واکنش‌‌ اروپا و آمریکا به دستور اردوغان برای اخراج سفرای غربی | DW | 24.10.2021

02/08/1400 02:46:00 ب.ظ

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه را 'عناصر نامطلوب' اعلام کند. آلمان و آمریکا به اظهارات اردوغان واکنش نشان دادند.

روابط آلمان و ترکیه, مناسبات ترکیه و آمریکا

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه را 'عناصر نامطلوب' اعلام کند. آلمان و آمریکا به اظهارات اردوغان واکنش نشان دادند.

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه را 'عناصر نامطلوب' اعلام کند. آلمان و آمریکا به اظهارات اردوغان واکنش نشان دادند.

آلمان، آمریکا، نروژ و پارلمان اروپا و همچنین سیاستمداران آلمانی به اظهارات رئیس جمهوری ترکیه درباره سفرای ۱۰ کشور واکنش نشان دادند.نروژ، سوئد و هلند هم اعلام کردند که تا کنون هیچ گونه درخواست رسمی از جانب ترکیه در مورد اخراج سفیران خود از آنکارا دریافت نکرده‌اند.

واکنش سیاستمداران آلمانیکلاودیا روت، نایب رئیس پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) از حزب سبزها در واکنش به اظهارات اردوغان خواستار تحریم ترکیه شد. او به خبرگزاری آلمان گفته است که صادرات تسلیحات به ترکیه را باید متوقف کرد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ادامه مطلب:
DW فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

سروش کمالیان معتقد است که این شعر از فروغ فرخزاد نمادهای برجسته‌ای در نشان دادن تلاش و مبارزه زنان در جامعه ایران دارد. همچنین در این پادکست از دلیل حمایت‌ بی‌شمار هنرمندان در عرصه موسیقی از اعتراضات سراسری این بار در ایران گفته‌ایم. @dw_farsi ادامه مطلب >>

دیکتاتور پیزوری ،ترکیه رابه تباهی خواهد برد رجب نکن، شر میشه!!! شروع یک پایان، همراه با خون آبه عقب نشيني مي كند. خيلي زود. دستشان را هم خواهد بوسيد. تهديد به اخراج از ناتو شده. اما ظاهرا پرونده تركيه هم روي ميز رفته ،نوبت اين كشور زيبا و هنوز امن و مرفه خاورميانه شده تا بخاك سياه بنشانندش. عامل داخليش همين توهمات خود قدرت پنداري و عامل خارجي هم همانكه بقيه ما را نابود كرده

گور بابای اردوغان اردوغان چاره ای نداره جز قاچاق مواد مخدر به اروپا وامریکا جناب اردوغان در حدی نیست که با دوم شیر بازی کنی اروپایی ها کردا نیست که تو هرچی دلت خواست با ایشان بوکنی روزگارت را خراب خاهد کرد با دیکتاتوری ویکه تازی بجای نمیرسی بفکری مردومت باش تاریخ مصرف عردوغان این دیکتاتور کثیف هم تمامه منتظر اتفاقهای خوب در ترکیه باشید

اردوغان شطرنج باز فوق العاده زیرکی است.

روسیه در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان: «به زودی» به چه معناست؟میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به وعده دوباره حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران مبنی بر «به زودی» از

اردوغان دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا و فرانسه را صادر کردرئیس‌جمهوری ترکیه گفت که سفرای خارجی اگر دیگر «شناختی» از ترکیه ندارند باید این کشور را ترک کنند. قدرت مغز را فاسد و تباه می کند مانند اردوغان 😂😂😂 منگُل رفتی تو لیست خاکستری FATF اگر این غلط رو هم بکنی میری میشینی ته کلاس پیش جمهوری آخوندی و سوریه و یمن،سقوط ارزش پول با کسی شوخی نداره‌هاااا نشاش به ترکیه ابله

دستگیری افسر ارتش آلمان به اتهام 'نگاه‌داری ماده رادیواکتیو' | DW | 22.10.2021پلیس در اواسط ماه اکتبر، در تجسس از خانه یک کارشناس تسلیحاتی ارتش، مقادیری سلاح و مهمات پیدا کرد. حال روشن شده که او ماده رادیو اکتیو'استرانسیوم ۹۰' را نیز در اختیار داشته است.

