واکنش آذربایجان به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا: ارمنستان باید پاسخگو باشد

30/09/2020 09:07:00 ب.ظ

واکنش آذربایجان به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا: ارمنستان باید پاسخگو باشد

ناگورنو قره باغ, دادگاه

واکنش آذربایجان به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا : ارمنستان باید پاسخگو باشد

وزارت خارجه آذربایجان با صدور بیانیه‌ای نسبت به حکم روز سه‌شنبه دادگاه حقوق بشر اروپا که در پی تظلم‌خواهی ارمنستان صادر شده، واکنش نشان داد و این حکم را اعترافی حقوقی بر ادامه اشغال سرزمین‌های آذربایجان توسط ارمنستان ارزیابی کرد.

وزارت خارجه آذربایجان در واکنش به این حکم، روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای تلاش ارمنستان برای تظلم‌خواهی از دادگاه حقوق بشر اروپا را به استفاده سیاسی از ابزاری حقوقی تعبیر کرد و تاکید کرد که این حکم بار دیگر بر رای سال ۲۰۱۵ این دادگاه علیه ارمنستان صحه گذاشت و تأیید کرد که ارمنستان مسئول اشغال سرزمین‌های آذربایجان و نقض حقوق بشر در این سرزمین‌هاست.

دادگاه حقوق بشر اروپا در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵، با صدور حکمی، نقض حقوق پناهجویان آذربایجانی را در مناطق تحت کنترل ارمنستان تایید و نسبت به ممانعت ارمنستان از بازگشت آنها به املاک خود اعتراض کرد.مناقشه قره‌باغ - ناگورنو میان آذربایجان و ارمنستان؛ دعوا بر سر چیست و حق با کیست؟

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

شروع کننده جنگ را در ترکیه بیابید ،فرد جانی احمق اردوغان ،

حکم دادگاه هند پس از ۲۸ سال؛ همۀ متهمان حمله به مسجد بابری تبرئه شدندپرونده تخریب مسجد بابری؛ یکی از کُندترین پروسه‌های دادرسی در سیستم حقوقی هند، ۲۸ سال طول کشید. در این مدت ۱۷ نفر از ۴۹ متهم پرونده نیز بطور طبیعی فوت کردند.

صدور رای پرونده رئیس سابق هلال احمر/ آغاز دادگاه‌های جرم سیاسی از آبان/ صدور حکم ۱۷ نفر در پرونده طبریسخنگوی قوه قضائیه گفت: این روزها شاهد تلاش امپراطوری رسانه‌‌ای استکبار علیه قوه قضاییه هستیم، اما جنجال‌ها و هیاهوها در اراده ما برای مبارزه با فساد خللی ایجاد نخواهد کرد و مسیر مقابله با فساد متوقف شدنی نیست.

جنگ قره‌باغ با ۹۵ کشته؛ شورای امنیت نشست اضطراری برگزار می‌کند ارمنستان همچنین روز دوشنبه با ارائه درخواستی فوری به دادگاه حقوق بشر اروپا از این نهاد خواست تا اقدامات آذربایجان را محکوم کند. بیشتر بخوانید🔽 We are all supporting Armenia همه جوانان تورکان آزربایجان شمالی و جنوبی برای آزاد کردن سر زمینهای اشغالی از اشغالگری کشورک جعلی ارمنستان آماده اند تف به استعمار جهانی انحصارگر سازمان ملل متحد که ۳۰ ساله نگذاشته سر زمینهای آزربایجان صلح آمیز از اشغال ارمنستان جعلی آزاد شود. مردم بلند شید منتظر چراغ سبز هیچ کشوری نباشید

الهام علی‌اف: ارمنستان با اشغال اراضی آذربایجان آشکارا در حال نقض حقوق بین‌الملل استالهام علی‌اف: ارمنستان با اشغال اراضی آذربایجان آشکارا در حال نقض حقوق بین‌الملل است و ترکیه با اشغال اراضی عراق و سوریه ، تجاوزگر بزرگتری است. منابع اطلاعاتی از نگرانی های ارمنستان نسبت به ادامه درگیری ها خبر می دهند.

حرکت سامانه‌های اس-300 ارمنستان به مناطق اشغالی آذربایجانبا قوت گرفتن عملیات ارتش آذربایجان ی در بخشهای اشغالی خاک خود٬ ارمنستان سامانه‌های اس-300 را به این مناطق انتقال داده است. - خبرگزاری آناتولی در ماه های اخیر تعداد کامیون های ورودی از مرز نوردوز به ارمنستان به حد بی سابقه رسیده که حامل سلاح های ساخت ایران و روسیه هستند. انشاالله ارتش آزربایجان سیهاک رو بفرسته استقبال و پیشوازشون

شمار قربانیان غیرنظامی جمهوری آذربایجان در حملات ارمنستان به 11 نفر افزایش یافتشمار قربانیان غیرنظامی جمهوری آذربایجان در حملات ارمنستان به 11 نفر افزایش یافت

