ورزشکارانی که سن برایشان فقط یک عدد است | DW | 06.04.2021

17/01/1400 04:53:00 ب.ظ

در ورزش حرفه‌ای بالاخره باید روزی به نفع جوان‌ترها کنار رفت. اما برخی ورزشکاران حکایت 'قالی کرمان' را دارند و هرچه سن‌شان بالاتر می‌رود، بهتر می‌شوند. با شماری از این ورزشکاران در این گزارش تصویری آشنا شوید:

سلامتی

در ورزش حرفه‌ای بالاخره باید روزی به نفع جوان‌ترها کنار رفت. اما برخی ورزشکاران حکایت 'قالی کرمان' را دارند و هرچه سن‌شان بالاتر می‌رود، بهتر می‌شوند. با شماری از این ورزشکاران در این گزارش تصویری آشنا شوید:

در ورزش حرفه‌ای بالاخره باید روزی به نفع جوان‌ترها کنار رفت. اما برخی ورزشکاران حکایت 'قالی کرمان' را دارند و هرچه سن‌شان بالاتر می‌رود، بهتر می‌شوند. با شماری از این ورزشکاران در این گزارش تصویری آشنا شوید:

درحالی که بیشتر فوتبالیست‌های حرفه‌ای در میانه سی سالگی به حضورشان در میدان پایان می‌دهند،"کاتزو" با ۵۴ سال سن هنوز هم پا به توپ است و برای اف سی یوکوهاما در"جی لیگ" ژاپن به میدان می‌رود. او در سال ۲۰۱۷ مسن‌ترین فوتبالیست حرفه‌ای جهان شد و می‌خواهد هنوز هم به کارش ادامه دهد. حضور میورا در سال دو هزار و درحالی که ۳۳ ساله بود در تیم ملی ژاپن خاتمه یافت.

ناوراتیلوا بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ بدون وقفه شماره یک تنیس زنان جهان بود. او برنده ۱۸ جایزه بزرگ انفرادی بود که ۹ بار آن در ویمبلدون بوده است. ناوراتیلوا در سال ۱۹۹۴ از ورزش حرفه‌ای کناره گرفت، اما در سال دو هزار بازگشت موفقیت‌آمیزی داشت. او در سال ۲۰۰۶ و در سن ۴۹ سالگی در کنار باب برایان که ۲۲ سال جوان‌تر بود عنوان قهرمانی یو اس اوپن را کسب کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

Floyd Mayweather, Dino Zoff, ... and so many more iconic champions are missing Bet you have no clue who Mayweather is! الان جی جی میشه بگین کجاست؟!!!

شرایط کنونی سربازی آسیب‌های فرهنگی و اقتصادی فراوانی دارد/«سربازی اجباری» یکی از عوامل افزایش سن ازدواج است/هیچکس نمی‌تواند به مجلس بگوید که در فلان موضوع ورود نکنیدشجاعی در گفت‌وگو با ایلنا شرایط کنونی سربازی آسیب‌های فرهنگی و اقتصادی فراوانی دارد/«سربازی اجباری» یکی از عوامل افزایش سن ازدواج است/هیچکس نمی‌تواند به مجلس بگوید که در فلان موضوع ورود نکنید حتما این تغییر قانون منوط به انتخابات بی جان وروح اینده بستگی داره سه میلیون غایب سه میلیون هم مشمولان جدید چند میلیون هم سرباز در حال خدمت نتیجه انتخابات امریکا رو هم میتونه تغییر بده زهی خیال باطل همه شان در صف تحریم انتخابات هستند شماها خواب هستید

پلیسی که حقوق کودک بداند حامی «کودک» استاولین بار ضرورت وجود پلیس اطفال در لایحه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان در سال 1383 و در قانون برنامه پنج‌ساله توسعه دیده شد، اما به اجرا درنیامد. تا اینکه سال‌‌ها بعد راه‌اندازی پلیس ویژه کودکان و نوجوانان در دستور کار قرار گرفت.

اردوغان: در حال حاضر کشوری هستیم که در صادرات صنعت دفاعی از جایگاهی جدی برخوردار استاردوغان: در حال حاضر کشوری هستیم که در صادرات صنعت دفاعی از جایگاهی جدی برخوردار است

ترکیه تور دارد که لغو شود؟!شش روز پس از درخواست وزیر بهداشت برای توقف یک‌هفته‌ای رفت و آمد با ترکیه، ستاد ملی کرونا به لغو تورهای ترکیه رأی داد، اما برای پروازهای آن هیچ محدودیتی اعمال نکرد. برخی آژانس‌داران گردشگری می‌گویند: آن‌چنان که تصور می‌شود تور گردشگری برای ترکیه وجود ندارد که لغو یا ممنوع شود. بابااین وزیر بهداشت احمق رو بر کنار کن حسن

سانسور و سرکوب هفتگی؛ کسری نوری، درویشی که به دلیل اطلاع‌رسانی در معرض خطر است

ورزش ورزشکارانی که سن برایشان فقط یک عدد است در ورزش حرفه‌ای بالاخره باید روزی به نفع جوان‌ترها کنار رفت.در ماه‌های اخیر شدت انتقادات به قانون نظام وظیفه کنونی افزایش پیدا کرده است، حتی در این راستا کارزاری با عنوان «نه به سربازی اجباری» که از رئیس مجلس درخواست می‌کرد به این مساله ورود کند./ هادی شریعتی، حقوقدان: حقوق کودک، مددکاری و روان‌شناسی لازمه پلیس اطفال است اولین بار ضرورت وجود پلیس اطفال در لایحه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان در سال 1383 و در قانون برنامه پنج‌ساله توسعه دیده شد، اما به اجرا درنیامد.08.

اما برخی ورزشکاران حکایت"قالی کرمان" را دارند و هرچه سن‌شان بالاتر می‌رود، بهتر می‌شوند. با شماری از این ورزشکاران در این گزارش تصویری آشنا شوید: کازیوشی میورا – فوتبال درحالی که بیشتر فوتبالیست‌های حرفه‌ای در میانه سی سالگی به حضورشان در میدان پایان می‌دهند،"کاتزو" با ۵۴ سال سن هنوز هم پا به توپ است و برای اف سی یوکوهاما در"جی لیگ" ژاپن به میدان می‌رود. اما تعدادی از نمایندگان از ابتدای شروع به کار مجلس یازدهم و حتی پیش از آغاز به کار این کارزار به مساله سربازی اجباری، تغییر آن به شرایط اختیاری یا شرایط پرداخت حقوق‌ها به سربازان ورود کرده بودند، در همین راستا و به منظور بررسی آخرین اقدامات مجلس شورای اسلامی در این زمینه، خبرنگار ایلنا گفت‌وگویی با حسن شجاعی نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه داشت که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید. او در سال ۲۰۱۷ مسن‌ترین فوتبالیست حرفه‌ای جهان شد و می‌خواهد هنوز هم به کارش ادامه دهد. اولین بار ضرورت وجود پلیس اطفال در لایحه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان در سال 1383 و در قانون برنامه پنج‌ساله توسعه دیده شد، اما به اجرا درنیامد. حضور میورا در سال دو هزار و درحالی که ۳۳ ساله بود در تیم ملی ژاپن خاتمه یافت. وی افزود: استحضار دارید که سربازی در بهترین فصل عمر و در بهار عمر واقع می‌شود و حس عمومی که سربازان عزیز ما از شرکت در خدمت سربازی دارند عموماً حس مثبتی نبوده است. تام بریدی – فوتبال آمریکایی وقتی او در سال دو هزار وارد لیگ حرفه‌ای آمریکا شد در تیم نیوانگلند پاتریوت و به عنوان بازیکن ذخیره نیمکت‌نشین بود..