آلمان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نیروی کار نیاز دارد | DW | 23.10.2021رئیس آژانس فدرال کار آلمان می‌گوید این کشور در مجموع به ۲/ ۱ میلیون نیروی کار نیاز دارد. در حال حاضر در حدود ۷۰ حرفه کمبود نیروی کار وجود دارد. کارشناسان ادامه این روند را تهدیدی برای رشد اقتصادی این کشور می‌دانند. خب چرا پس درخواست مهاجرت میدیم با کلی مدرک تحصیلی و شغلی رد میکنید؟ یک چند سال دیگر اراذلِ جنایتکارِ اِشغالگرِ ایرانمان را حمایت کنید ، مسئله خود به خود حل خواهد شد🧐🧐🧐 بیگاری کشیدن و سودجوئی شرکت های اجاره ای را تعطیل کنید تا ببینید چقدر متخصص دارید.

کارشناسان فرانسوی: بی‌نیازی کشور به نیروگاههای هسته‌ای کاملا امکان‌پذیر استنیروگاه‌های هسته‌ای هم‌اکنون ۷۰ درصد از نیاز فرانسه به انرژی را تامین می‌کنند و این کشور بیشترین وابستگی را به این نوع از انرژی در سطح جهان دارد.

رییس جمهور: یقین دارم گشایش‌های خوبی در کشور ایجاد می‌شود/ باید به جوانان اعتماد کنیمرییس جمهور تاکید کرد: مشکلات معیشتی نباید ما را از توجه به مسایل اساسی فرهنگ باز بدارد. مشکلات بانوان و مسأله نهاد خانواده باید مورد تاکید قرار گیرد. خداکنه تف بر شما که فقط دزدید و دروغ می گویید آهای رهبر احمق شکم سیروطن فروش، وضعیت تورم افتضاحه و حقوق ها کم و ثابت و دزدان اطرافت زیاد!!! آیا می فهمی؟؟؟غیر ممکنه که بفهمی امیدواریم

جهان واکنش‌‌ اروپا و آمریکا به دستور اردوغان برای اخراج سفرای غربی اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به وزارت امور خارجه این کشور دستور داد سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان و فرانسه را"عناصر نامطلوب" اعلام کند.October 23, 2021 این دومین بار است که نماینده روسیه در هفته‌های اخیر از موضع ایران در مورد تاریخ بازگشت به مذاکرات ابراز نارضایتی می‌کند.Aa رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه گفت که دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور را که خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند صادر کرده است.آلمان دستگیری افسر ارتش آلمان به اتهام"نگاه‌داری ماده رادیواکتیو" پلیس در اواسط ماه اکتبر، در تجسس از خانه یک کارشناس تسلیحاتی ارتش، مقادیری سلاح و مهمات پیدا کرد.

آلمان و آمریکا به اظهارات اردوغان واکنش نشان دادند. آلمان، آمریکا، نروژ و پارلمان اروپا و همچنین سیاستمداران آلمانی به اظهارات رئیس جمهوری ترکیه درباره سفرای ۱۰ کشور واکنش نشان دادند. این موضع‌گیری در شرایطی صورت می‌گیرد که تشدید فشارهای اروپایی و آمریکایی بر ایران برای بازگشت هر چه سریعتر به میز مذاکرات احیای برجام افزایش یافته است. وزارت خارجه آلمان بلافاصله پس از اظهارات اردوغان اعلام کرد که دولت آلمان گزارش مربوطه را خوانده و در حال رایزنی فشرده با ۹ کشور دیگر برای بحث در مورد تصمیم ترکیه برای اخراج سفیران است.» رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: «این سفرا باید ترکیه را بشناسند و درک کنند. یک مقام در وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا منتظر توضیحات شفاف ترکیه درباره اخراج سفیران ۱۰ کشور از جمله آمریکاست. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، جمعه 22 اکتبر، با اظهار این‌که «دیپلماسی» مؤثرترین راه در خصوص منع دائمی ایران از دستیابی به سلاح اتمی است، عنوان کرد رایزنی‌های اتمی با ایران باید در ادامه دور ششم مذاکرات باشد. نروژ، سوئد و هلند هم اعلام کردند که تا کنون هیچ گونه درخواست رسمی از جانب ترکیه در مورد اخراج سفیران خود از آنکارا دریافت نکرده‌اند. وزارت دفاع آلمان پیش‌تر اعلام کرده بود که در تجسس از خانه او، سلاح‌های متعددی از جمله مسلسل و سلاح‌های ضد تانک و ضدهوایی پیدا شده است؛ سلاح‌هایی که عمدتا از بلوک شرق تامین می‌شوند.

وزارت خارجه نروژ ضمن محکوم کردن اظهارات اردوغان اعلام کرد که سفیر این کشور هیچ اقدامی انجام نداده است که موجب اخراج او شود.. سفرای آمریکا، فرانسه، آلمان، کانادا، فنلاند، دانمارک، هلند، نیوزیلند، نروژ و سوئد در ترکیه در بیانیه خود خواستار حل و فصل «سریع و منصفانه» پرونده عثمان کاوالا شده بودند. نروژ از ترکیه خواسته است به استانداردهای دموکراتیک و حاکمیت قانون پایبند باشد و بر اساس کنوانسیون حقوق بشر اروپا عمل کند. دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تصمیم ترکیه برای تعیین سفیر ۱۰ کشور به عنوان"عناصر نامطلوب" اعلام کرد که این موضوع نشان دهنده تغییر استبدادی دولت ترکیه است. واکنش سیاستمداران آلمانی سیاستمداران احزاب بزرگ آلمان نیز به شدت از اظهارات اردوغان انتقاد کردند. وزارت خارجه ترکیه روز سه‌شنبه با احضار سفرای این ۱۰ کشور بیانیه آنها را «غیرقابل قبول» خوانده بود.  آلکساندر گراف لامبزدورف، کارشناس مسائل خارجی از حزب دمکرات آزاد در توییتر نوشت که اخراج احتمالی ۱۰ سفیر از جمله سفیر آلمان و بسیاری از متحدان ترکیه در ناتو، غیر عاقلانه و غیردیپلماتیک بوده و انسجام ائتلاف (ناتو) را تضعیف خواهد کرد. پرونده این فرد، علاوه بر گمرک و دادستانی، از سوی اداره ضدجاسوسی ارتش فدرال نیز در دست بررسی است.

 این نمی‌تواند تأمین‌کننده منافع اردوغان باشد. کلاودیا روت، نایب رئیس پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) از حزب سبزها در واکنش به اظهارات اردوغان خواستار تحریم ترکیه شد. او در جریان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به تلاش برای سرنگونی دولت متهم شد. او به خبرگزاری آلمان گفته است که صادرات تسلیحات به ترکیه را باید متوقف کرد.  نوربرت روتگن، کارشناس مسائل سیاست خارجی حزب دموکرات مسیحی آلمان هم از"جنجال باورنکردنی در سیاست خارجی" صحبت کرده  و گفته که رئیس جمهور ترکیه کشورش را از اروپا و غرب دور می‌کند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز شنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) در اسکی‌شهر ترکیه برای دومین مرتبه اعلام کرد که حمایت دیپلمات‌های خارجی از عثمان کاوالا، کنشگر حقوق بشری بدون پیامد نخواهد بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید اردوغان در مقابل هزاران هوادار خود سفیران ۱۰ کشور از جمله آمریکا، آلمان ، فرانسه و شمار دیگری از دولت‌ها را"عناصر نامطلوب" نامیده و از وزارت خارجه خواست که واکنش لازم در این زمینه را نشان دهد. در عرف دیپلماسی بین‌المللی‌ سفیری که"عنصر نامطلوب" خوانده می‌شود، کشور میزبان را ترک می‌کند. اردوغان اما مهلتی برای"اخراج" دیپلمات‌ها تعیین نکرد و وزارت خارجه این کشور تاکنون اظهارات او را"ناشنیده" گرفت، زیرا این موضوع را رئیس جمهور ترکیه چند روز پیش برای نخستین بار در سفر به آفریقا طرح کرد و وزارت خارجه این کشور تا کنون واکنشی به آن نشان نداده بود.  اردوغان در اسکی شهر خواست خود برای اعلام شدن ۱۰ سفیر به عنوان"عنصر نامطلوب" را تکرار کرد و عثمان کاوالا را به مشارکت در تروریسم متهم کرد و او را"شعبه سوروس" در ترکیه معرفی کرد.  عثمان کاوالا کیست؟ پرونده عثمان کاوالا چهار سال است که به مناقشه‌ای جدی میان کشورهای غربی و ترکیه تبدیل شده است.

