وجود 80 هزار مبتلا به ام‌اس در ایران/ام‌اس شایعترین علت ناتوانی در جوانان

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 68 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

وجود ۸۰ هزار مبتلا به ام‌اس در ایران رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران گفت: ما افزایش ناگهانی ام اس در بیست سال اخیر را داشتیم و اگر ۲.۵ میلیون نفر جمعیت ام اس دنیا باشد در ایران حدود ۸۰ هزار نفر، دچار این بیماری هستند

ایران اخبار, ایران سرفصلها

دکتر حسین پاکدامن، امروز در شانزدهمین کنگره بین‌المللی ام اس که در مجموعه فرهنگی و آموزشی برج سپید برگزار شد، اظهار کرد: ام اس شایع‌ترین بیماری و نیز شایع‌ترین علت ناتوانی در جوانان است. متاسفانه این بیماری هزینه‌های زیادی را بر فرد مبتلا، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند و سیر صعودی دارد. واقعا باید توصیه شود هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده و درمان شود.

وی بیان کرد: ما افزایش ناگهانی ام اس در بیست سال اخیر را داشتیم و اگر 2.5 میلیون نفر جمعیت ام اس دنیا باشد در ایران حدود 80 هزار نفر این بیماری را به ارث بردند. شایان ذکر است که همزمان با پیشرفت این بیماری، افزایش کیفیت علمی و سرویس‌دهی را داشتیم. اگر توجه کنیم 20 سال گذشته چنین کنگره‌هایی با سطح علمی برگزار نشد و واقعا کنگره‌ای که برگزار شد همه قبول داریم و سرویس‌دهی در سطح بالایی بود.

رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران، اضافه کرد: این مسأله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که همزمان با آن پتانسیل علمی در ایران افزایش داشته است. با توجه به اینکه درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود ندارد، اما توانستیم کیفیت زندگی و درمان افراد را بهبود ببخشیم. در حال حاضر به دلیل افزایش پتانسیل در متخصصان مغز و اعصاب از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستیم. در کنگره بین‌المللی مغز و اعصاب که ماه گذشته در دبی برگزار شد، ایران بین 15 کشور، در مرحله اول از نظر علمی رتبه اول را کسب کرد.

وی بیان کرد: علائمی که در بیماری ام اس مؤثر است مواردی شامل کشیدن سیگار، چاقی و به ویژه ویتامین دی است که دو سوم بیشتر مردم کمبود این ویتامین را دارند. پاکدامن با اشاره به اینکه «این کنگره عظیم در نوع خود بی‌نظیر بود و واقعا در سطح عالی برگزار شد»، افزود: من هم مانند شما در همایش‌های ام اس زیادی شرکت کردم که سطح علمی بالایی داشتند و تصور می‌کردیم که در این کنگره هم باید هزینه‌های زیادی را متقبل شویم، اما کسی در این همایش خواهان هزینه‌ای از ما نبود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

یک مقام سابق قضایی ایران در رابطه با کشتارهای سال ۱۳۶۷ در سوئد بازداشت شدیک مقام سابق قضایی ایران در رابطه با کشتارهای سال ۱۳۶۷ در سوئد بازداشت شد کاوه موسوی، حقوقدان و شاکی خصوصی پرونده آقای نوری به رادیو فردا گفت که از دادستان در سوئد درخواست کرده است تا آقای نوری «برای تکمیل پرونده حداقل یک سال در بازداشت نگه داشته شود.»
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

جان باختن 28 نفر در سانحه رانندگی در استان سیستان و بلوچستان ایران
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

راهپیمایی اعتراضی هزار کارگر شرکت هفت‌تپه در بازار
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

حدود 70 هزار کودک مهاجر در آمریکا دستگیر شده‌اند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شیلی همچنان ناآرام و ملتهب؛ تظاهرات ده‌ها هزار نفری در سانتیاگواز اواسط ماه گذشته میلادی، زمان آغاز جنبش اعتراضی تا کنون بیش از بیست نفر در جریان خشونت های خیابانی کشته و نزدیک به دویست نفر نیز زخمی شده اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

باخت سنگین تیم ایران در روبوکاپ آسیا پاسیفیکباخت سنگین تیم ایران در روبوکاپ آسیا پاسیفیک ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »