واکنش پکن به پیروزی بایدن؛ تبریک وزارت خارجه چین و تداوم سکوت شی جین پینگ

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 75 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 59%

واکنش پکن به پیروزی بایدن؛ تبریک وزارت خارجه چین و تداوم سکوت شی جین پینگ بیشتر بخوانید🔽

ایران اخبار, ایران سرفصلها

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در نشستی خبری گفت که کشورش به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذارد و به جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور پیروزی در انتخابات را تبریک می گوید.

در حالی که رهبران بسیاری از کشورها روز شنبه گذشته پس از اعلام پیروزی جو بایدن به او تبریک گفته بودند اما پکن طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که منظر نتیجه نهایی انتخابات می ماند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا شکست خود در انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را نپذیرفته است. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ما به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذاریم و به جو بایدن و معاون منتخب او کامالا هریس تبریک می گوییم.»با توجه به تبریک دیرهنگام پکن به جو بایدن به نظر می رسد که چین انتظار پیروزی معاون پیشین باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را نداشت. هر چند در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ روابط واشنگتن و پکن تیره شد اما به گفته تحلیلگران مقامات چین رئیس جمهوری کنونی آمریکا را عامل تضعیف این کشور و غرب می دانند.

دولت چین که طی سال های اخیر شاهد جنگ تجاری دولت دونالد ترامپ با خود بود احتمالا اکنون با پیروزی جو بایدن نگران افزایش فشارها از سوی واشنگتن در زمینه رعایت حقوق بشر در چین است. رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی خود از شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به عنوان فردی «تبهکار» یاد کرده بود.کارزار انتخاباتی جو بایدن نیز در جریان مبارزات انتخاباتی برخورد چین با اقلیت مسلمان اویغور را «نسل کشی» ارزیابی کرده بود.

شی جین پینگ هنوز شخصا پیروزی جو بایدن را به او تبریک نگفته است. کاخ کرملین نیز اعلام کرده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تا زمانی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رسمی نشده است و روند قانونی رسیدگی به شکایت ها ادامه دارد به جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تبریک نمی گوید.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

کمونیستها خر خوبی گیر آوردن معلومه باید به این خر تبریک بگن

Good morning fakenews

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.