ورزشکاران افغانستانی اعدام نوید افکاری را نقض حقوق بشر و جنایت خواندند

26/06/1399 09:03:00 ب.ظ

«حکومت ایران به هیچ‌کس رحم نمی‌کند؛ حتی ورزشکار و قهرمان مدال‌آور. ما اعدام نوید_افکاری را محکوم می‌کنیم. اقدام ایران اشتباه بود و باید به جای اعدام، از جان این مدال‌آور حمایت می‌کرد.» افغانستان گزارش دانیال دایان👇

نوید افکاری در حالی اعدام شد که جامعه جهانی کشتی و ورزشکاران با ملیت‌های مختلف در تلاش بودند تا با درگیر کردن نهادهای بین‌المللی و موضع‌گیری‌های شخصی، او را از مرگ نجات دهند.

او از معترضان مرداد ۱۳۹۷ در اعتراضات شیراز بود که طی بررسی پرونده‌اش، به قتل «حسین ترکمان»، کارمند حراست سازمان آبفای این شهر متهم شد. اگرچه حقوق‌دان‌ها معتقدند که جمهوری اسلامی می‌توانست اجرای «قصاص» را به تعویق بیاندازد اما به نظر می‌رسد کشتن نوید افکاری، اعدامی سیاسی و پیامی روشن برای معترضان به جمهوری اسلامی بوده است.

**** «همایون شیرزاد»، یکی از کشتی‌گیران مطرح افغانستان است که در سطح جهان و آسیا مدال دارد. او اعدام نوید افکاری را ضایعه بزرگ برای جامعه ورزشی کشتی‌گیران توصیف و آن‌ را محکوم کرد. «فرشته استوار»، والیبالیست افغانستانی هم این واقعه را تاسف‌بار خواند. «فرزاد عطایی» و «ثریا کریمی»، فوتبالیست و هندبالیست افغانستانی، دیگر ورزشکارانی هستند که در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، در قبال اعدام نوید افکاری موضع‌ گرفتند.

همایون شیرزاد ضمن محکوم کردن اعدام نوید افکاری، به «ایران‌وایر» گفت: «حکومت ایران به هیچ‌کس رحم نمی‌کند؛ حتی ورزشکار و قهرمان مدال‌آور. ما اعدام نوید افکاری را محکوم می‌کنیم.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ابوالفضل قدیانی می‌گوید رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است - BBC News فارسیابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در ایران، اعدام نوید افکاری را 'ورق سیاه' دیگری بر پرونده رهبر جمهوری اسلامی خواند و او را مسئول 'این جنایت' معرفی کرد.

بیانیه گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد: اعدام نوید افکاری فراقضایی و خودسرانه بودصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

شاهزاده رضا پهلوی: هدف از اعدام نوید افکاری، سرکوب اعتراضات از طریق ایجاد وحشت بودشاهزاده رضا پهلوی، هدف از اعدام نوید افکاری را ساکت کردن اعتراضات عمومی از طریق ایجاد وحشت خواند و از جامعه جهانی خواست به جای تعامل با جمهوری اسلامی در اعتراضات آینده مردم ایران در کنار آنها بایستند.

اتحاد علیه ایران هسته‌ای: اعدام وحشیانه نوید افکاری نمونه نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط رژیم ایران استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

تاجزاده: افکار عمومی را درباره اعدام نوید افکاری اقناع کنیدمعاون وزیر کشور در دولت سیدمحمد خاتمی و از چهره‌های مطرح جناح اصلاح‌طلب در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران نوشت که افکار عمومی منتظر توضیحات درباره شبهات حقوقی اعدام نوید افکاری است. - خبرگزاری آناتولی

یادداشت مایکل روبین: خامنه‌ای با کشتن نوید افکاری «حکم اعدام جمهوری اسلامی» را امضا کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.