ورود رئیس جمهور و مقامات دولتی نیکاراگوئه به آمریکا ممنوع شد | DW | 17.11.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

آمریکا ورود دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه و اعضای کابینه‌اش به این کشور را ممنوع کرد. این تصمیم واکنشی است به انتخاباتی جنجالی که اورتگا در آن با ۷۶ درصد آرا پیروز شد. جو بایدن این انتخابات را 'ساختگی' نامیده است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

آمریکا ورود دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه و اعضای کابینه‌اش به این کشور را ممنوع کرد. این تصمیم واکنشی است به انتخاباتی جنجالی که اورتگا در آن با ۷۶درصد آرا پیروز شد. جو بایدن این انتخابات را"ساختگی" نامیده است.دانیل اورتگا و همسرش روزاریو موریو تا اطلاع ثانوی حق ورود به آمریکا را ندارند. این تصمیم واشنگتن واکنشی است به انتخابات ریاست جمهوری در نیکاراگوئه که از سوی غرب فاقد مشروعیت خوانده شده است.

بایدن تاکید کرد: «اقدامات غیردموکراتیک و اقتدارگرایانه دولت اورتگا روند انتخابات را فلج و شهروندان نیکاراگوئه را از حق انتخاب آزاد و عادلانه محروم کرده است.»پیروزی جنجالی دانیل اورتگا در انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه، نهم نوامبر (۱۸ آبان) اعلام شد. بر اساس آمار رسمی، اورتگا ۷۶درصد آرا را کسب کرده است. از آنجا که دانیل اورتگا، رهبر ۷۵ ساله ساندینیست‌ها به شدت بیمار است، اداره نیکاراگوئه عملا برعهده همسر او قرار گرفته که مقام معاون رئیس جمهور را دارد.

اورتگا پیش از انتخابات ریاست جمهوری، دستور دستگیری۴۰ سیاستمدار مخالف دولت از جمله هفت نامزد احتمالی برای ریاست جمهوری را صادر کرده بود.اتحادیه اروپا و سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) نبز انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه را فاقد مشروعیت دانسته‌اند. رهبری نیکاراگوئه از زمان پیروزی انقلاب ساندینیست‌ها و سقوط سوموزا دیکتاتور آن کشور در سال ۱۹۷۹ تا سال ۱۹۹۰ برعهده اورتگا بوده است. او در سال ۱۹۹۰ برکنار شد اما در سال ۲۰۰۶ مجددا به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

با تغییر قانون اساسی این کشور در سال ۲۰۱۴ عملا محدودیت دوره زمامداری ریاست جمهوری لغو شده است. اورتگا برای چهارمین بار پیوسته، هدایت کشور نیکاراگوئه را برعهده گرفته است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

جو بایدن متقلب برای دیگران جانماز اب میکشه..همتون از یک فاضلاب هستید

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

واکنش آمریکا به آزمایش موشک ضدماهواره توسط روسیه: این اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» استآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای این اقدام روسیه را «عاری از حس مسئولیت» خواند و گفت، آزمایش روسیه که منجر به ایجاد زباله‌های فضایی شده است جان فضانوردان، سلامت ایستگاه فضایی بین المللی، و منافع همه کشورها را به خطر می‌اندازد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

اصغر فرهادی خطاب به مقامی که این کارگردان را «حکومتی»‌ خواند: من از شما بیزارماصغر فرهادی: چگونه من را فریبکارانه منتسب به حکومتی می‌کنید که [...] ی که نظرم را به صراحت دربارۀ مصائبی که همۀ این سال‌‌ها موجبش شده گفته‌‌ام؛ [...] از دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ تا فاجعۀ تلخ و نابخشودنی مسافران کشته شدۀ هواپیمای اوکراینی... بیشتر بخوانید🔽 همه اصغرها دروغ می گویند. ما ملت ایران هنوز نشنیده ایم که این کارگردان بگوید: نابود باد ج.ا. و جاودان باد شاهنشاهی ایران، پس آدرس اشتباه ندهید. جاویدشاه پاینده ایران همون فاک یو مودبانه س
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ریاست جمهوری فرانسه رنگ آبی پرچم این کشور را تغییر داداستفاده از پرچم‌های دارای رنگ آبی تیره‌تر یا آبی سرمه‌ای با احتیاط آغاز شده و از سال ۲۰۱۸ ابتدا در پرچم‌های مستقر در پشت محل سخنرانی آقای ماکرون استفاده شده و سپس به سایر پرچم‌های نصب شده در کاخ الیزه و دیگر ساختمان‌های دولتی تسری یافته است. خبر گذاری یک-نفره من سریعتر خبر را منتشر کرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

عراق اتباع سرگردان این کشور در مرزهای بلاروس را باز می‌گرداند | DW | 15.11.2021عراق اعلام کرده اولین پرواز این کشور از بلاروس برای بازگرداندن داوطلبانه پناهجویانی که در مرزهای لهستان سرگردانند روز پنج‌شنبه ۱۸ نوامبر انجام می‌شود. لوکاشنکو نیز گفته آماده بازگرداندن این مهاجران به کشورهایشان است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

میرتاج‌الدینی: خط فقر به دهک‌های میانی جامعه رسیده استمیرتاج‌الدینی، نماینده تبریز: *خط فقر به دهک‌های میانی جامعه رسیده است *وضعیت فقر در جامعه بدتر شده *شرایط اقتصادی برای اقشار متوسط و پایین سخت شده است *چرا به لحاظ اقتصادی به این شرایط رسیده‌ایم و از اهداف پیش‌بینی شده دور شده‌ایم؟
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش حتی مدیر یک دبستان کوچک در دورافتاده‌ترین شهرستان‌‌ها هم نبوده است/ رای به فیاضی اجحاف در حق نظام، مردم و بی‌احترامی به عظمت نام ایران استنماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی در واکنش به معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پررش گفت: ایشان حتی مدیر یک دبستان کوچک در دورافتاده‌ترین شهرستان‌ها هم نبوده است و از همین رو قطع به یقین توانایی حل مشکلات آموزش و پرورش را ندارد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »