0637\u0642\u0647 \u0646\u062a\u0627\u06cc\u062c \u0645\u062b\u0628\u062a \u062e\u0648\u0627\u0647\u062f \u062f\u0627\u0634\u062a\n\n وپايان تو بهشتى بس زيبا و دل انگيز پایان درست, نتایج مثبت خواهد داشت؟ از کرامات این شیخ متوهم این است شیره میخورد, می گوید شیرین است. البته اغلب شیره رو نمیخوره و فقط میکشه. هر چي گري گوري و تروريست مياد با خايه مني ديدار ميكنه مرگ_بر_جمهوری_عسلامی_و_رهبر_کثیفش

پوشش لحظه به لحظه ششمین روز حمله به کردهای سوریه؛ انتقاد روحانی از ترکیه🎥تصاویر پهپادی منتشر شده توسط ترکیه از حمله به یگان‌های مدافع خلق در سوریه آخرین تحولات را در ارتباط با ششمین روز حمله نظامی ترکیه به کُردهای سوریه را در وب‌سایت یورونیوز بخوانید: ادمین پفیوز درود! گروه تروریستی YPG تشکر_ارتش_ترکیه تشکر_اردوغان مرگ بر تروریستهای کورد

حمله شبه نظامیان وابسته به ایران به نیروهای سوریه دمکراتیکیکی از فرماندهان نیروهای سوریه دموکراتیک، شامگاه شنبه 12 اکتبر در تماس با العربیه گفت، شبه نظامیان

ابتلا به سرطان سینه در زنان ایران به ۱۳ هزار نفر در سال رسیدتهران - ایرنا- استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: میزان ابتلا به سرطان سینه در ایران سالانه به ۱۳ هزار نفر رسیده و این نرخ در حال افزایش است.

لاریجانی: با توجه به ناهنجاری‌های ترامپ، رهبران دنیا باید به هم اعتماد بیشتری کنندرئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به ناهنجاری‌های ترامپ در صحنه بین‌الملل، رهبران دنیا باید به هم اعتماد بیشتری کنند تا از این طریق برخی از ناهنجاری‌های ترامپ علاج شود.

ایران ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست پرونده فعالان محیط زیست به دستور رهبر جمهوری اسلامی به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شد.تولید کنند.Aa رهبر ایران می‌گوید «پایان درست» جنگ یمن نتایج مثبتی برای منطقه به همراه خواهد داشت.Aa شش روز از حمله نظامی ترکیه به گروه‌های کُرد در شمال شرق سوریه می گذرد و خروج قریب الوقوع یک هزار نفر از نظامیان آمریکایی باقی مانده همچنین ورود ارتش دولت مرکزی سوریه به مناطق شمالی، راه را برای رویارویی مستقیم میان سربازان دو کشور ترکیه و سوریه فراهم کرده است.

گفته می‌شود خامنه‌ای خواستار"توجه به نظر وزارت اطلاعات" در این پرونده شده و اتهام"افساد فی‌الارض" نیز از پرونده حذف شده است. پس از اعلام خبر برداشته شدن اتهام"افسادفی‌الارض" از برخی فعالان زیست‌محیطی توسط یک وکیل دادگستری، روز گذشته نیز یک نماینده مجلس اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی دستور ارجاع پرونده این فعالان بازداشت‌شده را به شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است. او در این مراسم گفت: «ما در زمینه‌ ابزار نظامی در دوران طاغوت، هم وابسته، هم عقب‌مانده و هم نابلد بودیم. محمدرضا تابش دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) طی یادداشتی در روزنامه اعتماد، از"رفع اتهام جاسوسی" از فعالان زیست‌محیطی خبر داد و نوشت: «در پرونده فعالان محیط زیستی از همان ابتدای کار، میان وزارت اطلاعات به عنوان نهاد تشخیص جرم جاسوسی در کشور و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، اختلاف‌نظر وجود داشته است. اظهارات رهبر ایران در خصوص مسائل منطقه خاورمیانه در حالی عنوان شد که مطابق اعلام رسمی دولت پاکستان، عمران خان، نخست وزیر این کشور بر اساس ابتکاری شخصی برای میانجی‌گری میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی تصمیم گرفته به تهران و ریاض سفر کند.» "رفع اتهام جاسوسی" این نماینده مجلس افزود: «برخی از این نهادهای مسئول، از جمله هیات ویژه چهارنفره‌ای که به دستور رئیس جمهوری در این رابطه تشکیل شد و همچنین بعضی مسوولان و متخصصان محیط زیستی در گزارش‌های متعددی که در ارتباط با حوزه‌های کاری این عزیزان تهیه و تدوین کرده‌اند بر رفع این اتهام تاکید داشته‌اند. رهبر ایران در ادامه گفت: «دشمنان خدا با بندگان خدا دشمنی می‌کنند و این دشمنی، چهره‌ بندگان خدا را روشن‌تر می‌کند و آنان را عزیزتر می‌کند». به بیان دیگر این گزارش‌ها همگی مؤید رفع اتهام جاسوسی از این عزیزان است. دبیرکل سازمان ملل: باید از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی محافظت شود آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار «کاهش فوری تنش‌ها» در حملات ترکیه به مناطق شمالی سوریه شد.