دادگاه حقوق بشر اروپا در پاسخ به درخواست دولت ارمنستان روز سه‌شنبه و مطابق ماده ۳۹ آیین نامه این دادگاه، با صدور حکمی از طرف‌های درگیر در مناقشه قره باغ-ناگورنو خواست تا از هرگونه اقدامی که منجر به نقض حقوق مردم غیرنظامی می‌شود، خودداری کنند و بر کنوانسیون ممنوعیت شکنجه و رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز پایبند باشند.Aa دادگاهی در هند روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر همه ۳۲ نفری را که متهم بودند در سال ۱۹۹۲ میلادی به مسجد بابری حمله کرده و آن‌را تخریب کرده‌اند، تبرئه کرد.به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در سی‌وچهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان، اظهار کرد: درس دفاع مقدس درس مقاومت است، درسی که انسان‌ساز و فرهنگ ساز و مکتب آفرین است؛ مکتب شهید سلیمانی و ملت مقاوم و امام حسینی ایران، دستاورد هشت سال دقاع مقدس ماست.دادگاه حقوق بشر اروپا که مقر آن در شهر استراسبورگ فرانسه است، یکی از بازوهای قضایی اصلی شورای اروپاست.

وزارت خارجه آذربایجان در واکنش به این حکم، روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای تلاش ارمنستان برای تظلم‌خواهی از دادگاه حقوق بشر اروپا را به استفاده سیاسی از ابزاری حقوقی تعبیر کرد و تاکید کرد که این حکم بار دیگر بر رای سال ۲۰۱۵ این دادگاه علیه ارمنستان صحه گذاشت و تأیید کرد که ارمنستان مسئول اشغال سرزمین‌های آذربایجان و نقض حقوق بشر در این سرزمین‌هاست. دادگاه حقوق بشر اروپا در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵، با صدور حکمی، نقض حقوق پناهجویان آذربایجانی را در مناطق تحت کنترل ارمنستان تایید و نسبت به ممانعت ارمنستان از بازگشت آنها به املاک خود اعتراض کرد. نام چهار تن از رهبران ارشد حزب حاکم «بهاراتيا جاناتا» نیز در میان متهمان این پرونده بود. مناقشه قره‌باغ - ناگورنو میان آذربایجان و ارمنستان؛ دعوا بر سر چیست و حق با کیست؟ وزارت خارجه آذربایجان در پایان این بیانیه، تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا را به منزله درخواست از ارمنستان برای پایان دادن به اقدامات خشونت‌آمیز علیه حقوق بشر و نقض قوانین بین‌المللی در سرزمین آذربایجان تفسیر کرد و تصریح کرد که دولت این کشور مطابق رای دادگاه، اطلاعات مربوط به اقدامات انجام شده برای رعایت تعهدات بین‌المللی خود را به دادگاه حقوق بشر اروپا ارائه خواهد کرد. وی اضافه کرد: این روزها شاهد تلاش امپراطوری رسانه‌‌ای استکبار علیه قوه قضاییه هستیم، اما جنجال‌ها و هیاهوها در اراده ما برای مبارزه با فساد خللی ایجاد نخواهد کرد و مسیر مقابله با فساد متوقف شدنی نیست بلکه تا قطع دست مفسدان این حرکت را پر شتاب و با قاطعیت ادامه خواهیم داد؛ امروز راهبرد قوه جهاد و مقاومت و مبارزه با فساد و حمایت از تولید است. دولت ارمنستان روز دوشنبه به طوری رسمی از دادگاه حقوق بشر اروپا خواسته بود تا نسبت به نقض صریح حقوق غیرنظامیان توسط نیروهای ارتش آذربایجان واکنش نشان دهد. قاضی اعلام کرد که حادثه تخریب این مسجد از قبل برنامه‌ریزی نشده بود و رهبرانی که در روز حادثه در آنجا حاضر بودند نیز تلاش کرده‌اند تا مردم را آرام کنند. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید دو طرف درگیر در مناقشه قره باغ-ناگورنو همچنان یکدیگر را مسئول نقض حقوق غیرنظامیان معرفی می‌کنند.

موج جدید جنگ بر سر قره‌باغ به تاسیسات و زیر ساخت‌های شهری و مسکونی خسارت وارد کرده و جان شماری از نظامیان و غیرنظامیان را گرفته است. پروسه رسیدگی به این پرونده یکی از کُندترین پروسه‌های دادرسی در سیستم حقوقی هند بود که ۲۸ سال طول کشید و در این مدت ۱۷ نفر از ۴۹ متهم پرونده نیز بطور طبیعی فوت کردند. اسماعیلی افزود: چند جلسه از پرونده مفتاح رهنورد برگزار شده و پرونده رامک خودرو نیز در آبان ماه تعیین وقت شده است. هم‌رسانی این مطلب: .