او حالا با داشتن ۶ قهرمانی در کارنامه خود، پر افتخارترین بازیکن تاریخ لیگ فوتبال آمریکایی است. بنابراین به نظر ما رسید که وارد این موضوع شویم و تا جایی که ممکن است آسیب های این مساله را کاهش دهیم.   این لایحه که در 50 ماده تصویب شده به نحوه تشکیل پلیس ویژه؛ شرایط و ویژگی‌های آن؛ حدود صلاحیت‌ و تکالیف پلیس ویژه؛ پیش‌بینی سازوکارهای حمایتی لازم مانند استخدام زنان پلیس، جداسازی از بزرگسالان، تشریفات خاص اعزام نزد مرجع قضایی و ممانعت از اقدامات برچسب‌زننده؛ و استفاده از روش‌های غیرقضایی و میانجی‌گرایانه در مواجهه با جرائم کودکان و نوجوانان پرداخته است. بریدی در سال ۲۰۲۰ و در سن ۴۳ سالگی به تیم"تامپا بی بوکا نیرز" پیوست و بازهم عنوان قهرمانی را تصاحب کرد. مارتینا ناوراتیلوا - تنیس ناوراتیلوا بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ بدون وقفه شماره یک تنیس زنان جهان بود. وی افزود: یا اینکه استعدادهایی که در جوانان ما وجود دارد و به‌خصوص در این دو سه دهه اخیر ضریب استعدادی جوانان ما بسیار ارتقاء پیدا کرده است، ولی ما داریم آن استعداد را در نیازی که صد سال پیش سیستم آن تنظیم شده مصرف می‌کنیم و به نظر ما این اسراف است. او برنده ۱۸ جایزه بزرگ انفرادی بود که ۹ بار آن در ویمبلدون بوده است.    استناد این گروه به قانون آیین دادرسی کیفری است که تحقیق از اطفال در جرم مشهود و غیرمشهود را از سوی پلیس منع کرده است. ناوراتیلوا در سال ۱۹۹۴ از ورزش حرفه‌ای کناره گرفت، اما در سال دو هزار بازگشت موفقیت‌آمیزی داشت. شجاعی در تشریح اقدامات صورت گرفته در این زمینه و نتایج حاصله اظهار داشت: دو اقدام موثر تاکنون صورت پذیرفته است، یک اتفاق این بود که در واقع کمیسیون اصل نود در این موضوع ورود داشت و ما جلسه ای را با وزیر محترم دفاع و معاونین ایشان در کمیسیون برگزار کردیم، در موضوع حقوق سربازان که مطابق با قانون باید یک حقوقی به سربازان پرداخت شود که متاسفانه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد آن چیزی که قانون تعیین کرده بود پرداخت می‌شد.

او در سال ۲۰۰۶ و در سن ۴۹ سالگی در کنار باب برایان که ۲۲ سال جوان‌تر بود عنوان قهرمانی یو اس اوپن را کسب کرد. جرج فورمن – بوکس جرج فورمن در دوران جوانی نبرد افسانه‌ای با محمد علی کلی داشت. وی ادامه داد: پاسخ ما هم این بود که شما اگر به کارمند خودتان بخواهید حقوق پرداخت کنید و پول نداشته باشید چه می شود؟ این می‌رود جزو معوقات، بنابراین درباره سربازان هم باید این اجرا شود؛ لذا یک توافقی صورت گرفت و با پیگیری که کمیسیون انجام داد وزیر قانع شد که این حقوق به شکل کامل دیده شود و هرچقدر قابل پرداخت بود، پرداخت شود و باقی به عنوان معوق بیاید. یکی از وظایف اصلی پلیس به طور کلی برقراری امنیت و حمایت از شهروندان است، نه القای حس بازجویی و حضور پلیس اطفال، در صورتی که به حقوق کودک و نیازهای او آشنایی کامل داشته باشد در بسیاری موارد جلوی ورود کودک به فرایند طولانی دادرسی را خواهد گرفت. فورمن در سال ۱۹۷۳ قهرمان جهان شد و یک سال بعد این عنوان را به محمد علی کلی واگذار کرد. ۲۰ سال بعد فورمن بازگشتی موفقیت‌آمیز داشت و در سن ۴۵ سالگی با پیروزی در مقابل مایکل مور (عکس) عنوان قهرمانی را پس گرفت. شجاعی در پاسخ به این سوال که «اکنون ۳ میلیون مشمول غایب در کشور داریم و چرا فروش سربازی به غایبان برای تامین حقوق سربازان اعزامی مدنظر قرار نمی‌گیرد؟»، ابراز داشت: اینجا یک نکته این است که رویکرد ما در موضوع سربازی باید عادلانه باشد و به نحوی نباشد که کسانی که پول دارند بتوانند با پول از سربازی معاف شوند یا انجام ندهند و کسانی که پول ندارند مجبور شوند که سربازی بروند. او از عنوان خود تا سن ۴۹ سالگی دفاع کرد.»   ابعاد پنهان لزوم حضور پلیس اطفال   این فعال حقوق کودک ضمن واکاوی فلسفه وجودی نیاز به پلیس اطفال در مواجهه با آسیب‌های حوزه کودکان به تبیین ابعاد مختلف و لایه‌های پنهان نیاز کودک به وجود حمایت‌هایی از این دست می‌پردازد و می‌گوید: «از طرفی ابتدا باید این مساله را تبیین کرد که نیاز به پلیس اطفال تنها به مواقعی که کودک در وضعیتی معارض با قانون قرار می‌گیرد منحصر نمی‌شود و به عبارت بهتر در تمام شرایط مخاطره‌آمیز برای کودک، پلیس اطفال می‌تواند وارد شود.