» تابش در نهایت یادآور شده بود که «همزمان اتفاق مهم دیگری که در جریان رسیدگی به این پرونده و در پی تهیه آن گزارش‌ها رخ داد، ارجاع پرونده ازسوی دفتر مقام معظم رهبری به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و متعاقبا ملاقاتی بود که ما با دبیر شورای عالی امنیت ملی داشتیم؛ ملاقاتی که عملا بار دیگر کورسوی امید را در دل‌مان زنده کرد و ما، افکار عمومی، فعالان زیست‌محیطی و دیگر ناظران را داخل و خارج کشور امیدوار ساخت تا این پرونده درنهایت به خیر و خوشی به اتمام برسد. علی خامنه‌ای رهبر ایران هفته گذشته 9 اکتبر در دیدار با شماری از نخبگان و استعدادهای برتر علمی این کشور گفته بود، در اسلام ساخت بمب اتم حرام است. وی در آن زمان از آغاز تلاش خود برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان خبر داده بود.» یک روز پیش از این نماینده مجلس، محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری نیز گفته بود: «چهار نفر از فعالان محیط زیست بازداشتی، اتهام افساد فی‌الارض داشتند، که این اتهام از آنها برداشته شده است. البته سایر اتهام‌ها هنوز به قوت خود باقی است. او گفت بر اساس احکام اسلام ساخت و نگهداری این سلاح مطلقاً حرام است بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.» این وکیل دادگستری که پیش‌تر وکالت سام رجبی، یکی از فعالان بازداشتی محیط زیست را برعهده داشت، خاطرنشان کرده بود که «وکالت این متهمان را وکلای تسخیری و یا وکیلانی که مشمول تبصره ماده ۴۸ می‌شوند، برعهده دارند.» توجه به"نظر کارشناسی وزارت اطلاعات" هم‌زمان با اعلام خبر دستور خامنه‌ای برای ارجاع پرونده به شورای عالی امنیت ملی،"یک منبع آگاه به پرونده فعالان محیط زیست" نیز در گفت‌وگو با کمپین حقوق بشر در ایران، این خبر را تأیید کرد و گفت که رهبر جمهوری اسلامی در دستور خود خواستار توجه به"نظر کارشناسی وزارت اطلاعات در این پرونده" شده است. همچنین سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای موسوم برجام برای تولید اورانیوم غنی‌سازی شده هم متوقف شده است. او گفت: «ما امروز با یک حادثه‌‌ای در شمال سوریه مواجه هستیم که حادثۀ خوشایندی نیست؛ نه برای منطقه، نه برای مردم کرد سوریه و نه برای دولت سوریه.

این منبع همچنین ضمن تأیید خبر"حذف اتهام افساد فی‌الارض" برای چند نفر از فعالان محیط زیست، برداشته شدن این اتهام را نتیجه مد نظر قرار دادن نظر وزارت اطلاعات در این پرونده دانسته است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گفته این"منبع آگاه"، اتهام افساد فی‌الارض که با درخواست دادستان سابق تهران وارد پرونده برخی از این فعالان شده بود، بعد از دستور خامنه‌ای بر"توجه به نظر کارشناسی وزارت اطلاعات" از این پرونده برداشته شده و «حالا هم دادستان تغییر کرده و هم به نظر کارشناسی وزارت اطلاعات توجه شده و این اتهام برداشته شده است..» این"منبع آگاه" افزود: «بعد از پیگیری‌های فراوان وکلا و خانواده‌های فعالان زندانی محیط زیست، رهبری دستور توجه به نظر کارشناسی وزارت اطلاعات در این پرونده را داده و به همین دلیل هم محاکمه این فعالان برای مدتی متوقف ماند و الان دوباره شروع شده است.» منبع مزبور به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که از عناوین احتمالی اتهامی این فعالان محیط زیستی اطلاعی ندارد اما «اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت را همه دارند. ارتباط با دولت متخاصم آمریکا و بررسی تحقیقاتی به قصد جاسوسی هم مطرح بوده که قاضی پرونده نسبت به اتهام جاسوسی نظر بر برائت دارد. اصل نگرانی را ما می‌پذیریم.

» سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه، سام رجبی و طاهر قدیریان هشت فعال محیط زیستی هستند که طی در روزهای چهارم و پنجم بهمن ۱۳۹۶ توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شدند. برخی از آنها متهم به جاسوسی و چهار نفر متهم به اتهام سنگین"افساد فی‌الارض" شدند. دو جلسه دادگاه برای نیلوفر بیانی و مراد طاهباز در بهمن ۹۷ برگزار شد. با این حال نیلوفر بیانی به جلسه دوم دادگاه خود منتقل نشد و فقط وکیل‌اش حضور داشت. برخلاف وعده‌های پیشین جلسات محاکمه متوقف شد و دادگاه‌های بقیه بازداشت‌شدگان تشکیل نشد..

برگزاری محاکمات"ظرف دو هفته آینده" محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری، به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که دادگاه مراد طاهباز شنبه گذشته برگزار شده است و"دفاع آخر را هم از او گرفته‌اند" و «جلسه محاکمه سایر فعالان هم ظرف دو هفته آینده برگزار خواهد شد.» قوه قضائیه ایران تاکنون نظر و نتیجه تحقیقات شورای عالی امنیت ملی، وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست ایران درباره این پرونده را نادیده گرفته است. محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز ۱۴ بهمن ۹۷ در پیامی توییتری نوشته بود: «بنابر اطلاع رسیده شورای عالی امنیت ملی نیز پس از بررسی کارشناسی پرونده متهمان محیط زیستی فعالیت متهمان را مصداق جاسوسی تشخیص نداده است.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز اعلام کرده است که بر اساس تشخیص کمیته چهارنفره هیات دولت «فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت‌هایی که به این افراد زده شده وجود ندارد و وزارت اطلاعات به این نتیجه رسیده که هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن این افراد وجود ندارد.» پیش‌تر نیز علاوه بر وزیر اطلاعات، یکی از اعضای کمیته تحقیق و تفحص ریاست جمهوری در این پرونده و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، ضمن تأکید بر"بی‌گناهی" این افراد، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را مسئول بازداشت فعالان محیط زیست معرفی کرده بودند..

دادستان سابق تهران خردادماه ۹۷ گفته بود که نه تنها رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، بلکه حتی هیات چهارنفره ریاست جمهوری نیز حق اظهار نظر و مداخله در این پرونده را ندارند. عباس جعفری دولت‌ابادی اردیبهشت‌ماه گذشته از مقام دادستانی تهران برکنار و به سمت مستشار عالی دادگاه قضایی قضات منصوب شد. بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۷) خبرهایی درباره بدرفتاری با فعالان زندانی زیست‌محیطی، از جمله بازداشت انفرادی و شکنجه روانی، تهدید به تزریق دارو‌های توهم‌زا و تهدید به دستگیری و قتل خود یا اعضای خانواده‌شان، منتشر شده بود. همچنین گفته شده بود که برخی از فعالان بازداشت‌شده برای اعترافات اجباری علیه خود مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. پس از حدود دو هفته از بازداشت فعالان محیط زیست در بهمن‌ماه ۹۶، کاووس سیدامامی یکی از بازداشت‌شدگان به شکل مشکوکی در زندان درگذشت. در این گزارش به نقل یک مسئول آمریکایی که نامش فاش نشده آمده است که حدود یکهزار نفر نظامیان باقی مانده آمریکایی در مناطق شمالی سوریه فرمان خروج از این کشور را دریافت کرده اند.

مقام‌های زندان علت مرگ این فعال حامی محیط زیست را"خودکشی" اعلام کردند. خانواده آقای سیدامامی اما تاکنون چنین ادعایی را نپذیرفته‌اند. در همین زمینه: .