عثمان کاوالا بازرگان و کنشگر حقوق بشری است که پشتیبان آزادی رسانه‌ها، حقوق اقلیت‌ها، کردها و جدایی دین از دولت است. او ۶۴ سال دارد و از چهار سال قبل زندانی است. کاوالا از نزدیکی آنکارا و واشنگتن نیز حمایت می‌کند. او در ابتدا به اتهام"تامین مالی و سازماندهی تظاهرات ضد دولتی" در پارک گزی در استانبول در سال ۲۰۱۳ دستگیر شد. عثمان کاوالا بازرگان و کنشگر حقوق بشری او در این ارتباط و از جمله به دلیل"تبانی با کردها" دو سال و نیم حبس کشید.

سپس در ارتباط با پرونده دیگری دستگیر شد؛ این بار در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه و اتهام"جاسوسی". او در اکتبر ۲۰۱۷ و هنگام بازگشت از یک جلسه فرهنگی در انستیتو گوته بازداشت شد. دادگاهی او را در فوریه ۲۰۲۰ از اتهامات مبرا دانست اما در ژانویه سال ۲۰۲۱ دادگاه تجدیدنظر با رد این حکم، تاریخ محاکمه بعدی را ۲۶ نوامبر تعیین کرد. چنانچه او به اتهام جاسوسی محاکمه شود، حبس ابد در انتظارش خواهد بود. دولت ترکیه اما ادعا می‌کند که کاوالا با فعالیت‌هایش در صدد بی‌ثبات کردن جامعه بوده است.

اردوغان با اشاره به جورج سوروس، سرمایه‌گذار و نیکوکار آمریکایی، کاوالا را بارها"شعبه سوروس" خوانده است. آلمان، آمریکا و فرانسه و هفت کشور دیگر خواستار آزادی کاوالان شدند. واکنش تند اردوغان نسبت به درخواست ۱۰ کشور غربی می‌تواند بحران عمیقی را در مناسبات این کشورها با ترکیه ایجاد کند. ترکیه عضو ناتو است و هفت کشور از میان این ۱۰ کشور اعضای ناتو هستند. از طرف دیگر این کشور میلیون‌ها پناهجوی سوری را در خاک خود جای داده است و بیشترین تبادلات تجاری را با اتحادیه اروپا و آلمان دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید هنوز مشخص نیست که آیا اظهارات اردوغان به اخراج دیپلمات‌ها منجر شود. طبق گزارش بخش ترکی دویچه وله اما این موضوع وزارت خارجه ترکیه را دچار چالش بزرگی کرده است. طبق اطلاعاتی که بخش ترکی دویچه وله از وزارت خارجه ترکیه به دست آورده، دیپلمات‌های وزارت خارجه تلاش می‌کنند راهی برای این بحران پیدا کنند و گفتند  تا کنون تصمیمی برای اخراج ۱۰ سفیر گرفته نشده است. در همین زمینه: .