بیرگیت فیشر – قایقرانی بیرگیت فیشر نخست برای آلمان شرقی و پس از وحدت برای جمهوری فدرال آلمان در مجموع شش بار در رقابت‌های المپیک حضور یافت و ۸ مدال طلا کسب کرد. در نتیجه پیشنهادی که ما داریم این بود که یک حقوق حداقلیِ کاملی که متناسب با فضای حقوقی و درآمدی کشور باشد، برای سربازان در نظر گرفته شود که این انگیزه می‌دهد تا به سربازی حتی به عنوان شغل نگاه شود. آخرین مدال طلایش را در سن ۴۲ سالگی و در المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ بدست آورد. او همچنین دارای ۲۷ مدال طلای قهرمانی جهان، ۶ نقره و ۴ برنز است. نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تاکنون به مجلس از جانب نیروهای مسلح تذکری پیرامون اینکه مثلا «در موضوع سربازی دخالت نکنید و این موضوع در اختیار شما نیست و مرتبط با نیروهای مسلح است» داده شده است؟ گفت: ببینید اولا مطابق با قانون اساسی مجلس حق ورود در همه موضوعات را دارد، بنابراین کسی نمی‌تواند بگوید که شما در این موضوع ورود نکنید.»   به گفته شریعتی، نمونه این مساله را می‌توان در بسیاری از مواردی که کودک به نحوی با موضوع جرم در ارتباط است مشاهده کرد. اسکار سوان – تیراندازی او مسن‌ترین ورزشکاردر تاریخ است که موفق شده مدال المپیک بدست آورد. سوان (نفر دوم از سمت راست) در المپیک لندن در سال ۱۹۰۸ و المپیک استکهلم در سال ۱۹۱۲ شرکت کرد و در رشته تیراندازی برای سوئد موفق به کسب مدال شد. وی در پایان تصریح کرد: از این جهت بعضی از مخالفت‌ها را بعضی از بخش‌های نیروهای مسلح داشتند که طرح این موضوع به مصلحت نیست اما خب مجلس هم تشخیص خودش را دارد و طبیعتا در فضای تعامل و گفت‌وگو با این بزرگواران ما باید موضوع سربازی را دنبال کنیم و پیش ببریم.

او پس از جنگ جهانی در سال ۱۹۲۰ و در حالی که ۷۲ ساله بود در المپیک آنتورپ بلژیک هم حضور یافت و مدال نقره کسب کرد.»   او به پرونده‌های مستند دیگری هم در این زمینه اشاره می‌کند؛ از جمله ماجرای کشته شدن آتنا اصلانی دختر 6ساله ایرانی اهل پارس‌آباد که خرداد 96 به قتل رسید: «در همان مورد هم دیدیم که رسانه‌ها به سراغ فرزند کوچک قاتل رفتند و از او در خصوص این اقدام پدرش سوال پرسیدند. او در مجموع دارای ۳ مدال طلا، یک نقره و ۲ برنز است. جینی لونگو – دوچرخه‌سواری هیچ دوچرخه‌سواری ماننده جینی لونگو فرانسوی در جهان موفق نبوده است. او دارای ۱۳ عنوان قهرمانی جهان و یک عنوان قهرمانی المپیک و صدها عنوان پیروزی در رقابت‌های دوچرخه‌سواری ملی و بین‌المللی دیگر است. پس در چنین مواقعی باید یکی از اولویت‌های اصلی سیستم انتظامی و قضایی، محافظت از کودکی باشد که به هر نحوی در ارتباط با موضوع است، تا مورد سوءاستفاده‌های مختلف از جمله سوءاستفاده‌های رسانه‌ای قرار نگیرد. او آخرین عنوان قهرمانی جهان‌اش را در سال ۲۰۰۱ و درحالی که ۴۲ ساله بود تصاحب کرد.

جینی لونگو هفت سال بعد در المپیک پکن تنها با اختلاف یک ثانیه مدال برنز را از دست داد. گوردی هاو – هاکی روی یخ هاکی روی یخ یکی از ورزش‌های سخت و خشن است. پلیسی که به اندازه کافی بر هر یک از این دانش‌ها مسلط باشد می‌تواند در برخی موارد همچون ورود به صحنه جرم بهتر از یک مددکار، روان‌شناس یا فرد دیگری اقدامات حفاظتی را انجام دهد، چراکه هم دانش این کار را دارد و هم به عنوان ضابط قضایی، قانون اجازه کنترل کامل صحنه جرم و حفاظت از قربانیان را به او داده است. او در تیم نیوانگند ویلرز هم‌تیمی پسران خود، مارک و مارتی بود. هاو فصل ۱۹۷۹/۱۹۸۰ دوباره به لیگ ملی هاکی کانادا بازگشت و ۸۰ بازی با ۴۱ گل زده انجام داد. او در مجموع یک هزار و ۷۶۷ بازی در لیگ ملی کانادا انجام داد که آخرین‌اش در سن ۵۲ سالگی بود. چنین تفکری خیلی آسیب‌زاست زیرا طبق کنوانسیون، فرد زیر 18 سال کودک محسوب می‌شود و در چنین مواردی نباید با او مثل یک بزرگسال برخورد کرد.

دارا تورس – شنا دارا تورس در سال ۱۹۸۴ و در سن ۱۷ سالگی قهرمان المپیک شد. بعدا هفت سالی از میادین ورزشی دوری جست و در سن ۳۲ سالگی دوباره تن به آب زد و در المپیک سیدنی در سال دو هزار مدال دیگری را تصاحب کرد. دو سال بعد از تولد دخترش در المپیک پکن و در سن ۴۱ سالگی در ۵۰ متر آزاد و همچنین امدادی نیز دو مدال نقره را بدست آورد. پلیسی که دغدغه حقوق کودک دارد و با کنوانسیون حقوق کودک آشناست در هر موقعیتی که وارد می‌شود با هوشمندی و دانشی که دارد متوجه نقض حقوق کودک و بودن کودک در شرایط مخاطره‌آمیز خواهد شد و در واقع نقش پیشگیرانه و حمایتی ایفا می‌کند. نوریاکی کازای - پرش با اسکی نوریاکی کازای هنوز هم در سن ۴۸ سالگی رسما به فعالیت ورزشی خود پایان نداده است، گرچه از سال ۱۹۸۸ به این سو برای نخستین بار در زمستان امسال در کادر تیم پرش با اسکی ژاپن حضور نداشت. کازای در سال ۱۹۹۲ و در سن ۲۰ سالگی قهرمان جهان شد و در سن ۴۲ سالگی در سال ۲۰۱۴ در سوچی مدال نقره المپیک را به گردن آویخت.

او در مجموع دارای هشت مدال المپیک است. نگاه ترحم‌آمیز یا برعکس نگاه سرزنش‌آمیز و تحقیرآمیز از سوی پلیس در این موارد می‌تواند آثار مخرب طولانی‌مدتی داشته باشد. بی‌یورن دونکربک - موج سواری بی‌یورن دونکربک از مادری دانمارکی و پدری هلندی متولد شد و از کودکی در جزیره گران کاناریا به موج سواری پرداخت. او در سن ۲۰ سالگی اولین عنوان قهرمانی جهان خود را بدست آورد. دونکربک در سال ۲۰۱۱ و در سن ۴۲ سالگی، چهل و دومین عنوان قهرمانی جهان خود را تصاحب کرد.»   به گفته او، مهم‌ترین مساله در ارتباط با پلیس اطفال این است که او باید از ورود کودک به فرایند قضایی و دادرسی پیشگیری کند؛ یعنی او باید در همان مراحل ابتدایی با دانش حقوق کودکی که دارد و روش‌های میانجی‌گرایانه و همچنین تهیه گزارش‌های حمایتی که در فرایند تحقیق نوشته شده، از ورود کودک به سیستم قضایی و فرایند طولانی دادرسی جلوگیری کند. جک نیکلاوس – گلف وقتی جک نیکلاوس در سال ۱۹۸۶ موفق به تصاحب هجدهمین یو اس مستر در گلف آمریکا شد ۴۶ سال سن داشت.

او هنوز هم مسن‌ترین ورزشکاری است که این عنوان را تصاحب کرده است. نیکلاوس هنوز هم فعال است و در آخرین تورنومنت بزرگی که شرکت کرد در سال ۲۰۰۵ بریتیش اوپن بود. اگر در همان گام اول برخورد مناسبی با کودک معارض با قانون صورت بگیرد و کودک تحقیر، سرزنش و اذیت نشود و آموزش و حمایت را به صورت همزمان دریافت کند، جلوی تکرار جرم او گرفته می‌شود. او آخرین بار در فعالیت انتخاباتی برای دونالد ترامپ نیز توجه‌ها را به خود جلب کرد. خوان مانوئل فانخیو – اتومبیل رانی او دارنده پنج عنوان قهرمانی جهان بین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۷ در رقابت‌های اتومبیل‌رانی فرمول یک بود که تا سال ۲۰۰۳ رکورد جهانی به حساب می‌آمد. این رکورد را میشائیل شوماخر در آن سال تصاحب کرد.

فانخیو البته هنوز هم مسن‌ترین قهرمان جهان محسوب می‌شود. او آخرین عنوان قهرمانی جهان را در سن ۴۶ سالگی بدست آورد. ناگفته نماند، این راننده آرژانتینی گواهینامه رانندگی خود را در سن ۵۰ سالگی گرفته است. روبرت پاریش – بسکتبال در تیم بوستون به بازیکنی افسانه‌ای تبدیل شد. با تیم سلتیکس سه‌بار عنوان قهرمانی لیگ بسکتبال آمریکا NBA را بدست آورد.

پاریش در سن ۴۳ سالگی در تیم شیکاگو بولز با شماره"دو صفر" در سال ۱۹۹۷ و در کنار مایکل جردن به عنوان قهرمانی NBA دست یافت که مسن‌ترین قهرمان تاریخ این لیگ محسوب می‌شود. استفن پترهانزل – رالی در شن‌های صحرا هیچ‌کس سریع‌تر از او نیست. استفن پترهانزل فرانسوی در سال ۲۰۲۱ و در سن ۵۵ سالگی موفق شد چهاردهمین پیروزی خود در رالی داکار را جشن بگیرد. او هشت بار با اتومبیل و شش بار با موتورسیکلت در سخت‌ترین رالی جهان پیروز شده است. البته کارلوس ساینز اسپانیایی با ۵۷ سال در سال ۲۰۲۰ مسن‌ترین برنده تاریخ رالی داکار است.

کازیوشی میورا – فوتبال درحالی که بیشتر فوتبالیست‌های حرفه‌ای در میانه سی سالگی به حضورشان در میدان پایان می‌دهند،"کاتزو" با ۵۴ سال سن هنوز هم پا به توپ است و برای اف سی یوکوهاما در"جی لیگ" ژاپن به میدان می‌رود. او در سال ۲۰۱۷ مسن‌ترین فوتبالیست حرفه‌ای جهان شد و می‌خواهد هنوز هم به کارش ادامه دهد. حضور میورا در سال دو هزار و درحالی که ۳۳ ساله بود در تیم ملی ژاپن خاتمه یافت. تام بریدی – فوتبال آمریکایی وقتی او در سال دو هزار وارد لیگ حرفه‌ای آمریکا شد در تیم نیوانگلند پاتریوت و به عنوان بازیکن ذخیره نیمکت‌نشین بود. او حالا با داشتن ۶ قهرمانی در کارنامه خود، پر افتخارترین بازیکن تاریخ لیگ فوتبال آمریکایی است.

بریدی در سال ۲۰۲۰ و در سن ۴۳ سالگی به تیم"تامپا بی بوکا نیرز" پیوست و بازهم عنوان قهرمانی را تصاحب کرد. مارتینا ناوراتیلوا - تنیس ناوراتیلوا بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ بدون وقفه شماره یک تنیس زنان جهان بود. او برنده ۱۸ جایزه بزرگ انفرادی بود که ۹ بار آن در ویمبلدون بوده است. ناوراتیلوا در سال ۱۹۹۴ از ورزش حرفه‌ای کناره گرفت، اما در سال دو هزار بازگشت موفقیت‌آمیزی داشت. او در سال ۲۰۰۶ و در سن ۴۹ سالگی در کنار باب برایان که ۲۲ سال جوان‌تر بود عنوان قهرمانی یو اس اوپن را کسب کرد.

جرج فورمن – بوکس جرج فورمن در دوران جوانی نبرد افسانه‌ای با محمد علی کلی داشت. فورمن در سال ۱۹۷۳ قهرمان جهان شد و یک سال بعد این عنوان را به محمد علی کلی واگذار کرد. ۲۰ سال بعد فورمن بازگشتی موفقیت‌آمیز داشت و در سن ۴۵ سالگی با پیروزی در مقابل مایکل مور (عکس) عنوان قهرمانی را پس گرفت. او از عنوان خود تا سن ۴۹ سالگی دفاع کرد. بیرگیت فیشر – قایقرانی بیرگیت فیشر نخست برای آلمان شرقی و پس از وحدت برای جمهوری فدرال آلمان در مجموع شش بار در رقابت‌های المپیک حضور یافت و ۸ مدال طلا کسب کرد.

آخرین مدال طلایش را در سن ۴۲ سالگی و در المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ بدست آورد. او همچنین دارای ۲۷ مدال طلای قهرمانی جهان، ۶ نقره و ۴ برنز است. اسکار سوان – تیراندازی او مسن‌ترین ورزشکاردر تاریخ است که موفق شده مدال المپیک بدست آورد. سوان (نفر دوم از سمت راست) در المپیک لندن در سال ۱۹۰۸ و المپیک استکهلم در سال ۱۹۱۲ شرکت کرد و در رشته تیراندازی برای سوئد موفق به کسب مدال شد. او پس از جنگ جهانی در سال ۱۹۲۰ و در حالی که ۷۲ ساله بود در المپیک آنتورپ بلژیک هم حضور یافت و مدال نقره کسب کرد.

او در مجموع دارای ۳ مدال طلا، یک نقره و ۲ برنز است. جینی لونگو – دوچرخه‌سواری هیچ دوچرخه‌سواری ماننده جینی لونگو فرانسوی در جهان موفق نبوده است. او دارای ۱۳ عنوان قهرمانی جهان و یک عنوان قهرمانی المپیک و صدها عنوان پیروزی در رقابت‌های دوچرخه‌سواری ملی و بین‌المللی دیگر است. او آخرین عنوان قهرمانی جهان‌اش را در سال ۲۰۰۱ و درحالی که ۴۲ ساله بود تصاحب کرد. جینی لونگو هفت سال بعد در المپیک پکن تنها با اختلاف یک ثانیه مدال برنز را از دست داد.

گوردی هاو – هاکی روی یخ هاکی روی یخ یکی از ورزش‌های سخت و خشن است. او در تیم نیوانگند ویلرز هم‌تیمی پسران خود، مارک و مارتی بود. هاو فصل ۱۹۷۹/۱۹۸۰ دوباره به لیگ ملی هاکی کانادا بازگشت و ۸۰ بازی با ۴۱ گل زده انجام داد. او در مجموع یک هزار و ۷۶۷ بازی در لیگ ملی کانادا انجام داد که آخرین‌اش در سن ۵۲ سالگی بود. دارا تورس – شنا دارا تورس در سال ۱۹۸۴ و در سن ۱۷ سالگی قهرمان المپیک شد.

بعدا هفت سالی از میادین ورزشی دوری جست و در سن ۳۲ سالگی دوباره تن به آب زد و در المپیک سیدنی در سال دو هزار مدال دیگری را تصاحب کرد. دو سال بعد از تولد دخترش در المپیک پکن و در سن ۴۱ سالگی در ۵۰ متر آزاد و همچنین امدادی نیز دو مدال نقره را بدست آورد. نوریاکی کازای - پرش با اسکی نوریاکی کازای هنوز هم در سن ۴۸ سالگی رسما به فعالیت ورزشی خود پایان نداده است، گرچه از سال ۱۹۸۸ به این سو برای نخستین بار در زمستان امسال در کادر تیم پرش با اسکی ژاپن حضور نداشت. کازای در سال ۱۹۹۲ و در سن ۲۰ سالگی قهرمان جهان شد و در سن ۴۲ سالگی در سال ۲۰۱۴ در سوچی مدال نقره المپیک را به گردن آویخت. او در مجموع دارای هشت مدال المپیک است.

بی‌یورن دونکربک - موج سواری بی‌یورن دونکربک از مادری دانمارکی و پدری هلندی متولد شد و از کودکی در جزیره گران کاناریا به موج سواری پرداخت. او در سن ۲۰ سالگی اولین عنوان قهرمانی جهان خود را بدست آورد. دونکربک در سال ۲۰۱۱ و در سن ۴۲ سالگی، چهل و دومین عنوان قهرمانی جهان خود را تصاحب کرد. جک نیکلاوس – گلف وقتی جک نیکلاوس در سال ۱۹۸۶ موفق به تصاحب هجدهمین یو اس مستر در گلف آمریکا شد ۴۶ سال سن داشت. او هنوز هم مسن‌ترین ورزشکاری است که این عنوان را تصاحب کرده است.

نیکلاوس هنوز هم فعال است و در آخرین تورنومنت بزرگی که شرکت کرد در سال ۲۰۰۵ بریتیش اوپن بود. او آخرین بار در فعالیت انتخاباتی برای دونالد ترامپ نیز توجه‌ها را به خود جلب کرد. خوان مانوئل فانخیو – اتومبیل رانی او دارنده پنج عنوان قهرمانی جهان بین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۷ در رقابت‌های اتومبیل‌رانی فرمول یک بود که تا سال ۲۰۰۳ رکورد جهانی به حساب می‌آمد. این رکورد را میشائیل شوماخر در آن سال تصاحب کرد. فانخیو البته هنوز هم مسن‌ترین قهرمان جهان محسوب می‌شود.

او آخرین عنوان قهرمانی جهان را در سن ۴۶ سالگی بدست آورد. ناگفته نماند، این راننده آرژانتینی گواهینامه رانندگی خود را در سن ۵۰ سالگی گرفته است. روبرت پاریش – بسکتبال در تیم بوستون به بازیکنی افسانه‌ای تبدیل شد. با تیم سلتیکس سه‌بار عنوان قهرمانی لیگ بسکتبال آمریکا NBA را بدست آورد. پاریش در سن ۴۳ سالگی در تیم شیکاگو بولز با شماره"دو صفر" در سال ۱۹۹۷ و در کنار مایکل جردن به عنوان قهرمانی NBA دست یافت که مسن‌ترین قهرمان تاریخ این لیگ محسوب می‌شود.

استفن پترهانزل – رالی در شن‌های صحرا هیچ‌کس سریع‌تر از او نیست. استفن پترهانزل فرانسوی در سال ۲۰۲۱ و در سن ۵۵ سالگی موفق شد چهاردهمین پیروزی خود در رالی داکار را جشن بگیرد. او هشت بار با اتومبیل و شش بار با موتورسیکلت در سخت‌ترین رالی جهان پیروز شده است. البته کارلوس ساینز اسپانیایی با ۵۷ سال در سال ۲۰۲۰ مسن‌ترین برنده تاریخ رالی داکار است.                          مطالب بیشتر از مدیا سنتر .